Sayfa 5/430 İlkİlk ... 345671555105 ... SonSon
Arama sonucu : 3435 madde; 33 - 40 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1. Yılbaşında USD 7,42 iken , endeks 1495 idi yani endeks 201 USD idi , şu anda ise USD 11 endeks ise 1736 , yani endeks 157 USD.

TL olarak tüm zamanların zirvesinde olan endeks aslında USD olarak tüm zamanların hemen hemen en dibinde.

Sanırım bu olay bugün nasıl oluyorda USD %5 yukarı giderken , endeksin de yeşil olduğunu açıklıyor.

Endeks artık ne enflasyonu , ne faizi ne de kuru takıyor. Sadece bugün USD bir anda kısa süre içinde 10,80'lerden 11,30'a çıkınca , panikle endekse bir satış geldi , acaba herşey kontrolden mi çıktı diye düşündü piyasa ama sonra USD 11 liraya çekilince endekse tekrar alım geldi.

Şu an VİOP 30 da %0,6 civarı yukarıda. Yani sabaha kadar çok enteresan birşey olmazsa , endeks yarın da yükselişle açılacak.

Bunun sebebi de artık bu faiz-kur baskısı ile borsanın uğraşmak istememesi. Elbet o taraf durulacak ama yabancı için şu an borsa tarihi dip seviyelerinde.

Türkiyenin bir şekilde aykta kalıp , normalleşeceğine inanan yabancı için kaçırılmayacak bir fırsat bu USD seviyesi ve bu borsa seviyesi. Çünkü 1-2 ay sonra faiz düşüşü durursa yada yavaşlarsa , enflasyon düşerse , o zaman USD da bu seviyelerde kalsa bile piyasa tarafından kabul edilir olur , o zaman da endeksde daha sert yükselişler görebiliriz.

Bizim hisse özelinde ise , bugün çok şanslıydık , Gedik ( muhtemelen Perea ) ve onu takip eden Citi yaklaşık 1,1 milyon lot net alım yaptılar. Zaten başka da alıcı yoktu. Satanlar daha karışık. İş yatırım dışında biraz da Garanti diyebiliriz belki , bunlar dışında satanlar da çok dağınıktı.

Yani klasik bir hisse toplanması vakası bu. Eğer alan Perea ise , daha önceki alımlarından biliyoruz , tüm alımı tek günde yapmaz. Muhtemelen en az 4-5 gün daha alım yapacak. Hepsi böyle 700 bin lot olmayabilir ama belli ki hisseyi yine en azından 11 liralara çekmeye çalışacak.

Buradaki risk yine Citi ve Deutche. Bu 2 kurum yine toplamda 800-850 bin lota çıktılar. Perea alımı durdurursa bunlar yine satar.

3 ay önce Perea 2,2 milyon lot aldığında da , bunu yaklaşık 6-7 iş gününde yapmıştı. Hisse 9,30'lardan 11,50'lere kadar çıkmıştı. Ama alımları tamamlayıp tahtadan çekilince , hisse yine 9 liralara kadar geri gelmişti.

Şimdi yatırımcı bundan çekinip 11 liralara yaklaştıkça yine satmak isteyecektir. Perea alımı bitirince hisse geri gelir korkusuyla satıp , hisse 10 lira altına sarkarsa geri alırım diye düşünecektir. Bu da doğru bir strateji aslında ama bilinmeyen nokta şu ki , Perea ne kadar alacak onu bilmiyoruz.

Bir önceki alımı öngörmek daha kolaydı. Sattığı miktarı geri aldı ve %15 sınırına 1 lot kala durdu. Hatta yakınımdaki insanlara orada durabileceğini söyledim. Nitekim durdu. Ama şimdi , eğer alan o ise zaten %15 sınırını geçti ve bunu pazartesi günü KAP'a bildirmek zorunda. Ama nereye kadar gidecek bunu bilmiyoruz.

1 milyon mu , 2 milyon mu , 5 milyon mu ne kadar hisse alacak bilmiyoruz. Bilmemiz de çok olası değil benim bir tahminim var ama bu tamamen bir tahmin , bildiğim birşey yok.

Perea bölünmedne önce yaklaşık 700-750 bin lot mal sattı ortalama 54-55 liradan . Yani yaklaşık 37-38 milyon TL civarında bir satış yaptı.

Ardından 3 ay önce ortalama 10,4 liralardan 2,2 milyon lot aldı yani yaklaşık 23 milyon lira ödedi. Arada yaklaşık 14-15 milyon lira fark var. Tabi bu parayı arada Perea nasıl değerlendirdi bilmiyorum. Faize mi koydu , sattığı gibi USD mı yaptı bilmiyorum. Ama bu kadar parayı boşta TL olarak bırakmaz. Dolayısıyla bu para bugüne kadar 17-18 milyon olmuştur hatta USD yaptıysa belki 20 milyon bile olmuş olabilir.

Benim tahminim Perea bu parayı kullanacak yeni alım için. Yani 1,5 milyon lot civarı bir mal alacak. Bugün 700 bin aldı. Tabi benim verdiğim rakamlar net rakamlar değildir yani %10-15 civarı yanılma payım var. Bu durumda Pereanın elinde yaklaşık 1,5 - 2 milyon lot alacak kadar para vardı. 700 bin aldı. Bundan sonra 800 bin ila 1,3 milyon lot kadar daha alacak parası var.

Ne kadarı ile alım yapar bilmiyorum ama potansiyelin bu olduğunu düşünüyorum.

Belki bunu da aşacak , fondan taze para da aktaracak. Bunu hep beraber göreceğiz. Ama en azından 1 milyon lot daha alabileceğini düşünüyorum.

Herkese hayırlı olsun inşalalah. Böyle çalkantılı bir dönemde , Perea alımları tahtada katalizör etkisi yapar. En azından düşmeyiz. 11-12 lira arasına oturursak iyi. Zaten Brightstar haberininin de eli kulağında. O da destek olacaktır hisseye.

2. Gedik 1,1 milyon lotu aştı. Bugün BofA sadece trade ediyor. Bugün için aldığı kadar sattı. Daha öncekiler elinde duruyor. Deutche az birşey aldı.

Bakalım filmin sonu nereye varacak. Gedik bu ara sakin belki öğleden sonra hareket yapar ama ne kadar kurşunu kaldı bilmiyoruz.

3. bugünkü kapanış çok önemli alttaki 3 indikatörümünün eksenlerini uzun bir süre sonra kırmak üzere bakalım..

4. turk yatırımcısı perea kadar guvenmiyor arenaya:=)700 k mal yazdılar tavana kadar
    Burada yer alan paylaşımlar asla yatırım tavsiyesi değildir.Bu spk mevzuatına gore suç teşkil eder.Kişisel goruslerimdir.
    @borsavizyon

5.  Alıntı Originally Posted by borsavizyon Yazıyı Oku
    turk yatırımcısı perea kadar guvenmiyor arenaya:=)700 k mal yazdılar tavana kadar

aslında güven meselesi değil de , herkesin aklında bir önceki kötü tecrübe var.

3 ay önce de Perea 9,30'dan 11 lira üstüne taşıdı , sonra alımı durdurunca hisse 1 ayda 9 liraya geri döndü. Millet o olayı hatırlıyor.

Ömer amca ne kadar daha alacak bilsek daha rahat posizyon alırız ama orası muamma.

Bir de bu alan Perea mı hala bilmiyoruz. Bence %99 o , ama pazartesi emin olacağız.

6. Gedik alımları durdu gibi.

7.  Alıntı Originally Posted by ADORABLE Yazıyı Oku
    Gedik alımları durdu gibi.

evet pasif defans yapıyor. 10.50 altına gelince alıyor sadece.

Geçen sefer de kurşunları azalınca 11 lirada defans yapmıştı. Kurşun bitince de hisse 11 altına gelmişti. Sonrası malum.

Bakalım belki de taktik değiştirdi. Şu ana kadar 1.4 milyon lot aldı . Ne kadar alacağını bilmiyoruz. O yüzden kurşunu azaldı mı azalmadı mı bilemeyiz. Ben sadece 1 önceki ile kıyas yapıp bu teoriyi söyledim ama belki de taktik değiştirdi.

Pazartesi Salı anlarız alımı bitti mi bitmedi mi.

8. İş bankası kağıt gitmesin diye g.tünü yırtıyor

Sayfa 5/430 İlkİlk ... 345671555105 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •