Sayfa 685/1002 İlkİlk ... 185585635675683684685686687695735785 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,473 - 5,480 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Bu da başka bir bakış açısı tabi, bist bir yerden sonra sağlam düzeltme yapacaktır seçimden önce veya sonra onu kestiremiyoruz, ben de böyle düşünüp geçen ay bir miktar yabancı fonlara (AFA,AFV, TMG) girmiştim ama biraz erken davranmışım, %6-7 zarar, şimdi de ağırlığı arttırmak veya yenilerini eklemek konusunda kararsız kaldım.
    Tabi eninde sonunda yabancı borsalar çıkacak fakat zamanını belirlemek çok zor, bir yerden kademeli giriş yapmak gerekiyor, belki 2024 yılında kadar bekleyebiliriz. İşin kötüsü hisse ve fon alınca zararı kurtulunca hemen satma huyum olduğu için taşıma maliyeti hep zarar oluyor.
    Gümüş fonu aylarca beni süründürdü, sattıktan sonra çıkmaya başladı buradan tekrar girilir mi diye düşünüyorum ama fon şeklinde mi yoksa borsadan etf şeklinde mi olur onu bilemiyorum.
    dediğiniz gibi yabancı borsalarda süreç uzayacak gibi taşıma maliyeti oluşuyor ama muhtemelen sonrasında sağlam bi yükseliş olacağı için o kaybı telafi edeceğini ummaktan başka çare yok. yükselişin ne zaman başlayacağını bilemediğimiz için, yani şimdi bi çıkarız fedden ukraynadan çinden vs. bi haber gelir ralli başlarsa şimdiye kadarki bekleyişimiz de çöp olur. ikincisi dolara ciddi bir yükseliş gelebilir, halihazırda ufak ufak yükselerek hiç değilse faiz kadar getiri sağlayacak gibi. bu mevduattakilere kıyasla taşıma zararına uğramaktan kurtarabilir bizi hiç değilse.

tarihsel olarak abd borsaları genelde dipten 2 kat yaptığı için bu seviyelere ulaşmadan kar almak mantıklı olmaz tabiki. misal nasdaqta beklentim en çok 10k'dan dönmesi ve gelecek birkaç yılda 20k'yı görmesidir. 19k gördümü satmak ve eurobonda geçmek mantıklı olur. malum eurobond borsalar düşüşe geçince değer kazandığı için.

2. Bist düşmek istese de bir türlü düşemiyor. Yeni giriş bir süre daha devam eder gibi duruyor.
    Tahminime göre, yılsonu banka bilaço makyaj işi bitince mevduat faizlerinde düşüş başlayacak.
    Onun da etkisiyle biraz daha gider gibi bist.

Ama şu anda en ucuz şey döviz.
    Bist'ten çıkıp dövize geçmenin zamanını doğru bilen kazanacak.

Ben hala devam ediyorum, ama Mart sonu gibi bu işi bitirmek iyi olacak.

Euro tekrar 1,2'ye doğru yol alırsa euro bazlı eurobond güzel olur.

3. Bursa da günlük ortalama 15 bin kişi hesap açıyormuş bir o kadar da fon tarafından devamlı giriş var. Patronlar da fiyat yükselmişken satış yapıyor. İşin sonu ne olacak bakalım. Ben seçime kadar dansın devam edeceğini düşünüyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Bist düşmek istese de bir türlü düşemiyor. Yeni giriş bir süre daha devam eder gibi duruyor.
    Tahminime göre, yılsonu banka bilaço makyaj işi bitince mevduat faizlerinde düşüş başlayacak.
    Onun da etkisiyle biraz daha gider gibi bist.

Ama şu anda en ucuz şey döviz.
    Bist'ten çıkıp dövize geçmenin zamanını doğru bilen kazanacak.

Ben hala devam ediyorum, ama Mart sonu gibi bu işi bitirmek iyi olacak.

Euro tekrar 1,2'ye doğru yol alırsa euro bazlı eurobond güzel olur.

Muhtemelen bu tip düşüncede olanların çok büyük kısmı erkenden çıkacak sonra da pişman olup yeniden eli titreyerek girecek; bunların da pek çoğu tam yüklendikçe düşüş başlayacak.Planları çok doğru yapan kazanır.Tabi şimdiye kadar kimbilir kaç kez giriş çıkış yapmıştır.

5. 5 Ocakta KKM de tuttuğum 3 kişinin portföyünü fonlarla yeniden oluşturucam.Direk hisse almasam da hisse de içeren değişken ve fon sepetlerinden oluşturucam.Demem o ki borsanın nereye gideceği belirsiz.İrrasyonel seviyelere çıkma olasılığı çok yüksek.Devlet de bu işi destekliyor.Döviz tarafını kontrol edebilir düzeyine kadar devam eder.Borsadan dövize akmaya başladığında şemsiye terse döner.

6.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    dediğiniz gibi yabancı borsalarda süreç uzayacak gibi taşıma maliyeti oluşuyor ama muhtemelen sonrasında sağlam bi yükseliş olacağı için o kaybı telafi edeceğini ummaktan başka çare yok. yükselişin ne zaman başlayacağını bilemediğimiz için, yani şimdi bi çıkarız fedden ukraynadan çinden vs. bi haber gelir ralli başlarsa şimdiye kadarki bekleyişimiz de çöp olur. ikincisi dolara ciddi bir yükseliş gelebilir, halihazırda ufak ufak yükselerek hiç değilse faiz kadar getiri sağlayacak gibi. bu mevduattakilere kıyasla taşıma zararına uğramaktan kurtarabilir bizi hiç değilse.

tarihsel olarak abd borsaları genelde dipten 2 kat yaptığı için bu seviyelere ulaşmadan kar almak mantıklı olmaz tabiki. misal nasdaqta beklentim en çok 10k'dan dönmesi ve gelecek birkaç yılda 20k'yı görmesidir. 19k gördümü satmak ve eurobonda geçmek mantıklı olur. malum eurobond borsalar düşüşe geçince değer kazandığı için.
    Aslında en doğrusu çıkış başladıktan sonra almak, bir miktar yüksekten alınır belki ama aylarca boşa mal taşımaktan iyidir, ben yılbaşından önce bir çıkış olur mu acaba diyerek girmiştim olmadı, neyse ki çok yüklü girmemiştim, artık zarar %15 falan olursa oradan bir miktar daha alıp uzun vadeli beklerim yapacak bir şey yok.
    Eurobond işini de denemek amaçlı hafta içi yakın vadeli bir miktar aldım, aklımdaki bir ev satışı var gerçekleşirse çeşitli vadelerde alış yapmak ama zamanlama konusunu tam anlayamadım, o zaman da doları yüksekten alma ihtimali var.

7.  Alıntı Originally Posted by byroltr Yazıyı Oku
    Muhtemelen bu tip düşüncede olanların çok büyük kısmı erkenden çıkacak sonra da pişman olup yeniden eli titreyerek girecek; bunların da pek çoğu tam yüklendikçe düşüş başlayacak.Planları çok doğru yapan kazanır.Tabi şimdiye kadar kimbilir kaç kez giriş çıkış yapmıştır.
    Tabi tamamen satıp çıkmak şimdilik hata olur ama bir miktar satıp küçük, büyük bir düzeltme gelirse tekrar almak veya değişik fonlardan almak bana mantıklı geliyor artık, daha önce böyle yükselişlere aldanıp kârdan çok zarar ettiğim için belki de.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,715
     Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Bu da başka bir bakış açısı tabi, bist bir yerden sonra sağlam düzeltme yapacaktır seçimden önce veya sonra onu kestiremiyoruz, ben de böyle düşünüp geçen ay bir miktar yabancı fonlara (AFA,AFV, TMG) girmiştim ama biraz erken davranmışım, %6-7 zarar, şimdi de ağırlığı arttırmak veya yenilerini eklemek konusunda kararsız kaldım.
    Tabi eninde sonunda yabancı borsalar çıkacak fakat zamanını belirlemek çok zor, bir yerden kademeli giriş yapmak gerekiyor, belki 2024 yılında kadar bekleyebiliriz. İşin kötüsü hisse ve fon alınca zararı kurtulunca hemen satma huyum olduğu için taşıma maliyeti hep zarar oluyor.
    Gümüş fonu aylarca beni süründürdü, sattıktan sonra çıkmaya başladı buradan tekrar girilir mi diye düşünüyorum ama fon şeklinde mi yoksa borsadan etf şeklinde mi olur onu bilemiyorum.
    evet zaten milyon dolarlık soru bu! düşüş/düzeltme ne zaman başlayacak yada hiç düşmeyecek mi? belki de kimseye satma fırsatı bile vermeyecek.belki de aylarca yükselmeye devam edecek.
    normalde gördüğüm bistte yükseliş biraz daha devam eder gibi..ama sürecin kısaldığına inanıyorum..
    Diğer taraftan doların bu seviyelerde uzun zamandır tutulması onu enflasyon bazlı ucuzlattı. dolar almak sanki ucuza hisse almak gibi görünüyor bana. Ürün ucuz ama ne zaman çıkacağını bilmiyorsun. Çıkınca alayım demektense şimdiden alıyorum..
    usd/euro bazlı yabancı hisse fonlardaki ağırlığımı artırıyorum ki orası da bize göre göreceli ayrı bir ucuz..bir süre belli bir zararı da göze alacağım. Bütün bunlara rağmen(spottan çekilmeme rağmen) viopta pay vadelilerde işlemlerime ölçülü şekilde devam ediyorum ta ki dans müziği kesilene kadar..

Sayfa 685/1002 İlkİlk ... 185585635675683684685686687695735785 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •