Sayfa 103/428 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203 ... SonSon
Arama sonucu : 3418 madde; 817 - 824 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1. #ardyz olayı nedir arkadaşlar Twitterda bayağı olay olmuş

2. Paynet satılmasa net karını alsak daha iyi değil miydi Brightstarı git borçlan faiz öde bi dünya satın al, elinde ki hazır pazar payı olan şirketi sat :) bu da bi bakış açısı. Oy verme hakkımız olsa ben hayır derdim şirketi büyütelim isterdim

3. Haklısın emirhan hocam, bazen bu tür kapları görünce hiç bir kıpırdama görmeyince kızıyor insan işte.

4. Ayrıca brightstar arena içinde ilerde bugünkü değerinden çok ileri gideceğini düşünüyorum yada ilerde bir isim değişikliği ile birlikte birleşip şöyle güzel bir isim nasıl olur acaba.

5. Emirhan Bey Üstadım tebrik ederim.
    Yıllar önce paynetin halka arzı veya satışı için şartların olgunlaşacağı tarihleri verirken bu yılları işaret ediyordunuz.

Yıllardır beklenen fintek unicornu olurmuyuz bilemiyorum ama gelelim benim hayallerime :)
    Burdan gelecek olası(olası diyorum çünkü gerçekleşmedi daha) bir kaynakla Arena Enerjiye yatırımların büyümesi söz konusu olabilir mi diye düşünmeden edemiyorum.

Ges ile ilgili kanuni düzenlemeler ve teşviklerin kapsamı daha da artarsa veya mevcut koşullarda.
    Örnek veriyorum,bundan sonra bina yönetmeliklerine belirli kw sınırda ges kurulması zorunluluğu gelse sektör bambaşka bir boyuta geçer.Her evin çatısında bir güneş paneli neden olmasın.
    Peki biz bu işin neresinde oluruz ?
    Türkiye pazarına girmek isteyen markaların distribütörlüğü konusunda avantajlı oluruz.Türkiye pazarına girmek isteyen ges için gerekli donanımların üretimini Türkiye de yapmak isteyen şirketlere belkide yön veririz.
    Bu şirket misal inverter konusunda neden Huawei olmasın.
    Yerli üreticilerin üretimi,pazarın büyüklüğü ve bunun gibi konularda araştırma yapmadan yazdım.O yüzden yazdıklarım bir yatırım tavsiyesi içermez tabi ki de.Kişisel bakış açımdır sadece.Hayaller hayaller hayaller.
    Seninkide iş mi daha şirket satılmadı,sen parayı aldın birde üstüne parayı kullandın.Nereye kullandığında belli değil diyen arkadaşlara cevabım:"Haklısınız" olurdu.
    Büyük patronlar yani Redington grubuda solar enerjide birçok markayla çalışıyor.(Ja Solar,Longi Solar,Rec Solar,RenewSys,Trina Solar gibi)

Valla ben karın ağrısı ile bilanço beklerken iyi bir haber gelmiş,bilanço beklenmeyen birşey çıksa bile en azından tutunmaya çalışır belki diye seviniyorum bu habere.

Tavan tavan gitse zaten bu durum Omar Musa'nın dikkatini çeker.Adam belkide bilerek salıyor tahtayı çocuklar oynaşsın kendi aralarında diye :)
    Satan satsın, alan alsın sonuçta herkesin kendi kararı.
    Hayırlısı olsun.

6. Emirhan Bey gelen teklifleri değerlendirdikten sonraki aşamada halka arz yönünde karar verilebilir mi sizce.

7. Merhabalar,

Topic'i uzun suredir izliyorum ama Emirhan Bey, sorpressa vb degerli yazarlarin uzerine ek bir bilgi koyma durumu olmadigi icin simdiye kadar yorum yapmamistim. Bugunku haber konusunda ise bence yatirimci olarak daha "uyanik" olmamiz gerekiyor. Emirhan Bey bazi rakamlar zikretti ama bence Paynet'in ederi bunun cok daha uzerinde. Emirhan Bey'in dedigi gibi 2022 yili toplam odeme hacmini 10-12 milyar TL alir isek sirketin cirosu 250mn TL uzerinde olmali. Fintech'ler yurt disinda FD/Satis 10x civarinda degerlenirken bizim sirketi 5x altinda degerlendiren herhangi bir fiyati kesinlikle dusunmemiz lazim. Ek olarak yurt disi fintech'lerin buyuk cogunlugu zarar yazarken Paynet net kar aciklayan bir sirketti (mamafih BDDK raporlari kesildiginden beri detaylara ulasmak cok zor olsa da trend acik ve net). Unutmayalim bu sirketin Hintli ortaklari ulkelerinde Paytm'in halka arzi ve oradaki degerlemeyi gorduler. Dolayisiyla bu varligin ederinin ne oldugunu kendileri de mutlaka biliyor olmali. Perea'nin da katakulli ile sirketin ucuza gitmesine izin verecegini zannetmem. Dolayisiyla satis yerine kismi bir Halka Arz 1.25-1.5 milyar ve uzerinde bir degerden gerceklesebilir. Eger satis olacak ise de 5x carpanin uzerinde mutlaka bir kontrol primi uygulanmasi gerekir.

Halka Arz KY de uzun vadede isin icinde tutacagi icin bizim savundugumuz bir tercih olmali diye dusunuyorum. Ayrica Emirhan Bey'in degerli fikirlerine %100 saygi duymakla birlikte borc odemek icin Paynet'i satmayi stratejik olarak yanlis buldugumu ifade etmeliyim. Ozellikle Brighstar satin alimi zaten sirket icin olumlu olacak. 342mn dolar ciro uzerinden bakacak olur isek verilen 26.5 milyon dolarlik fiyat ile 0.077x satis carpanindan satin aldik - halbuki ARENA'nin PD/Satis orani ise 0.28x civarinda. Yani sirket Brightstar'i cok iyi bir fiyata aldi. FAVOK orani da daha iyi oldugu icin gelen nakit akislari ilgili borclulugu bence rahatca cevirecektir. Bunun icin varlik satisi yapmayi dogru bulmuyorum. Bunun yerine sirket Paynet'i hissedarlarina spin-off seklinde halka arz eder ya da normal bir halka arz surecini takiben ozel temettu dagitir ise (hisse geri alimi yapacagini zannetmem) yatirimcisini cok ama cok daha memnun eder. Bu sekilde Hintliler ve ABD'li fon da maliyetlerini cikarabilir.

8.  Alıntı Originally Posted by Nazar Yazıyı Oku
    #ardyz olayı nedir arkadaşlar Twitterda bayağı olay olmuş
    Ardyz patronu, bundan iki yıl önce şirketini halka arz etti. Halka arz sonrası %612 oranında bedelsiz yaptı, sonra bölünmemiş fiyattan 60-50 tl aralığından kendi paylarını biste satarak, şirketteki sahiplik oranını % 25 e kadar düşürdü.

Şirketin bedelliye ihtiyacı olmadığı halde, % 25 i patron % 75 sahibi ky olunca % 194 bedelliyi de patlattı.

Olayın kısa özeti budur.

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

Sayfa 103/428 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •