Sayfa 715/780 İlkİlk ... 215615665705713714715716717725765 ... SonSon
Arama sonucu : 6240 madde; 5,713 - 5,720 arası.

Konu: TKFEN - Tekfen Holding

1. TOPLANTI TUTANAĞINDAN
    6. Gündemin altıncı maddesi gereğince, Yönetim Kurulu üye sayısının, ----
    Haydar Acuner söz alarak, “Yönetim Kurulu üye sayısının 5’e düşürülmesini, tüm üyelerin maaşının eşit
    olması gerektiğini düşünüyorum. Her üye aynı sayıda toplantıya katılıyorsa ve eşit oya sahipse huzur
    hakları da aynı olmalıdır†dedi.
    Görüşmeler sonucunda kar dağıtım önerisinin 221.926.714,851 olumlu oy ve 9.869.293,7 adet olumsuz oy
    sonucunda oy çokluğu kabul edilmesine karar verildi.
    Ahmet Yıldız elektronik ortamda “KY (küçük yatırımcı) olarak sizden beklentimiz büyük bunun bilinci ile
    yönetim organize olmalı. Sanki bir rehavet verimsizlik söz konusu†yönünde görüş iletti.

2. TOPLANTI TUTANAĞINDAN
    9. Gündemin dokuzuncu maddesi ile ilgili olarak Sermaye Piyasası Kurulu'nun mevzuatı uyarınca, 01.01.2022-31.12.2022 hesap döneminde 3. kişiler lehine verilen teminat, rehin, ipotekler ve elde edilen gelir veya menfaatler hususunda Genel Kurul'a aşağıdaki bilgiler verilmiştir.
    Ahmet Yıldız elektronik ortamda “Yönetim kurulu üyelerinden özellikle ana ortak kişilerin genel kurullara katılması ve küçük yatırımcıları bilgilendirmesi çok önemli yani Ben yıllardır genel kurullara katılıyorum bir kez aileden birinin genel kurulda olduğunu şahit olmadım yani Bu çok üzücü bir şey açıkçası adam yerine konulmadığımızın çok açık göstergesi yani gelseler katılsalar ne olur yani ne kaybederler çok üzücü ve incitici bir durum teşekkür ediyorum.†â€yönünde görüş ve beyan iletmiştir.

3. TOPLANTI TUTANAĞINDAN

10. Gündemin onuncu maddesi gereğince, 01.01.2022-31.12.2022 hesap döneminde Tekfen Holding A.Ş. ve Grup Şirketleri olarak toplam 1.931.072 TL TL tutarında bağış yapıldığı ve bağış yapılan yerler ve tutarlarına dair bilgi verilmiştir.
    11. Gündemin onbirinci maddesi gereğince, Şirketin, Yönetim Kurulu üyeleri ve SPK’nm Kurumsal Yönetim İlkelerinin 1.3.6 maddesinde sayılan kişiler ----
    Ahmet Yıldız elektronik ortamda “Holding bünyesinde çıkar çatışmasına konu aile içi işlemler biz yatırımcıları üzmekte bu konularda şeffaf olunmalı.†Şeklinde beyan ve görüş iletmiştir.

4. TOPLANTI TUTANAĞINDAN
    Dilek ve temennilere geçildi.
    Barış Varışlı söz alarak, 2022 yılı içerisnde teklif verilen projelr var mı? Beklentiler nelerdir? Parasal boyutları nedir? Grup şirketlerinden halka açık olacaklar var mı?
    Hakan Göral söz alarak, bu toplantı daha iyi organize dilebilirdi. Ceo olarak yeni atandım ama 8 yıldır bu şirketteyim. İlk defa ana kurucular ve küçük yatırımcılar arasında bu kadar ayrılık görüyorum, üzüldüm, bunu gidermek için çalışacağız.
    TİTAŞ Grunu devamlı olarak teklif vermektedir, bizim işimizin sürekliliği verdiğimiz tekliflerin İdareler tarafında kabul edilişlerine bağldır. 22 tane teklif değerlendirildi, 7 tanesine taklif hazırlanmasına karar verildi, bunlar farklı coğrafyalarda, işin tabiyatı gereği verilen tekliflerden takip ettiklerimiz ve bize verileceğini umut ettikelrimiz var. İkincisi Toros ile ilgili bir soru, bu soru çok geliyor şu an için halka açılmasına ilişkin bir düşünce ve karar yoktur. Toros Şirketini büyütmek ve değerini arttırmak için farklı modellerin araştılması bir gerçektir, buna ilişkin bir karar verildiğinde KAP üzerinden yatırımcılarla paylaşılacaktır.
    Erman Gökçünkü söz alarak; Holding değerinde ve hisse fiyatında iskonto söz konusu geri alım düşünülüyor mu?
    Hakan Göral söz alarak; 2021 yılı çok fırtınalı geçti bunun da yılı her ne kadar yılı kar ile bitimiş olmayı başarmış olsak da takip edilen alacaklarımız var bu sebeple yalın programı açıklanmamıştır. Bu tip bir karar verilirse yatırımcılarla paylaşılacaktır.
    Hamza İnal SÖZ ALARAK, Deprem bölgesine yapılan yardımlar için teşekkür ederim. Para kazanmak güzel ama Türk bayrağım Tekfen filamasmı dünyanın dört bir yanında gösterdiğiniz için teşekkür ederim, ben gurur duyuyorum. Bazı arkadaşların haklı sorulan var inşallah kısa zamanda bu sorular cevaplanır, emeği geçen tüm YK üye ve personellere teşekkür ediyorum.
    Haydar Acun söz alarak, “350-400 milyon USD’ye yakın bir zarar başka firmada yapılsa yer yerinden oynar. 70-80 yaş ortalamasında bir yönetim kurulu yapısı mevcut. Bu yaş grubundaki üyelerin inşaat grubundaki projeleri fiilen denetlemesi, işi kontrol etmek, saatlerce uçmak çok zor ama bu kontrollerin yapılmaması halinde de şirketin durumunun düzeleceğini düşünmüyorum. Yeni CEO Hakan Bey’e görevinde başarılar dilerim. Kendisine sadece sorumluluk değil yetki de verilmesini dileriz.†Dedi.
    Ahmet Yıldız: “Yeni başkana özeleştirisi için teşekkür ediyorum. Toros çok önemli ama zaman gerek.â€

Sanlı Baş: “TEKFEN Holding olarak, küçük yatırımcının yanında yer alan geri alım programının devreye alınması, değerli iştiraklerinin halka açılmasının gündeme alınması, maliyetlerin azaltılması, zarar eden kollarından çıkılması gibi konuların gündeme alınmasının zamanı geldiğini düşünüyoruz. Saygılarımızla Av.Sanlı BAŞâ€

Emrullah İrtürk: “Bedelsiz sermaye artırımı ve geri alım programı istiyoruz yatırımcılar olarakâ€
    Ahmet Yıldız: “Tekfen eski başarılı parmakla gösterilen şirket günlerine gelir umarım.â€
    Gündemde görüşülecek başka madde olmadığı için Toplantı Başkanı Zekeriya Yıldırım toplantının sona erdiğini bildirdi. İşbu tutanak mahallinde tanzim edildi, okundu, kabul edilerek imza edildi. 07.04.2022

Ek: Pay Sahibi Haydar Acun’un 3 sayfadan oluşan soru listesi muhalefet şerhi olarak tutanağa eklenmiştir.

5. TEKFEN HOLDİNG A.Ş.
    2022 YILINA AİT OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI DİVAN BAŞKANLIĞINA

2022 yılı hesap dönemine ilişkin Bağımsız Denetim Raporu ve finansal tabloların onaylanması maddesinin reddine ilişkin Muhalefet Şerhimiz ve sorularımız:

Bundan 16 yıl önce yaklaşık 1 milyar dolar değerle halka açılan Tekfen Holding'in bugünkü borsa değeri yaklaşık 670 milyon dolardır. 2007 yılında hazırlanan halka arz izahnamesinde hisse alan yatırımcılara Tekfen'in sadece taahhüt grubu için 600 ile 1 milyar dolar civarında değerler biçilmişken, bugün 3 milyar TL'ye ulaşan bir net borç ve erimiş ve "eksiye geçmiş" özsermayesiyle her geçen gün holdingin tamamının geleceğini tehlikeye atan devasa bir taahhüt operasyonu söz konusudur.

Maalesef yüz milyonlarca dolarlık inşaat zararları yetmezmiş gibi verilen yanlış yatırım kararlarıyla (Socar Polymer satın alımı, Torengaz satın alımı, vs) holdingin özvarlığı yıllar içersinde daha da zayıflatılmıştır. Tabiri caizse Gübre tarafında kaşıkla yaratılan karlar, inşaat ve sermaye yönetimi alanlarında kepçeyle buharlaştırılmıştır.

Bundan 67 yıl önce kurulmuş ve geçmişte çok başarılı işler yapmış (özellikle kurucuları hayattayken) Tekfen'in iş dünyasındaki saygınlığı ve uluslararası iş yapma kabiliyeti şüphesiz hala çok değerlidir. Ama sürdürülebilir bir şekilde kar etmesi gerekirken tam tersi zarar eden bir yapının hissedarları açısından hiçbir anlamı ve değeri olamaz.

Bu açıdan bakıldığında Tekfen'in kendi web sitesinde kendi hazırladığı Etik Kurallar Politikasındaki (4. Madde); "Holding faaliyetlerinde holding değerinin artırılması hedeflenir. Holding faaliyetleri şeffaflık, hesap verilebilirlik, dürüstlük ilkeleri çerçevesinde yürütülür. Holding kaynakları verimli ve etkin kullanılır, israftan kaçınılır" ifadeleri maalesef içi boş sözler olarak kalmıştır.

Hem binlerce azınlık hissedarlar hem kurucu hissedarlar açısından şirketin bu şekilde yönetilmeye devam edilmesi mümkün değildir. Şirketin bu hale gelmesine yol açan mevcut yönetimsel yapının, bu saatten sonra inşaat bölümünü ciddi bir yeniden yapılandırmadan geçirebileceğini beklemek te aşırı iyimserlikten öte bir anlam ifade edemez.

Bu noktada ana hissedarların ve Yönetim kurulunun birinci görevi; sadece pandemi, işin doğası gereği veya tesadüfle açıklanamayacak miktar ve sıklıktaki bu zararlarda söz sahibi ve sorumluluğu bulunanların tespit edilmesi, hesap sorulması ve görevden alınmalarının temin edilmesidir.

İkinci yapılması gereken ise son 10 yıldır muhtemelen reel ve kümülatif anlamda tek kuruş kar ettiği bile şüpheli olan ama gelecek için öngörülemez riskler ve potansiyel zararlar barındıran inşaat faaliyetlerine son verip bu alandaki varlıkların mümkün oldukça satılarak (eğer elde bir kaynak kalırsa) daha verimli alanlarda değerlendirilmesini temin etmektir.

Yukarıdaki hususlar ışığında Tekfen azınlık hissedarlarını temsilen bizim talebimiz; şirkete özel denetçi atanması ve aşağıdaki sorular net bir şekilde cevaplanana kadar Genel Kurulun en az 1 ay süreyle ertelenmesidir.

Sorularımız:
    1) 2019 yılında Socar Polymer'in %10 hissesini 100 milyon dolara alarak bugün itibariyle bu alımdan 70 milyon dolar zarar edilmesine yol açan kararda kimlerin imzası var? Kendileriyle ilgili bir işlem yapılmış mıdır? Socar Polymer hisselerini satma şansınız var mı?

2) Tören ve Gaz depo alım kararı neye dayanarak verilmiştir? Uğratılan zararın (2016 yılında ödenen 84 milyon TL'nin buharlaşması) sorumluları hakkında bir işlem yapılmış mıdır?

3) Tören ve Gaz depo, Socar Polymer, Alanar ve Polipropilin projesi için alınan şirketlere yatırım yapılırken yönetim kurulu kararları alınmış mıdır? Bu şirketlerin alımından oluşan toplam zarar nedir? Bu alımlara ilişkin değerleme raporları mevcutsa hepsinin yayınlanmasını talep ediyoruz.

4) Oy birliği ile alınmamış tüm Yönetim Kurulu kararlarının ve karara karşı olanların gerekçelerinin ve şerhlerinin kamuya açıklanmasını talep ediyoruz.

5) 2022 yılı finansal tablolarında bir önceki yıla göre vadesi 5 yıldan fazla geçmiş alacaklar yaklaşık 300 milyon TL artışla 987 milyon TL’ye artmışken ayrılan karşılık neden sadece 56 milyon TL arttırılarak 157 milyon TL olarak gösterilmiştir. Bu alacakların ve karşılıkların detayı nedir?

6) 2022 yılındaki inşaat zararını kamufle eden, Azfen'den gelen 922m TL'lik değerleme karının sebebi nedir? Neden Azfen ve Tekfen konsolide bilançolarında büyük bir fark ve tutarsızlık olduğu (en başta şirket mali işleri ve denetçiler tarafından ortaya çıkarılması gerekirken) sosyal medyada küçük bir hissedar tarafından ortaya çıkartılıp yazıldığında hiçbir tepki verilmemiş ve aksiyon alınmamıştır? Bağımsız denetim şirketinizin bu konuyla ilgili yönetime yaptığı bir uyarı mevcut mu?

7) 2022 yılında 4.9 milyar TL'ik şirketin operasyonel faaliyetleriyle açıklanması mümkün olmayan boyutta (2021'de 800m TL) vadeli döviz sözleşmeleri yapılmasının sebebi nedir? Bugün itibariyle bu sözleşmelerin şirkete oluşturduğu risk nedir?

8) 2022 yılı da dahil son 5 yılda hangi taşeronlara toplamda ne kadar iş verildi? Taşeron seçimi hangi kriterlere göre yapılmaktadır? Yönetim Kurulu bu seçimlerde nasıl bir görev aldı? Taşeron ödemelerinde sözleşme dışına çıkıldığı oldu mu? Taşeronlardan kaynaklı zararlar oluştu mu? Oluştuysa bu zararlar taşeronlardan talep edildi mi? Talep edildiyse ne kadarı tahsil edildi? Tekfen'in zarar ettiği projelerden aynı şekilde zarar eden bir taşeron var mı? Taşeron sözleşmeleri ve ödemeleri nasıl bir onay ve kontrol sürecinden geçmektedir?

9) Kendileri veya birinci derece yakınları vasıtasıyla sahip oidukları veya yönetici veya danışman oldukları grup dışı şirketler üzerinden Tekfen'e hizmet veren Taşeronlarla, tedarikçilerle veya müşterilerle herhangi bir iş ilişkisi veya menfaat ilişkisi içerisinde olan Yönetim Kurulu üyeniz veya üst düzey yöneticiniz var mı? Varsa bunların detayı nedir ve ilişkili taraf işlemi olarak açıklanmış mıdır? Açıklanmadıysa bu kişilere karşı Yönetim Kurulunuz nasıl bir eylemde bulunmuştur?

10) Rusya Karampur, Katar Altumama ve Suudi Arabistan Haradt gaz hattı gibi 350-400 milyon doların üzerinde zarar doğuran bu 3 projenizi teklif hatası, sözleşme hatası ve operasyonel hata açısından detaylandırarak nasıl değerlendirirsiniz? Bu projelerde İşverenlere iletilmesi gereken ama iletilmeyen veya geç iletilen hak talepleri (daim) mevcut mu? Bugüne kadar ne kadar talep edilmiştir? Ne kadar tahsil edilmiştir? Zarar eden projelerde çalışan personele prim ödemesi yapılmakta mıdır? hangi miktarlarda? Prim ödeme politikanız nedir? Sizin zarar ettiğiniz bu projelerden taşeronlar toplam ne kadar kar elde etmiştir? (parasal ve kar marjı olarak)

11) Şirketin bekleyen kümülatif hak telebi büyüklüğü nedir? Gerçekte bunun ne kadarı tahsil edilebilir ve batıktır? Bu projelerde zarar edileceği anlaşıldığı noktadan itibaren neden hala işe devam edilmiştir? Yönetim Kurulu bu zararlar sırasında ve sonrasında hangi aksiyonları almıştır? Kime hesap sormuştur?

12) Son 10 yılda taahhüt grubunun toplam cirosu ve ettiği net kar/zarar nedir? Son 3 yıldır taahhüt grubunun backlog'u düşmesine rağmen neden genel giderlerde bir düşüş yoktur ve küçülmeye gidilmemiştir?

13) Özellikle Taahhüt gurubunda akrabalık ilişkisi içinde olan toplamda kaç kişi, hangi pozisyonlarda çalışmaktadır? Yönetim Kurulunun bu konuda bir politikası mevcut mu?

14) Taahhüt gurubu hiç iş almasa sadece yıllık sabit gideri ne kadardır? Sadece holding merkezinde kaç kişi çalışmakta, bunların toplam yıllık gideri nedir?

Haydar Acun

6. Tekfen'in artıları var eksileri var. Yönetim açısından neredeyse dağılmak üzere olan bir şirket. Inşaat tarafinin en değerli varlığı sayıları 600 civarında bildirilen çekirdek mühendis kadrosu. Işler azaldikca bu kişilerin de bir kısmını kaybedebilirler. 5 yılı aşan şirket alacakları konusunda piyasa ümidini yitirmiş durumda. Üç beş kuruş ya gelir ya gelmez diye bakılıyor. Azerbaycandan para çıkarmak zor. Azdan is yapıyor ama ne kadar nakit geliyor belirsiz. Socar zaten bastan beri batık yatırım. Kimya tarafında gübre satışlarında müthiş bir daralma ve kar marjı düşüşü var. Deprem bölgesindeki kayıpları henüz bilmiyoruz, muhtemelen bayiler is yapamaz hale geldiler. Bütün bu gelişmeler holding adına olumsuz. Öte yandan hakim ortaklar yüksek oranda temettü istiyorlar. Yani holding büyük olasılıkla az yatirim/yüksek temettü patikasina girmiş durumda. Temettü yatırımcıları için iyi olabilir. Diğer taraftan Gedik Yatırım basta olmak üzere Tekfen'i öne çıkartan aracı kurumlar var. Bunun başlıca nedeni inşaatta zarar yazılan dönemin geride kalmis olması ve tarim alanındaki yatırım/politika gereksinimleri. Tekfen gübre için ortak arıyor, burası kesin..Tarim alanındaki yatırımları da küçük bütçelerle ve Arge ya da venture işinde yapmak istiyor, burası da kesin. Küçük bütçelerle bile yatırım yapsa bu alanın en önde olan oyuncusu.. Eski Ceo ayrılmadan önce 2023 için 100 milyon dolar nakit yaratabilmek bizim için önemli demişti. Ben de bu düşünceden gidiyorum. Bundan sonra bütün sektörler için nakit yönetimi kritik olacak. Yönetemeyenler batıp gidecekler. Tekfen şu haliyle bile inşaattan 30- 40 milyon dolar yıllık net nakit üretebilecek durumdadır. Terminal işi en temiz is.. Gübrede sorunlar olsa bile nakit üretimi sürer. Diyelim Tekfen 100 milyon dolar üretemedi de 70 milyon dolar üretti.. Bunun da 50 milyon dolarını temettü olarak dağıttı, 20 milyon dolarını yedek akçeye koydu ve venture/tarim alanına yatirdi. Fena mı? Bana göre değil. Çünkü inşaat kısmının potansiyeli hala duruyor ve tarım/iklim alanı önümüzdeki en ciddi sorunları barındıran yerlerde...
    Gülerken kaybettğini ağlayarak kazanamazsın.

7. Tekfen temettü 2023
    Açıklamada 2022 yılı kârından 12 Nisan ve 10 Mayıs tarihlerinde 2 taksitle pay başına brüt 2,8177900 TL, net 2,5360110 TL nakit temettü ödenmesine karar verildiği belirtildi.

https://rotaborsa.com/tekfen-holding...rini-acikladi/

düştükçe eklemeye devam..

Duhul
    Aug 2017
    İkamet
    Antalya07
    Gönderi
    1,035
    🖐

Sayfa 715/780 İlkİlk ... 215615665705713714715716717725765 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri