Sayfa 46/79 İlkİlk ... 36444546474856 ... SonSon
Arama sonucu : 632 madde; 361 - 368 arası.

Konu: MIATK - Mia Teknoloji A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by Atakan5234 Yazıyı Oku
    Bu arada benim maliyet 110 larda ama simdi patronun anlattigi polyanna masallarina kapilmadan eldeki verilerle miatk'i degerlendirdigimde abartisiz ederi 20- 30 ancak bana gore yani suan ciddi pahaliyiz 5 milyar tl kesinlikle etmez bu patronlar bu sirket
    At
    Hocam şirketin halka arzdan önce yayımlanan bağımsız denetim kuruluş raporunu okumanı öneririm. Orada son 4 yıllık satışlar, net kar vs tüm bilanço detayları var, şirketin değerini 20 lira hesaplamışlar. O 4 yılın toplam net karı bu yılın 3.çeyrek karını etmiyor nasıl 20-30 lira olur Allah aşkına. Yılı minimum 250 milyon net kar ile kapatacak şirket. Eski karlara bi bak, ben demiyorum halka arzdan önce bağımsız denetim kuruluşu söylüyor.
    Benim maliyetim 90 civarında ve bu maliyetimi son alımlarımla yükseltmiş halim, ben 170 lira iken bile satmayı düşünmedim açıkçası.
    Daha önce de yazdım, patronun anlattıkları masal ise eğer bunu 1-2 çeyrek sonra görürüm. Tatmin etmezse satar çıkarım. Son 2 çeyrek harika bi performans gösterdi ben devamını bekliyorum açıkçası. Bu kadar kötümserseniz ve eserinin 30 lira olduğunu düşünüyorsanız bu kağıdı tutmanız anlamsız, dert sahibi olursunuz gerçekten.

2. Sn yarasa, miatk da da 30-40 lı fiyatlardan itibaren yazmışsınız, hatta dediğiniz gibi haftalarca yalnız siz yazmışsınız ben halka arzlar abartılı gidiyor diye taze hisselerde hiç alıcı gözle ve detaylıca bakmamıştım, geç farkettim diyebilirim.

3.  Alıntı Originally Posted by ophions Yazıyı Oku
    Sn yarasa, miatk da da 30-40 lı fiyatlardan itibaren yazmışsınız, hatta dediğiniz gibi haftalarca yalnız siz yazmışsınız ben halka arzlar abartılı gidiyor diye taze hisselerde hiç alıcı gözle ve detaylıca bakmamıştım, geç farkettim diyebilirim.

Sn.ophions,

Doğrudur. ilk yazım halka arzdan sonra 30-40 lı fiyatlardadır. Halka arzdan sonra 2021 sonunda şirket, planladıkları gibi yurt dışına açılmak için çalışmalara başladı ve 2022 - 6 aylık bilançoya kadar hisse fiyatları yatay ve stabil gitti. Bu 8 aylık sürede hemen hiç haber gelmedi. Ve bende yazmadım 6 aylık bilançoya kadar.6 Aylık bilanço Mia'yı borsada bilanço sıralamasında en üstlere taşıdı. Arkasından gelen 9 aylık süper bilanço ve 12 aylık beklenti hisselere hareketi getirdi.

Fakat bana göre hissede asıl yükselişi getiren yurt dışı çalışmaların neticesinde gelen yoğun şirket haberleridir. Şirket özellikle Japon teknoloji devi Nec 'le yaptığı işbirliği anlaşması ile aşılması çok zor olan son bir engeli teknolojisi ile geçerek kendini dünyaya tanıtmıştır.Bu son derece önemlidir.

Bu yazdıklarım şirketi gereksiz övme değil , sadece şirketle ilgili takibim neticesinde yaptığım ,sade fakat borsa için önem arzeden bir şirket analizidir.

4.  Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    Burada sadece hisse ile ilgili olumlu haber vermek gerektiğini sanan bir kitle var. Bir çok kişiye göre bir hissenin sağlıklı ve uzun soluklu yükselebilmesi için olması gereken en önemli kriter patron olduğu halde patronun yaptığı yanlışları burada yeni gelebilecek potansiyel kişilerde okusun diye yazmak kötü niyet oluyormuş.
    Evet patronun dürüst olması çok önemlidir.Ama dürüst olmamak başka yanlış yapmak başkadır.Herkes yanlış yapabilir. Yanlışlık ve hatalar söylenebilir. Ama kesin olmayan bir konuda ve devamlı söylenip hisse ve patronlar karalanırsa bu da bilmeden yatırımcıyı yanlış yönlendirmek olur.

Bir hissede bir yatırımcı hisseler gitmediği için her gün patrona ve hisseye hakaretler yapıyordu. Doğrumu yanlışmı bilmiyoruz. Ama etkilenerek ve hisse çeşidinden dolayı hisseye giremedik , ya da girdik ama duramadık. O kişi sürekli patrona ağır hakaret halinde idi. Sonuçta o hisse bir kaç ayda yaklaşık 6 katladı.
    6 Katladıktan sonra acaba o kişi ne diyor diye baktım. O kişi hala hakaretlerine devam ediyordu. Ama olan bizim yatırıma olmuştu.

5.  Alıntı Originally Posted by yarasa Yazıyı Oku
    Evet patronun dürüst olması çok önemlidir.Ama dürüst olmamak başka yanlış yapmak başkadır.Herkes yanlış yapabilir. Yanlışlık ve hatalar söylenebilir. Ama kesin olmayan bir konuda ve devamlı söylenip hisse ve patronlar karalanırsa bu da bilmeden yatırımcıyı yanlış yönlendirmek olur.

Bir hissede bir yatırımcı hisseler gitmediği için her gün patrona ve hisseye hakaretler yapıyordu. Doğrumu yanlışmı bilmiyoruz. Ama etkilenerek ve hisse çeşidinden dolayı hisseye giremedik , ya da girdik ama duramadık. O kişi sürekli patrona ağır hakaret halinde idi. Sonuçta o hisse bir kaç ayda yaklaşık 6 katladı.
    6 Katladıktan sonra acaba o kişi ne diyor diye baktım. O kişi hala hakaretlerine devam ediyordu. Ama olan bizim yatırıma olmuştu.
    Formun başlangıç kısmında da belirtilir üstelik borsanın temel kurallarındandır: Kimsenın sözleriyle yada senin yaptığın gibi rakamlara bakarak yatırım yapmayın sonu %99 hüsrandır. Yatırımlarınıza kendiniz karar verin.
    Hal böyle iken kendini ve burada yazılanları bence çok ciddiye alıyorsun. Kaldı ki yaptığın hesaplamalarda rakamlarının yanlış olduğu da burada gösterildi o ayrı. Burada herkes kendi bakış açısı ile birşeyler yazıyor. Patronlardan birinin programda hisse ucuz dedikten 48 saat bile geçmeden diğerinin KAP haberi ile hisse satmaya çalışması hatadan çok daha fazlasıdır.
    Üstelik ben patrona hilekar düzenbaz tarzı söylemlerde bulunmadım güvelimez dedim ve bunun delili çok net. Ben objektif konuşuyorum sen subjektifsin hatalı hesaplamalarda da bulundun ama sesin daha fazla çıkıyor.
    Diğer konuda burada ikili atışma olmasını istemediğim için o gün cevabına karşılık yazmadın ama sen hala benim yazıma cevap yazdığın için karşılık verdim. Kimse ikili atışmaları okumak zorunda değil. Tartışmak çok istiyorsan özelden yaz.
    Son olarak, sadece burada yazılanlara göre yatırım kararı almak çok büyük bir hatadır ve KİMSEDE BURADA YAZILAN VE HESAPLANANLARLA HİÇBİR HİSSE ALIP SATMASIN.
    Son düzenleme : ibrahim; 14-12-2022 saat: 10:27. Sebep: ...

6. Kardesim bu hisse oyle 5 -10 milyar pd birdaha gormez,bu patronlar aç, hemen hisse satar ky kazanmadan yne boyle asansor yaparlar. Bu sirket kisa surede 50-60 bandina gelecek adim gibi eminim. Buralardan satisa geciyorum artik, karı gectik bari zarara girmeyelim o.c. hisselerinde ptrnlar da alsinllar 300 ,500 lotu a.ni A..na soksunlar. Adiler pislikler

7.  Alıntı Originally Posted by Atakan5234 Yazıyı Oku
    Kardesim bu hisse oyle 5 -10 milyar pd birdaha gormez,bu patronlar aç, hemen hisse satar ky kazanmadan yne boyle asansor yaparlar. Bu sirket kisa surede 50-60 bandina gelecek adim gibi eminim. Buralardan satisa geciyorum artik, karı gectik bari zarara girmeyelim o.c. hisselerinde ptrnlar da alsinllar 300 ,500 lotu a.ni A..na soksunlar. Adiler pislikler
    Hocam bende bu hareketlerden sonra ana paramı son kuruşuna kadar alıp elimde 0 (sıfır)maliyetli hisselerle kaldım. Patrona güvenmediğimden dolayı risk alarak yatırım yapmam. Am bu kez tekrar trend başlarsa sıfır maliyetli hisseleride yukarıdan verip sen sağ ben selamet derim.

8.  Alıntı Originally Posted by yarasa Yazıyı Oku
    Hisse satışı için görüşmeler yapılırken hisselerin düşmesini hiç bir patron istemez. Ama buna rağmen hisseler borsadaki çok çıkan hisselerin düşüş furyasına dahil oldular.Çok zaman hisseler geleceğe göre fiyat alır fakat bazı hisseler bunu çok abarttı.Gelecekteki kârları çok zaman 1 e 1 tahmin etmemize rağmen hayali olmasın ,ne malum o kârı getireceği denmesin, bu sefer 9 aylıklara bakalım.

Çok çıkan ve çok düşenlerin bu günkü f/k ları: Favori hisselerimden Kontrolmatikle başlayım da yanlış anlaşılmasın, fk sı 162,smartg 206,gesan 85, hektaş 52, sasa 29, ve mia 22
    Bu fk lara yorum yapmıyorum.Herkes kendisi yorumlasın.

Mia 'nın hisse satışı bu düşüşten sonra 170 ve üzeri bir fiyattan olmazsa tahminim patronlar bir süre bu satışı ileriye bırakırlar. Çünkü bu günkü fiyatlar bana göre cazip olmaz, nerdeyse yıl sonu kârına denk gelen bir satış olur. Ama tabiiki kendileri daha iyi bilir.
    Mia ile ilgili konuşacaksak ; şirket bu güne kadar kendi gücüyle geldi, bundan sonrada yüksek teknoloji kadrosu ile hızlı bir şekilde hedeflerine ulaşacaktır
     Alıntı Originally Posted by yarasa Yazıyı Oku
    Fiyat kazançları hergün tavan yapan hisselerin olduğu bir borsada daha önce miatk in fk sı ile diğer firma fk larını karşılaştırdık. Sanırım herkes görmüştür.
    Bu günde yine şirket cirosundan sonra çok önemsediğimiz ve 2. sırada önem verdiğimiz brüt kâr marjı karşılaştırması yapalım. Bu mukayeseyi de yine yatırımcıların rağbet ettiği, bize göre yükselen hisseler kategorisinde yapalım. İsteyenler başka hisselerlede yapabilir. Bakalım 100 tl lik bir satışta son 9 aylıklara göre firmalar ne kazanmış. Bu rasyo şirket patronları içinde çok önemlidir. Çünkü doğrudan net kâra tesir etmektedir. Ve bugünlerde patronlar ve yatırımcılar tarafından da çok sık dillendirilmektedir.
    Bu sadece bir durum tesbitidir.Hisse tavsiyesi değildir.
    Yine beğendiğim bir şirket hissesi ile başlayalım.Barem Ambalaj 27, kontrolmatik 37, smart güneş 16 , alfasolar 19, gesan 28, sasa 25 , hektaş 42, kimpur 16, miatk 56, son anda prim yaptı ve dikkatimi çekti kront 88 tl
    Tabiidirki firmalar faaliyetlerini geliştirerek kâr marjlarını artırabilirler.
     Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    Formun başlangıç kısmında da belirtilir üstelik borsanın temel kurallarındandır: Kimsenın sözleriyle yada senin yaptığın gibi rakamlara bakarak yatırım yapmayın sonu %99 hüsrandır. Yatırımlarınıza kendiniz karar verin.
    Hal böyle iken kendini ve burada yazılanları bence çok ciddiye alıyorsun. Kaldı ki yaptığın hesaplamalarda rakamlarının yanlış olduğu da burada gösterildi o ayrı. Burada herkes kendi bakış açısı ile birşeyler yazıyor. Patronlardan birinin programda hisse ucuz dedikten 48 saat bile geçmeden diğerinin KAP haberi ile hisse satmaya çalışması hatadan çok daha fazlasıdır.
    Üstelik ben patrona hilekar düzenbaz tarzı söylemlerde bulunmadım güvelimez dedim ve bunun delili çok net. Ben objektif konuşuyorum sen subjektifsin hatalı hesaplamalarda da bulundun ama sesin daha fazla çıkıyor.
    Diğer konuda burada ikili atışma olmasını istemediğim için o gün cevabına karşılık yazmadın ama sen hala benim yazıma cevap yazdığın için karşılık verdim. Kimse ikili atışmaları okumak zorunda değil. Tartışmak çok istiyorsan özelden yaz.
    Son olarak, sadece burada yazılanlara göre yatırım kararı almak çok büyük bir hatadır ve KİMSEDE BURADA YAZILAN VE HESAPLANANLARLA HİÇBİR HİSSE ALIP SATMASIN.

Tartışmayacağım ,onun için yazmıyorum. Ama Yatırımcıyı yanıltmış olmayalım. Hesaplamalarda nerede yanlışlık vardır.
    Her şirket için 9 aylık bilançolar ve 7-12-2022 tarihli fiyatlar alınmıştır.Her hisse için aynıdır Hata ve adaletsizlik yoktur.
    Fk lar ve brüt kar marjlarında hata varsa gösterin düzeltelim.

Sayfa 46/79 İlkİlk ... 36444546474856 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •