Sayfa 351/428 İlkİlk ... 251301341349350351352353361401 ... SonSon
Arama sonucu : 3421 madde; 2,801 - 2,808 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1. Hintliler firmayı satın alırken,kalan malları nasıl toplarız diye sormuşlar, şimdi ki Arena gemisinin dümeninde olan kişide, onlara nasıl olabileceğinin yolunu yöntemini anlatmış. Daha sonra SPK borsadan çıkmak için,halka açıklık oranını yüzde 2’ye düşürünce, pabucun pahalı olduğunu düşünmüş olmalılar ki taktik değiştirdikleri anlaşılıyor. Bunların şeffaf olmamaları, bilançoları istedikleri gibi düzenlemeleri, tamamen birilerine yaraması için, oyun alanı açılsın diye yapılan hareketler. Payneti de beceremediysen veya hala beceriksiz yönetim olarak becermeye çalışıyorsan, çık en azından 2 satır bilgi ver. Belki satmak isteyip başka şeyler yapmak isteyen (araba alabilir, borcunu ödeyebilir, seyahate çıkabilir, başka hisse alabilir, Arena da devam edebilir vs) insanları keyfiniz olacak diye, ha bugün, ha yarın haber gelecek diye, tahtaya kilitlemeye zarara uğratmaya ne hakkınız var? Hak yiyenlerin sonu, öteki taraftada bu taraftada kötü.

YTD.

2. Abilerim hocalarım hepimizin başı sağolsun çok zor bi dönemden geçiyoruz hiçbirşeyin tadı tuzu kalmamış yaşama sevincimiz kalmadı en kısa zamanda satıp çıkıyorum borsadan, güven zaten yoktu var olanda eksiye düştü sağolsunlar tescillendiler. hepiniz hakkınızı helal edin para konuşmak zor geliyor artık....

3. sana söylenecek çok şey varda şimdi zamanı değil.. uygun bir zamanda hepsini birden söyleyeceğim a.q. hissesi..

4. Bilanço daha önce yazdığım gibi klasik arena ! Klasik sakallı ve üçkağıtcılıkları .. seni Allah’a havale ediyorum rabbim senden ve senin çetenden sorsun 2 senemi yedin haysiyetsiz şirket elinde 17 milyar lira para çevir ettiğin kara bak ! Benim bilançom senden iyi ,Allah’ından bul sakallı ..

5.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Hocam ben de 4. çeyrek sonuçlarının 3. çeyreğe göre daha iyi geleceğini düşünüyorum.

Böyle düşünmemin belli başlı gerekçeleri aşağıdaki gibidir

1- Son çeyrek cirosu , 3. çeyreğe göre en az 700-800 milyon lira daha fazla olacak. Dolayısıyla buradan gelecek yaklaşık 35-40 milyon brüt karın çoğu net kara yansır.

2- Brighstar için ödenen çeyreklik 10-11 milyon danışmanlık ücreti son çeyrekte olmayacak. Dolayısıyla genel yönetim ve pazarlama gideri bu miktarda daha düşük olacak.

3- Son çeyrekte kredi faizleri , 3. çeyreğe göre 1-2 puan düşmüş olabilir , bu da faiz giderinde belki 5-10 milyonluk bir düşüşe sebep olabilir.

4- Brighstar - Arena birleşmesinden oluşacak olan sinerji ve maliyet düşüşü daha fazla hissedilebilir.

5- Son çeyrekte Paynet ve arena enerji işleri konsolide satışlarda daha bir ağırlık kazanmış olabilir. Bu işler diğer işlerden daha karlı olduğu için karlılık daha yükselmiş olabilir.

Tüm bu gerekçeler ile son çeyrekte kötü bir net kar gelmeyebileceğini düşünüyorum. Geçen burada tahminlerde bulundum. Son çeyrek net kar beklentim 35 milyon civarında. Yıllık olarak da 100 milyon lira. Ama bunun %20 aşağısı yada yukarısı da gelebilir dedim. Çünkü orada biraz da muhasebesel kalem oynatmalar devreye girebilir.
    Emirhan bey tebrik ediyorum.Müthiş bir bilgi ile bize çok katkılar sağlıyorsunuz.Ben bilançoyu beğendim.Borçlar konusunda bir gelişme olursa çok güzel karlar gelecek inşaallah.

6. Emirhan bey merhaba müsait olduğunuzda bilanço analizi yapabilirseniz çok memnun olurum. Selam ve saygılarımla

7.  Alıntı Originally Posted by lipsoz Yazıyı Oku
    Emirhan bey merhaba müsait olduğunuzda bilanço analizi yapabilirseniz çok memnun olurum. Selam ve saygılarımla

Hocam şu durumda çok fazla para ve borsa konuşulacak gibi değil ama genel anlamda bilanço kötü değil.

Zaten ilk 3 çeyrek de net kar hariç kötü gelmemişti. Son çeyreğin daha iyi geleceği de belliydi. Ama net kar yüksek faiz nedeniyle her ne kadar beklentimden iyi geldiyse de sonuçta geçen yıl bu yıl karşılaştırması yapıldığında en fazla enflasyon kadar artmış göründüğünden çok fazla dikkat çekecek bir net kar değil.

1 ay kadar önce 342. sayfada aşağıdaki tahminlerde bulunmuştum.

Ciro 17,1 milyar TL

Brüt kar 890 milyon TL

EFK 580 milyon TL

net kar 100 milyon TL

Brüt kar hariç diğerleri çok yakın geldi. Brüt kar ise tahminlerimden daha iyi geldi. Çünkü brüt kar marjı son çeyrek %6.6 olmuş. Yıl geneli %5,1 idi. Yani yılın son çeyreğinde brüt kar marjının çok iyi olması nedeniyle brüt kar beklentinin üstünde geldi.

Brüt kar marjının yükselmesi EFK marjını da yukarı çekmiş. Sene başında %2,5-3 arası gezen EFK marjı son çeyrek %4,1 olmuş.

Yani kar marjlarında bir yükseliş var bu çok olumlu. Bunda Paynetin artan cirosu ve güneş enerjisi işinin payı büyük.

Paynet 550 milyonun üstünde ciro yapmış. Bu da senelik %150 civarı bir büyüme demek.

Banka kredilerinde 300-400 milyon civarı bir azalma var . Stoklardaki mal paraya çevrilip kredi ana para ödemesi yapılmış. Bunun yanı sıra finansal giderler son çeyrek 200 milyon lira ile rekor kırmış. Bu kadar büyük faiz ödemesi olmasına rağmen 45 milyonluk 4. çeyrek net karı sanırım bugüne kadar ki en yüksek çeyreklik net kar .

Fazla uzatmak istemiyorum dediğim gibi bunları konuşmak bile çok doğru değil şu zamanda.

Zaten söyleceklerimizi çok kere söyledik. Yeni bir şey yok. 600 milyonluk EFK'nın 500 milyonu faize verildiği sürece beklenen patlamayı yapmak zor net karda.

O yüzden hep söyledik tekrar söyleyelim , 1.8 milyar liralık banka borcunun en az yarıya düşmesi lazım ki net kar patlasın. Bunun da tek çaresi Payneti satmak. Ama 1 sene oldu satamadılar. Bu borca bir çare bulunması lazım yoksa şirket kazandığını faize vermeye devam eder.

Bilanço genel hatları ile güzel , satışlar ve karlılık artıyor çok güzel ama banka borcuna çare bulunmadan net karı 2-3 katına çıkarmak çok mümkün değil.

Paynet satılmadan da bu borcun istenen seviyeye düşmesi uzun zaman alır. O yüzden bir an önce Paynetin satılması şart. Tahvil çıkaracaklar ama o da pansuman bir tedbir olur. Kısa vadede belki işe yarar ama orta ve uzun vadede mutlaka taze para girişi lazım şirkete . En az 1 milyar TL taze para lazım.

Bir de sizden ricam şirkete mail atın hisse geri alım için. Daha önce de attık işe yaramıyor ama yine atalım. Çünkü şartlar değişti. Şu anda hisse geri alımın vergisel avantajı da var ve hemen hemen her şirket yapıyor. Bu yönetim KY'yi gram düşünmüyor bunu da biliyorum ama yine de tepkinizi ortaya koyun mail atın bu konuda.

8. Mum ışığında kitap okuyan sakallı bir vatandaş, okuduğu kitapta sakalı bir karıştan uzun olanın aklı kıttır yazısını görünce sakalını ölçmeye karar verir.
    Bakar ki sakalı bir karıştan fazladır.Fazlalığı mum ışığına tutup yakmaya karar verir.Ateşe sakalını tuttuğu an bütün sakalı yanar.Sakalsız olarak kitaba dip not düşer.
    Tecrübe ile sabittir.

Sayfa 351/428 İlkİlk ... 251301341349350351352353361401 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •