Sayfa 32/428 İlkİlk ... 2230313233344282132 ... SonSon
Arama sonucu : 3418 madde; 249 - 256 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1.  Alıntı Originally Posted by Kantaroncu Yazıyı Oku
    Redington mal alırsa zorunlu çağrı söz konusu olacağından, HSBC alımları başka bir yatırımcıya ait olabilir.

Hocam Redinghtonda 49,4 milyon lot var. Yani çağrı için zorunluluk olan %50+1 hisseye daha 600 bin lot eksiği var. 200 bin daha alsa 49,6 milyon lot olur yine çağrı zorunluluğun altında kalır.

Kaldı ki artık bu saatten sonra çağrı ile ilgili bir problemi olacağını sanmıyorum.

Ama tabi ki bu alımın başkası tarafından yapılmış olma olasılığı çok daha fazla. Ben sadece acaba mı dedim ve bir ihtimalden bahsettim.

Eğer öyleyse yarın zaten anlarıs MKK kayıtlarından. KAP olarak da gelir haberi ama bence de büyük ihtimal başkası.

2. İş bankasına geçti o 200 bin lot

HSBC Banktan , İş bankası hesabına geçti. İş yatırıma değil , İş bankası takasına. Orası da normalde hiç işlem yapmayan bir kurum. Garip garip işler.

3. ohh be yaklaşık 8-9 ay sonra maliyetimin üzerine çıktı :) inşAllah 2023 e kadar yolumuz çok daha uzun olacak..

4. Aman borsa tatlıcısı keşfetmesin de

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. Bugün endeks %5,38 , Arena %6,04 , USD ise %5,62 yükselmiş durumda şu an itibari ile.

Yani kapanış değeri itibari ile, endeks USD olarak değer kaybetti , Arena da USD olarak çok az yükseldi.

Yani çok enteresan günler yaşıyoruz. Endeks %5'in üzerinde artıyor ama USD olarak yine de düşüyor.

Son 3 ayın özeti de bu zaten. Endeks için 2000 puanda satış bekleyenler vardı. Ben de olmayacak dedim. Endekse TL olarak bakmayın destek dirençlerine USD olarak bakın dedim. USD olarak endeks hala en diplerde. Hiç yükselmedi ki dirençten satış gelsin.

Endeksin sene başındaki USD değerini görmemiz için , USD'ın bu seviyede kalması , endeksin de 3100 seviyesine çıkması lazım.

Yani şu anda endeks USD olarak sene başına göre % 25-30 arasında düşmüş durumda.

O yüzden hisselere satış yerine alım geliyor. Bence daha en az 300-400 puan satış gelmez. Gelen satış da çok olmaz. Bence 2-3 ay içinde 3000 endeksi görebiliriz.

Bizim hisse de 13,50 direncini kırdı ama USD olarak dipteyiz. USD endeksinden br dipten dönüş yapabilirsek o zaman önce 1,5 sonra 2 usd seviyesine gideriz. USD olarak dipten döndük demek için 1 USD seviyesinin üstüne çıkmak laızm. Yani 16 liralara gelirsek ve USD da burada kalırsak o zaman dipten döndük diyebiliriz. O zaman alımlar daha da artar.

Kısmet nasip diyelim bekleyelim.

6. Yarın ola hayır ola

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7. Bu aralar TL nakitte durmanın maliyeti çok yüksek oluyor insanlara. O yüzden de herkes parasını enflasyona karşı korumak için değeri yükselecek varlıklara yöneliyor.

Nedir bunlar ? Altın , döviz , tahvil , borsa , gayri menkul vesaire..

Altın ve dövizin çok yükseldiğini düşünenler , tahvilin de getirisi eksi olduğu için mecburen borsaya yönleniyor. Borsadaki yükselişin de sebebi bu.

İnsanlar kendilerini enflasyona karşı koruyabilmek adına TL nakitlerini bir yerlere yatırma derdinde. Çünkü TL nakit olarak kaldıkça eriyor.

Faizler düşük oradan kaçış var , Döviz ve altın çok yükseldi elimde patlar diye düşünüyor , Bitcoin tarzı enstrümanlar daha da riskli onlar da TL olarak çok yükseldi onlara da gidemiyor. Geriye bir tek USD olarak ucuz kalmış olan borsa kalıyor. Onlar da borsadan ellerine ne geçerse almaya çalışıyor.

Çünkü şu anda Türkiyede en cazip yatırım aracı borsa hala daha. Çünkü değerinin çok altında USD olarak.

Mesela elinde 5-6 ay önce alınmış USD'ı olan bir adam düşünün. O dönem almayı düşündüğü hisse için 1 USD yetmezken , şu anda o 1 USD ile o hisseyi alabiliyor üstüne de para artıyor.

Bu durumda hem elinde USD olanlar , hem de yabancı için borsa hala cazibesini koruyor. O yüzden de borsaya karşı bir ilgi var.

Bu ilgi bence en az 1-2 ay daha sürecek. Endeks 2700 puanın üstüne çıkana kadar borsadan daha ucuzu yok. Ama USD herhangibir sebepten dolayı 12-13 liralara düşerse bu dediğim çöp olur. USD burada kalırsa diyorum. USD burada kalırsa , artmasa bile borsanın biraz daha gidecek yolu var %15-20 arası. USD artmaya devam ederse o zaman aynı döngü devam eder borsa yine yükselir USD'a paralel olarak.

Çok nadir görülebilen günlere şahit oluyoruz finansal piyasalarda. 2008 yılında mortgage krizinde hisselerin 10-15 gün her gün taban olduğunu da gördüm. Ama bu sefer yaşananlardan ondan daha az ilginç değil bence.

Allah ülkemizin sonunu hayretsin. Kolay bir dönemden geçilmiyor. Bu dönemin etkisini 3-4 ay sonra daha keskin hissedeceğiz. İnşaallah daha sakin bir döneme geçeriz ve ummadığımız iyi gelişmeler olur ve ülke çok da zarar görmeden atlatır bu günleri.

Bunu borsa için söylemiyorum. USD düşmediği sürece borsa düşmez. USD'ın da çok köklü geri geleceği yok. Artık bu seviyelere alışmak lazım dövizde. Mühim olan bu kadar yükselen dövizin getireceği zamlarla baş edebilmek ve bunun etkisini yavaşlatabilmek zamana yayabilmek. Bu durumu aşarsak ülke olarak daha iyi yerlere geleceğiz İnşaallah.

8. Gün içi 17,15 seviyesine kadar çıkan USD ile 2406'ya çıkan endeks , MB müdahalesi sonrası 16,30 seviyesine düşen USD ile beraber 2350 seviyesine kadar geri geldi.

USD artışı ile endeks artışı tamamen birbirine paralel gidiyor.

Bundan önceki tüm MB müdahaleleri saman alevi gibi USD'ı düşürmüştü sonra tekrar çıkmıştı USD. Şu an herkes beklemeye geçti. USD ne yapacak ona bakılıyor. Dolara alış gelirse borsaya da alış gelir. Tersi olursa da satış.

Arena'da satış kademeleri çok boş. Tavana kadar 92 bin lot satıcı var sadece. Kimse malını kaptırmak istemiyor. Bence de kaptırmayın. USD olarak düşmeye devam ediyoruz. Normal bir piyasada 1 USD'ın üstünde olmamız lazım. 17 liralar ancak 3-4 ay önce 9-9,5 liralık dip seviyelerimizi karşılıyor USD olarak.

Sayfa 32/428 İlkİlk ... 2230313233344282132 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •