Sayfa 163/428 İlkİlk ... 63113153161162163164165173213263 ... SonSon
Arama sonucu : 3418 madde; 1,297 - 1,304 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1.  Alıntı Originally Posted by ismettarhan Yazıyı Oku

Sanki bu da biraz asagi tukursen sakal, yukari tukursen biyik durumu olusturuyor. Bu durumdan da ancak orta sermayeli akilli tahatci kazanir. Cunku hareket marji olarak dip noktada sanki Fed Put'u gibi bir garantisi var. Yukariya da isterse 100-200bin lot yazdi mi kagidi zirnik oynatmak mumkun olmaz. O yuzden dar alanda kisa paslasmalar ile %1-2lik marjda ussten verip alttan alarak cok guzel paralar kazanmak mumkun gibi. Bu da UV yatirimciyi acikcasi uyuz ediyor ve sanirim bircok arkadasimiz da burada bu yuzden serzeniste.

.
    Tamda bu noktada sersenişin bir kısmı Perea ya gidiyor.Herkesin gördüğü Pereanın tahtadaki ağırlığından dolayı oluşan tahta hareketleri.Akıllı olan tahtacı,büyük tahtacı Pereanın hareketlerini iyi tahmin etmiş olmalı.

İsmet Bey çok teşekkürler paylaşımınız için.

2.  Alıntı Originally Posted by batu34 Yazıyı Oku
    Emirhan Hocam

Hisseye ilgi çok düşük, arka planda kalan bir hisse görünümünde, şirketin piyasa tarafından dikkati üzerine çekmesi için iyi bir çeyreklik kar şart oldu. İlk çeyrek sonuçları ile iyi bir net kar ve paynet ortaklık haberi kagıdı oldukça rahatlatır.
    Bugünkü hacim fena değil ama devamı olacak mı ona bakmak lazım.

Beni asıl düşündüren 2023 yılı. Piyasanın tek seferlik kar mantığını arenanın yıkması lazım.

Batuhan

Aynen katılıyorum hocam. O zaman ard arda bir çok çeyrek iyi bilanço açıklaması lazım dedim zaten.

Piyasa hisseyi tanımıyor , tanıyanlar da çok güvenemiyor. O yüzden alıcı kesilince satıcılar aktive oluyorlar. Satmak istemeseler de nasıl olsa ben satmasam başkası satacak hisse düşecek satayım aşağıdan alırım mantığıyla satıyorlar.

Bu kısır döngüyü kıracak olan ard arda gelecek güzel bilançolardır. Hep indesden örnek veriyoruz ama en yakın o diye bunu yapıyoruz. Mesela İndes 6.90'lardan 9 liranın üstüne çıktı kısa sürede. Sonra yükselişi durdu ama hisse 8.80'lerden de aşağı gelmedi. Yani çıktığı yerde durabiliyor.

Ama bizim hisse 2 lira çıksa , sonrasında 1,5 lira geri geliyor. Bunun olmaması için ise , hissenin çok daha geniş bir yatırımcı tarafından alınıp satılması lazım. O yüzden yönetime kızıyoruz zaten. Bir türlü yatırımcının ilgisini tahtaya çekemedi. Hisse geri alımı yapsa , o da düşüşü engeller ama onu da yapmıyor.

Bu yüzden , yönetim güzel iş çıkarıyor operasyonda ama şirketin piyasa değerinin , gerçek değerine yakın olmasını sağlamak da şirket yönetiminin görevidir.

Bir sürü şirket , piyasa değerimiz gerçek değeri yansıtmıyor diye hisse geri alım programı açıklıyor. Siz Brightstarı 26,5 milyon dolara alıyorsunuz ( ki ucuz aldık ) , Paynet 70-75 milyon USD eder diyoruz , sadece bu ikisi 100 milyon dolar ederken , tüm şirketin değeri 90 milyon dolarda kalmasına rağmen kıllarını kıpırdatmıyorlar.

Patron şirketine sahip çıkmazsa , KY de güvenmez.

Bunu yapsalar , herşey çok güzel olacak. Yine herşey çok güzel olacak ama zaman alacak.

3.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Aynen katılıyorum hocam. O zaman ard arda bir çok çeyrek iyi bilanço açıklaması lazım dedim zaten.

Piyasa hisseyi tanımıyor , tanıyanlar da çok güvenemiyor. O yüzden alıcı kesilince satıcılar aktive oluyorlar. Satmak istemeseler de nasıl olsa ben satmasam başkası satacak hisse düşecek satayım aşağıdan alırım mantığıyla satıyorlar.

Bu kısır döngüyü kıracak olan ard arda gelecek güzel bilançolardır. Hep indesden örnek veriyoruz ama en yakın o diye bunu yapıyoruz. Mesela İndes 6.90'lardan 9 liranın üstüne çıktı kısa sürede. Sonra yükselişi durdu ama hisse 8.80'lerden de aşağı gelmedi. Yani çıktığı yerde durabiliyor.

Ama bizim hisse 2 lira çıksa , sonrasında 1,5 lira geri geliyor. Bunun olmaması için ise , hissenin çok daha geniş bir yatırımcı tarafından alınıp satılması lazım. O yüzden yönetime kızıyoruz zaten. Bir türlü yatırımcının ilgisini tahtaya çekemedi. Hisse geri alımı yapsa , o da düşüşü engeller ama onu da yapmıyor.

Bu yüzden , yönetim güzel iş çıkarıyor operasyonda ama şirketin piyasa değerinin , gerçek değerine yakın olmasını sağlamak da şirket yönetiminin görevidir.

Bir sürü şirket , piyasa değerimiz gerçek değeri yansıtmıyor diye hisse geri alım programı açıklıyor. Siz Brightstarı 26,5 milyon dolara alıyorsunuz ( ki ucuz aldık ) , Paynet 70-75 milyon USD eder diyoruz , sadece bu ikisi 100 milyon dolar ederken , tüm şirketin değeri 90 milyon dolarda kalmasına rağmen kıllarını kıpırdatmıyorlar.

Patron şirketine sahip çıkmazsa , KY de güvenmez.

Bunu yapsalar , herşey çok güzel olacak. Yine herşey çok güzel olacak ama zaman alacak.
    Emirhan Hocam

Ben daha hisseye yeni yatırım yaptım sayılır. Hissedeki paynet hemen dikkatımi çekti. Ancak paynet dışında önümüzdeki dönem büyüme anlamında katkı yapacak büyük bir hikaye göremedim. Paynet bence doğru yatırımlarla Arenadan bile daha değerli bir şirket olabilir. Ancak, ciddi finansal yatırım yapılıp büyütülmesi gerekiyor. Paynete, Oyak ya da İş grubu ortak olsa ne güzel olur diye düşünmedim degil.

Konu büyüme hikayesine geldiyse , sürdürülebilir büyüme hikayesi için Burada Arena tam olarak ne yapacak. Büyüme hikayesini nasıl taçlandıracak.

Kendi iş kolundaki marj oranları çok düşük olduğundan, ciro artışı için devamlı yeni şirketler satın almalar yapmak zorunda kalacak. Brightstar örnegindeki gibi :) yeni kapıların kendisine açılmasını sağlayacak. ( Vodafone ile işbirliği yapma durumu )

Ya da kendi alanı dışında yeni yatırımlar yapacak, GES santralleri kurulması gibi.. ya da bambaşka bir hikaye. Burada çok bir hareket yok , atladığım bir şey yoksa.

Bunlar soru işareti olarak kalıyor. Nasıl piyasanın devamlı takip ettiği bir hisse olacak, sorulması gereken soru bence bu..

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

4.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Tamda bu noktada sersenişin bir kısmı Perea ya gidiyor.Herkesin gördüğü Pereanın tahtadaki ağırlığından dolayı oluşan tahta hareketleri.Akıllı olan tahtacı,büyük tahtacı Pereanın hareketlerini iyi tahmin etmiş olmalı.

İsmet Bey çok teşekkürler paylaşımınız için.

Sayin sorpressa,

Bu konuda sizinle hemfikirim. Perea "ben ise 3 senelik bakarim" dedigi surece bence tahtaci cok rahatliyor. Cunku ana hissedar (redington stratejik yatirimci oldugu icin diyorum, yoksa elbette patron onlar), yani elini tasina altina koymus olan kisi, 3 sene sonra istedigim degere geldigi surece ve yonetim isini yaptigi surece patika cok onemli degil diyor. Ki UV portfoy yatirimcisi olarak da hakli yani var. Dolayisiyla marjinal alici/satici burada cok ciddi bir guce sahip. Dolayisiyla olaya yatirim degil de tuccar mantigi ile bakildiginda A'dan B noktasina giden yolda ne kadar zigzag cekerseniz isin ticaretini yapan hep daha karli cikar. Omer bey icin sorun degil cunku hissedarlarina bakin 3 senede 3 katina ciktik diyip hesap verebiliyor.

KY olarak bize ne opsiyon kaliyor.
    a) Biz de Omer Bey gibi hisseyi alip bir kenera koyabiliriz. Eminim bunu yapanlar var. Sahsen ben biraz daha bu kampa yakinim. Emirhan Bey de boyle gibi ve yanilmiyorsam etrafinda cok yukluce (100binli lotlar ve uzerinde) bu sekilde pozisyonlanan tanidiklari oldugunu da kendisi arz etmisti. Herkes alip bir kenara atar ise o zaman tahatci kendi kendine top cevirir ama bunun maliyeti de olacagi icin bu sefer o da tahtaya kusup gitmez mi? O zaman da bizim riskimiz iyi bilanco aciklasak dahi hisseye az ilgi olacagi icin bu sefer hep POTANSIYELI olan kagit olarak kalma riskimiz olacak. Bu sefer belki bizim bilanco iyi geldiginde makro sebeplerden ya da ne bileyim ABD'de faizler %3 oldugunda bu sefer FK'miz dusuk kalacak vs vs.. Yani isi biraz sansa birakmis oluyoruz. Isler iyi gitmezse de biz KY olarak kusup gidecegiz bir noktada illa ki... Peki diyelim ki degerini buldu, o zaman hem Perea hem KY hisseden cikmaya calistikca mali kime vericez? Sonucta kar etmis, tahtayi dengeleyecek bir tahtacimiz da olmamis oluyor?

b) Aksine herkes alip kenara atmaz, trade etmeye calisir iste o arada hisseye giren daha kisa vadeli KY parayi tahtaciya kaptiracagi icin de burada serzenisler artacak. Vezirle padisahin birbirini isirmasi gibi aramizda biraz daha uzun dirayeti olan KYler belki kazanacak ama bircok kisi de arada yara alacak. Boyle olunca da sirkete olan guvensizlik devam edecektir. Bu da yuksek fiyat veya yukselen fiyatta hep bir tedirginlik, mal elimde kalir mi kuskusunu da yaninda getirecegi icin bu sefer ARENA degerini bulsa dahi o seviyeyi devam ettirmekte zorlanabilir.

Dolayisiyla bence simdiki yaklasimi Perea icin de bir risk. 3 sene sonrayi birakip bu noktada sirketin degerinin bulmasini saglayici baskiyi yonetim uzerinde kurmak onun da avantajina olacaktir. Hatta ilk is olarak sirketin BIST 100 endeksinde kendine yer edinmesi gerekiyor. Boylece hisse icin fon tarafinda talep olusmus olur. Ikinci noktada ise cok absurd seviyelere cikmadigi (ya da asiri hizli hareket etmedigi) surece Perea'nin satis yapmamasi gerekiyor (ornegin hisse 2x artsa dahi) ki hem sirketin rustunu gercekten ispat etmesi icin nefes alani olmus olur, hem de piyasada degerleme konusunda bir guven olusur. Kisa vadede Emirhan Bey bu seviyeyi 17-18 lira civari olarak gordugunu belirtti. Benim yaptigim kaba hesaba gore BIST-100 icin 20TLnin uzerinde olmasi gerekiyor. Peki bunlar hayal mi? Bence degil. Sirf paynet icin hisse basina 7-10TL degerler burada analiz edildi (ben 13 ustu hesapliyorum). Arena'nin su anki kendi degeri 14 TL'ye ek yapilirsa olmasi gereken minimum bu seviyeler diye dusunuyorum...

Bunlari yazarken TV dizilerinde noel babanin kucagina oturup yeni yil icin isteklerini siralayan cocuk gibi hissediyorum kendimi :) sonumuz hayrola...

Not: Perea uzerine uzun uzadiya yazmamin sebebi onceki mesajlarimda yonetimden bu konuda bir irade gorememem ve burada yapilan diger analizlerde de yonetimin bu konuda zayif kaldigi yonundeki yorumlardir.

5. Arena nın sermaye ve ortaklık yapısına baktığımızda tahtaya yön verebilecek en büyük hissedar Birleşik Devletlerin yargı yetkisine tabi Harvard Universitesi Ekonomi mezunu Omar Musa'nın Perea Capital Partnes fonudur.Şimdi bu adamında benim gibi uv ky şeklinde davranması garibime geliyor.

Perea'nın Mart ayı nakit akışı 15 mly dolar iken Arena hissesine ek alım yapmamış olmasını fon dengesine bağlamak ne kadar doğru olur bilemiyorum.

Emirhan Bey Üstadım bu adam siz olduğunuz için cevap yazıyor.Sizin potansiyelinizin farkında olduğu için size cevap yazıyor bence.

Şimdi ben kalkıp adama:

Bro how are you doing? They gave us to the hell. Why don't you do something to this situation? We have a word for this situation;jackals rule until the wolf rises! Well you are also like a Wolf... Rise sometimes and we all win...
    şeklinde yazssam cevap almam büyük ihtimal :)

Perea ile ilgili komplo teorileri üretmek sağlıklı olur mu onuda bilmiyorum.Bu durumu düşünmeme sebep tahta hareketleridir.Tahta hareketi fiyata yön verdiği için yeri geldiğinde takip ediliyor.
    Belki onunda şirket ile ilgili paylaşımlar yapan platformları takip eden Türkiye den arkadaşı vardır.Buna ihtiyacı bile yoktur şeklinde düşünebilirsiniz ama sonuçta o da bizler gibi bir paydaş.Ama tahtacı potansiyelinde bir paydaş.Üzüldüm adama milyon lotları var ama o da yönetimin eline bakıyor bizler gibi .

6.  Alıntı Originally Posted by batu34 Yazıyı Oku
    Emirhan Hocam

Ben daha hisseye yeni yatırım yaptım sayılır. Hissedeki paynet hemen dikkatımi çekti. Ancak paynet dışında önümüzdeki dönem büyüme anlamında katkı yapacak büyük bir hikaye göremedim. Paynet bence doğru yatırımlarla Arenadan bile daha değerli bir şirket olabilir. Ancak, ciddi finansal yatırım yapılıp büyütülmesi gerekiyor. Paynete, Oyak ya da İş grubu ortak olsa ne güzel olur diye düşünmedim degil.

Konu büyüme hikayesine geldiyse , sürdürülebilir büyüme hikayesi için Burada Arena tam olarak ne yapacak. Büyüme hikayesini nasıl taçlandıracak.

Kendi iş kolundaki marj oranları çok düşük olduğundan, ciro artışı için devamlı yeni şirketler satın almalar yapmak zorunda kalacak. Brightstar örnegindeki gibi :) yeni kapıların kendisine açılmasını sağlayacak. ( Vodafone ile işbirliği yapma durumu )

Ya da kendi alanı dışında yeni yatırımlar yapacak, GES santralleri kurulması gibi.. ya da bambaşka bir hikaye. Burada çok bir hareket yok , atladığım bir şey yoksa.

Bunlar soru işareti olarak kalıyor. Nasıl piyasanın devamlı takip ettiği bir hisse olacak, sorulması gereken soru bence bu..

Batuhan

Hocam sürdürülebilir büyüme konusunda bence hiç sorunu yok şirketin. Bunun bir çok sebebi var. Şöyle sıralayalım.

1- Şirketin sattığı ürünlerin tamamına yakını ithal olduğundan ve muhasebeyi USD tuttuğundan , bir kere ciro ve öz sermaye en az kur artışı ve enflasyon kadar artar.

2- Brightstar alımı zaten başlı başına ciroyu en az 350-400 milyon USD yukarı çekecek ki , bu oran anlamında %60-65'lere denk geliyor geçen seneye göre

3- Şirket Payneti 1 milyar TL civarı bir paraya satabilirse , bu kısa ve uzun tüm finansal borcun kapatılması anlamına gelir. Yani şirket çok likit ve borçsuz hale gelir. CEO son TV programında bu sene planımızda şirket satın almak yok dedi. Ama siz eğer sıfır finansal borcu olan çok likit ve borçsuz bir şirket iseniz , önünüze çıkan ilk fırsatta , şirket satın almak için gerekli finansal desteği çok rahat bulabilirsiniz demektir. Yani bu sene Brighstar bütümesi olur , seneye başka şirket satın alırlar oradan da bir %20-30 USD bazında ciro büyümesi yakalarlar.

4- Paynetin zaten ciro olarak şirkete katkısı çok yok. Paynet cirosu konsolide ciro içinde % 3-4'ler civarındadır. Bu sene daha da düşebilir bu oran. Ve hiçbir zaman %10'un da üstüne çıkamaz. Paynetin ciro büyümesinden çok karlılık seviyesine etkisi var.

5- Arenanın cep telefonu tarafı zayıftı Brightstarı aldı. Brightstarın da diğer IT ürünü tarafı çok kuvvetli değil. Yani bu 2 şirket birbirini tamamlayan 2 şirket. Brightstar , Arenanın elindeki binlerce bayiye çok kolay ulaşacak ve cep telefonu satacak , Arena da Brightstarın elindeki yüzlerce bayiye ulaşıp diğer ekipmanları satacak. Yani buradan da bir büyüme gelecek.

Gelecek sene de başka bir şirket alırlar başka bir sinerji doğar.

6- Sektör zaten kendi kendini büyüten bir sektör. Teknolojinin gelişmesi ile beraber herkes elindeki teknoloji cihazlarını zaten her 3-5 senede bir yeniliyor. Zaten dijitalleşme , Iot ve 5G daha yeni başlıyor ülkede. Dolayısıyla tüm cihazların bunlara uygun hale gelmesi lazım. 3-5 sene sonra başka bir teknoloji çıkar , cihazların onlara da uygun olması gerekir. Dolayısıyla bu sektör ölmez bir sektör. Zaten birşey yapmasanız da büyüyorsunuz.

Daha başka sebeplerde söylenebilir ama listeyi uzatmaya gerek yok bence. Hocam şöyle düşünelim. Arena 2019 cirosu 3 milyar idi , 2021 cirosu 6 milyar. Yani satışlar 2 senede TL bazında %100 büyüdü. Bunda Paynetin payı çok az. Paynetin 2021 cirosu , benim tahminim en fazla 150-200 milyon arasıdır. Yani Paynet hızlı büyür doğru ama cirodaki payı çok küçük olduğundan , Paynet büyümesi arenaya sanıldığı kadar katkı sağlamaz ciro kısmında. Ama net kar kısmında sağlar.

Fakat paynetin 1 milyar TL gibi bir paraya satılması , bence çok iyi bir çarpanla satılmış olmasına işaret eder. O yüzden değerini bulacaksa , o paralara satılmasını isterim.

Sonrası ise kolay hocam. Sizin yeter ki elinizde para olsun , yada başka şirket satın alma konusunda sıkıntınız olmasın yeter. Sonrasında sürekli büyümek kolay.

7.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Arena nın sermaye ve ortaklık yapısına baktığımızda tahtaya yön verebilecek en büyük hissedar Birleşik Devletlerin yargı yetkisine tabi Harvard Universitesi Ekonomi mezunu Omar Musa'nın Perea Capital Partnes fonudur.Şimdi bu adamında benim gibi uv ky şeklinde davranması garibime geliyor.

Perea'nın Mart ayı nakit akışı 15 mly dolar iken Arena hissesine ek alım yapmamış olmasını fon dengesine bağlamak ne kadar doğru olur bilemiyorum.

Emirhan Bey Üstadım bu adam siz olduğunuz için cevap yazıyor.Sizin potansiyelinizin farkında olduğu için size cevap yazıyor bence.

Şimdi ben kalkıp adama:

Bro how are you doing? They gave us to the hell. Why don't you do something to this situation? We have a word for this situation;jackals rule until the wolf rises! Well you are also like a Wolf... Rise sometimes and we all win...
    şeklinde yazssam cevap almam büyük ihtimal :)

Perea ile ilgili komplo teorileri üretmek sağlıklı olur mu onuda bilmiyorum.Bu durumu düşünmeme sebep tahta hareketleridir.Tahta hareketi fiyata yön verdiği için yeri geldiğinde takip ediliyor.
    Belki onunda şirket ile ilgili paylaşımlar yapan platformları takip eden Türkiye den arkadaşı vardır.Buna ihtiyacı bile yoktur şeklinde düşünebilirsiniz ama sonuçta o da bizler gibi bir paydaş.Ama tahtacı potansiyelinde bir paydaş.Üzüldüm adama milyon lotları var ama o da yönetimin eline bakıyor bizler gibi .

Hocam benim de ilk mailime neredeyse 1 sene cevap vermemişti ama şimdi çok hızlı cevap veriyor.

Ama paylaşımında yazdığın gibi ama fırçayla karışık gaz verir gibi bir mail atarsan muhtemelen cevap yazmaz :)

Bir de adamı tabii ki şahsen tanımıyoruz. Mailler vasıtasıyla da adam tanınmaz. Yani adam değeri düşük kalan ve geleceği parlak olan şirketlere yatırım yaparım diyor. Arenanın değeri 200 milyon USD'ın üstüne çıktığında elindekinin %15 kadarını satmıştı. Sonra Arena 100-110 milyon dolarlara düşünce sattığından fazlasını geri aldı.

Yani demek ki arena gibi bir şirketi 100 milyon dolarda düşük olarak görüyor ki biz de böyle görüyoruz.

Ama şu anda 100 milyon doların da altındayız , neden almıyor diye düşünebiliriz ama adam da fonun tüm parasını tek hisseye bağlayamaz. Bir denge işi. Ben yine alacağını düşünüyorum ama ne zaman sadece Allah ve kendisi bilir.

Fakat en az 3-5 sene daha tutacak ondan eminim. Eğer 1 yıl içinde 3-4 katına çıkmazsa hisse.

Yani Perea olayı karışık. Hintliler ile ortak hareket ediyor diyen de oldu. Sonuçta adam şirketin 2. büyük ortağı , yani şirket yönetimi ile bizden çok daha fazla ilişkisi vardır. Hatta onlarla görüşmeden böyle bir yatırıma girişmiş olacağını da çok sanmam ama adam yönetimi beğeniyor.

Biz de burada yönetimin operasyonel tarafını çok beğendiğimizi , güzel işler yaptıklarını söyledik. Bizim beğenmediğimiz taraft şeffaf olmamaları ve yatırımcıyı çok korumamaları. Yani şirketin gerçek değerini bulması için çok da uğraşmıyorlar. Bunu neden yapıyorlar onu bilmiyorum. Ama Perea bir fon yönetiyor ve şirketin değerinin artması onun da işine gelir. Fakat adam o kadar ucuzdan aldı ki , şu galde bile USD bazında %200 karda. Amerikalı bir fon için 3-4 seneden %200 kar iyi bir kardır.

Fakat adamın daha durması ve alım yapması , gerçek değerin çok daha yukarıda olması anlamına geliyor. Ben de öyle görüyorum. 2023 sonunda 300 milyon USD seviyesine çıkmamız oldukça muhtemel.

8. Üstadım değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim.
    Bu arada Armada 100 ü geçti.Darısı başımıza.

Sayfa 163/428 İlkİlk ... 63113153161162163164165173213263 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •