Sayfa 104/428 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204 ... SonSon
Arama sonucu : 3418 madde; 825 - 832 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1.  Alıntı Originally Posted by ismettarhan Yazıyı Oku
    Merhabalar,

Topic'i uzun suredir izliyorum ama Emirhan Bey, sorpressa vb degerli yazarlarin uzerine ek bir bilgi koyma durumu olmadigi icin simdiye kadar yorum yapmamistim. Bugunku haber konusunda ise bence yatirimci olarak daha "uyanik" olmamiz gerekiyor. Emirhan Bey bazi rakamlar zikretti ama bence Paynet'in ederi bunun cok daha uzerinde. Emirhan Bey'in dedigi gibi 2022 yili toplam odeme hacmini 10-12 milyar TL alir isek sirketin cirosu 250mn TL uzerinde olmali. Fintech'ler yurt disinda FD/Satis 10x civarinda degerlenirken bizim sirketi 5x altinda degerlendiren herhangi bir fiyati kesinlikle dusunmemiz lazim. Ek olarak yurt disi fintech'lerin buyuk cogunlugu zarar yazarken Paynet net kar aciklayan bir sirketti (mamafih BDDK raporlari kesildiginden beri detaylara ulasmak cok zor olsa da trend acik ve net). Unutmayalim bu sirketin Hintli ortaklari ulkelerinde Paytm'in halka arzi ve oradaki degerlemeyi gorduler. Dolayisiyla bu varligin ederinin ne oldugunu kendileri de mutlaka biliyor olmali. Perea'nin da katakulli ile sirketin ucuza gitmesine izin verecegini zannetmem. Dolayisiyla satis yerine kismi bir Halka Arz 1.25-1.5 milyar ve uzerinde bir degerden gerceklesebilir. Eger satis olacak ise de 5x carpanin uzerinde mutlaka bir kontrol primi uygulanmasi gerekir.

Halka Arz KY de uzun vadede isin icinde tutacagi icin bizim savundugumuz bir tercih olmali diye dusunuyorum. Ayrica Emirhan Bey'in degerli fikirlerine %100 saygi duymakla birlikte borc odemek icin Paynet'i satmayi stratejik olarak yanlis buldugumu ifade etmeliyim. Ozellikle Brighstar satin alimi zaten sirket icin olumlu olacak. 342mn dolar ciro uzerinden bakacak olur isek verilen 26.5 milyon dolarlik fiyat ile 0.077x satis carpanindan satin aldik - halbuki ARENA'nin PD/Satis orani ise 0.28x civarinda. Yani sirket Brightstar'i cok iyi bir fiyata aldi. FAVOK orani da daha iyi oldugu icin gelen nakit akislari ilgili borclulugu bence rahatca cevirecektir. Bunun icin varlik satisi yapmayi dogru bulmuyorum. Bunun yerine sirket Paynet'i hissedarlarina spin-off seklinde halka arz eder ya da normal bir halka arz surecini takiben ozel temettu dagitir ise (hisse geri alimi yapacagini zannetmem) yatirimcisini cok ama cok daha memnun eder. Bu sekilde Hintliler ve ABD'li fon da maliyetlerini cikarabilir.

Hocam değerli katkıların için teşekkür ederim. Bence daha sık yaz. Böyle kaliteli yazı yazan arkadaşlara ihtiyaç var burada.

Şimdi gelelim konumuza. Ben aslında hçbir yerde Payneti satalım borçları ödeyelim demedim. Böyle bir fikri de savunmadım ama madem şirket yönetimi Payneti satma kararı aldı , buradan gelecek olan parayı muhtemelen kredi kapamada kullanırlar dedim.

Payneti satmak mantıklı mı değil mi diye bir soruya cevap bulmamız 3 açıdan imkansız.

1- Paynetin şu an getirisini tam bilemiyoruz finansal tablolar açıklanmadığı için

2- Paynetin ileriye dönük getirisinin ne olacağı hakkında bilgimiz yok

3- Satış fiyatının ne olacağını bilmiyoruz.

Şimdi bazı arkadaşlar yazmış , Payneti satmayalım karını alalım daha iyi değil mi ? Bu biraz memur kafası arkadaşlar. Her mal satılır yeter ki doğru fiyatı bulun.

1 milyon eden evinize biri çıkıp 2 milyon verirse , satmazsanız enayi derler ( eğer evin manevi değeri yoksa ).

Çünkü 2 milyona o evi satarsınız , madem piyasası daha uygun , o civarlarda başka ev alırsınız , üstüne de dünya kadar para kalır size.

Yani evet Paynetin değerini bilmek zor. Bunu da yazdım. Hatta Paynetin 2023'den önce halka arz olmayacağını da yazdım burada. Çünkü halka arz için yeterli bilanço büyüklüğüne çıkmadı daha ancak 2023 sonu 2024 başında elle tutulur ciro , net kar ve öz sermayesi olur dedim.

Ama onun öncesinde biri çıkar da Paynetin 2024 yılında edeceği değeri size 2022 yılında teklif ederse neden satılmasın ?

Üstelik şirketin şu an 800 milyona yakın kredi borcu var ve kredi faizleri çok yüksek. Bu faizlerle 800 milyona yılda en az 150-200 milyon lira faiz öderiz. Eğer Paynete güzel bir para verirlerse bence satılması ve banka kredilerinin kapanması çok mantıklı bir hamle olur.

Satış olmaz da kısmi ortak alınır o da olur. Yada şirket teklif edilen paraları beğenmez ve 2023 sonunda halka arz eder o da olur. İlla satılsın diye bir tavrım yok ama şu kredi faizleri ile 800 milyon banka kredisini çevirmek de mantıklı değil.

O faize verilen 150-200 milyon , hisse başı 1,5-2 lira karımızı götürüyor. Paynetten bu kadar para gelmesi uzun yıllar alabilir.

Paynetin değerlemesine gelince. Bunun çok zor olduğunu son 2 yazımda söyledim. Yani bir 50 milyon USD zikrettim , bir 300 milyon dedim , 500 milyon dedim. Yani bu hakikaten zor. Bunun çok üstünde de olabilir altında da olabilir dedim. 500 MİLYON LİRANIN ÇOK ALTINDA OLACAĞINI SANMAM.

Ama 1 milyar ve üstü de biraz iddialı bir rakam bence. Keşke olsa. Sonuçta bizim şirketimiz. Aslında Paynetin 2020 ve 2021 bilançolarını da görsek daha sağlıklı bir karar verebiliriz.

2016-2021 arası tüm bilançolar elimizde olurdu o zaman. Ve son 6 senelik gelişmeden önümüzdeki 5-10 yılı da ön görebilir ve buna göre ciro , EFK , net kar tahminleri yapabilir ve ona göre daha sağlıklı bir fiyat belirleyebilirdik.

Hatta ben bir ara Paynetin 5 senelik projeksiyonunu yapmıştım. KoRS hocam da yapmıştı.

Fintech yada ödeme sistemleri , günümüzün popüler konuları. Herkes bunun peşinde. Paynetin 6 senelik tecrübesi ve pazar payı var. Belki 6-7 sene çoğu sektörde uzun değildir ama ödeme sistemlerinde en uzunlardan biri. Çünkü bu konu ülkemizde çok yeni ve Paynet ilk başlayan 3-5 şirketten biri.

Bu kapsamda hem müşteri portföyü iyi hem de sektör tecrübesi. Bu büyük avnataj.

Bakalım aradan birkaç hafta geçsin elbet 1-2 dedikodu gelebilir piyasaya. Ama sonuç şu ki , Paynet tamamen satılsa da , kısmen satılsa da , halka arz olsa da , yada tamamen Arena bünyesinde kalsa da , tüm opsiyonlar Arenaya yarar. Hepsinin ayrı ayrı avantajı var.

Eğer hakikaten 1 milyar TL gibi bir fiyata satılacaksa , hiç durmasınlar bugün satsınlar derim. 700 milyon da benim için iyi bir fiyat olur. 500 milyon düşünebileceğim son rakam olur. Bundan daha aşağısını ben de isytemem. Dursun bizde kalsın. 700 milyon herkesi mutlu eder bence.

2.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Emirhan Bey gelen teklifleri değerlendirdikten sonraki aşamada halka arz yönünde karar verilebilir mi sizce.

Hocam bazen şirketler , değerlerini tam tespit etmek için bu tür piyasa yoklaması çekebilirler. Eğer teklif edilen parayı beğenmezlerse , satmaktan vazgeçerler , 1-2 sene sonra halka arz edebilirler.

Ama ben iyi fiyat teklif edeileceğini tahmin ediyorum. O piyasa herkesin girmek istediği bir piyasa ve Paynet de herkesin sahip olmak isteyeceği bir şirket.

3.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Emirhan Bey Üstadım tebrik ederim.
    Yıllar önce paynetin halka arzı veya satışı için şartların olgunlaşacağı tarihleri verirken bu yılları işaret ediyordunuz.

Yıllardır beklenen fintek unicornu olurmuyuz bilemiyorum ama gelelim benim hayallerime :)
    Burdan gelecek olası(olası diyorum çünkü gerçekleşmedi daha) bir kaynakla Arena Enerjiye yatırımların büyümesi söz konusu olabilir mi diye düşünmeden edemiyorum.

Ges ile ilgili kanuni düzenlemeler ve teşviklerin kapsamı daha da artarsa veya mevcut koşullarda.
    Örnek veriyorum,bundan sonra bina yönetmeliklerine belirli kw sınırda ges kurulması zorunluluğu gelse sektör bambaşka bir boyuta geçer.Her evin çatısında bir güneş paneli neden olmasın.
    Peki biz bu işin neresinde oluruz ?
    Türkiye pazarına girmek isteyen markaların distribütörlüğü konusunda avantajlı oluruz.Türkiye pazarına girmek isteyen ges için gerekli donanımların üretimini Türkiye de yapmak isteyen şirketlere belkide yön veririz.
    Bu şirket misal inverter konusunda neden Huawei olmasın.
    Yerli üreticilerin üretimi,pazarın büyüklüğü ve bunun gibi konularda araştırma yapmadan yazdım.O yüzden yazdıklarım bir yatırım tavsiyesi içermez tabi ki de.Kişisel bakış açımdır sadece.Hayaller hayaller hayaller.
    Seninkide iş mi daha şirket satılmadı,sen parayı aldın birde üstüne parayı kullandın.Nereye kullandığında belli değil diyen arkadaşlara cevabım:"Haklısınız" olurdu.
    Büyük patronlar yani Redington grubuda solar enerjide birçok markayla çalışıyor.(Ja Solar,Longi Solar,Rec Solar,RenewSys,Trina Solar gibi)

Valla ben karın ağrısı ile bilanço beklerken iyi bir haber gelmiş,bilanço beklenmeyen birşey çıksa bile en azından tutunmaya çalışır belki diye seviniyorum bu habere.

Tavan tavan gitse zaten bu durum Omar Musa'nın dikkatini çeker.Adam belkide bilerek salıyor tahtayı çocuklar oynaşsın kendi aralarında diye :)
    Satan satsın, alan alsın sonuçta herkesin kendi kararı.
    Hayırlısı olsun.

Hocam elektrik ücretinin bu kadar yükselmesi ve son zamanlarda olan kesintiler , herkesi kendi elektriğini üretmeye zorlayacaktır orta vadede.

O yüzden GES işi çok büyüyecek önümüzdeki senelerde.

Bu konuda daha derin yatırım yapmak hatta bazı ekipmanlar için üretici olmak çok güzel olur.

4. Ben şirketin payneti tamamen elden çıkarmak için açıkçası çok istekli olacağını sanmıyorum. Bu yetkilendirme, bence olası gelecek fiyatını şimdiden verebilecek yabancı bir müşteri bulabilirmiyim ? sorusu için yapılmış bir hamle diye düşünüyorum. Ödeme sistemleri konusu ülkemizde çok yeni, bakir bir alan. Dediğiniz gibi bu alana yatırım yapmak isteyende çok şirket var. İleriki dönemde işlem hacminin de doğal olarak gelirlerinde katlanarak büyüyeceği aşikar.

Böyle bir durumda, küçük bir benzetme yaparsak :) , paynet ve içinde bulunduğu sektörü üzerinden imar geçmesi kesinleşen tarla olarak gördüğümü, daha bu tarla bölgesinde çokta uzun olmayan yakın gelecekte imara açılacağını, açılan bölgede yeni yerleşim merkezleri hastaneler yaşam alanları yapılacakken, henüz tarla vasfında olan ve görece değeri tam olarak tespit edilemeyen bir değer için, toptan satış kararı gibi radikal bir kararı vereceklerini düşünmüyorum. Öncelikle tarlamız imara açılsın, imara açılan bölgede tarlamız arsaya dönüşsün , zaten fiyatlara yansıyacaktır. Ortak alma durumu bence daha olası gözüküyor.

İster doğrudan satış yöntemi ile payneti büyütmek için ortak alsın, ister ki bist aracılığı ile halka arz etsin, Her iki durumda da arenaya pozitif katkı sağlar.

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

5.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Hocam değerli katkıların için teşekkür ederim. Bence daha sık yaz. Böyle kaliteli yazı yazan arkadaşlara ihtiyaç var burada.

Şimdi gelelim konumuza. Ben aslında hçbir yerde Payneti satalım borçları ödeyelim demedim. Böyle bir fikri de savunmadım ama madem şirket yönetimi Payneti satma kararı aldı , buradan gelecek olan parayı muhtemelen kredi kapamada kullanırlar dedim.
    Emirhan Bey,

Oncelikle borc odeme konusundaki gorusunuz hakkinda yanlis bir cikarim yapmisim, ozur dilerim - siz opsiyon olarak konsantre olmussunuz ama ben bunu hatali olarak sizin dusundugunuz oncelik olarak yorumlamisim. Evet borc odemenin opsiyon oldugu kesin ama sahsi fikrim yine de bunun en son opsiyon olmasi ve sirketin bu dusunceden mumkun oldugu kadar uzak durmasi. Izninizle bunu aciklayici iki ekleme daha yapmak istiyorum.

Ilk olarak bunu savunmamin sebebi genelde dusuk varlik verimliligi olan sirketlerde sermaye verimliligini artirabilmek icin yapmamiz gereken sey mumkun oldugunca kaldirac kullanmaktir. Ilk yazimda belirttigim gibi Brightstar'i sirketin makul bir fiyata aldigini dusunecek olursak Arena'nin cok da yuksek bir finansal kaldirac altina girmedigi gorusundeyim.

Ikinci olarak Paynet'in satisinin sirkete girdisi ne olacak bunu cok iyi dusunmek lazim. Oncelikle ben yatirimci olarak firsat maliyetime bakiyorum. Acikcasi Arena ve Paynet gibi onu acik sirket bulmakta gercekten zorlanmaktayim. Sizin onceki yazilarinizda da 13-14-15 fiyatlarindan satan arkadaslar icin dediginiz gibi 9-10 maliyetli olarak bu fiyattan guzel bir getiri saglanmis olabilirler ama hadi sattiniz, parayla ne yapacaksiniz? Bu yuzden de elde Paynet gibi cok hizli buyuyen bir sirket varken bunu sirf nakit yaratmak icin satmak (kismi dahi olsa) konusunda 10 kere dusunulmesi gerektigini dusunuyorum. Cunku Arena'nin Paynet'ten gelecek nakti yuksek verimlilikte kendi icinde kullanmasi cok zor olacak (borc odenmemesi yaklasimindan baslarsak). O zaman da ele gecen nakdi biz yatirimciya iade edince bu sefer biz nereye koyalim sorununa geri donuyoruz.

Bu arada herseyin bir fiyati oldugu konusunda sizle hemfikirim (hatta Arena'nin icinde Paynet'i dev bir fintech yapabilecek Insan Kaynagi var mi onu da bilmiyoruz mesela). O yuzden iyi bir operatorle ortaklik konusu mantikli. Bu sebeple de bence Arena degerleme yaparken mumkun oldugunca agresif olmali. Bu noktada Batuhan Bey'in benzetmesine de katiliyorum - su anda Paynet daha yolun cok basinda. %50 bile buyuse bugun verilen carpanlar bilesik getirinin gucu sayesinde 3-5 sene icerisinde cok komik rakamlara gelecek. Iste bu sebepten ben 700mn TL'yi sahsen dusuk buluyorum (fantazi yapiyor diyebilirsiniz, saygiyla karsilarim).

Bu yuzden ben yatirimci olarak Arena'nin stratejik opsiyonlarini cok genis tutmasi taraftari degilim. Tercihim burada kismi bir halka arz yapilarak deger kristalizasyonu yapilmasi (yani piyasaya bak bir istirakim X degerde, bunu gor denmesi) ya da full arz ile yatirimcisina bu hisseyi dagitmasi. Bir de Fintech tarafinda cok daha uzman ve AB/ABD kanalinda baglantili bankalar mevcutken yatirim bankasi olarak neden Raiffeisen'in secildigini cok anlamadim.

6.  Alıntı Originally Posted by ismettarhan Yazıyı Oku
    Emirhan Bey,

Oncelikle borc odeme konusundaki gorusunuz hakkinda yanlis bir cikarim yapmisim, ozur dilerim - siz opsiyon olarak konsantre olmussunuz ama ben bunu hatali olarak sizin dusundugunuz oncelik olarak yorumlamisim. Evet borc odemenin opsiyon oldugu kesin ama sahsi fikrim yine de bunun en son opsiyon olmasi ve sirketin bu dusunceden mumkun oldugu kadar uzak durmasi. Izninizle bunu aciklayici iki ekleme daha yapmak istiyorum.

Ilk olarak bunu savunmamin sebebi genelde dusuk varlik verimliligi olan sirketlerde sermaye verimliligini artirabilmek icin yapmamiz gereken sey mumkun oldugunca kaldirac kullanmaktir. Ilk yazimda belirttigim gibi Brightstar'i sirketin makul bir fiyata aldigini dusunecek olursak Arena'nin cok da yuksek bir finansal kaldirac altina girmedigi gorusundeyim.

Ikinci olarak Paynet'in satisinin sirkete girdisi ne olacak bunu cok iyi dusunmek lazim. Oncelikle ben yatirimci olarak firsat maliyetime bakiyorum. Acikcasi Arena ve Paynet gibi onu acik sirket bulmakta gercekten zorlanmaktayim. Sizin onceki yazilarinizda da 13-14-15 fiyatlarindan satan arkadaslar icin dediginiz gibi 9-10 maliyetli olarak bu fiyattan guzel bir getiri saglanmis olabilirler ama hadi sattiniz, parayla ne yapacaksiniz? Bu yuzden de elde Paynet gibi cok hizli buyuyen bir sirket varken bunu sirf nakit yaratmak icin satmak (kismi dahi olsa) konusunda 10 kere dusunulmesi gerektigini dusunuyorum. Cunku Arena'nin Paynet'ten gelecek nakti yuksek verimlilikte kendi icinde kullanmasi cok zor olacak (borc odenmemesi yaklasimindan baslarsak). O zaman da ele gecen nakdi biz yatirimciya iade edince bu sefer biz nereye koyalim sorununa geri donuyoruz.

Bu arada herseyin bir fiyati oldugu konusunda sizle hemfikirim (hatta Arena'nin icinde Paynet'i dev bir fintech yapabilecek Insan Kaynagi var mi onu da bilmiyoruz mesela). O yuzden iyi bir operatorle ortaklik konusu mantikli. Bu sebeple de bence Arena degerleme yaparken mumkun oldugunca agresif olmali. Bu noktada Batuhan Bey'in benzetmesine de katiliyorum - su anda Paynet daha yolun cok basinda. %50 bile buyuse bugun verilen carpanlar bilesik getirinin gucu sayesinde 3-5 sene icerisinde cok komik rakamlara gelecek. Iste bu sebepten ben 700mn TL'yi sahsen dusuk buluyorum (fantazi yapiyor diyebilirsiniz, saygiyla karsilarim).

Bu yuzden ben yatirimci olarak Arena'nin stratejik opsiyonlarini cok genis tutmasi taraftari degilim. Tercihim burada kismi bir halka arz yapilarak deger kristalizasyonu yapilmasi (yani piyasaya bak bir istirakim X degerde, bunu gor denmesi) ya da full arz ile yatirimcisina bu hisseyi dagitmasi. Bir de Fintech tarafinda cok daha uzman ve AB/ABD kanalinda baglantili bankalar mevcutken yatirim bankasi olarak neden Raiffeisen'in secildigini cok anlamadim.
    İsmet Bey paylaşımınız için teşekkür ederim.

Neden RBI bunu bende merak ettim.Amatörce az bakındım.

Raiffeisen'in Hindistan da 1992 den beri temsilciliği var.Temsilcisi Anupam JOHRI dir.

Açıklamada yer alan bilgiler:
    (1992'den beri Mumbai'de bulunan ofis, özel koordinasyon ve tavsiye sağlamak için önemli yerel şirketler, bankalar ve yetkililerle yakın ilişkiler içindedir. Temsilcimiz, Güney Asya finansal ve kurumsal piyasaları hakkında kapsamlı bilgiye sahip bir Hint vatandaşıdır. İyi derecede İngilizce ve Hintçe de dahil olmak üzere birçok Hint dili bilmektedir. Ayrıca, Hindistan'da otuz yılı aşkın bankacılık ve finansman iş deneyimi ile, gerek Orta ve Doğu Avrupa'da gerekse Hindistan'da RBI Grubu ile hem yeni hem de mevcut iş ilişkileri için bir danışman olarak mükemmel bilgiler sağlayabilir.)
    Redington yöneticileri ile iyi ilişkiler içerisinde olup tavsiye vermiş olabilir.

Türkiye ayağı için şu açıklamaya yer vermiş,
    RBI, 2005 yılından beri Türkiye'de faaliyet göstermektedir ve diğer hizmetlerin yanı sıra, iştiraki Raiffeisen Investment AG aracılığıyla birleşme ve satın alma, halka arz ve finansman ve borç yeniden yapılandırma konularında finansal danışmanlık sağlamaktadır. Şirket, kuruluşundan bu yana toplam 25 milyar ABD dolarını aşan 60'tan fazla tamamlanmış işlemle Türkiye'nin lider M&A danışmanlık firmasıdır. Raiffeisen Investment herhangi bir bankacılık hizmeti sunmamaktadır.

Belkide Raiffeisen Bank'ın fintechlere özel ilgisi vardır.
    https://elevator-lab.com/

7. Kendi yazımı okuyunca bende de soru işareti oluştu.Reifheissen Bank Paynet'e teklif vermez demi bu durumda.

8.  Alıntı Originally Posted by ismettarhan Yazıyı Oku
    Emirhan Bey,

Hocam Arena Payneti satarsa parayı nerede kullanacağı çok açık. Kesinlikle banka kredisini düşürme konusunda kullanacak. En azından büyük bölümünü.

Kredi faizlerinin %30'larda dolaştığı bir durumda , elinize nakit geçtiğinde ilk yapmanız gereken şey krediyi kapatmak yada azaltmak olmalı.

O yüzden Arena Payneti satarsa eline geçen parayla ne yapacak sorusunun cevabı bu. Bunun getirisi ne ? Bunun getirisi , 2022 senesinde ödemek zorunda kalacağınız yaklaşık 150 milyon faizi ödememiş olursunuz , bu da direk net karınızı arttırır , devamında da temettüyü arttırır. Zaten Hintliler de uzun süredir Türkiye'den gelen temettü miktarının artmasını istiyorlar.

Evet Paynet önü çok açık bir şirket , pazar çok bakir ve büyüyor. Ama rekabetin de çok olduğu bir sektör. Şu anda sanırım 30 civarı ödeme şirketi var ( dijital para lisansı hariç , onlar ayrı şirket ) , lisans bekleyen de 50 civarı şirket var. Pazar büyüdükçe yeni oyuncular da gelecektir.

Ama bu pazar bu kadar şirkete para kazandırır mı onu göreceğiz. Bence pazarda mutlaka konsolidasyon olacaktır. Payneti pazara girmek isteyen birileri alabileceği gibi , pazarda var olan birileri de alabilir. Bunlar birbirlerini tamamlayan şirketler bazı durumlarda.

Sanırım Arena için en iyi opsiyon , Payneti büyütebilecek stratejik bir ortak almak. Böylece hem ele geçen nakitle kredi tutarı azaltılır , hem de Paynetin büyümesinden ileriki senelerde pay da almış olur.

Bakalım olay nereye doğru evrilecek , 1 ay içinde anlarız.

Sayfa 104/428 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •