Sayfa 420/428 İlkİlk ... 320370410418419420421422 ... SonSon
Arama sonucu : 3418 madde; 3,353 - 3,360 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1.  Alıntı Originally Posted by ozbekfrkn Yazıyı Oku
    Emirhan üstadım, bugünkü kapanışlar beraber son yükselişleri değerlendirebilir misiniz

CPH1893 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Hocam bu tür hareketleri yorumlamak çok zor. Bana bilanço , gelir tablosu yada bir iş haberini yorumla derseniz bunu yapmak kolay çünkü sonuçta hepsi rakam ve hesaplama işi. Bunlara kolay yorum yapılır.

Ama bana 1 ay önce bu hisse 36 liraya kadar neden yükseldi , oradan 2-3 hafta içinde 24 liraya neden düştü ve şimdi son 1 haftada neden tekrar 33 liraya yükseldi diye sorarsanız bunu bilmek inanın çok zor.

Hadi düşüşün bir açıklaması var diyelim. Kötü bilançoyu önden haber aldılar 36 liradan 26 liraya düşürdüler , sonra orada kötü bilanço geldi ve onun da gazı ile 24 liraya düştü diyelim. O zaman neden şimdi tekrar 33 liraya çıktı ? Hatta belki haftaya eski zirveyi aşıp 42-43 liraları deneyecek. Sonuçta yeni bilanço gelmedi hala daha son zarar açıklayan bilanço var ortada.

Demek ki düşüşün tek sebebi bilanço değilmiş. Öyle olsa 6 iş günü ard arda toplamda %30 civarı yükselmezdik.

Ama ben bunu 10 gün önce de yazdım. Bilançoda sadece net kar kötü dedim. Diğer tüm rakamlar güzel. Şirket enflasyonun ve döviz artışının çok üstünde büyüyor.

Bu sene sonu 1.2 milyar TL'nin üzerinde bir EFK olacak. Bir şirketin ölüsü bile en az 5-6 EFK eder. Hatta büyüyen bir şirkette bu çarpan 10'a kadar yükselir. Bizde ise geçen hafta 2'lere kadar düşmüştü. Şimdi de 2,7 civarı.

Yani F/K oranımız çok düşük değil ama FD/ FAVÖK çok düşük , PD/DD çok düşük.

Ki ortada daha Paynet satışı yok. Paynet satılırsa tüm düşük dediğim rasyolar daha da düşecek ve o zaman düşük değil dediğim F/K oranı da yerlerde sürünecek.

Şimdi o kötü çeyreklik net kardan sonra hisse tekrar yükseliş hareketi yapıyorsa bunun elle tutulur tek gerekçesi olur o da paynat satışında sanırım sona yaklaşıldı. Ve bunu haber alanlar buradan pozisyon açıyorlar. Çünkü Paynet satıldığında tüm bilanço dengeleri ve rasyolar değişecek ve bu fiyata bedava kalacağız.

Paynet 1,5-2 milyar TL aralığında bir bedel ile satılırsa benim öngörüm hişssenin satış haberinden sonraki en geç 4-6 ay içinde 80 liraları bulacağı.

Satış fiyatı daha fazla olursa , yada çok stratejik bir alıcı ile Paynette ortak olunursa ve Paynet 2 milyar liranın üzerinde bir bedel üzerinden kısmi satış yapılarak satılırsa , bu durumda hisse fiyatı 80 liranın da üzerine çıkabilir.

Bunu yaklaşık 1,5 yıldır yazıyorum. Arenanın tek sorunu yüksek krediye ve faize bağlı yüksek finansal gider. Bunun dışında şirket operasyonel olarak piyasanın çok üstünde bir reel büyüme içinde.

Satışlar güzel , karlılıklar artıyor , EFK süper ama net kar düşük. Bunun da neden yüksek finansal gider. Yani tabiri caiz ise şirket bal yapmayan arı gibi. Çok çalışıyor ama ortada net kar yok yada çok az. Bu seneyi 32-33 milyar TL ciro ile kapatacağız ama net kar muhtemelen 150 milyon TL civarı olacak. Yani net kar marjı % 0,5 bile değil. Şirket çok çalışıp çok mal satıyor ama kazandığını gidip bankaya veriyor. Resmen faize çalışıyoruz.

Bu kısır döngünün ortadan kalkması için , şirkete taze para girişi olması lazım. Ya sermaye ertışı ile yada iştirak satışı ile. Arenanın öz sermayesi 45 milyon USD civarı. Aylık cirosu ise 110 milyon USD civarı. Yani siz 45 milyon ile 110 milyonluk iş çevirmeye çalışırsanız otomatik olarak kalan 65 milyon doları bir yerden bulmanız lazım.

Hatta biraz alacaklarınız gecikse yada alamaz hale gelseniz en az 75-80 milyon USD civarı dış kaynak kullanmak zorunda kalırsınız. Şu anda arenanın kısa ve uzun vade borcu da zaten yaklaşık olarak 100 milyon USD. Bunun bir kısmı Brighstarın alırken kullandığı miktar.

Yani Arenanın işletme sermayesi açığını kapaması için şirkete 60-70 milyon USD civarında taze para girişi olması lazım. Paynetin de zaten yaklaşık bu miktarlara satılabileceğini öngörüyoruz. Yani Paynet satılırsa arena ya hemen hemen tüm banka borçlarını kapatabilir yada çok minimum seviyeye çekebilir.Zaten kredisiz yürüyen şirket yok. Ama arenanın en fazla 700-800 milyon lira gibi bir banka kredisi ile yürümesi lazım.

Banka kredisi 700-800 milyon lira seviyesine düşürülürse , o zaman hisse başı 7-8 liralık karlar yakalanabilir. Bu durumda da hisse fiyatının ölü hali bile 80 lira olur. Hatta büyüme potansiyeline bakılıp 15-20 F/K üzerinden bile fiyatlanabilir. Bu durumda da fiyat 100-120 liralara kadar çıkar.

O yüzden Paynetin satışı aşırı önemli bir olay . Bu olursa hisse 80-120 lira arasına gider , bu olmazsa o zaman tahtacı bey nereye götürmek isterse oraya götürür aşağıya veya yukarıya.

Dün çok güzel yerden kapattık. 6 iş günü üst üste arttık. Ve bunun 2 günü tavan , 1 günü de %8 primle oldu. Bu durumda pazartesi muhtemelen 34-35 arasında bayağı hacimli bir gün olabilir. Eğer pazartesi günü 3 milyon lot civarı bir hacimle 34 üstünde kapatabilirsek , o zaman 35,90'daki zirveyi aşıp 42-43 liralar görülebilir 1-2 hafta içinde.

Ama dediğim gibi Paynet satılırsa ana hedefler min. 80 maksimum 120 liradır benim için.

2. Teşekkür ederim üstadım kaleminize sağlık
     Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Hocam bu tür hareketleri yorumlamak çok zor. Bana bilanço , gelir tablosu yada bir iş haberini yorumla derseniz bunu yapmak kolay çünkü sonuçta hepsi rakam ve hesaplama işi. Bunlara kolay yorum yapılır.

Ama bana 1 ay önce bu hisse 36 liraya kadar neden yükseldi , oradan 2-3 hafta içinde 24 liraya neden düştü ve şimdi son 1 haftada neden tekrar 33 liraya yükseldi diye sorarsanız bunu bilmek inanın çok zor.

Hadi düşüşün bir açıklaması var diyelim. Kötü bilançoyu önden haber aldılar 36 liradan 26 liraya düşürdüler , sonra orada kötü bilanço geldi ve onun da gazı ile 24 liraya düştü diyelim. O zaman neden şimdi tekrar 33 liraya çıktı ? Hatta belki haftaya eski zirveyi aşıp 42-43 liraları deneyecek. Sonuçta yeni bilanço gelmedi hala daha son zarar açıklayan bilanço var ortada.

Demek ki düşüşün tek sebebi bilanço değilmiş. Öyle olsa 6 iş günü ard arda toplamda %30 civarı yükselmezdik.

Ama ben bunu 10 gün önce de yazdım. Bilançoda sadece net kar kötü dedim. Diğer tüm rakamlar güzel. Şirket enflasyonun ve döviz artışının çok üstünde büyüyor.

Bu sene sonu 1.2 milyar TL'nin üzerinde bir EFK olacak. Bir şirketin ölüsü bile en az 5-6 EFK eder. Hatta büyüyen bir şirkette bu çarpan 10'a kadar yükselir. Bizde ise geçen hafta 2'lere kadar düşmüştü. Şimdi de 2,7 civarı.

Yani F/K oranımız çok düşük değil ama FD/ FAVÖK çok düşük , PD/DD çok düşük.

Ki ortada daha Paynet satışı yok. Paynet satılırsa tüm düşük dediğim rasyolar daha da düşecek ve o zaman düşük değil dediğim F/K oranı da yerlerde sürünecek.

Şimdi o kötü çeyreklik net kardan sonra hisse tekrar yükseliş hareketi yapıyorsa bunun elle tutulur tek gerekçesi olur o da paynat satışında sanırım sona yaklaşıldı. Ve bunu haber alanlar buradan pozisyon açıyorlar. Çünkü Paynet satıldığında tüm bilanço dengeleri ve rasyolar değişecek ve bu fiyata bedava kalacağız.

Paynet 1,5-2 milyar TL aralığında bir bedel ile satılırsa benim öngörüm hişssenin satış haberinden sonraki en geç 4-6 ay içinde 80 liraları bulacağı.

Satış fiyatı daha fazla olursa , yada çok stratejik bir alıcı ile Paynette ortak olunursa ve Paynet 2 milyar liranın üzerinde bir bedel üzerinden kısmi satış yapılarak satılırsa , bu durumda hisse fiyatı 80 liranın da üzerine çıkabilir.

Bunu yaklaşık 1,5 yıldır yazıyorum. Arenanın tek sorunu yüksek krediye ve faize bağlı yüksek finansal gider. Bunun dışında şirket operasyonel olarak piyasanın çok üstünde bir reel büyüme içinde.

Satışlar güzel , karlılıklar artıyor , EFK süper ama net kar düşük. Bunun da neden yüksek finansal gider. Yani tabiri caiz ise şirket bal yapmayan arı gibi. Çok çalışıyor ama ortada net kar yok yada çok az. Bu seneyi 32-33 milyar TL ciro ile kapatacağız ama net kar muhtemelen 150 milyon TL civarı olacak. Yani net kar marjı % 0,5 bile değil. Şirket çok çalışıp çok mal satıyor ama kazandığını gidip bankaya veriyor. Resmen faize çalışıyoruz.

Bu kısır döngünün ortadan kalkması için , şirkete taze para girişi olması lazım. Ya sermaye ertışı ile yada iştirak satışı ile. Arenanın öz sermayesi 45 milyon USD civarı. Aylık cirosu ise 110 milyon USD civarı. Yani siz 45 milyon ile 110 milyonluk iş çevirmeye çalışırsanız otomatik olarak kalan 65 milyon doları bir yerden bulmanız lazım.

Hatta biraz alacaklarınız gecikse yada alamaz hale gelseniz en az 75-80 milyon USD civarı dış kaynak kullanmak zorunda kalırsınız. Şu anda arenanın kısa ve uzun vade borcu da zaten yaklaşık olarak 100 milyon USD. Bunun bir kısmı Brighstarın alırken kullandığı miktar.

Yani Arenanın işletme sermayesi açığını kapaması için şirkete 60-70 milyon USD civarında taze para girişi olması lazım. Paynetin de zaten yaklaşık bu miktarlara satılabileceğini öngörüyoruz. Yani Paynet satılırsa arena ya hemen hemen tüm banka borçlarını kapatabilir yada çok minimum seviyeye çekebilir.Zaten kredisiz yürüyen şirket yok. Ama arenanın en fazla 700-800 milyon lira gibi bir banka kredisi ile yürümesi lazım.

Banka kredisi 700-800 milyon lira seviyesine düşürülürse , o zaman hisse başı 7-8 liralık karlar yakalanabilir. Bu durumda da hisse fiyatının ölü hali bile 80 lira olur. Hatta büyüme potansiyeline bakılıp 15-20 F/K üzerinden bile fiyatlanabilir. Bu durumda da fiyat 100-120 liralara kadar çıkar.

O yüzden Paynetin satışı aşırı önemli bir olay . Bu olursa hisse 80-120 lira arasına gider , bu olmazsa o zaman tahtacı bey nereye götürmek isterse oraya götürür aşağıya veya yukarıya.

Dün çok güzel yerden kapattık. 6 iş günü üst üste arttık. Ve bunun 2 günü tavan , 1 günü de %8 primle oldu. Bu durumda pazartesi muhtemelen 34-35 arasında bayağı hacimli bir gün olabilir. Eğer pazartesi günü 3 milyon lot civarı bir hacimle 34 üstünde kapatabilirsek , o zaman 35,90'daki zirveyi aşıp 42-43 liralar görülebilir 1-2 hafta içinde.

Ama dediğim gibi Paynet satılırsa ana hedefler min. 80 maksimum 120 liradır benim için.
    CPH1893 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Paynet beklentilerden sadece birisi belki en önemlisi.
    ----------------------------------------
    https://goplus.com.tr/

Pas geçmeyelim.
    https://enerji.arena.com.tr/

Son durumlardan haberim yok ama pas geçmemek lazım diye düşünüyorum.
    https://www.teknoblog.com/red-magic-...gerceklesecek/

Hayırlısı bakalım.

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.

4. https://x.com/salih25462575/status/1...6_Cmct-tz2a1GA

Bunlar doğru mu acaba.Şirket açıklama yapmamakta ısrar ediyor.

Anlamadım neden 2gün tavan olduk 3.gün de %9gösterildi hisseye, deli hacimlerle hatta, ateş olmayan yerden duman cıkmaz, bilancoda -15milyon zarar açıkla nerdeyse 3 tavan git ne iş anlamadık şirket zaten evde yok, ama söylentiler boşa degildir belki neticelendi son imzalar mı bekleniyor bi kap yok bişey yok şirket bi KAP atsa süreçle ilgili bilsek noldu 21 aydır neden satmadın da okadar faiz ödettin şirkete!

6.  Alıntı Originally Posted by lipsoz Yazıyı Oku
    https://x.com/salih25462575/status/1...6_Cmct-tz2a1GA

Bunlar doğru mu acaba.Şirket açıklama yapmamakta ısrar ediyor.

Bu tür haberlere güvenilir bir kaynak gösterilmediği sürece itibar etmemek lazım.

Çünkü kime sorsanız ben bir yerden okudum , şundan duydum falan diyecekler ama hiç kimse muteber bir yazılı kaynak gösteremeyecek. O zaman da bu tür haberler manipülasyondan öteye geçmez.

Böyle bir haberi alan kimsenin en azından bir medya haberi göstermesi lazım. Zaten medyada böyle bier haber çıksa şirket de bunu doğrulamak yada yalanlamak zorunda kalır KAP haberi ile.

Ama böyle twittera yazılan bir yazıyı , kaynak gösterilmezse kimse ciddiye almaz ve şirket açıklama da yapmaz bununla ilgili.

Zaten bu yazıyı da kimse ciddiye almadı ki hisse 2 gündür düşüyor. Buradan anlayın ciddi bir haber olup olmadığını.

Yarın öbür gün hakilkaten bu haber doğru çıkar ve burada yazıldığı gibi bir açıklama gelir onu bilemem. Ama bu haber bu haliyle çok da ciddiye alınacak bir haber değil bence.

Kaynak gösterir , kaynağın ciddiliğine bakarız , o zaman zaten ortalık ayağa kalkar şirket de açıklama yapmak zorunda kalır.

Fakat şu an sadece temenni yada bir manipülasyon teşebbüsü gibi görünüyor bu twitter alıntısı

7. https://webrazzi.com/2023/11/20/yeni...-hizla-buyuyor

Yenilenmiş İkinci El Telefon Pazarı Türkiye'de Hızla Büyüyor
    Sıfır telefonlardaki fiyat artışları, tüketicileri daha sürdürülebilir ve bütçe dostu alternatiflere yöneltiyor. Türkiye’de geçen yıl 5 milyon adet yenilenmiş ikinci el telefon satılırken, bu yıl 6 milyonu aşması planlanıyor.
    Pandeminin etkisi, küresel çip sıkıntısı, yüksek vergi oranları ve dövizdeki artış nedeniyle artan cep telefonu fiyatları yenilenmiş telefon pazarına olan talebi yükseltti. 2023 yılının ilk çeyreğinde, küresel sıfır cep telefonu satışlarında yüzde 12'lik bir düşüş yaşanırken, yenilenmiş cep telefonu pazarı yüzde 15'lik bir büyüme gösterdi. Türkiye’de ise yenilenmiş akıllı telefon alma oranı henüz yüzde 1 olsa da regülasyonlarla birlikte büyüme sürüyor. Bu bağlamda, geçen yıl 5 milyon adet yenilenmiş ikinci el telefon satılırken bu yılki ikinci elde satış adedinin 6 milyonu aşması bekleniyor.

Türkiye’de bu pazarın daha da büyümesi ve daha fazla kişinin teknolojiye ulaşmasını sağlamak için yenilenmiş ikinci el ürün sektöründe faaliyet gösteren GoPlus & Arena, 12 ay garantili yenilenmiş ikinci el cep telefonları ile kullanıcılara daha uygun fiyatlarla teknolojiye erişim imkanı sağlıyor.

Tüketicinin son dönemde yenilenmiş ikinci el pazarına yoğun bir ilgisi olduğunu söyleyen GoPlus & Arena Genel Müdür Yardımcısı Tolga İldaşer, “Tüketiciler artık telefonlarının ekonomik değer kazandığını fark edip, çekmecede saklamak yerine satmaya ve bu şekilde yenilenmiş telefonları satın almaya yöneliyorlar. Yapılan son araştırmaya göre, bu yıl yenilenmiş telefon alanların sayısı geçen senenin iki katına ulaşmış durumda. Şu anda Türkiye’de bu konuda ciddi bir büyüme gösteriyor. Önümüzdeki 2-3 yıl içinde Türkiye'deki akıllı telefonların yüzde 30'unun yeniden ekonomiye döneceğini tahmin ediyoruz.†diye konuştu.

GoPlus & Arena olarak, kullanıcıların kullanılmış cihazlarını çevresel ve toplumsal sorumluluk bilinciyle satmalarını sağlayarak, insanlar ve teknoloji arasında bir köprü kurma misyonunu benimsediklerini belirten İldaşer, “Donanımlı ekibimizle birlikte cihazların yenilenme süreçlerini Ticaret Bakanlığı’nın verdiği lisansa tabi olarak titizlikle gerçekleştiriyoruz. Yenilediğimiz tüm cihazlara 12 ay süre ile GoPlus garantisi veriyoruz. Ayrıca, satın alınan ürünlerin 14 gün içerisinde koşulsuz iade edebilme hakkını da saklı tutuyoruz. Şu anda en büyük hedefimiz, yenilenmiş ikinci el ürünlerin "Yenilenmiş ürünler" olarak algılanmasını teşvik ederek ve kaliteli hizmet sunarak ilerleyen dönemde piyasa lideri olmak. Bu hedefi gerçekleştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.†ifadelerini kullandı.

8. Bakalım 35 in üzerinde kalıcı olacak mı amcam

Sayfa 420/428 İlkİlk ... 320370410418419420421422 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •