Sayfa 162/428 İlkİlk ... 62112152160161162163164172212262 ... SonSon
Arama sonucu : 3418 madde; 1,289 - 1,296 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1. Aynen katılıyorum. O grup istemediği sürece bu kağıtta hiç bir şey olmaz

2.  Alıntı Originally Posted by Dandanakan Yazıyı Oku

Değişen bir şey yok zaman kaybından başka.

3. Hedefler büyük olmasa bu kadar baskı kurmazlardı

4. tebrikler şeref yoksunları..

5.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Emirhan Bey az daha zorlasanız adam size soracak ne yapalım ne öneriyorsunuz diye.
    Böyle pasif bir tahtacımız var.(Bu görünmek istediği pozisyon mu yoksa cidden böyle mi ,yorumsuz.)

Perea tahtacı değil uzun vade yatırımcısı. Adam için maillerden yorum yapamayız tabi. Maillerde herkes kendini farklı gösterebilir. Ama bana samimi bir imaj veriyor. Yani onun yerinde olan çoğu insan bu maillere cevap bile vermez normalde.

Şimdi bugün yine arkadaşlar tahtadakilere saydırmış ama bugün Citi ve Deutche dışında satan yok.

Alıcılar çok karışık. Bariz bir alıcı yok. Citi ve Deutche satmış , 13-14 aracı kurum bunların sattıklarını almış.

Yani 13,94 ortalama ile yeni maliyetlenmeler olmuş.

Deutchenin elinde mal kalmadı. Citi'nin elinde ise maksimum 100 bin lot daha var ama hepsini satmaz. Bunlar iyi haber.

Tek kötü olan haftalar sonra ilk kez 1 milyon lotun üzerinde işlem yaptık ama eksi kapadık. Ortalamanın da çok altında kaldı. Tek olumlu taraf bu satışı normal yatırımcı değil Citi ve Detche robotlarının yapmış olması. Onların da elinde mal kalmadığından yarın daha olumlu bir hava olabilir tahtada ama inşaallah endekse derin bir satış gelmez çünkü yurt dışı %1,5-2 civarı aşağıda ortalama olarak.

Bunun yansıması yarın bizim endeksde de görülebilir.

Bir haber ve bilanço gelmeden esaslı bir hareket olmayacak gibi tahtada. 1-2 ay öncesinde olduğu gibi her gün 100-150 bin lot alan yatırım fonlarımız veya HSBC amca da yok ortada. Perea zaten 3-4 aydır ortada yok.

Ya yeni birileri girip alım yapacak yada haber gelecek.

En azından 14 üstünde dursak en azından düşüş olmasını engeller. Yarın mutlaka artı kapamamız lazım , yoksa yine satıcılar artar alıcılar azalır.

Temettü haberi gelse belki ufak da olsa moral verebilir tahtaya ama o da yok. Genel kurulun teknik olarak Nisan ayı içinde yapılmasının imkanı kalmadı. En erken bayram sonrası yapılacak.

Bu kadar gecikmeye ne bahaneleri var hakikaten anlamakta güçlük çekiyorum. Genel kurulda alınması gereken bir karar için bekliyorlar ama nedir bu bilmiyorum. Paynet satışının genel kurul ile alakası yok. O yetki yönetim kurulunda. Sermaye ile ilgili bir karar olsa onun da genel kurulda olma zorunluluğu yok.

Nedir neden beklenir anlamış değilim.

İnşaallah hayırlara vesile olur. Şu anda net olan sadece 1 şey var o da 1. çeyrek sonuçlarının 45 gün içinde gelecek olması. Umarım o beklediğimizden de iyi gelir de bari hisse diken üzerinde durmaktan kurtulur.

6. Sayin Emirhan Bey,

Cok degerli email paylasimlari icin tesekkurler. Omer Bey'in tahminimden cok daha seffaf bir sekilde cevap verdigini gormek guzel. Onun da benzer sekilde geri alimin cagri riski yaratacagina dikkat cekmesi bence de bu kapiyi simdilik kapali tutuyor. Redington tarafindan da bu bariz cunku karsisinda Perea gibi bir fon varken uyduruk bir degerleme raporu cikararak cok ucuzdan hisseyi alabilecegini zannetmiyorum. Bu KY icin iyi.

Ama isin obur yuzunde Perea'nin yazdiklarindan izlenimim pozisyonuna gore pasif kalan bir fon oldugu. Bu da bence yatirimci acisindan olumsuz. Evet fona belli miktarlarda yatirim geldikce ARENA'nin oranini fon icinde belli miktarda tutmak icin alim yapabilir, bu da periyodik olarak talep yaratir. Hatta bu hissenin cok dusmesine de izin vermez (arada portfoyunu yeniden dengeleyici aksiyon alacaktir illa ki - yani cok cikani satip kar realize edip dusenden biraz daha alir). Ama bu kadar buyuk pozisyon varkden de kimse kolay kolay hisseyi yukari suremez cunku kafasina mal yeme riskini almak istemez.

Sanki bu da biraz asagi tukursen sakal, yukari tukursen biyik durumu olusturuyor. Bu durumdan da ancak orta sermayeli akilli tahatci kazanir. Cunku hareket marji olarak dip noktada sanki Fed Put'u gibi bir garantisi var. Yukariya da isterse 100-200bin lot yazdi mi kagidi zirnik oynatmak mumkun olmaz. O yuzden dar alanda kisa paslasmalar ile %1-2lik marjda ussten verip alttan alarak cok guzel paralar kazanmak mumkun gibi. Bu da UV yatirimciyi acikcasi uyuz ediyor ve sanirim bircok arkadasimiz da burada bu yuzden serzeniste.

Ben bu tahta olaylarini pek bildigimi soyleyemem ama teorik olarak kafamda sanki boyle bir model kurulmus olabilir diye dusunuyorum. Gun icinde de hisse takibi yapma imkanim su aralar yok ama tesadufen bugun biraz inceleme firsatim oldu. Dun Nasdaq sert dusmusken, sabah yukardan acilan bir ARENA hissesi, akabinde S&P vadelilerinde dususe ragmen o sevide biraz kalip sonra gun boyu asagiya salinmasi (ki belki burada dediginiz gibi Citi+BofA'nin robotlari agir basti) yukarda cizdigim hipotezi biraz daha dusundurttu...

Bu noktada sirketin 1-2 ceyrek boyunca iyi sonuclar vermesi alici tarafini doldururarak bu fasit donguden cikmamizi saglayacaktir insallah.

7.  Alıntı Originally Posted by ismettarhan Yazıyı Oku
    Sayin Emirhan Bey,

Cok degerli email paylasimlari icin tesekkurler. Omer Bey'in tahminimden cok daha seffaf bir sekilde cevap verdigini gormek guzel. Onun da benzer sekilde geri alimin cagri riski yaratacagina dikkat cekmesi bence de bu kapiyi simdilik kapali tutuyor. Redington tarafindan da bu bariz cunku karsisinda Perea gibi bir fon varken uyduruk bir degerleme raporu cikararak cok ucuzdan hisseyi alabilecegini zannetmiyorum. Bu KY icin iyi.

Ama isin obur yuzunde Perea'nin yazdiklarindan izlenimim pozisyonuna gore pasif kalan bir fon oldugu. Bu da bence yatirimci acisindan olumsuz. Evet fona belli miktarlarda yatirim geldikce ARENA'nin oranini fon icinde belli miktarda tutmak icin alim yapabilir, bu da periyodik olarak talep yaratir. Hatta bu hissenin cok dusmesine de izin vermez (arada portfoyunu yeniden dengeleyici aksiyon alacaktir illa ki - yani cok cikani satip kar realize edip dusenden biraz daha alir). Ama bu kadar buyuk pozisyon varkden de kimse kolay kolay hisseyi yukari suremez cunku kafasina mal yeme riskini almak istemez.

Sanki bu da biraz asagi tukursen sakal, yukari tukursen biyik durumu olusturuyor. Bu durumdan da ancak orta sermayeli akilli tahatci kazanir. Cunku hareket marji olarak dip noktada sanki Fed Put'u gibi bir garantisi var. Yukariya da isterse 100-200bin lot yazdi mi kagidi zirnik oynatmak mumkun olmaz. O yuzden dar alanda kisa paslasmalar ile %1-2lik marjda ussten verip alttan alarak cok guzel paralar kazanmak mumkun gibi. Bu da UV yatirimciyi acikcasi uyuz ediyor ve sanirim bircok arkadasimiz da burada bu yuzden serzeniste.

Ben bu tahta olaylarini pek bildigimi soyleyemem ama teorik olarak kafamda sanki boyle bir model kurulmus olabilir diye dusunuyorum. Gun icinde de hisse takibi yapma imkanim su aralar yok ama tesadufen bugun biraz inceleme firsatim oldu. Dun Nasdaq sert dusmusken, sabah yukardan acilan bir ARENA hissesi, akabinde S&P vadelilerinde dususe ragmen o sevide biraz kalip sonra gun boyu asagiya salinmasi (ki belki burada dediginiz gibi Citi+BofA'nin robotlari agir basti) yukarda cizdigim hipotezi biraz daha dusundurttu...

Bu noktada sirketin 1-2 ceyrek boyunca iyi sonuclar vermesi alici tarafini doldururarak bu fasit donguden cikmamizi saglayacaktir insallah.

Hocam Perea elindeki senetleri yaklaşık 3 senedir tutuyor. Toplam 5 milyon USD'a aldığı senetlerin değeri bir ara 35 milyon USD'a kadar çıktı ama elindekinin en fazla % 10-15'ini sattı , sonra daha fazlasını geçen sene geri aldı.

O yüzden Perea'dan korkulması çok sağlıklı olmaz. Hisse mevcut durumunun 3 katına çıksa ancak o zaman Perea satabilir kademeli olarak.

Ömer Musa şirketin 3-5 sene sonrası ile ilgilendiğini çok kez söyledi.

Ama maalesef , dediğiniz gibi bizim hissenin istikrarlı bir yatırımcısı yok. Yani mesela İndes gibi her gün 3-5 milyon lot işlem olmuyor bizde. Hadi bizim senet sayımız daha az , 1 milyon olsun ama o da yok. Bazen 1-2 milyona çıkıyor ama sonrasında tekrar istikrarsızca 200-300 bin lotlara geriliyor.

Bu da yatırımcının güvenini sarsıyor. Alıcı kesildiği anda hisse geri geliyor. Spot olarak sürpriz bir alıcı geldiğinde yükseliyoruz sonrasında düşüyor.

Perea'nın son 1 senede aldığı 4 milyon , yatırım fonlarının aldığı 1,5-2 milyon , HSBC amcanın aldığı 1.3 milyon olmasa şu an kaç para olurduk bilmiyorum.

Evet haklısınız bu şirket , çok sağlam ve güzel 1-2 çeyrek bilanço açıklayınca , o zaman istikrarlı bir alıcı gelecek tahtaya. 2019-2021 başı arası 8 çeyrek üst üste güzel bilanço açıkladık , 3 liralardan 65 liralara gitti hisse ( bölünmemiş hali ).

Bu kadar büyük bir zıplama olmaz artık , ama ben 2022 1. çeyrekten itibaren ard arda güzel bilançolar bekliyorum 2023 sonuna kadar. O yüzden benzer bir hareketi de bekliyorum. 13 liralardan 50 liralara kadar gidebilecek bir hareket bekliyorum 2023 sonuna kadar.

Tabi burada Paynet de kritik rol oynuyor. Satılacak mı satılmayacak mı ? Satılacaksa kaça satılacak ? Bu soruların cevabı netleşince o hedefe daha hızlı da gelebilirz.

8.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    14.20'nin üstünde bir kapanış bizi 17-18 liralar kadar götürür. İşlem hacmi de son 3-4 haftada olmadığı kadar yüksek. Bu tempoyla devam edebilsek 1 milyon lotun üzerine çıkar işlem hacmi.
    Emirhan Hocam

Hisseye ilgi çok düşük, arka planda kalan bir hisse görünümünde, şirketin piyasa tarafından dikkati üzerine çekmesi için iyi bir çeyreklik kar şart oldu. İlk çeyrek sonuçları ile iyi bir net kar ve paynet ortaklık haberi kagıdı oldukça rahatlatır.
    Bugünkü hacim fena değil ama devamı olacak mı ona bakmak lazım.

Beni asıl düşündüren 2023 yılı. Piyasanın tek seferlik kar mantığını arenanın yıkması lazım.

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

Sayfa 162/428 İlkİlk ... 62112152160161162163164172212262 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •