Sayfa 3/428 İlkİlk 123451353103 ... SonSon
Arama sonucu : 3418 madde; 17 - 24 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1. Tek bildiğim çocuklarımı örf ve adetlerimize uygun şekilde yetiştirmeye çalışmak.Artniyetli toplum mühendislerinin kimsenin fark edemeyeceği şekilde bilinçaltına inen profesyonel metotlarla dizayn etmeye çalıştığı yaşam tarzının farkında olan bir fert bile yetiştirsem ne mutlu bana.

2. Son açıklanan 3. çeyrek bilançosuna göre öz sermaye 75 milyon USD , şu andaki piyasa değeri 88 milyon USD. PD/DD güncel olarak 1,17.

Daha 7 ay önce 3'ün üzerine çıkan PD/DD rasyosu , üçte bir değerine düşmüş durumda. Halbuki şirketin ciro , FAVÖK ve net karında büyük bir bozulma yok . Gelecek sene ise çok daha iyi olacak. Tek sorun ekonomideki belirsizlik.

Enflasyon ne olacak , faiz ne olacak , USD ne olacak ? Bu belirsizlikler bitince çok yüksek miktarda yukarı potansiyel taşıyor bu şirket.

Bu enflasyon-faiz-USD döngüsü de elbet bitecek yakında. Ömür boyu gündemde kalamaz bu iş. Faizlerin inebileceği yer belli. Faiz düşüşü için en fazla 3-4 puan yer var 2022 sonuna kadar. Bu durumda önümüzdeki 14-15 toplantının en fazla 4 yada 5'inde faiz indirecek MB.

2-3 ay sonra bu iş gündemden düşer. O zaman piyasa kaldığı yerden devam eder.

3.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Keşke Redington şirketi satma kararı alsa. Şu piyasada 250-300 milyon USD'dan aşağı satmaz.

USD fırlayınca Hintlilerin temettü miktarı da düşüyor USD bazında. Belki bu konuda rahatsız olup satma düşüncesine kapılabilirler.

Sonuçta 11 yıllık enflasyonla ve aldıkları temettü ile maliyetleri 1,5 USD civarında hisse başı. Ve temettü olarak en fazla hisse başı 3-4 cent ortalama temettü alıyorlar. Bu onları açmıyor olabilir.
    2.5-3 milyar ciro yapan brightstar 35 milyon olarak degerleniyorken arenanin 250 milyon etmesi icin ozel bir sebep var mi?

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

4.  Alıntı Originally Posted by meldamelda Yazıyı Oku
    2.5-3 milyar ciro yapan brightstar 35 milyon olarak degerleniyorken arenanin 250 milyon etmesi icin ozel bir sebep var mi?

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

2,5 milyar ciro yapan Brightstar'ın cirosunun büyük bir bölümü sadece cep telefonu satışından geliyor.. Ve satışlarının çoğunu Vodafone üzerinden yapan bir şirket.

Arena ise , zaten halihazırda 650 milyon USD cirosu olan bir şirket , Brighstar ile beraber 1 milyar USD'ın üzerine çıkacak. Bunun yanında sektörde hemen hemen kimsede olmayan , Arena enerji gibi , güneş enerjisi birimi olan , bulut teknolojisine , IoT sistemlere , 5 G alt yapısına ve en önemlisi Paynet gibi bir değer sahip bir şirket.

Ben 250 milyon USD'ı zaten Brighstar birleşmesi sonrası için kullandım. Kaldı ki Arena bu sene başında , Şubat-Mart aylarında , 250 milyon USD piyasa değerini de gördü borsada. Yani uçuk kaçık rakamlardan bahsetmiyoruz.

Arena 35 milyon USD parayı sadece Brighstarın Vodafone ile olan sözleşmesi için veriyor bence. Yani hiç olmadığı bir satış kanalına girmek ve oradan sinerji ile beraber daha fazla getiri elde etmek için veriyor.

Yani Brighstar veya 350 milyon USD ciro için 35 milyon USD verirken aslında sadece Vodafone sözleşmene veriyor bu parayı. Yoksa Arena zaten diğer tüm satış kanallarında mevcut.

Yani Brightstar aslında sadece Arenanın cep telefonu işinde bir satış kanalı bir departman gibi düşünün. Tek departman 35 milyon USD ise , temiz enerji , Paynet , IoT , 5 G, bulut teknolojileri ve en önemlisi zaten arenanın yürüyen diğer işleri toplamı 250 milyon USD eder diye düşünüyorum. Arena zaten cep telefonu işinde vardı ama büyük bir operatörün tedarikçisi değildi. Şimdi o kısım tamamlanıyor. Yani mevcut işinin bir parçasının eksik kaln bir kısmı için 35 milyon USD veriyor. Resmin tamamını siz düşünün.

Bir de Brighstar tüm dünyada bir divestment yani şirket satışı yaparak pazardan çıkma operasyonu yapıyor. Türkiye'ye özel bir durum değil başka bazı ülkelerden de çıktılar ve farklı alanlara focus oluyorlar. Bu durumda bazen şirketinizi değerinden daha düşüğüne satarsınız. Başkaları için de fırsat alımı olur bu. Bence Arena için güzel ve karlı bir fırsat bu.

Son söyleyeceğim ise şudur ki , bazen , bazı şirket birleşmelerinde , 2+2 4 değil 5-6 yapar. Buna da sinerji diyoruz. Her ikisi teker teker toplamda 250 milyon USD etmeyebilir ama birleşince edebilir. Ölçek ekonomisi denen birşey var ve bu beraberinde verimliliği , karlılığı getirir.

Redingthon , 11 sene önce 40 milyon USD öz sermaye için , 87 milyon değer biçti arenaya. Arena öz seremayesi bugün 75 milyon USD , Brighstar da 20-25 milyon USD etse , 100 milyon USD öz sermaye yapar. Madem 40 milyon için 87 ödendi , 100 milyon USD için 250 milyon USD gayet mantıklı.

Üstelik o şirket içinde ne Paynet , ne Vodafone , ne temiz enerji vardı.

5. yeni sayfamız hayırlı olsun.. inşAllah arenada kendine yeni bir sayfa açar diyerek yürü be arena kim tutar seni diyelim :)

6. Perea'nın hisse alım tarzının daha sert ve aktifden olduğunu biliyoruz önceki alımlarından.

Bugünkü Gedik alımları o kadar sert değil ama yine de böyle bir günde Gedik yatırımın şimdiden 100 bin lota yakın alması aklıma acaba Perea mı sorusunu getirdi. Perea son 2.2 milyon lotu Gedik üzerinden almıştı.

Ayrıca bu aralar Perea'dan bir hamle beklediğimi söylemiştim çünkü elindeki hisselerin değeri 7 ayda 35 milyon dolardan 13 milyon USD seviyesine kadar düşmüş durumda şu an.

Bence Perea bu duruma el atabilir her an. Hatta belki bugünkü Gedik alımları ile el attı bile. Bunu en erken Pazartesi öğrenebiliriz.

Kesin odur diyemem ama olabilir diyorum.

7. Bencede gedik alımları parea alımları

8.  Alıntı Originally Posted by ADORABLE Yazıyı Oku
    Bencede gedik alımları parea alımları

Ben de biraz daha ikna oldum. Perea olma ihtimali çok yüksek.

Pazartesi anlarız. Eğer Perea ise Pazartesi KAP'a yazı da yollamak zorunda %15'i aştım diye.

Sayfa 3/428 İlkİlk 123451353103 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •