Sayfa 423/428 İlkİlk ... 323373413421422423424425 ... SonSon
Arama sonucu : 3418 madde; 3,377 - 3,384 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1. Harvard Business Review
    1 ay olmuş sanırım.

https://youtu.be/hB2mOadRMqE

Videoyu 2 izleme hızıyla izleyince;
    Onlarda Ceo,bizde ceo videosu izler gibi oldum.

Serkan Bey kendini konunun derinliklerine o kadar çok kaptırmış olmalı ki, bi ara koltuk altını kaşılamaya çalıştı.

Kim ne derse desin bu adam işini büyük bir aşk ile yapıyor.

Bravo ,malına aşık olup satamayanlardan sanırım.Ne paynet aşkıymış.

Yatırım tavsiyesi değildir paylaşımlarım.
    Kelin merhemi olsa önce kendi başına sürerdi.

2. https://youtu.be/dz5Oo3znii8?feature=shared

Citibank Türkiye Ceosu Emre Karter ile Arena Bilgisayar Ceosu Serkan Çelik.
    Menkul Kıymetleştirme ve fintech buluşması.

3.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    https://youtu.be/dz5Oo3znii8?feature=shared

Citibank Türkiye Ceosu Emre Karter ile Arena Bilgisayar Ceosu Serkan Çelik.
    Menkul Kıymetleştirme ve fintech buluşması.

Sorpresa hocam bir sen yazıyordun sen de bıraktın :)

Sayfaya gelen giden yok . Buralar hep dutluktu sözünü yakında söyleriz bence. Fırtına öncesi sessizlikteyiz sanırım. Ama yakında buralar şenlenecek gibi. Bu tamamen hissiyat.

Paynetin 2023 yılında , 2022'ye göre işlem hacmi %110 artarak 16,5 milyar liradan 37,5 milyar liraya yükselmiş. Şirket her sene %100'ün üstünde büyor. İşlem hacminin çok düşük olduğu ilk yıllarda 3 haneli büyümek kolaydır ama artık şirket 7 yıldır faaliyette ve 7. yılında da 3 haneli büyüyorsa işler yolunda demektir.

37,5 milyar TL işlem hacminden en az 1.2 milyar TL ciro ve 120 milyon TL civarı kar gelir Paynetten. Böyle bir şirketi nasıl hala daha satamadılar bilmiyorum ama satarlarsa en az 2 milyar TL'ye satarlar onu biliyorum. Bu bile hala daha çok muhafazakar bir tahmin.

Her sene %100'ün üzerinde büyüyen bir şirket için hangi çarpanla değerleme yapacaksınız , bunu belirlemek bile zor.

Stabil enflasyon kadar büyüyen şirketi 10 çarpanla satarsınız , bunun üstünde büyüyeni hadi 15 çarpanla satarsınız ama enflasyonun 2 katı büyüyen şirketi en az 20 çarpanla satmanız lazım. Bu da 2.4 milyar TL yapar.

Bu işin sonu nereye varacak çok merak ediyorum ama sanki sabrın sonu selamet olacak gibi yakında.

4. Emirhan bey özelden birşey sormak istiyorum size mesaj atabilirmisiniz bana

5. Hemen hemen her gün girip bakıyorum bu sayfaya, yeni mesaj görünce mutlu oluyorum. Ne zamandır paylaşım yapılmıyor insan hüzünleniyor😀 bir zamanlar her gün girip küfür eden bir arkadaş vardı onu bile özledim😀
    Çok bekledik hafif bir kıpırdama oldu ama inşallah hak ettiği yere kısa sürede gelir.

6.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Sorpresa hocam bir sen yazıyordun sen de bıraktın :)

Sayfaya gelen giden yok . Buralar hep dutluktu sözünü yakında söyleriz bence. Fırtına öncesi sessizlikteyiz sanırım. Ama yakında buralar şenlenecek gibi. Bu tamamen hissiyat.

Paynetin 2023 yılında , 2022'ye göre işlem hacmi %110 artarak 16,5 milyar liradan 37,5 milyar liraya yükselmiş. Şirket her sene %100'ün üstünde büyor. İşlem hacminin çok düşük olduğu ilk yıllarda 3 haneli büyümek kolaydır ama artık şirket 7 yıldır faaliyette ve 7. yılında da 3 haneli büyüyorsa işler yolunda demektir.

37,5 milyar TL işlem hacminden en az 1.2 milyar TL ciro ve 120 milyon TL civarı kar gelir Paynetten. Böyle bir şirketi nasıl hala daha satamadılar bilmiyorum ama satarlarsa en az 2 milyar TL'ye satarlar onu biliyorum. Bu bile hala daha çok muhafazakar bir tahmin.

Her sene %100'ün üzerinde büyüyen bir şirket için hangi çarpanla değerleme yapacaksınız , bunu belirlemek bile zor.

Stabil enflasyon kadar büyüyen şirketi 10 çarpanla satarsınız , bunun üstünde büyüyeni hadi 15 çarpanla satarsınız ama enflasyonun 2 katı büyüyen şirketi en az 20 çarpanla satmanız lazım. Bu da 2.4 milyar TL yapar.

Bu işin sonu nereye varacak çok merak ediyorum ama sanki sabrın sonu selamet olacak gibi yakında.
    Emirhan Bey Üstadım eskisi gibi taradığımda pek bulamıyordum yeni haberler.Bende saldım çayıra mevlam kayıra :)

Yatırımcı ilişkilerini geçen sene arayıp paynetin açık bankacılık ile ilgili lisans genişletme sürecini sorduğumda,öyle bir durum mu var?Öyle birşey olmuş olsa kap ta duyurusu yapılırdı cevabını almıştım.

Dedim toplantı videonuz var sosyal medyada paylaşılmış,hatta açık bankacılık ile ilgili lisansın genişletilmesi ile ilgili başvuru yapıldığı bununla ilgili altyapının hazır olduğu ve 2023 de faaliyetlerine başlanacağı söylenmiş toplantıda dedim.

Şimdi adam bana sorsa açık bankacılık ile ilgili ne gibi faaliyet olacak?Höt diye kal gelecek bana diye korktum bir an için.Çünkü detaylara hakim değilim.Neyse Allah'tan öyle birşey sormadı,ben bir öğreneyim siz pazartesi tekrar arayın dedi sağolsun.

Aramadım artık,içimden gelmedi.Sonraki süreçte kapta paylaştılar lisansın genişletildiğini.
    Sanırım müracatı değilde sonucu kapta paylaşılır diye demek istedi diyelim.

Adamlar ne yapsın şirketin yönetimi birşey paylaşmayınca yatırımcı ne yapsın.

Bu içsel bilgi bağlamı tuhaf geliyor bana hep.
    İnsan paylaşır gelişmeleri yatırımcılarına.
    Eminim ya olmazsa sonra mahcup oluruz, yatırımcılarımızın üzülmesini asla istemeyiz diye düşünüyordur CEO.

Ceo nun telefon numarası olan arkadaşlar varsa burayı okuyan,rica ediyorum selamlarımızı iletsinler lütfen.

Faaliyette Bulunan 26 tane Ödeme Kuruluşları*ve Faaliyet İzni Kapsamlarına baktığımızda (g) fıkrasının olduğu içeriği kapsayan bir tek Paynet var.
    https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conn...me+kuruluslari

53 tane Elektronik para kuruluşlarının içerisinde bu lisansa sahip 5 tane kuruluş var.
    https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conn...ra+kuruluslari
    -----------------------------------------------------------
    Paynetin lisans içeriğinde aşağıdaki a,b,c,f,g var.

a) Ödeme hesabına para yatırılması ve ödeme hesabından para çekilmesine imkan veren hizmetler de dâhil
    olmak üzere ödeme hesabının işletilmesi için gerekli tüm işlemleri,

b) Ödeme hizmeti kullanıcısının ödeme hizmeti sağlayıcısı nezdinde bulunan ödeme hesabındaki fonun
    aktarımını içeren, bir defaya mahsus olanlar da dâhil doğrudan borçlandırma işlemi, ödeme kartı ya da benzer bir araçla
    yapılan ödeme işlemi ile düzenli ödeme emri dâhil para transferini,
    c) Ödeme aracının ihraç veya kabulünü,
    ç) Para havalesini,
    d) Gönderen tarafından ödeme işleminin yapılmasına ilişkin onayın bir bilişim veya elektronik haberleşme cihazı
    aracılığıyla verildiği ve ödemenin ödeme hizmeti kullanıcısı ile mal veya hizmet sağlayan arasında sadece aracı olarak
    faaliyet gösteren bir bilişim veya elektronik haberleşme işletmecisine yapıldığı ödeme işlemini,
    e) Fatura ödemelerine aracılık edilmesine yönelik hizmetleri,
    f) (Ek:12/11/2019-7192/8 md.) Ödeme hizmeti kullanıcısının isteği üzerine başka bir ödeme hizmeti
    sağlayıcısında bulunan ödeme hesabıyla ilgili sunulan ödeme emri başlatma hizmetini,
    g) (Ek:12/11/2019-7192/8 md.) Ödeme hizmeti kullanıcısının onayının alınması koşuluyla, ödeme hizmeti
    kullanıcısının ödeme hizmeti sağlayıcıları nezdinde bulunan bir veya daha fazla ödeme hesabına ilişkin konsolide
    edilmiş bilgilerin çevrim içi platformlarda sunulması hizmetini,
    ğ) (Ek:12/11/2019-7192/8 md.) Ödemeler alanında toplam büyüklük veya etki alanı açısından Bankaca belirlenecek seviyeye ulaşan diğer işlem ve hizmetleri,
    ifade eder.
    ------------------------------------------------------------
    Sektör altın çağlarını yaşar diye umut ediyoruz.
    Ayrıca Nasdaq yeni zirve denemeleri yapacak gibi duruyor.Bizim bilişim endekside pozitif etkilenir inşallah.
    Ne zaman umutlansak birşeyler ters gidiyor dünya gündemi ile ilgili,ne hikmetse bizim şirket etkileniyor fazlasıyla.
    Hayırlısı olsun.
    Herkese sağlıklı günler dilerim.

Yatırım Tavsiyesi içermez yazdıklarım.

7. Emirhan bey merhaba sizce sermaye arttırımı yapılır mı? Ben şahsen %300 bedellsiz %100 bedelli olmak üzere sermayeyi 500 ml yapacaklar diye düşünüyorum.Sizin fikriniz nedir acaba.

8.  Alıntı Originally Posted by lipsoz Yazıyı Oku
    Emirhan bey merhaba sizce sermaye arttırımı yapılır mı? Ben şahsen %300 bedellsiz %100 bedelli olmak üzere sermayeyi 500 ml yapacaklar diye düşünüyorum.Sizin fikriniz nedir acaba.

Bence sermaye arttırımı olmaz hocam yakın zamanda. Bir ara CEO bundan bahsetti sanırım kaynak bulmak adına bedelli sermaye artışından bahsetti ama bizim en az 1 milyar taze para bulmamız lazım kısa vade banka kredilerini azaltmak için. Bunun için de %1000 bedelli artışı lazım. Buna SPK izin vermez.

%100-200 civarındaki bedellim artışı da ancak pansuman tedbir olur. 1.8 milyar TL kısa vade banka kredisi var , zaten 9 ayda yüzlerce milyon TL sadece faiz ödedik , bedelliden gelecek oaln 100-200 milyon TL ancak çeyreklik faize yeter.

O yüden ben sermaye artışı beklemiyorum. Bedelli de bedelsiz de.

Sermaye tavanının 500 milyon liraya yükseltimesi rutin bir prosedür. Sermaye tavanımız belki de 10 senedir 100 milyon liraydı ama daha 2021 senesinde sermaye arttırarak oraya ulaştık. Sermaye tavnına ulaşınca yen, bir tavan belirlemeniz lazım ve SPK'dan onay almanız lazım.

Bunlar yapıldı ve yeni tavan 500 milyona çıktı. Ama sermayeyi buraya ne zaman çıkarır bilemem. Belki hemen belki 5 sene sonra.

Bu rutin işlemi sermayesi sermaye tavanına ulaşan herkes yapıyor. Şu anda İndes de benzer bir işlem yapıyor.

Bizim taze para bulmamızın en kısa ve ucuz yolu Paynetin satılması. Bizim için başka bir çıkış yolu yok şu anda. Ya tahsisli sermaye artışı yapacak , ya payneti satacak yada faizlerin %10-15 seviyesine düşmesini bekleyeceğiz bu yüksek faiz giderinden kurtulmak için. Faizlerin o seviyelere düşmesi en az 3 seneyi bulur.

Tahsisli sermaye artışı da zor. Bu durumda tek çıkış Paynetin satılması.

Sayfa 423/428 İlkİlk ... 323373413421422423424425 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •