Sayfa 177/432 İlkİlk ... 77127167175176177178179187227277 ... SonSon
Arama sonucu : 3454 madde; 1,409 - 1,416 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1.  Alıntı Originally Posted by kenn Yazıyı Oku
    Bu yetki belgesi sadece bir şirkete mi veriliyor? Talep eden her teknoloji şirketine veriliyor mu? Yani isteyen herkes bu yetki belgesini alabiliyirsa ve bu işe girebiliyorsa bir noktadan sonra bu alanda da rekabet çok olur.

Talep eden herkese verilse , bu iş için yetki belgesi vermezdi koskoca bakanlık. İş basit bir iş yeri açma prosedürü ile belediyeden alınan ruhsatla yapılırdı.

Bununla ilgili kriterler Ticaret bakanlığının sayfasındaki yönetmelikte yazıyor. Çok ağır şartları yok . Şu ana kadar 18 firma almış. Ama alanlar içinde en tanınanları Vestel , Easycep ve Arena. Diğerlerinin çok yaygın ağı yok.

Bu işte zor olan yetki belgesi almak değil zaten , yenilenecek telefonu piyasadan direk şekilde alıp , direk şekilde satabilecek organizasyonunuzun olması. Yani bir önceki paylaşımımda dediğim gibi , pazara yakınlık , müşteriye yakınlık , ulaşılabilir olma , toplama ve dağıtım merkezlerinizin çok olması vesaire.. Bunu da yapabilen çok firma yok. Bu iş için her il ve ilçede bayiniz olması lazım. Vestel gibi , arena gibi. Easycep bile şu an bu kriterden uzak olmasına rağmen 100 milyon usd değere ulaşmış.

İlgili yönetmelik ekte.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20200822-6.htm

Bu aşağıdaki haber bu işin ne kadar karlı olduğunu gösteriyor. İlla ki bu kadar karlı işe giren başkaları da olacaktır ama bu kadar geniş bir ağa sahip olmaları için yüksek sermaye lazım. Bence Arena bu işi finanse etmek için de Paynetten gelecek olan parayı kullanacak olabilir.

https://www.esgazete.com/taksit-duze...masini-istiyor

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/bdd...k%20belirlendi.

Yenilenmiş telefon işine BDDK'da destek ve teşvik veriyor. Hem taksit sayısı sıfıra göre daha yüksek hem de vergisel teşvikler var. Sonuçta devlet bu işe ithalatı önleyici bir iş olarak bakıyor. Bu iş üretim işi olmasa bile , bu işin yaygınlaşması ithalatı azaltacağı için devletin teşvik kapsamında. Yarın öbür gün daha farklı teşviklerde olabilir.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/bdd...k%20belirlendi.

Dediğim gibi bu iş organizasyon işi. Easycep firmasının bile toplam mağaza sayısı 10-15 civarı. Yai bu tür işlerde geniş bir dağıtım ve satış ağınızın olması lazım. Bu da Arena'da var.

Haberlerin birinde bu işin çok da karlı olduğu yazıyordu. Zaten bu kadar karlı olmasa 10-15 mağazalık easycep 100 milyon USD üzerinden değerlenmezdi.

Firma sayısı artınca rekabet de artabilir ama bu rekabette arena ön plana çıkar binlerce satış noktası ile. Bence sırf bu ürünlerin satıldığı yeni mağazalar bile açabilir arena paynetten gelecek olan paranın da desteği ile. Bu işi ayrı bir şirket açarak da yapabilir. Türkiyenin her yanına yenileme merkezleri de kurabilir. Sonuçta hem toplarken , hem yenilerken hem de tekrar satarken pazara ne kadar yakın olursanız o kadar rekabette öne çıkarsınız.

Arena da bu işte bir adım önde olur her zaman.

Bu iş daha çok pahalı telefonlarda daha fazla rağbet görür. Brightstarın da çok fazla Samsung ve Iphone sattığını biliyoruz. Bu durumda bu iş ile ilgili yapılan takaslarda Brightstarın da daha fazla telefon satma olanağına sahip olacağı kesin.

Yani organizasyon iyi kurulursa tam bir entegre iş Arena için. Hem yeni telefon satışlarını arttırır , hem daha fazla 2. el telefonu alıp yenileme olanağı sunar , hem de bu yenileme sırasında daha fazla yedek parça satışına sahip olur.

Mesela easycepin sıfır telefon distribütörlüğü veya toptan parça ithalatı olduğunu sanmıyorum. Vestel de her marka cep telefonunu satmaz. Halbuki arena bu iş konusunda uçtan uca her işte var . Hem parça ithalatçısı toptancısı , hem tablet , bilgisayar ve telefon işinde en az 10-15 markanın direk ithalatçısı yada distribütörü , hem bu iş için perakende satış ağına sahip , hem de zaten geçmişten gelen bir teknik servis organizasyonu olan bir şirket.

Yani easycep firmasına göre çok daha fazla avantajı var.

Bakalım ben bu konuda CEO yada başka bir yetkilinin yakında basına bilgi vermesini bekliyorum. O bizden daha iyi anlatır bu işe neden girdiklerini , ne umduklarını , satışlarını nasıl etkileyeceğini vesaire. Yada bu işi daha efektif yapmak için ne tür adımlar atacaklarını yatırımlar yapacaklarını anlatır.

Bayram sonrası böyle bir basın açıklaması yapsalar iyi olur.

2.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Emirhan Bey yazınızı okuyunca Brightstar satın alımında izlediğim eski tarihli bir videoyu anımsadım
    https://youtu.be/d1AlDBW4Anw

2015 yılındaki bir video.

Web sitesindeki yazıyı tekrar anımsadım.

Geri Satın Alma (buy back) ve Yenisi İle Değiştirme (trade in)Çözümleri :*Kullanılmış cihazları geri alıp, dönüştüren ve yenilenerek, piyasaya geri yerleştiren dünya çapında lider bir şirketiz.

https://www.brightstar.com.tr/ceo-message.html

Yönetim duruyormu değiştimi hiç bilmiyorum.Eski tarihli paylaşımdır.
    Yatırım Tavsiyesi içermez.
    28 Mart 2022 tarihli paylaşım.

Arena ile Brightstar'ın yakalaması beklenen sinerjinin sadece bir kısmı da bu olsa gerek diye düşünüyorum.

3. https://www.capital.com.tr/capital-d...yis-basliklari

Capital 2022 Mayıs başlıkları

YÜZDE 120 BÜYÜRÜZ”

Bu yıl yaklaşık yüzde 120 büyüme beklediklerini söyleyen Arena Grup CEO’su Serkan Çelik, güçlü büyümenin sonraki yıllarda şirketi birinciliğe taşıyabileceğini belirtiyor

4.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    https://www.capital.com.tr/capital-d...yis-basliklari

YÜZDE 120 BÜYÜRÜZ”

Bu yıl yaklaşık yüzde 120 büyüme beklediklerini söyleyen Arena Grup CEO’su Serkan Çelik, güçlü büyümenin sonraki yıllarda şirketi birinciliğe taşıyabileceğini belirtiyor
    Tv lerde %100 ü pek geçmiyordu bizim Ceo,dergi röportajında gaza mı geldi ki ?

5.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    https://www.capital.com.tr/capital-d...yis-basliklari

YÜZDE 120 BÜYÜRÜZâ€

eğer bu TL büyüme ise , 2021 cirosu 6 milyar , 2022 cirosu 13 milyarın üzerinde olacak demektir.

Zaten biz de burada aylardır 2022 cirosunun 13-14 milyar TL seviyesinde olacağını söylüyorduk.

Eğer CEO'nun dediği büyüme USD bazında ise , o zaman 2021 cirosu 600-650 milyon USD civarı idi , 2022 cirosu 1,3 milyar USD seviyesinde olabilir demektir. Bu da TL olarak 18-19 milyar TL ciro demek oluyor.

Arena CEO'su genelde USD konuşur şirketin her türlü işlemi ve muhasebesi USD olduğu için ama bu sene için 1,3 milyar USD ciro çok iddialı olabilir. Gerçi bu cep telefonu yenileme işinin de ciroya ek bir katkısı olacaktır bu sene. Bu iş olmadan biz 1 milyar USD ciro hedefinden bahsediyorduk. Bu iş gelince 1 milyar USD'ın üstüne çıkmak hemen hemen kesin gibi oldu ama 1,3 milyar USD olur mu onu bilemem.

Fakat diğer taraftan , bu büyümenin şirketi ileriki senelerde pazar liderliğine taşıyacağını öngördüğüne göre , bu bahsettiği büyümenin USD bazlı olma ihtimali de var. Çünkü şu an pazar lideri İndes ve cirosu 2021 sonu itibari ile 1,3 milyar USD seviyesinde. Bizim ise 600-650 milyon USD civarı.

2022 senesinde Brightstar ile ek 400 milyon USD ciro elde edeceğimizi düşünürsek , 2022 1 milyar USD ile kapanır. Ama İndes de belki 1,5 milyar USD olur bu sene. Dolayısıyla aradaki %50 farkı kapamak için önümüzdeki her sene İndesden en az %15 daha fazla büyümemiz lazım.

Normal pazar koşullarında bu çok mümkün değil. Demek ki CEO'nun aklında yeni şirket satınalmak veya ciroyu esaslı arttıracak yeni işlere girmek var. Bu fark önümüzdeki 3-4 sene içinde ancak o şekilde kapanır.

Bu işlerden biri cep telefonu yenileme işi. Ama bence akıllarında başka işler de var. Payneti de kesinlikle bu yüzden sattıklarından eminim. Paynetten gelecek olan parayı farklı iş kollarında şirket satınalmak için kullanacaklar. Mesela güneş enerjisi işi bundan sonra her sene büyümeye devam edecek. Bir panel üretim tesisi kurmak yada bu işi yapan bir firmayı satın almak olabilir bu işlerden biri.

Panel üreten firmalar talebe yetişmekte zorluk çekiyor. Bizim de Huawei ile ilişkilerimiz çok iyi. Belki de onların know-how'ı ile yerli üretim işine bile girilebilir 2023 senesinde.

Film yeni başlıyor bence. İnşaallah bundan sonra çok güzel haberler ve bilançolar bizi bekliyor.

6.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Tv lerde %100 ü pek geçmiyordu bizim Ceo,dergi röportajında gaza mı geldi ki ?

Bugün ilk yazımda yakında CEO çıkar bu telefon konusunda bir açıklama yapar demiştim meğerse Capital dergisine genel anlamda bir açıklama yapmış.

Bu dergi ne zaman piyasaya çıkıyor ? Yazının tamamına ulaşabilirsek iyi olur. Orada mutlaka bu %120 büyümenin bazı detaylarından bahsetmiştir.

7.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Bugün ilk yazımda yakında CEO çıkar bu telefon konusunda bir açıklama yapar demiştim meğerse Capital dergisine genel anlamda bir açıklama yapmış.

Bu dergi ne zaman piyasaya çıkıyor ? Yazının tamamına ulaşabilirsek iyi olur. Orada mutlaka bu %120 büyümenin bazı detaylarından bahsetmiştir.
    28 Nisan da dergi Mayıs başlıklarını vermiş.
    Bugün derginin piyasaya çıkmış olması lazım.

14.Eif Antalya'da yapıldı Ekim 2021 de.Ve yoğun ilgi olduğu söylenmişti.
    15.Eif İstanbul 'da planlanmış gözüküyor Ekim 2022 de.
    Arena Enerji ile ilgili olumlu haberler çok pozitif olur inşallah.

Sayfa 177/432 İlkİlk ... 77127167175176177178179187227277 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •