Sayfa 132/430 İlkİlk ... 3282122130131132133134142182232 ... SonSon
Arama sonucu : 3435 madde; 1,049 - 1,056 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1. 100.000 lot Yatırım fonlarına geçti

2. Yüzbin lot Yatırım Fonlarına geçmiş.

3. 2 gün önceki 203 bin İnfo alışı fonlara gitmedi. Demek ki onu İnfo müşterileri aldı.

BGC partnersın aldığı 155 bin lotun tamamı yatıırm fonlarına gittiği gibi , başka kurumlardan alınan yaklaşık 45 bin lot daha yatırım kurumlarına gitmiş. Benim tespit edebildiklerim , QNB , AK ve Garantinin de bazı alışları yatırım fonlarına gitmiş.

Bilançonun açıklanmasının ertesi günü yatırım fonlarının en az 200 bin lot alması , bilançoyu çok da kötü bulmamadıklarını ve 2022 beklentisinin farkında olduklarını gösteriyor.

Bu Rusya olayı olmasa fonlar daha devam ederdi dün bugün ama piyasa oynaklığı çok yüksek olduğundan şimdilik durdular.

Haftasonu olumlu gelişme olursa , pazartesiden sonra fonlar tekrar alışa geçebilir.

Bir taraftan HSBC amca , bir taraftan fonlar alıma devam ederken , bir de güzel bir haber gelse , işin içinde KY de girer veya kurumsal başka yatırımcılar da girer.

Bizim ilk çeyrek sonuçları gelinceye kadar talebi diri tutacak birşeylere ihtiyacımız var. Bir iş haberi , yada Paynet satışı ile ilgili bir gelişme veya haber olabilir.

Çünkü , şu anda şirketin piyasa değeri 98 milyon USD civarında. Ama bizim sadece Paynetin satışından beklediğimiz gelir 50-70 milyon USD arası. Hatta 100 milyon USD bekleyen arkadaşlar da var.

Ama muhafazakar bir beklenti ile 60 milyon USD civarında bir paraya satıldığını düşünsek , bu neredeyse Arenanın şu anki piyasa değerinin %60'ı ediyor.

Yani Paynet 60 milyon USD'a satılırsa , şu anda hisse başına 0,98 USD veren bir kişi , bunun 0,6 USD'lık kısmını hemen geri alacak gibi bir durum var ortada. Yani 1 Arena hissesi ona 5,24 liraya mal olacak.

Bizim zaten Arena için , 2022 hisse başı kar beklentimiz 2 lira civarı. Hadi bunda Paynetin payı 30 kuruş olsun. Paynet satılırsa bu tutar olmayacak. Onu çıkalım. Geriye 1,7 lira HBK kalır. Bu durumda şimdi bu hisseyi alan için F/K neredeyse 3 oluyor.

Tabii ki ben bu olayı çok basite indirgiyerek anlattım. Yoksa Paynet satılacak mı , satılacaksa kaça satılacak , Paynetten gelen paranın ne kadarı iştirak karı olacak , o karı şirket nasıl değerlendirecek , borç mu kapayacak , yeni yatırımda mı kullanacak yoksa temettü olarak mı dağıtacak vesaire...

Yani bir sürü bilinmeyen var ama kesin olan şu ki , Paynet 60 milyon dolara satılırsa , şirket bu parayı nerede kullanırsa kullansın , şu anda alanlar için süper karlı bir yatırım oluyor Arena yatırımı.

Bunu da başta Perea , HSBC amca ve fonlar gördü ki , 5-6 aydır sürekli alımdalar. Ama henüz olay tam netleşmediği için ( hem Paynet satışı , hem de 2022 yüksek ciro ve net karlar ) , piyasanın kalanı bunu tam anlayamadı. Anlayan geliyor zaten. Ama perşembenin gelişi çarşambadan bellidir , görünen köy kılavuz istemez , bunlar %99 gerçekleşecek İnşaallah.

Gerçekleşmeler oldukça da gelenler hızlanacak. Bizim sadece 2-3 ay süreye ihtiyacımız var. İnşaallah bu süre boyunca da , olayı önden görenler artar ve alıma geçerler , yada extra 1-2 haber gelir de o haberlerin etkisi ile talep artar ve fiyat düşmez.

Yoksa bizim hissede özel alıcı olmayınca , tahta sakince gevşiyor hacimsiz. O yüzden sürekli canlı talep lazım tahtamızda.

3-4 aydır bunu Perea , HSBC ve fonlar yaptı ama ne kadar devam ederler göreceğiz.

4.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    2 gün önceki 203 bin İnfo alışı fonlara gitmedi. Demek ki onu İnfo müşterileri aldı.

BGC partnersın aldığı 155 bin lotun tamamı yatıırm fonlarına gittiği gibi , başka kurumlardan alınan yaklaşık 45 bin lot daha yatırım kurumlarına gitmiş. Benim tespit edebildiklerim , QNB , AK ve Garantinin de bazı alışları yatırım fonlarına gitmiş.

Bilançonun açıklanmasının ertesi günü yatırım fonlarının en az 200 bin lot alması , bilançoyu çok da kötü bulmamadıklarını ve 2022 beklentisinin farkında olduklarını gösteriyor.

Bu Rusya olayı olmasa fonlar daha devam ederdi dün bugün ama piyasa oynaklığı çok yüksek olduğundan şimdilik durdular.

Haftasonu olumlu gelişme olursa , pazartesiden sonra fonlar tekrar alışa geçebilir.

Bir taraftan HSBC amca , bir taraftan fonlar alıma devam ederken , bir de güzel bir haber gelse , işin içinde KY de girer veya kurumsal başka yatırımcılar da girer.

Bizim ilk çeyrek sonuçları gelinceye kadar talebi diri tutacak birşeylere ihtiyacımız var. Bir iş haberi , yada Paynet satışı ile ilgili bir gelişme veya haber olabilir.

Çünkü , şu anda şirketin piyasa değeri 98 milyon USD civarında. Ama bizim sadece Paynetin satışından beklediğimiz gelir 50-70 milyon USD arası. Hatta 100 milyon USD bekleyen arkadaşlar da var.

Ama muhafazakar bir beklenti ile 60 milyon USD civarında bir paraya satıldığını düşünsek , bu neredeyse Arenanın şu anki piyasa değerinin %60'ı ediyor.

Yani Paynet 60 milyon USD'a satılırsa , şu anda hisse başına 0,98 USD veren bir kişi , bunun 0,6 USD'lık kısmını hemen geri alacak gibi bir durum var ortada. Yani 1 Arena hissesi ona 5,24 liraya mal olacak.

Bizim zaten Arena için , 2022 hisse başı kar beklentimiz 2 lira civarı. Hadi bunda Paynetin payı 30 kuruş olsun. Paynet satılırsa bu tutar olmayacak. Onu çıkalım. Geriye 1,7 lira HBK kalır. Bu durumda şimdi bu hisseyi alan için F/K neredeyse 3 oluyor.

Tabii ki ben bu olayı çok basite indirgiyerek anlattım. Yoksa Paynet satılacak mı , satılacaksa kaça satılacak , Paynetten gelen paranın ne kadarı iştirak karı olacak , o karı şirket nasıl değerlendirecek , borç mu kapayacak , yeni yatırımda mı kullanacak yoksa temettü olarak mı dağıtacak vesaire...

Yani bir sürü bilinmeyen var ama kesin olan şu ki , Paynet 60 milyon dolara satılırsa , şirket bu parayı nerede kullanırsa kullansın , şu anda alanlar için süper karlı bir yatırım oluyor Arena yatırımı.

Bunu da başta Perea , HSBC amca ve fonlar gördü ki , 5-6 aydır sürekli alımdalar. Ama henüz olay tam netleşmediği için ( hem Paynet satışı , hem de 2022 yüksek ciro ve net karlar ) , piyasanın kalanı bunu tam anlayamadı. Anlayan geliyor zaten. Ama perşembenin gelişi çarşambadan bellidir , görünen köy kılavuz istemez , bunlar %99 gerçekleşecek İnşaallah.

Gerçekleşmeler oldukça da gelenler hızlanacak. Bizim sadece 2-3 ay süreye ihtiyacımız var. İnşaallah bu süre boyunca da , olayı önden görenler artar ve alıma geçerler , yada extra 1-2 haber gelir de o haberlerin etkisi ile talep artar ve fiyat düşmez.

Yoksa bizim hissede özel alıcı olmayınca , tahta sakince gevşiyor hacimsiz. O yüzden sürekli canlı talep lazım tahtamızda.

3-4 aydır bunu Perea , HSBC ve fonlar yaptı ama ne kadar devam ederler göreceğiz.
    Emirhan hocam daha önce İş ve garantinin birlikte işlemleri vardı. şimdi bu gruba info da eklendi. bazen ortak takası da kullanıyorlar. cogunlukla birbirlerine satarak suni piyasa oluşturuyorlar. örnegin bu grup bugün alıma girmedi. bu 3 kuruma şüpheyle yaklasılması gerektigini düşünüyorum. özellikle sert asagıya/yukarıya hareketlerde cogunlukla bu kurumlar suni piyasa yapmaya calısıyor.
    Bu ekip son zamanlarda yatırım fonlarına/işbanka ciddi mal kaptırdı. (belki paynet haberini bilmiyorlardı yada bu bilanconun olumsuz algılanacagı düşüncesine kapıldılar) Onu yerine koymak için baskı kurmaya çalışabileceklerini düşünüyorum. Hem bu kadar yön vermeye calısıp hem de tahtadan cıkıs yapacaklarını düşünmüyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by batu34 Yazıyı Oku
    Ben şirketin payneti tamamen elden çıkarmak için açıkçası çok istekli olacağını sanmıyorum. Bu yetkilendirme, bence olası gelecek fiyatını şimdiden verebilecek yabancı bir müşteri bulabilirmiyim ? sorusu için yapılmış bir hamle diye düşünüyorum. Ödeme sistemleri konusu ülkemizde çok yeni, bakir bir alan. Dediğiniz gibi bu alana yatırım yapmak isteyende çok şirket var. İleriki dönemde işlem hacminin de doğal olarak gelirlerinde katlanarak büyüyeceği aşikar.

Böyle bir durumda, küçük bir benzetme yaparsak :) , paynet ve içinde bulunduğu sektörü üzerinden imar geçmesi kesinleşen tarla olarak gördüğümü, daha bu tarla bölgesinde çokta uzun olmayan yakın gelecekte imara açılacağını, açılan bölgede yeni yerleşim merkezleri hastaneler yaşam alanları yapılacakken, henüz tarla vasfında olan ve görece değeri tam olarak tespit edilemeyen bir değer için, toptan satış kararı gibi radikal bir kararı vereceklerini düşünmüyorum. Öncelikle tarlamız imara açılsın, imara açılan bölgede tarlamız arsaya dönüşsün , zaten fiyatlara yansıyacaktır. Ortak alma durumu bence daha olası gözüküyor.

İster doğrudan satış yöntemi ile payneti büyütmek için ortak alsın, ister ki bist aracılığı ile halka arz etsin, Her iki durumda da arenaya pozitif katkı sağlar.

Batuhan
    Faaliyet raporundan, Küresel yatırımcıların Türkiye'deki finansal teknolojiler (fintech) pazarına girme
    isteğinin önümüzdeki dönemde rekabeti yoğunlaştıracağı bu dönemde, tüm faktörleri değerlendirerek,
    Yönetim Kurulumuz stratejik bir yatırımcı belirleme olasılığını araştırmaya karar verdi. Bu işlemin 2022
    mali yılı içerisinde tamamlanmasını bekliyoruz.

Yukarıdaki faaliyet raporundaki sözlerden "Şirkete katma değer oluşturacak yabancı ortak aranıyor." diye algılıyorum. Bakalım ne yapacaklar. Paynetin tamamen elden çıkarılmasını daha düşük olasılık olarak görüyorum.

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

6.  Alıntı Originally Posted by batu34 Yazıyı Oku
    Faaliyet raporundan, Küresel yatırımcıların Türkiye'deki finansal teknolojiler (fintech) pazarına girme
    isteğinin önümüzdeki dönemde rekabeti yoğunlaştıracağı bu dönemde, tüm faktörleri değerlendirerek,
    Yönetim Kurulumuz stratejik bir yatırımcı belirleme olasılığını araştırmaya karar verdi. Bu işlemin 2022
    mali yılı içerisinde tamamlanmasını bekliyoruz.

Yukarıdaki faaliyet raporundaki sözlerden "Şirkete katma değer oluşturacak yabancı ortak aranıyor." diye algılıyorum. Bakalım ne yapacaklar. Paynetin tamamen elden çıkarılmasını daha düşük olasılık olarak görüyorum.

Batuhan

Paynetin işlerini büyütecek , şirkete katma değer katacak stratejik bir ortak alınması ve Paynet hissedarlığının devamı bence de en akıllıca olan yöntem.

Böylece , Paynetin büyümesinden ve karlılığa katkı sağlamasından fayda elde edilir , hem de Paynetin bir kısmını satarak , şirkete taze nakit para konur ve böylece hem cari oran düzeltilir , hem borçluluk düşürülür , hem daha likit bir şirket olur hem de finansal giderler azaltılır.

Kredi faizlerinin %25-30 olduğu bir ortamda , 1 milyar TL gibi bir banka kredisi pozisyonu taşımak ve bunun finansal giderine katlanmak , karlılığı düşürür. O yüzden mutlaka bu kredi tutarının en azından yarıya düşürülmesi lazım. Paynetin yarısı 400 milyon TL gibi bir paraya satılsa , en azından kısa vadeli banka kredilerinin yarısı kapatılır ve kısa vadeli yükümlülükler azaltılarak cari oran yükseltilir.

Uzun vadeli olan borç ise artan karlılık ile zaten kolayca ödenir.

Bakalım nasıl bir taktik izlenecek. Yönetim hakkını vermek , şirketin daha pahalıya satılmasını sağlar. Yani bir şirketin %49'unu belki 10 liraya satarken , %51'ini 15 liraya satabilirsiniz. Çünkü birinde adama yönetme hakkını vermeden sadece kar-zarar ortaklığı hakkı verirken , diğerinde adam al şirketi sen yönet , istediğin kararları tek başına al yetkisini veriyorsunuz.

O yüzden %51'i satmak , daha pahalıya satmak anlamına gelecektir.

Eğer alacak olan kurum , payneti 1-2 yıl içinde 2-3 kat büyütebilecek , yeni iş imkanları sağlayabilecek , stratejik açıdan çok kritik bir misyon üstlenebilecek bir kurum ise , bence %51'i satıp maksimum değerden şirketi değerleyip , %49 ile kar ortağı olmak daha mantıklı olabilir. Yada 60-40 , 70-30 , oranı bilemem ama şirket çok büyüyecekse bu yöntem kullanılmalı bence.

Bakalım , nasıl bir yol izleyecekler. 2-3 ay içinde belli olur.

7. Takasta bir sürpriz daha oldu.

Geçen hafta Çarşamba günü 200 bin lot alan İnfo'nun malı Cuma günü takas gerçekleştiğinde yine İnfo'da kalmıştı. Hatta ben de demek bunu İnfo müşterileri aldı demiştim.

Ama bugün o miktar İnfo'dan yatırım fonlarına geçti. Yani 1 gün gecikme ile o mal da yatırım fonlarına gitti.

O gün İnfo 200 bin , BGC Partners 155 bin lot almıştı. Tamamı yatırım fonuna geçti.

Yani bilanço açıklandıktan 1 gün sonra yatırım fonları 350 bin lot almış oldu.

Yatırım fonları taksta 4. sıraya çıktı. Ellerinde 3,3 milyon lot mal oldu.

Bu rakam daha 2 ay önce 2 milyonun altına inmişti.

Yani yatırım fonları son 2 ayda 1,5 milyon net mal aldı. Hatta arada satanların da olduğunu düşünürsek , yaeni alan yatırım fonları son 2 ayda 2 milyon lota yakın mal aldı.

Böyle devam ederse , hisse fiyatı tutunur hatta piyasa düzelirse yukarı hareket yaparız.

8. bu ay ki tasarrufumuzla portföyümüze 13.05 den ilave yaptık..

Sayfa 132/430 İlkİlk ... 3282122130131132133134142182232 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •