Special Days Image
Sayfa 166/780 İlkİlk ... 66116156164165166167168176216266666 ... SonSon
Arama sonucu : 6238 madde; 1,321 - 1,328 arası.

Konu: TKFEN - Tekfen Holding

1. şirketin inşaat işi uzun zamandır karlılık bakımından marjinal bir şekle dönüşmüştür. eminim, inşat işleri sadece burdaki biz yatırımcıların değil, şirket yönetiminin de enerjisini orantısız bir şekilde önemli kısmını almaktadır. hal böyle olduğu zaman mutlaka konu hakkında iş stratejilerinin gözden geçirilmesi zorunludur. yapmadıklarını zannetmiyorum ama şirketin atalete meyyal yönetim yapısı dolayısıyla aciliyet ifade eden ve radikal de olan bir strateji revizyonu olacağını tahmin etmiyorum.. bu kadar çok ve zengin varlık çeşitliliği olan ve varlıklarının da önemli kısmı atıl olan (en azından istihap haddinin epey altında kullanılan: underutilised) bir şirketin; taşları yeninden dağıtıp parlak ve yeni bir strateji çıkmaması mümkün değil (erk sahibi olan bir yönetimle). sorunlardan önemli olanı budur (yönetsel yapı, eylemsizlik, çok başlılık, yavaş balık vs vs). buna rağmen şirket hiç değilse, inşaat işinde neden ihale alamadığının hesabını bir de yatırımcıara açıklasa iyi olur: compliance sınırlarına uyamaması, maliyetler yüksek (başkalarının maliyeti neden uygun?), teknik yeterliliğimiz yok vs vs .. savaş bölgeleri ve düşük petrol fiyatı konusu geçerlik bakımından zayıflamıştır..

mesele tekfen olduğunda, yatırımcı açısından inşaat işi bir kenara; gübre işi ve diğerleri ise bir kenara konmalı.. 2 gün evvel yazmıştım: nereye baksam, öngörülebilir zaman dilimi içinde gübre fiyatlarının döviz bazında yüksek seyredeceği bilgisini okuyorum.. üstelik buun üzerine kur artışı da ayrı bir kar alanı oluşturuyor olacak. yeni düzende şirketin artık amiral gemisi karlılık bakımından açık ara gübredir. yatırımcı nezdinde bu bilincin güçlendirilmesi de firmanın bist fiyatına katkı da yapacaktır.

2. Trabzonlu tuzu kuru kardesimiz fetoculara saldiriyordu acsin baksin nebati kimin koynundan cikmis

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Böyle giderse orada-burada.
    Gönderi
    28,622
     Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    şirketin inşaat işi uzun zamandır karlılık bakımından marjinal bir şekle dönüşmüştür. eminim, inşat işleri sadece burdaki biz yatırımcıların değil, şirket yönetiminin de enerjisini orantısız bir şekilde önemli kısmını almaktadır. hal böyle olduğu zaman mutlaka konu hakkında iş stratejilerinin gözden geçirilmesi zorunludur. yapmadıklarını zannetmiyorum ama şirketin atalete meyyal yönetim yapısı dolayısıyla aciliyet ifade eden ve radikal de olan bir strateji revizyonu olacağını tahmin etmiyorum.. bu kadar çok ve zengin varlık çeşitliliği olan ve varlıklarının da önemli kısmı atıl olan (en azından istihap haddinin epey altında kullanılan: underutilised) bir şirketin; taşları yeninden dağıtıp parlak ve yeni bir strateji çıkmaması mümkün değil (erk sahibi olan bir yönetimle). sorunlardan önemli olanı budur (yönetsel yapı, eylemsizlik, çok başlılık, yavaş balık vs vs). buna rağmen şirket hiç değilse, inşaat işinde neden ihale alamadığının hesabını bir de yatırımcıara açıklasa iyi olur: compliance sınırlarına uyamaması, maliyetler yüksek (başkalarının maliyeti neden uygun?), teknik yeterliliğimiz yok vs vs .. savaş bölgeleri ve düşük petrol fiyatı konusu geçerlik bakımından zayıflamıştır..

mesele tekfen olduğunda, yatırımcı açısından inşaat işi bir kenara; gübre işi ve diğerleri ise bir kenara konmalı.. 2 gün evvel yazmıştım: nereye baksam, öngörülebilir zaman dilimi içinde gübre fiyatlarıın döviz bazında yüksek seyredeceği bilgisini okuyorum.. üstelik buun üzerine kur artışı da ayrı bir kar alanı oluşturuyor olacak. yeni düzende şirketin artık amiral gemisi karlılık bakımından açık ara gübredir. yatırımcı nezdinde bu bilincin güçlendirilmesi de firmanın bist fiyatına katkı da yapacaktır.
    Kimyasal gübre olayı bitti. PİVOT BİO o konuda devrim yaptı, PANDIR a yazdık, pivot bio nun Türkiye üretim-satış haklarını alırsa hem tekfen hemde memleket için en güzelini yapar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    28,622
     Alıntı Originally Posted by Maximetu Yazıyı Oku
    Trabzonlu tuzu kuru kardesimiz fetoculara saldiriyordu acsin baksin nebati kimin koynundan cikmis
    Bilmemek ayıp değil, hatasız kul olmaz ama hala hatada ısrar etmek hala yanlışı savunmak izahı zor mesele. ABD de 3 milyon insan sokaklarda yaşıyor ama abd kapılarını açsa dünyanın yarısı oraya gitmek ister. ABD ve Avrupa kötü, aç, islam düşmanı ama afganistanda insanlar uçağın dışında ölümüne bu ülkelere kapagı atmaya çalışıyor, önce bunun cevabını düşünsünler.

5.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    şirketin inşaat işi uzun zamandır karlılık bakımından marjinal bir şekle dönüşmüştür. eminim, inşat işleri sadece burdaki biz yatırımcıların değil, şirket yönetiminin de enerjisini orantısız bir şekilde önemli kısmını almaktadır. hal böyle olduğu zaman mutlaka konu hakkında iş stratejilerinin gözden geçirilmesi zorunludur. yapmadıklarını zannetmiyorum ama şirketin atalete meyyal yönetim yapısı dolayısıyla aciliyet ifade eden ve radikal de olan bir strateji revizyonu olacağını tahmin etmiyorum.. bu kadar çok ve zengin varlık çeşitliliği olan ve varlıklarının da önemli kısmı atıl olan (en azından istihap haddinin epey altında kullanılan: underutilised) bir şirketin; taşları yeninden dağıtıp parlak ve yeni bir strateji çıkmaması mümkün değil (erk sahibi olan bir yönetimle). sorunlardan önemli olanı budur (yönetsel yapı, eylemsizlik, çok başlılık, yavaş balık vs vs). buna rağmen şirket hiç değilse, inşaat işinde neden ihale alamadığının hesabını bir de yatırımcıara açıklasa iyi olur: compliance sınırlarına uyamaması, maliyetler yüksek (başkalarının maliyeti neden uygun?), teknik yeterliliğimiz yok vs vs .. savaş bölgeleri ve düşük petrol fiyatı konusu geçerlik bakımından zayıflamıştır..

mesele tekfen olduğunda, yatırımcı açısından inşaat işi bir kenara; gübre işi ve diğerleri ise bir kenara konmalı.. 2 gün evvel yazmıştım: nereye baksam, öngörülebilir zaman dilimi içinde gübre fiyatlarının döviz bazında yüksek seyredeceği bilgisini okuyorum.. üstelik buun üzerine kur artışı da ayrı bir kar alanı oluşturuyor olacak. yeni düzende şirketin artık amiral gemisi karlılık bakımından açık ara gübredir. yatırımcı nezdinde bu bilincin güçlendirilmesi de firmanın bist fiyatına katkı da yapacaktır.
    Sayin Maslak
    Insaat isinde neden ihale alamadiklarini ben soyleyim
    1- Kazakistan Azerbaycan Katar bolgesinde ismarlama is almaya alismis olmak
    2- Yetersiz teklif departmani
    3 - Ust yoneticilerin vizyon eksikligi - JV ler kuramamis olmak simdiye kadar
    4 - Cin firmalari rekabeti
    5 - Bastaki siyasiler yuzunden bozulan ulke iliskileri
    6 - Sirketi cok fazla petrokimya islerine bagimli hale getiren strateji - bu yuzden rusvet carklarinin icine kacinilmaz sekilde giriyorsun
    7 - Es dost akraba doldurulmus liyakattan uzak organizasyon yapisi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    28,622
     Alıntı Originally Posted by Maximetu Yazıyı Oku
    Sayin Maslak
    6 - Sirketi cok fazla petrokimya islerine bagimli hale getiren strateji - bu yuzden rusvet carklarinin icine kacinilmaz sekilde giriyorsun
    4. madde işlem dışı Türkiyede asgari ücret çinlinin aldıgı ücretten az bi kere, dünyanın en ucuz işçiliği bizde, rakip tanımıyoruz **....

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    28,622
    Spek seninde ebene....19.31 e kafayı daktı ibiş....

8.  Alıntı Originally Posted by Maximetu Yazıyı Oku
    Sayin Maslak
    güzel özet.. teşekkür ederim. bunların kimisinin "kök sebebi" yine yönetsel zaafiyet konusudur. umarım takkeyi önlerine koyup düşünüyorlardır. yapamayaklarsa enerjilerini boş yere inşaat işine harcamalasınlar. marka yöneten şirketler dahi 2-3 yılda 1 kez işe yaramayan (kar getirmeyen) SKUlardan kurtulmak içn iş rasyonalizasyonu yapar.. ben 1 yılı aşkın süredir şirketin yatırımcısıyım.. UV hedefleri bakımından inşaat işi karlılık bakımından yokmuş (kimi zaman marjinal kar kimi zaman marjinal zarar) gibi hedefimi koydum.

Sayfa 166/780 İlkİlk ... 66116156164165166167168176216266666 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •