Sayfa 397/428 İlkİlk ... 297347387395396397398399407 ... SonSon
Arama sonucu : 3421 madde; 3,169 - 3,176 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1. Kesmese bile sattığım lot ları 1905 1905 satarım ordan anlayın 😁

2.  Alıntı Originally Posted by NoNamee Yazıyı Oku
    Ben satarsam anlayınki devre keser ogün kötü laf etmeyin ��
    Canın sağolsun alışkınız.

3.  Alıntı Originally Posted by NoNamee Yazıyı Oku
    Kesmese bile sattığım lot ları 1905 1905 satarım ordan anlayın ��
    Bende derinlik ve akd yok.derinlik 1 kademe ücretsiz izliyorum 15 dk gecikmeli. Fiyat canlı başka uygulamada.

4. 84 cent...

5. En yüksek kaç doları görmüştü arena bilen varmı?

6.  Alıntı Originally Posted by NoNamee Yazıyı Oku
    En yüksek kaç doları görmüştü arena bilen varmı?
    Bende mart 2021 de haftalıkta 2.838 usd gözüküyor.

7. Enteresan bir hafta oldu. 4 gün üst üste düşüp 5. gün tüm kayıpları telafi edip şaşırtıcı bir şekilde tavan kapattı ki bu tahtayı bilenler bu tahtanın çok iyi haberlerin geldiği günler bile tavan olamadığını bilir.

Belki de BIST'teki tüm şirketler içinde en az tavan olan tahta , ortada hiç haber yokken tavan oldu. Gerçi Cuma günü endeks de güzeldi ama biz endeksin %3 çıktığı günlerde eksi kapattığımzıı da çok iyi biliriz.

Zaten özellikle son 1 senedeki endeks yükselişine hemen hemen hiç katılmadı. O yüzden Cuma günkü tavanın iyi endeksle alakalı olduğunu sanmıyorum. Zaten endeks saat 15-16'dan sonra iyice artmaya başladı , halbuki bizim tavan bundan önce olmuş.

Hayırlısı diyelim. Sebebini bilsek çok daha iyi olurdu ama yükselmek güzel. Aslında bilançodan sonra alım gelir diye umut ettim. Çünkü bilançomuz bence çok da iyi geldi. %60 enflasyonun olduğu bir ülkede ciro , brüt kar , EFK , net kar bunların hepsi enflasyonun çok üstünde arttı ( % 85-150 arası ).

Yani şirket reel anlamda büyümüş durumda. Büyüyen ve kar marjları artan bir şirkete neden satış gelir anlamış değilim. Aslında genel bir satış da gelmedi. Yani Bu haftaki düşüş veya bilançodan sonraki düşüşün bilançonun beğenilmemesi ile alakası yok aslında. Satışı yapan sadece 2 aracı kurum vardı. Philip Capital ve Tacirler. Bu ikisi ve ağırlıklı olarak Philip 2-3 hafta önce yaklaşık 1,5 milyon lot mal aldılar. Ve tamamını hatta daha fazlasını geçtiğimiz 6-7 iş gününde sattılar.

Hatta hissenin tavan yaptığı Cuma günü bile Philip 350 bin lot mal sattı. Çarşamba da 600-700 bin lot satmıştı. Böyle bir tahtada 5-6 iş gününde 1,5 milyon lota yakın mal satılırsa , iyi bilançoya rağmen yükselmez hisse. Çünkü bu kadar yoğun satışı karşılayacak kurumsal bir alıcısı yok hissenin.

Ama buna rağmen bu kadar satışa rağmen tahta 1 haftada kaybettiklerini Cuma günü telafi etti ve bir önceki haftanın kapanışı ile hemen hemen aynı yerden kapanış yaptı.

Muhtemelen pazartesi tarihi zirvesi olan 23,4 seviyesini tekrar deneyecektir. Bu sefer geçme ihtimali çok yüksek. Ama 2 senede USD'ın 3 katına çıktığı bir ülkede artık 2 sene önceki zirveyi konuşmanın alemi yok.

Bu saatden sonra TL değil USD zirve konuşulmalı. 2 sene önce 2.7 USD'ı gören hisse şu anda 0,85 USD seviyesinde. Yani USD zirvesinin üçte birinde.

Bence bundan sonraki ilk hedef 1 USD'ın üstüne çıkıp orada tutunmak. Ondan sonra kademeli bir şekilde 6 ay içinde 2,7 USD'a ulaşmak.

Şirketin bilançosu bu yükselişi destekler. Çünkü şirketin işleri çok iyi durumda. İlk 6 aylık satış 594 milyon USD. Bu rakam geçen sene 435 milyon USD idi. Bu hızla gidersek seneyi 1,4 milyar USD ciro kapatmamız çok olası. Yani geçen senenin %30-35 üstünde. USD bazında %30-35 büyüyen bir şirket , kar marjlarını da yükseltiyorsa , nasıl olur da bilanço sonrası satış yer anlamıyorum ama dediğim gibi satan sadece 2 aracı kurumdu. Onlar da bitirdi satışları. Bu hafta yönü daha çok bilançoyu anlayanlar belirleyecek.

Şirketin büyümesi iyi. Zaten CEO birkaç yıl içinde 2 milyar USD ciroya ulaşacağız demişti geçen sene bir programda. Zaten bu hızla gidersek muhtemelen 2025 cirosu 2 milyar USD'ı aşacak. Hatta öğrencilere vergisiz cep telefonu , tablet ve bilgisayar olayı gerçekleşirse bu sene 1.4 milyar USD'ın da üzerine çıkarız.

Buradan brüt kar , EFK ve net kar çıkarımları yapmak istemiyorum zaten 4 işlem bilen herkes son 4 çeyrek bilançosunu yan yana koyarsa önümüzdeki 2 çeyrek bilançosuna nerelere ulaşacağımızı rahatlıkla görür.

Geçen yazmıştım bu sene 250 milyon liranın üstünde bir net kar bekliyorum. EFK ise 1 milyarın üstünde olacak gibi. Bu verilerle rasyolarımız ( F/K , FD / FAVOK , PD/DD ) borsa ortalamasının çok altında kalıyor.

Tek sorunumuz olan yüksek finansal borç içinde şirket yakında VDMK ihraç edecek ve muhtemelen finansal giderler önümüzdeki çeyrekler azalarak devam edecek. Paynet satışını artık bonus gibi değerlendiriyorum. O olursa zaten tüm senaryo baştan yazılır satış rakamına göre. Ama satılmazsa bile bu şirketin sene sonu etmesi gereken seviye 40 liranın üstüdür.

Bakalım pazartesi bizi ne bekliyor. Alımlar devam mı edecek yoksa yeni sürpriz bir satıcı mı çıkacak. Ama böyle bir hisseyi bu seviyeden satmak çok hakikaten rasyonel bir iş değil. Satan ya kötü niyetli bir operasyonun içindedir yada artık sabrı kalmayanlardır.

İnşaallah akıl mantık ağır basar bu hafta. Bu yatırım fonları yöneticileri ne iş yapar anlamış değilim. Bu adamlar rasyolara ve bilanço gelişimine bakmayıp neye bakıyorlar anlamış değilim. Bu bilanço ile yatırım fonlarının alım yapması lazımdı ama bakalım belki ancak bu hafta akılları başlarına gelir.

kısa vadede 1dolar hedefine dogru yola çıkıldı diye düşünüyorum ben de teknik olarak YTD. ama bi hareket var kokusu yakında cıkar paynet satışı olabilir bence bu sefer

Sayfa 397/428 İlkİlk ... 297347387395396397398399407 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •