Sayfa 71/138 İlkİlk ... 2161697071727381121 ... SonSon
Arama sonucu : 1101 madde; 561 - 568 arası.

Konu: KMPUR - Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Ft2 hocam diyorsa doğrudur

2. Arkadaşlar merhaba. Warren Buffett'ın finansal değerlemesi ile KMPUR'u değerlemeye çalıştım. Buyrun yazıya

Soru1: Sürekli rekabet üstünlüğüne sahip sıra dışı şirketi nasıl tanımlarsınız?
    Soru2: Sürekli rekabet üstünlüğüne sahip sıra dışı şirketi nasıl değerlendirirsiniz?
    Cevap: Warren Buffett (WB) kasasındaki değerden daha ucuza satılan şirket arıyordu. Bir doları 50 cent'e satın almak.
    Ancak bir şey farketti. Bu şirketler hiç yükselmiyordu.

Sıradışı şirket arayışına nasıl başlarız
    1)Eşsiz ürün (KMPUR ürünleri marka ve kalite ile bilinir. ARGE ile zamana uygun yeni ürünler geliştirebilir. Örnek: 2022 yılı enerji kaybını önleyen köpük sistemleri)
    2)Benzersiz hizmet: KMPUR şirketlere özel kişiselleştirmiş ürünler hazırlayabilir. Temelde basit bir template ve altyapıya sahip olduğu ürünleri küçük kişiselleştirmelerle şirketlere özel ürünler geliştirebilir. Bunu yapabilen rekabetçiler çok azdır.
    3) Halkın sürekli ihtiyaç duyduğu malı düşük maaliyete satmak. Kmpur Brüt kar marjı %15 seviyelerinde. Hammaddeyi katma değer ile satma hedefindedir. Şirketin buradaki brüt kar majını yükseltme gibi derdi yok. Amaç daha çok satmak.

Süreklilik WB'nin zenginliğidir.
    -Rekabet üstündeki süreklilik önemlidir. CocaCola 122 yıldır aynı ürünü satar.
    -Eğer şirket ürünü değiştirmek zorunda değilse ne araştırma ne geliştirmeye para harmacası gerekir. (KMPUR ürün sepet sayısı yıllar geçtikçe artmaktadır. ARGE harcamaları zaten çok fazla değildir. Amaç rekabet için döneme ait kişiselleştirilmiş ürünler geliştirmektir. (Örnek verdiğimiz gibi bu sene enerji maaliyeti çok fazla olduğu için çatı sistemlerinde enerji sarfiyatını azaltmak için özelleştirme yapılmıştır. Bunun gibi arge harcamaları biraz da olsa zorunluluk değil keyfidir.) )

Gelir tablosu
    1)Gelir: para nereden gelmektedir? Hasılat yüksek olmalı.
    Para şirketin faaliyetinden gelir. Kasasındaki bütün parayı mevduata koyan şirket de kar eder ancak para faaliyetten gelmelidir.
    2)Hasılat yüksek olmalıdır. KMPUR hasılatlarına zaten diyecek bir şey yok.
    3)Brüt kar marjı yüksek olmalıdır. KMPUR burada eleniyor. WB %30 oranı ister. KMPUR ise BKM %15 civarındadır. Bunun anlamı: satış yapmak için fiyat kırmak zorundadır. Fiyat kıran şirket rekabet edemez.
    4)Maaliyet düşük olmalıdır.
    5)Pazarlama,satış, genel yönetim giderleri
    -Buradaki giderler dalgalanmamalı ve yüksek olmamalıdır. Kaliteli mal zaten kendini sattırır. Sizin buna reklam, satış yapmanıza gerek kalmaması gerekir. KMPUR'un buradaki harcamaları da problem teşkil etmez.
    6)Amortisman. WB bu kaleme PARA EMİCİ söyleminde bulunur. Amortismanı WB asla sevmez. KMPUR'un amortismanı da çok değildir. (3 çeyrekte 12 milyon)
    7)Varlık satışından kazanç
    Varlış satışı yaparak da gelir gelebilir ancak WB gelirin faaliyetten olması gerektiğini tembihler. Varolan fabrikayı satarak gelen para ile süreklilik sağlanamaz.

Bilanço
    1)Dönen varlık döngüsü: Para nasıl kazanılır?
    Dönen varlıklarda nakit ile stok alınır. Stok satılır ve ticari alacak kalemine yazılır. Sonra para tahsil edilir.

Şirketin para yığını yapmasının 3 yolu var.
    1)Tahvil veya hisse ihracı
    2)Varlık satışı
    3)Çok para kazanması.

WB 1 ve 3 ü çok sever.

2)Net alacaklar
    Tek başına bir ifadesi yoktur ama net alacak/satış düşük olmalıdır. KMPUR için: 607milyon / 3.3 milyar

3)Dönen varlık toplamı ve Cari oran
    WB dönen varlıkların durak varlıklardan yüksek olmasını ister. Bunun anlamı az arsa-fabrika-bina ile çok para kazanmaktır.
    Cari oranın düşük olmasını istemeyiz ancak rekabeti yüksek olan şirketler gelecek parayı garantilediği için büyük borca girmesinden çekinmezler. KMPUR çok borçlu şirkettir ancak çok da para kazandığı için gelecek karına güvenir.

4)Arazi,arsa, tesis, makine
    WB her türlü amotisman yaratacak maddi duran varlık sevmez. KMPUR özelinde dönen varlık / duran varlık 10 katıdır. Bu şirketin çok agresif olduğunu ve az arazi,fabrika... ile çok para kazandığını gösterir.

5)Uzun vadeli borç.
    WB uzun vadeli borç sevmez. Bunun anlamı şirket kısa vadeli borcunu ödeyemediği için uzun vadeye yaymak zorunda kalmıştır. WB asla UVB sevmez. KMPUR'unda bütün borçları kısa vadelidir.

6)Geçmiş yıllar kar/zararları
    WB geçmiş yıl karı birikimli olarak artmasını ister. Geçen seneden borçlu olarak gelmek istemeyiz.
    KMPUR 2020 geçmiş yıl karı : 35 milyon
    KMPUR 2022 geçmiş yıl karı : 218 milyon

7)Geri alınmış paylar
    WB kazanılan para ile temettü verilmesinden ziyada hisse alımı ile hissenin değerinin artmasını ister. Verilen temettü kasadan para çıkışının yanı sıra devlete vergi verilmesidir. Kasada o kadar çok para olmalıdır ki, şirket bu parayı ne yapacağını bilemesin. Hisse alımı yapılabilir.

ÖZET:
    Yukarıdaki kriterler tek sefer değil süreklilik olması esastır.
    KMPUR Warren Buffett'ın seveceği şirket olarak düşünüyorum. Sadece brüt kar marjı benim de canımı sıkıyor. Orasının yükselmesi için şirket nedense hiç hareket etmiyor. Bu sene borç üzerine durdular. Seneye satış üzerine çalışacaklar. Belki diğer sene marjlara odaklanırlar. WB KMPUR'a 8/10 puan vereceğini düşünüyorum.

Saygılarımla.
    Nurullah Çalışkan

3.  Alıntı Originally Posted by nurullahCaliskan Yazıyı Oku
    Arkadaşlar merhaba. Warren Buffett'ın finansal değerlemesi ile KMPUR'u değerlemeye çalıştım. Buyrun yazıya

Soru1: Sürekli rekabet üstünlüğüne sahip sıra dışı şirketi nasıl tanımlarsınız?
    Soru2: Sürekli rekabet üstünlüğüne sahip sıra dışı şirketi nasıl değerlendirirsiniz?
    Cevap: Warren Buffett (WB) kasasındaki değerden daha ucuza satılan şirket arıyordu. Bir doları 50 cent'e satın almak.
    Ancak bir şey farketti. Bu şirketler hiç yükselmiyordu.

Sıradışı şirket arayışına nasıl başlarız
    1)Eşsiz ürün (KMPUR ürünleri marka ve kalite ile bilinir. ARGE ile zamana uygun yeni ürünler geliştirebilir. Örnek: 2022 yılı enerji kaybını önleyen köpük sistemleri)
    2)Benzersiz hizmet: KMPUR şirketlere özel kişiselleştirmiş ürünler hazırlayabilir. Temelde basit bir template ve altyapıya sahip olduğu ürünleri küçük kişiselleştirmelerle şirketlere özel ürünler geliştirebilir. Bunu yapabilen rekabetçiler çok azdır.
    3) Halkın sürekli ihtiyaç duyduğu malı düşük maaliyete satmak. Kmpur Brüt kar marjı %15 seviyelerinde. Hammaddeyi katma değer ile satma hedefindedir. Şirketin buradaki brüt kar majını yükseltme gibi derdi yok. Amaç daha çok satmak.

Süreklilik WB'nin zenginliğidir.
    -Rekabet üstündeki süreklilik önemlidir. CocaCola 122 yıldır aynı ürünü satar.
    -Eğer şirket ürünü değiştirmek zorunda değilse ne araştırma ne geliştirmeye para harmacası gerekir. (KMPUR ürün sepet sayısı yıllar geçtikçe artmaktadır. ARGE harcamaları zaten çok fazla değildir. Amaç rekabet için döneme ait kişiselleştirilmiş ürünler geliştirmektir. (Örnek verdiğimiz gibi bu sene enerji maaliyeti çok fazla olduğu için çatı sistemlerinde enerji sarfiyatını azaltmak için özelleştirme yapılmıştır. Bunun gibi arge harcamaları biraz da olsa zorunluluk değil keyfidir.) )

Gelir tablosu
    1)Gelir: para nereden gelmektedir? Hasılat yüksek olmalı.
    Para şirketin faaliyetinden gelir. Kasasındaki bütün parayı mevduata koyan şirket de kar eder ancak para faaliyetten gelmelidir.
    2)Hasılat yüksek olmalıdır. KMPUR hasılatlarına zaten diyecek bir şey yok.
    3)Brüt kar marjı yüksek olmalıdır. KMPUR burada eleniyor. WB %30 oranı ister. KMPUR ise BKM %15 civarındadır. Bunun anlamı: satış yapmak için fiyat kırmak zorundadır. Fiyat kıran şirket rekabet edemez.
    4)Maaliyet düşük olmalıdır.
    5)Pazarlama,satış, genel yönetim giderleri
    -Buradaki giderler dalgalanmamalı ve yüksek olmamalıdır. Kaliteli mal zaten kendini sattırır. Sizin buna reklam, satış yapmanıza gerek kalmaması gerekir. KMPUR'un buradaki harcamaları da problem teşkil etmez.
    6)Amortisman. WB bu kaleme PARA EMİCİ söyleminde bulunur. Amortismanı WB asla sevmez. KMPUR'un amortismanı da çok değildir. (3 çeyrekte 12 milyon)
    7)Varlık satışından kazanç
    Varlış satışı yaparak da gelir gelebilir ancak WB gelirin faaliyetten olması gerektiğini tembihler. Varolan fabrikayı satarak gelen para ile süreklilik sağlanamaz.

Bilanço
    1)Dönen varlık döngüsü: Para nasıl kazanılır?
    Dönen varlıklarda nakit ile stok alınır. Stok satılır ve ticari alacak kalemine yazılır. Sonra para tahsil edilir.

Şirketin para yığını yapmasının 3 yolu var.
    1)Tahvil veya hisse ihracı
    2)Varlık satışı
    3)Çok para kazanması.

WB 1 ve 3 ü çok sever.

2)Net alacaklar
    Tek başına bir ifadesi yoktur ama net alacak/satış düşük olmalıdır. KMPUR için: 607milyon / 3.3 milyar

3)Dönen varlık toplamı ve Cari oran
    WB dönen varlıkların durak varlıklardan yüksek olmasını ister. Bunun anlamı az arsa-fabrika-bina ile çok para kazanmaktır.
    Cari oranın düşük olmasını istemeyiz ancak rekabeti yüksek olan şirketler gelecek parayı garantilediği için büyük borca girmesinden çekinmezler. KMPUR çok borçlu şirkettir ancak çok da para kazandığı için gelecek karına güvenir.

4)Arazi,arsa, tesis, makine
    WB her türlü amotisman yaratacak maddi duran varlık sevmez. KMPUR özelinde dönen varlık / duran varlık 10 katıdır. Bu şirketin çok agresif olduğunu ve az arazi,fabrika... ile çok para kazandığını gösterir.

5)Uzun vadeli borç.
    WB uzun vadeli borç sevmez. Bunun anlamı şirket kısa vadeli borcunu ödeyemediği için uzun vadeye yaymak zorunda kalmıştır. WB asla UVB sevmez. KMPUR'unda bütün borçları kısa vadelidir.

6)Geçmiş yıllar kar/zararları
    WB geçmiş yıl karı birikimli olarak artmasını ister. Geçen seneden borçlu olarak gelmek istemeyiz.
    KMPUR 2020 geçmiş yıl karı : 35 milyon
    KMPUR 2022 geçmiş yıl karı : 218 milyon

7)Geri alınmış paylar
    WB kazanılan para ile temettü verilmesinden ziyada hisse alımı ile hissenin değerinin artmasını ister. Verilen temettü kasadan para çıkışının yanı sıra devlete vergi verilmesidir. Kasada o kadar çok para olmalıdır ki, şirket bu parayı ne yapacağını bilemesin. Hisse alımı yapılabilir.

ÖZET:
    Yukarıdaki kriterler tek sefer değil süreklilik olması esastır.
    KMPUR Warren Buffett'ın seveceği şirket olarak düşünüyorum. Sadece brüt kar marjı benim de canımı sıkıyor. Orasının yükselmesi için şirket nedense hiç hareket etmiyor. Bu sene borç üzerine durdular. Seneye satış üzerine çalışacaklar. Belki diğer sene marjlara odaklanırlar. WB KMPUR'a 8/10 puan vereceğini düşünüyorum.

Saygılarımla.
    Nurullah Çalışkan
    Emeklerine sağlık bu forumda saygıyı hakediyorsun tüm ortaklar için değerlisin emeklerin için teşekkürler

4. Rica ederim. Ben de teşekkür ederim

Alıntı Originally Posted by Future1905 Yazıyı Oku
    Emeklerine sağlık bu forumda saygıyı hakediyorsun tüm ortaklar için değerlisin emeklerin için teşekkürler

Tebrikler güzel çalışma

6. Bu sabah KONTR, SASA ve HEKTS'tan ayrılacak gibi başladı ama yine onlarla paralel harekete girdi. Bu kağıtta maliyetim 61 ve uzun süre tutam amaçlı aldım ama bu paralel hareket beni rahatsız ediyor. Bakalım izlemedeyim.

7. Ben de başta sevinmiştim ama gene onlar gibi taban oldu.

Alıntı Originally Posted by Starsailor Yazıyı Oku
    Bu sabah KONTR, SASA ve HEKTS'tan ayrılacak gibi başladı ama yine onlarla paralel harekete girdi. Bu kağıtta maliyetim 61 ve uzun süre tutam amaçlı aldım ama bu paralel hareket beni rahatsız ediyor. Bakalım izlemedeyim.

bugün tuhaf garip bir gün sadece kmpur değil diğer hisselerde öyle bişey fiyatlanıyo çalkalanıyo bakalım çıkar kokusu

Sayfa 71/138 İlkİlk ... 2161697071727381121 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •