Sayfa 752/781 İlkİlk ... 252652702742750751752753754762 ... SonSon
Arama sonucu : 6244 madde; 6,009 - 6,016 arası.

Konu: TKFEN - Tekfen Holding

10 ky bir araya gelse o sirketin 10 milyon sermayesi eder. Yatirimci ile dalga geciyorlar resmen.
    O yaptiginiz toplantinin maliyeti zaten 1 milyon eder
    2023 sonu Bist 8000?

2. MAC neden ısrarlı anlamış oldum.,
    epey detaylı bir analist sunumu olmuş..
    Denkmal in Dahlem Otto-Hahn-Platz Gmbh, Topkapı arazisi veTekfen İmalat Derince arazisinin satışıyla toplam 80 milyonABD doları üzerinde bir nakit yaratılması hedeflenmektedir.Bu kapsamda Topkapı arazisinin satışı 29.08.2023 tarihinde 28 milyon ABD Doları+KDV bedel karşılığında gerçekleşmiştir.Yurt içinde bazı kurumsal bir Gayrimenkul YatırımDanışmanlığı şirketiyle bazı taşınmazların satışı için anlaşılmışolup teklif toplama süreci devam etmektedir
    demişler

Rusya projesinden kalan ekipmanlardan 12 mn USD‘lik satışyapılmış ve para Türkiye’ ye getirilmiştir.  Kazakistan’ da kullanılmayan varlıklarımızın satışı için görüşmelerdevam etmektedir.  Tekfen Tower ve Akmerkez’deki assetlerimizin sahipliğini
    kaybetmeden yatırımlarda kullanabilmek için görüşmeler devametmektedir.  Rusya, Katar ve Arabistan projelerinden olan claimlerimizin takibiiçin idareler ve mahkemeler ile olan süreç hızlandırılmıştır.  Libya’dan olan claim alacağımızın 6m$’lık kısmı tahsil edilmiş, bakiye 15,2m$ için idare ile ödeme planı üzerinde anlaşılmıştır. Bakü Stad alacağımızın yaklaşık 40m ABD Doları tutarındaki
    bakiyesinin tahsili için görüşmeler devam etmektedir.  • Aralarında IFC, EDC gibi kurumlarında olduğu yaklaşık 20 finanskuruluşu ve yurtdışı eximler ile görüşülerek yurtiçi ve yurtdışıyatırım süreçleri anlatılmış, hazırlanan modeller sonrası 2. tur görüşmeleri de yapılmaktadır

Tekfen Grup Şirketlerinin yerel ve
    global piyasada rekabet gücünü
    artırmak adına:
    Taahhüt grubunun enerji ve enerji
    çözümlerine doğru dönüşümünde
    katkı sağlayacak,
    ]Tarımsal sanayi grubunda
    terminalcilik faaliyetleri öncelikli
    olarak, konteyner limancılığı dahil
    olmak üzere katma değer yaratacak
    stratejik ortaklık olanaklarının
    araştırılması.

kendilerini aşmışlar
    Son düzenleme : kırmızı; 22-09-2023 saat: 20:54.

3. Enerji işi tam anlaşılamadı.

CASPER_VIA_M3 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by yolcuu Yazıyı Oku
    Enerji işi tam anlaşılamadı.

CASPER_VIA_M3 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Enerji işi:

2024ten itibaren aktif hale gelecek (sf 10; zaten üretmekte olduğu bşioenerjiyi buraya dahil ederek göstermiyorsa…)..

Enerji bakımından odaklandığı 2 konu var:

1-hidrojen enerjisi: yenilenebilir enerji alanında (konvansiyonel olmayan enerji, çevre dostu enerji) en güncel trentlerden biri.. üretimi ve depolanması zor.. kullanımı da zor ama gelişiyor (güncel örnek: https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaber...tanitti/682637)
    Enerji işi ile tarımsal sanayi arasında sinerji oluşturmaya çalıştığını anlıyorum:

2-deniz üstü rüzgar enerjisi

1 nolu konu hkda:

Sf 10:

"..
    Global Trendler Teknolojik Gelişmeler ve Regülasyonlar

-Fosil yakıtlara (doğalgaz ve kömür vb.) çalışan amonyak ve üre tesislerinin devre dışı bırakılarak arzın baskılanması ve amonyak yatırımları..."

konu hk bir iş birliği de gündemde (sf 47):

"...
    Case: Fertiberia – Iberdrola Hidrojen / Amonyak İşbirliği.."

Bu firma, üretim sürecinde karbon ayak izini sıfırlamak konusunda çalışmaları olan bir firma (sf 37).. böylelikle, global trend dışı kalmamak (pazardaki trend dolayısıyla ekarte olmamak) için konu hk uzman bir firma ile işbiliği imkanına bakıyor.. firmanın kendini tarif edişi:

https://www.fertiberia.com/en/

https://www.fertiberia.com/en/what-we-do/

"

OUR VISION
    Pioneering the production of green hydrogen and ammonia and a point of reference in sustainable fertilisation.."

sunumdan anlıyoruz ki konu hakkında stratejik ortaklık görüşmeleri de yapıyorlar.

Öte yandan; hidrojen enerjisi zaten "yeşil amonyak" üretimine de elveren bir süreç (bkz sf 43)..

Şirket enerji yatırımı ile bir çok şeyi bir arada yapmayı hedefliyor:

1-Ana olarak inşaat ki bunu da küçülterek ve dönüştürerek önce karlı ve sonra da global büyüme trendine parallel bir büyüme eksenine sokuyor.. ebitda beklentisi düzenli olarak %7.. bkz sf 9.. zaten; stratejiyi belirtirken demişti ki karlılıkta öngörülebilir olmak istiyoruz.. farkındalar ki öngörüsüzlüğü oluşturan temel alan tabi ki inşaattır.. ordaki arızayı dönüştürerek ve küçülterek izole ediyor ama yetkinliklerini kaybetmiyor.. hatta oradaki yetkinliğini deniz üstü rüzgar enerjisi üretiminde kullanmak istiyor (bkz sf 19).. bu arada; bu da içi boş bir ümit değil.. durum şuymuş:

https://www.trthaber.com/haber/ekono...da-669854.html

yani; ülkemizin sunduğu soğrafi bir imkan ile örtüşen bir hedef.. hem de şirketin yetkinlik alanında..

konu, devletin de gündeminde: 3 ay önceki haber:

https://yesilekonomi.com/deniz-ustu-...reci-basliyor/

medyada, yeşil enerjii finansmanı hk çok haber çıkmayan başladı (örn. Geçen ay dünya bankasından alınan 0.9 milyalrık kredi, ingilterenin TRdeki yeşil enerji yatırımlarına finansman verme isteiği vb)..

zaten konu hakkında çok önemli seviyede yatırım teşvikleri (indirimli kurumlar vergisi oranı, sgk teşvikleri, gümrük vergisi ve kdv teşvikleri vb) de olacaktır..

"metalin terzileri" sf 19da şunu diyor:

"...çevresel etkiler ve ortaya çıkan yenilebebilir enerji ihtiyacı nedeniyle, imalat yetkinliklerimizle örtüşen offshore wind konusu hedeflerimiz arasına girmiştir....."

Yani, diyor ki deniz üstü inşaat işlerini biz zaten çok iyi yapıyorduk; şimdi bu bilgimizi kullanarak enerji şirketimize deniz üstü rüzgar enerji santralleri kuracağız..

2-Gübrede çevre dostu üretim sürecine geçmek (ki yoksa uzun vadede sektör dışı kalma riski var); kendine ait karbon-sıfır tesisteki enerjiyi daha ucuz kaynak olarak kullanma imkanı olacak..

3-"dikey entegrasyon"un üzerinde durmuşlar..gübrede değer zinciri adlı sf bakınız. Mesaj şudur: hammadde üretip, satmaktan başlarsanız marj %40-50dir.. tüccarlar ise sadece %2-8lik marjla yetirinir.. gübrenin ana hammaddeleri arasında eneri ve amonyak da var.. böylelikle hem karbon free amonyak üreterek hem de kendi enerjisini daha çok ve/veya daha ekonomik üreterek, dikey entegrasyon seviyesini artırmayı hedefliyor.. yani, marjları da artıracaklar..

Bu 3.işkolu inşaat ve gübreden daha küçük ama favök marjı daha yüksektir (bkz sf 10)..

Enerji işini derinlemesine bildiğimi söyleyemeyeceğim.. enerji konusunda uzman ve konu hakkında yazımda düzeltme yapmak isteyen arkadaş olursa, memnun olurum.. Tkfeni benden çok daha iyi bilen arkadaşlarımız var topicte.. onların da katkıları konuyu anlamak bakımından değerlidir.

Genel olarak bakışım şudur: Tekfende son 4-5 yıllık performans, hal ve tuttum hali ile deniz bitmişti.. bir 400-500 milyon usd daha zarar takati kalmamıştı.. babadan kalma varlıklar çarçur olma yolundaydı..oysa, daha dünün şirketleri tekfenin 3-5 katı cirolara ulaşmıştı (akran şirketler hk bu karşılaştırmayı yapmasını da bu konu hk farkındalık mesajı olarak yorumluyorum).. hatta bu ucuzlukta; 50-60 milyon usd para ile bir Çinli veya Hintlinin şirketin %5-10unu BİSTte ele geçirme ve sonra da YKda kan kusturma aşamasına geçme riski de vardı..

Şimdi yapılan şudur: artık işi rasyonel hale getiriyorlar.. yani;

1-atıl varlıkları kaynak haline getiriyorlar

2-zarar ettikleri alanı ıslah ediyor ve oradaki mukayeseli avantajlarını daha etkin bir şekilde kullanacaklar.. (inşaatta teknik olarak iyi, ticar olarak berbatlar)

3-gübre işinde karbon-sıfır haline gelip, dikey entegrasyon seviyesini artıyorlar. Bu da rekabet gücünü korumak ve hatta maliyet avanjlı hale gelmek imkanı sağlayacak..

4-üçüncü ana iş aksını oluşturuyorlar: yenilenebilir enerji (hidrojen ve deniz üstü rüzgar)..

Hatırı sayılı yatırım teşvikleri, uygun faizli kredi imkanları var.. stratejik ortaklı konusuna da odaklanıyorlar. Kimi konulardaki modellemeyi önümüzdeki aylarda tamamlayacaklar / rafine edecekler.. vergi optimizasyonu konularına da odaklanıyorlar..

Gördüğüm budur..

Bu kadar pozitif habere karşılık; BİSTte Cuma günkü hareketin mütevazi kalmasının bence 2 sebebi var:

1-"bu şirket bu işleri gerçekten yapar mı?" endişesi,

2-konu hakkında temeniden öteye geçtikleri ve aksiyonlar serisinin devam ettiği hk yatırımcı henüz farkında değil..

Görüşüm: yönetsel irade güçlü olursa, doğru işler yapacaklardır.. yeni CEOnun erkine halel getirecek işlerden;hakim ortaklar, uzak durmalıdır.. kendi İyilikleri için bunu yapmalılar:. Eski düzende deniz bitmiştir.

Ben sunumu beğendim. Bekleyeceğim..

Not: sosyal medyadaki "sermaye, neden sadece 10 milyon TL?" gibi eleştiriler var ve yersizdir.. belgeli bir meslek erbabı olarak şunu söyleyebilirim: nihai finansman modeli belirlenmeden, kuruluş sermayesini yekten 500 milyon USD (ya da 40-50 milyon usd) yapmanın anlamı yoktur.. konu etrafında vergisel, teşviksel konular vardır.. belki sürece stratejik yatırımcı dahil edecektir.. eleştirlerin sebebi bence; şirkete olan güvensizlikle/şüphecilikle ilgilidir.. beyan edilen özkaynak/kredi kombinasyonu gayet makul sınırlardadır.. ayrıca, temettü verme konusundaki tutkusunun da devam etmesi temettüsever yatırımcı işçin iyidir ama bundan daha fazla şu anlama geliyor: yatırımın geri dönüşleri (pay back period, npv vb) nakit hasıl etmek bakımından handikap yaratmayacak.. hesapları / bakışları buna göredir.

5. Sn maslak1 harika analiz
    Benim düşüncem Seansiçi gelen kap açıklaması sadece şirket kurulumunu içeriyordu,(çok detay yer almadığı için gerekli etkiyi yaratmadı diye düşünüyorum)benim gelişmelerden anladığım ( sunumu baştan sona inceledim tahmin ettiğimin ötesinde ucuz bir senetmiş .daha önceleri çok inceleme fursatım olmamaştı.daha çok gübre fiyatı ike paralel gittiğini düşünüyordum.inşaat kısmını sıfır değer olarak düşünmüştüm/)limanlar ve gönenli enerji gibi satın almalar ve tarım işinin biraz abartıldığını düşünmüştüm.
    Organizasyon çok çok büyükmüş.
    ciddi bir yeniden yapılanma sözkonusu.
    inşaat kısmının küçülmesi pozitif,(en azından öngörülebilir olması olumlu)
    ( sasa ,tüpraş projeleri gibi mühendislik kabiliyeti iş hacmi ve proje büyüklüğü önemli referanslar ‘a rağmen pd nin gwind kadar olması sayas’ın sadece 2 katında olması en sonunda yönetimi de etkilemiş ki sunumun başında bir kıyaslama yapmışlar.
    İnşallah Denizistünde petrol arama faaliyetleri ve denizüstü rüzgar faaliyetleri birbirinden çok ayrışmıyordur )
    Torosgübre plus enerji de bu şekilde bir yatırımda bir stratejik ortaklık game changer olur.
    Tam bie deepvalue hikayesi var.
    Bakalım ilk hangi kurum bayrak kaldıracak.
    Sizin analizleri çok beğeniyorum.başarılı bir değerlendirme yapmışsınız.

6. Bu varislerin ellerinden bu şirketi bu ucuzlukta kaldığı sürece bist yolu ile bugün olmaz ise yarın para sahibi kesin alır

7.  Alıntı Originally Posted by sahilli Yazıyı Oku
    Bu varislerin ellerinden bu şirketi bu ucuzlukta kaldığı sürece bist yolu ile bugün olmaz ise yarın para sahibi kesin alır
    %5i eline geçiren kurum/kişi, azınlık hakkını geniş anlamda kullanmak için yasal haklara erişir.. sunumda, bu kadar yatırıma rağmen, temettü dağıtmaya devam edeceklerini beyan etmişler (ki kaynaklara ve yatırımın geri dönüşüne güvendiklerini gösteriyor).. bence YK açısından doğru olan temettü yerine, temettü için ayrılacak paranın bir kısmını hisse geri alımı için kullanmak olur. bu sayede;
    1-yükselecek (muhtemeln) bist değeri dolayısıyla, yukarda belirttiğiniz risk uzaklaşır
    2-yıllardır karşılanmayan KY beklentisi karşılanmış olur,
    3-Tekfenin artık güçlü ve ayakları yere basan yeni bir yeniden yapılanma ve dönüşüm hikayesi olduğuna göre; kendi hissesine de yatırım yapması akıllıca olur ki aldığı payları hisse fiyatı artınca piyasaya daha yüksek fiyatla satmak imkanı olur.

8. Doğrusu karamsar olmak istemiyorum lakin bu strateji planı falan bence hikaye daha doğrusu piyasanın ağzına bir parmak '' bal diyemeyeceğim'' şekerli su sürmek için yapılan bir operasyon. Yeni olarak lanse edilen ne var sadece yenilenebilir enerji, onun da nasıl olacağı kime iş yapılacağı belli değil. Bunca yıllık bilinen tanınan inşaat af edersiniz kıçını yırtsa iş alamayacak duruma gelmişken bizleri tatmin edecek cirolar, karlılık bu yeni koldan ne zaman nasıl sağlanacak. Buralarda iş yapsalar ellerini bağlayacak olanlar mı var idi ya da çalışmayı önce başlatmak ( ki hiç bir beis yok, olamaz da) en azından 1-2 arpa boyu yol gitmek etrafı iş yapılabilirlik anlamında kokladıktan sonra beyan etmek doğru olandı. Gayri menkullerin elden çıkarılması da aynı şekilde, birde Derince A.Ş. diye ne olduğu belli olmayan, açıklama da yapılmayan bir şirket kurdular. Bence hala şeffaflıktan uzak bir şirket var, zamanında M. Gigin 'in milleti kandırdığı milyarlarca dolar ciro yapacağız, şöyle olacağız böyle olacağız '' capital dergisi '' beyanatlarını unutmadık. Yapılan mevcut şirket yapısını düzeltemiyoruz öyle bir kabiliyetimizde yok dostlar alışverişte görsün den başka bir şey değil henüz.

Bu söylediklerimin hiç birini dikkate almasanız da kendinize şu soruyu sorun, bu aşılar ne zaman tutacak da ne zaman meyve verecek de ne zaman bilançolara yansıyacak. Umarım usd zirveleri geçerde bende kurtulurum bu mendeburdan.

Sayfa 752/781 İlkİlk ... 252652702742750751752753754762 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •