Sayfa 198/428 İlkİlk ... 98148188196197198199200208248298 ... SonSon
Arama sonucu : 3418 madde; 1,577 - 1,584 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1.  Alıntı Originally Posted by gabar Yazıyı Oku
    Emirhan hocam sizin öngörülu bilginize ihtiyacım var
    Amerika yükselen enflasyon nedeniyle faiz arttırıyor ve bu artırılan faiz 2008 yılındaki mortgage krizi faizlerininde üzerinde olacak diye bekleniyor ve özellikle Amerika ve dünya devletleri özellikle 3 çeyrekten sonra resesyona girecekler ve buda piyasadan paranın çekilmesi ile emtia fiyatları konut ve otomobil piyasasını aşağıya çekecek gibi bekleniyor
    Bu dönem içinde yüksek ihtimalle Türkiye de bu durumdan etkilenecek
    Sormak istediğim soru şu:Arena yatırımcısı olarak hissede beklemek(yıl sonuna kadar) bizi ne kadar etkiler /etkilemez??
    Teşekkür ederim

Hocam mevcut durumun 2008 krizi ile benzer tarafları var. 1990-2005 arasında amerikadaki düşük faiz ve bol para nedeniyle , amerikan halkı uzun vadeli değişken faizli konut kredileri ile borçlandırıldı ve bununla beraber konut fiyatlarında balon oluşmuş idi.

2005 yılından sonra artan enflasyon nedeniyle amerikada faizler yükseltilmeye başlandı ve değişken faizli konut kredilerinin taksitleri yükselince amerikan halkı kredi taksitlerini ödeyemez hale gelince başta freddy mac ve fannie may şirketleri zora girdi ve devlet bunlara el koymak zorunda kaldı.

Amerikan finansal piyasaları bol kaldıraçlı piyasalar olunca bu şirketlerin tahvillerini elinde bulunduran bankalar da batmaya başladı. Bunların en büyüğü 650 milyar USD borçla batan Lehman Brothers oldu. Başkaları da battı. Oradan rüzgar avrupaya geldi sonra tüm dünyaya.

Evet şu anda da uzun süren bir düşük faiz ve bol para döneminden yüksek faiz ve yüksek enflasyon dönemine geçiliyor. Yani 2008 benzeri bir durum var. Şu anda amerikan merkez bankası faizi %1,75 , konut kredisi %5,5 , enflasyon ise %9. Yani faiz ile enflasyon arasındaki makas çok açık. Dolayısıyla muhtemelen haftaya FED faizleri 0,75 daha yukarı çekecek. 1 puan çekerse de çok sürpriz olmaz. Sonrasında Eylülde 1 kere daha yukarı çekecek. Yani sene sonu amerikada faizler % %3-3,5 arası bir yere gelecek. Dolayısıyla konut kredisi faizleri de % 8-9'lara kadar çıkar.

Bu durum doğal olarak bir durgunluk getirir. Böylesi kriz anlarında , çok risk alıp açık pozisyon taşıyanlar , ellerinde ne var ne yok satmaya başlarlar açık pozisyonlarını kapamak ve zararlarını tazmin etmek için. Elinde para olanlar da bekle gör pozisyonu aldıkları için piyasalarda bir durgunluk olur.

Buraya kadar herşey 2008'e benziyor ama ben 2008 gibi derin bir kriz olacağını sanmam çünkü o kriz yaşandıktan sonra tüm dünyada bankalara sermaye yeterlilik rasyoları uygulandı ve bunlar sıkı denetlendi. Bu yüzden kimse aşırı risk taşıyamaz hale geldi. Yani bu sefer durgunluktan dolayı çok fazla bir finansal kriz çıkmaz bence. Ama tabii ki durgunluğu piyasalar sevmez ve zaten bunu 2-3 aydır fiyatlar dünya borsaları. Zirvelerinden %20 civarı düştü dünya borsaları.

Bu durgunluk fiyatlandığı için 2008'deki gibi tüm dünya borsaları günlerce taban olmaz artık. Hem kriz daha yumuşak geçer hem de zaten fiyatlamalar çoktan başladı.

Zaten durum emtia fiyatlarına da yansımaya başladı. Başta petrol olmak üzere , demir cevheri , nikel , krom , çinko , kalay ve tüm emtialarda son 1 ayda düşüşler var.

Bu tür yüksek faiz dönemlerinde öncelikli olarak , ev , araba , seyehat ve lüks tüketim malları etkilenir. İnsanlar ileriyi net göremedikleri için önce lüks tüketimi ve gerekli olmayan ve erteleyebildikleri harcamaları durdururlar. Bu da dediğim gibi ev , konut , inşaat , lüks tüketim , seyehat , turizm vesairedir. Kapasite yatırımları da etkileneceği için bu da beraberinde tüm yan sanayi etkiler.

Peki bizim sektörü nasıl etkiler ? Yani IT sektörünü. Bence gıda kadar olmasa bile çok az etkiler. Çünkü artık teknoloji bir lüks değil ihtiyaç hatta verimliliği arttırmak için bir zorunluluk. O yüzden ben bizim sektörün çok etkileneceğini sanmam. Hiç etkilenmez demiyeyim ama minimum seviyede etkilenir.

Yani ben bu seneki 1 milyar USD'lık satış hedefinde çok sapma beklemiyorum. Maksimum %10 altında gerçekleşir. Zaten bizim bu sene birçok özel durumumuz var. Brightstar etkisi nedeniyle zaten satışlar USD bazında geçen senenin en az %50 üstünde olacak. Kur ile beraber TL olarak ciromuz geçen senenin %120 üstünde olur en az.

Paynet satışında sona gelindiğini düşünüyorum. 2-3 hafta içinde anlarız ne olduğunu. 2. çeyrek bilançosu 2-3 hafta içinde gelecek. Zaten bu bilanço bu seneyi nerede kapatacağımızı gösterecek.

Normalde 2. çeyreler en düşük cironun olduğu dönemlerdir ama yukarıda bahsettiğim gerekçeler yüzünden , 3,5 milyar liraya yakın bir ciro ve 35-40 milyon lira arasında bir net kar beklentim var 2. çeyrek için.

Önümüzdeki 2-3 hafta bir çok gelişme olacak gibi görünüyor. O zaman hissenin nereye doğru evrileceğini göreceğiz. İyi bir bilanço ve paynet haberi gelirse sert yukarı bir hareket kaçınılmaz olur.

2. Tebrik ederim hocam

Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Hocam mevcut durumun 2008 krizi ile benzer tarafları var. 1990-2005 arasında amerikadaki düşük faiz ve bol para nedeniyle , amerikan halkı uzun vadeli değişken faizli konut kredileri ile borçlandırıldı ve bununla beraber konut fiyatlarında balon oluşmuş idi.

2005 yılından sonra artan enflasyon nedeniyle amerikada faizler yükseltilmeye başlandı ve değişken faizli konut kredilerinin taksitleri yükselince amerikan halkı kredi taksitlerini ödeyemez hale gelince başta freddy mac ve fannie may şirketleri zora girdi ve devlet bunlara el koymak zorunda kaldı.

Amerikan finansal piyasaları bol kaldıraçlı piyasalar olunca bu şirketlerin tahvillerini elinde bulunduran bankalar da batmaya başladı. Bunların en büyüğü 650 milyar USD borçla batan Lehman Brothers oldu. Başkaları da battı. Oradan rüzgar avrupaya geldi sonra tüm dünyaya.

Evet şu anda da uzun süren bir düşük faiz ve bol para döneminden yüksek faiz ve yüksek enflasyon dönemine geçiliyor. Yani 2008 benzeri bir durum var. Şu anda amerikan merkez bankası faizi %1,75 , konut kredisi %5,5 , enflasyon ise %9. Yani faiz ile enflasyon arasındaki makas çok açık. Dolayısıyla muhtemelen haftaya FED faizleri 0,75 daha yukarı çekecek. 1 puan çekerse de çok sürpriz olmaz. Sonrasında Eylülde 1 kere daha yukarı çekecek. Yani sene sonu amerikada faizler % %3-3,5 arası bir yere gelecek. Dolayısıyla konut kredisi faizleri de % 8-9'lara kadar çıkar.

Bu durum doğal olarak bir durgunluk getirir. Böylesi kriz anlarında , çok risk alıp açık pozisyon taşıyanlar , ellerinde ne var ne yok satmaya başlarlar açık pozisyonlarını kapamak ve zararlarını tazmin etmek için. Elinde para olanlar da bekle gör pozisyonu aldıkları için piyasalarda bir durgunluk olur.

Buraya kadar herşey 2008'e benziyor ama ben 2008 gibi derin bir kriz olacağını sanmam çünkü o kriz yaşandıktan sonra tüm dünyada bankalara sermaye yeterlilik rasyoları uygulandı ve bunlar sıkı denetlendi. Bu yüzden kimse aşırı risk taşıyamaz hale geldi. Yani bu sefer durgunluktan dolayı çok fazla bir finansal kriz çıkmaz bence. Ama tabii ki durgunluğu piyasalar sevmez ve zaten bunu 2-3 aydır fiyatlar dünya borsaları. Zirvelerinden %20 civarı düştü dünya borsaları.

Bu durgunluk fiyatlandığı için 2008'deki gibi tüm dünya borsaları günlerce taban olmaz artık. Hem kriz daha yumuşak geçer hem de zaten fiyatlamalar çoktan başladı.

Zaten durum emtia fiyatlarına da yansımaya başladı. Başta petrol olmak üzere , demir cevheri , nikel , krom , çinko , kalay ve tüm emtialarda son 1 ayda düşüşler var.

Bu tür yüksek faiz dönemlerinde öncelikli olarak , ev , araba , seyehat ve lüks tüketim malları etkilenir. İnsanlar ileriyi net göremedikleri için önce lüks tüketimi ve gerekli olmayan ve erteleyebildikleri harcamaları durdururlar. Bu da dediğim gibi ev , konut , inşaat , lüks tüketim , seyehat , turizm vesairedir. Kapasite yatırımları da etkileneceği için bu da beraberinde tüm yan sanayi etkiler.

Peki bizim sektörü nasıl etkiler ? Yani IT sektörünü. Bence gıda kadar olmasa bile çok az etkiler. Çünkü artık teknoloji bir lüks değil ihtiyaç hatta verimliliği arttırmak için bir zorunluluk. O yüzden ben bizim sektörün çok etkileneceğini sanmam. Hiç etkilenmez demiyeyim ama minimum seviyede etkilenir.

Yani ben bu seneki 1 milyar USD'lık satış hedefinde çok sapma beklemiyorum. Maksimum %10 altında gerçekleşir. Zaten bizim bu sene birçok özel durumumuz var. Brightstar etkisi nedeniyle zaten satışlar USD bazında geçen senenin en az %50 üstünde olacak. Kur ile beraber TL olarak ciromuz geçen senenin %120 üstünde olur en az.

Paynet satışında sona gelindiğini düşünüyorum. 2-3 hafta içinde anlarız ne olduğunu. 2. çeyrek bilançosu 2-3 hafta içinde gelecek. Zaten bu bilanço bu seneyi nerede kapatacağımızı gösterecek.

Normalde 2. çeyreler en düşük cironun olduğu dönemlerdir ama yukarıda bahsettiğim gerekçeler yüzünden , 3,5 milyar liraya yakın bir ciro ve 35-40 milyon lira arasında bir net kar beklentim var 2. çeyrek için.

Önümüzdeki 2-3 hafta bir çok gelişme olacak gibi görünüyor. O zaman hissenin nereye doğru evrileceğini göreceğiz. İyi bir bilanço ve paynet haberi gelirse sert yukarı bir hareket kaçınılmaz olur.

Detaylı cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim hocam

3. Bilişimlerin vakti geliyor..

4. Tadı kaçmaya başladı artık, bari endeks kadar artsa da moralimiz bozulmasa😕

5. Herkese merhaba,

Gözden kaçmış olabileceğini düşündüğüm bir konuyu dile getirmek istiyorum.
    Son yapılan Genel Kurul toplantısından hemen sonra bazı gelişmeler olmuş, o dönem bu bilgiler KAP'a bildirilmiş fakat gözden kaçmış olabilir.

Yönetim Kurulu Başkanı Raj Shankar 20.05.2022 tarihinde, yani genel kuruldan sonraki ilk iş gününde, istifasını sunmuş ve kabul görmüş olarak gözüküyor. Bu olay biraz manidar değil mi? Genel kurul toplantısına Yönetim Kurulu Başkanı olarak girip, akabinde ilk iş günü istifa etmek? Mevcut Yönetim Kurulu şablonuna bakarsanız kendisinin ismi artık yok, yerine vekâleten Rajiv Srivastava gelmiş gibi gözüküyor.
    Kap haber linki: https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1031472

Sizlerinde fikrini almak istedim.

6. Bir diğer konuda Paynet konusunda fikir vermesi açısından İyzico'nun güncel bir videosu.
    Link: https://youtu.be/7zSB9Ulo19Y

Bu videoda bir çok veri var; piyasa değeri, sayısal veriler, gelecek ciro hedefleri gibi.
    Bire bir aynı işi yapmıyor olsada, benzer işler, aynı sektör. Paynet'in etmesi gereken piyasa değeri, yakalayabileceği ciro ve net kar hakkında fikir verebilir.
    YTD.

7.  Alıntı Originally Posted by kardanadam3 Yazıyı Oku
    Herkese merhaba,

Gözden kaçmış olabileceğini düşündüğüm bir konuyu dile getirmek istiyorum.
    Son yapılan Genel Kurul toplantısından hemen sonra bazı gelişmeler olmuş, o dönem bu bilgiler KAP'a bildirilmiş fakat gözden kaçmış olabilir.

Yönetim Kurulu Başkanı Raj Shankar 20.05.2022 tarihinde, yani genel kuruldan sonraki ilk iş gününde, istifasını sunmuş ve kabul görmüş olarak gözüküyor. Bu olay biraz manidar değil mi? Genel kurul toplantısına Yönetim Kurulu Başkanı olarak girip, akabinde ilk iş günü istifa etmek? Mevcut Yönetim Kurulu şablonuna bakarsanız kendisinin ismi artık yok, yerine vekâleten Rajiv Srivastava gelmiş gibi gözüküyor.
    Kap haber linki: https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1031472

Sizlerinde fikrini almak istedim.

Raj Shankar , Redinghton şirketi satın aldığından beri YK başkanı idi. Yani 2010 yılından beri. Bu tür şirketlerde bu kadar uzun süre YK başkanı kalması bile aslında normal değildi.

Bir gün gelip görev değişikliği olacaktı o da bu sene oldu. Neden genel kurula katıldı ve bir gün sonra istifa etti olayına gelince. Benim tahminim şu. Yapılan genel kurul 2021 mali yılının genel kurulu idi ve 2021 yılının tamamında kendisi YK başkanı idi. Dolayısıyla 2021 yılı hakkında birisi bir soru soracak olursa onun cevap vermesi daha uygun olurdu o yüzden bekleyip 1 gün sonra istifa etmiş olabilir.

Sonuçta genel kurul öncesinde istifa etseydi , yeni YK başkanı sorumlu olmadığı yılın hesabını vermek durumunda kalırdı ki bu da şık olmazdı. O yüzden böylebir yol izlemiş olabilirler.

İyzico bu sene 50 milyar TL işlem hacmimiz olacak demiş ve şirket değerini 1 milyar USD olarak belirlemiş. Paynetin de bu sene ki işlme hacmi hedefi 13 milyar idi ve tutturacak gibi görünüyor.

Bu işlerde düz mantık yürütülüp işlem hacmi dörtte bir ise Paynet de 250 milyon USD eder denmez ama zaten bu değerleri bekleyen de yok. Benim tahminim 60-70 milyon USD civarı bir değerleme ile satılacak.

Ama asıl önemli olan kim alacak. Eğer Payneti bir girişim sermaye fonu alırsa , daha doğrusu ortak olursa ( çünkü girişim sermeye fonları genelde şirketlerin tamamını satın almaz , %30-40-50-60 oranınlarında ortak olurlar ) , o zaman Paynetin 2-3 sene içinde çok büyük atılımlar yapıp büyümesi öngörülür.

Bu durumda şirketin yarısı bizim elimizde kalırsa bu büyümeden ve olacak kardan biz de yararlanırız. Çünkü girişim sermeye fonlarının iş yapma mantığı böyledir. Büyüme potansiyeli yüksek şirketlere ortak olurlar , şirketin değerini 4-5 sene içinde USD bazında 3-4 katına çıkarıp sonrasında ya başkasına satarlar yada halka arz edip paylarını orada satarlar.

O yüzden ben Paynetin şu an 60 milyon USD üzerinden değerlenip yarısının bir girişim sermayesine fonuna satılmasını daha fazla isterim. Çünkü böyle olunca , sinerji ile Paynet çok daha hızlı büyür ve bu değer artışı ve kardan kalan %50 hissemiz oranında biz de faydalanmaya devam ederiz.

Bu durumda Paynet şimdi 60 milyon USD ediyorsa , 3-4 sene sonra en az 200-250 milyon USD eder. Böylece elimizdeki hissenin de değeri o oranda artar.

İyzico zarar ederken 2019 senesinde 165 milyon USD'a satıldı. Pay U aldı. Aradan 3 sene geçmiş , şirket kara geçmiş ve değerimiz 1 milyar USD diyor CEO. Yani 3 senede şirket değeri 6 kat artmış. Hadi abartıyor olsun şirket değeri 3 kat artsın 500 milyon USD etsin.

Girişim sermaye fonu alırsa Payneti , bizde de benzer bir durum olacaktır.

2-3 hafta içinde hem paynet satışı , hem de iyi bilanço beklentim var. Başka da iyi bir haber gelirse ekstra olur ama en azından 2-3 hafta için de 2 tane haberimiz olacak inşaallah.

8. Emirhan bey yanıtınız için teşekkürler.

İyzico konusunda şöyle bir bilgi eklemek isterim. İyzico ortalama %2 gibi bir marj ile çalışırken Paynet'te bu rakam %3 civarında. Bunun sağlamasını 2021 bilançosundan anlayabiliriz; Paynet 2021 yılında 6 Milyar TL civarı işlem hacmine aracılık yapmış, buradan 200 milyon TL ciro elde etmiş. Basit bir hesapla %3 sonucuna varabiliriz. Bu bağlamda CEO'nun hedef verdiği 13 milyar TL hedefi tutarsa, ciro olarak bu sene ortalama 400 milyon TL yapacaktır. Yani İyzico 1 Milyar TL hedefliyor, Paynet 400 milyon TL.

Paynet'in piyasa değeri ile ilgili şöyle bir karşılaştırma yapılabilir; 2019 senesinde İyzico 150 milyon TL cirosu varken, yani ortalama kura göre hesap yaparsak 5,85 kur ile 25 milyon dolar cirosu varken, PayU tarafından 165 milyon dolara satın alınıyor.
    Paynet için 2022 yılında öngördüğümüz ciro hedefi 400 milyon TL. Kuru 20 bile baz alsak, dolar bazında 20 milyon dolar seviyesinde ciro olur.

25 Milyon dolar cirolu İyzico = 165 milyon dolara satılmış. 20 milyon dolar cirolu Paynet = kaç para eder?

Saygılarımla

Sayfa 198/428 İlkİlk ... 98148188196197198199200208248298 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •