Sayfa 636/1002 İlkİlk ... 136536586626634635636637638646686736 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,081 - 5,088 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Bazi bankalarda bazi fonlar aksam 18-21 gibi gorunuyor ama kesin degil bazen olmuyor bu.
    Ertesi gun saat 00.01 de mkk dan bazilarini da gormeniz olasi gene hepsi degil tabi

Bir bilgi de su kendi banka fonunu T+1 de alim yaptiginda yada sattigindan ogleden sonraya degil sabah fon portfoyde gosterme ozellikleri oldugu icin ilgili banka ilgili portfoy alimini cazip kiliyor..

Ayrica bir baska bilgi de su eger fonu kendi araci kurumdan alirsaniz onlara gelir daha cok yansiyor ama tefas ekrani ile baska bir kurumdan alis yapilir ise aslan payini ilgili kurum aliyor ama asil fon sahibi araci kuruma az bir gelir gidiyor imis bu da cok enteresan bir bilgi
    Aslan payını değil de yönetim ücretini %35+%65 olarak paylaşıyorlar.Aslan payı olmasa da epey yüksek ama.

2.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Bazi bankalarda bazi fonlar aksam 18-21 gibi gorunuyor ama kesin degil bazen olmuyor bu.
    Ertesi gun saat 00.01 de mkk dan bazilarini da gormeniz olasi gene hepsi degil tabi

Bir bilgi de su kendi banka fonunu T+1 de alim yaptiginda yada sattigindan ogleden sonraya degil sabah fon portfoyde gosterme ozellikleri oldugu icin ilgili banka ilgili portfoy alimini cazip kiliyor..

Ayrica bir baska bilgi de su eger fonu kendi araci kurumdan alirsaniz onlara gelir daha cok yansiyor ama tefas ekrani ile baska bir kurumdan alis yapilir ise aslan payini ilgili kurum aliyor ama asil fon sahibi araci kuruma az bir gelir gidiyor imis bu da cok enteresan bir bilgi
    Ben ING Bank mobik ekranından alıp satıyorum. ING bankası bu alım satımdan bir komisyon ya da fayda elde ediyor mu? Eğer öyleyse oldukça hayıflanırım çünkü ıng kadar müşterisine duyarsız ve ilgisiz bir banka görmedim. Taşımaya üşüendiğim için hala böyle devam ediyor. Aylık alış satış ciddi bir tutar oluyor yazık eğer öyleyse.

3.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Arkadaşlar ABD piyasalarına(hisse) fonları hangileri veya hangi yabancı fonu tavsiye edersiniz?tşk
    IJC yarı iletken Abd borsalar düşerken bile iyi performans gösterdi %29 getirdi 1 ayda ama buradan giremiyorum. YAY Nasdaq yükselirse iyi yükselen ama düşerse iyi düşen bir fon. TMG başka Abd ile beraber başka ülke borsaları olduğu için makul yükselir makul düşer. AOY bir dönem tuttum ama borsaların çıktığı dönemde kazandırır. Gıda ve Tarım olarak YLC ve GZL düştüğü zaman alınıp sepete konabilir. TGE son 3 aydır süründürüyor artık bulaşmayacağım.

4. valla ne derseniz deyin aynı şeyi söyleyeceğim yabancı borsa fon bulundurmayan hata yapıyor. yabancı fonlardan uzak duranlar olaya sadece temel analiz açısından bakıyor bence. oysa size kendi keşfettiğim bir sır vereyimmi? temel daima tekniği takip ediyor.

misal bi trend çizgisi çekiyorsun dipleri birleştiriyorsun değilmi, yahu endeks o dibe dayandığı gün ve saatte güzel bir haber geliyor ordan dönüyor yukarı. bandın tepesine ulaşığı saatte kötü bir haber geliyor dönüyor aşağı. buna o kadar çok tanık oldumki artık sadece teknik takip ediyorum ve size söyleyim dowun 20k'ları nasdaqın 10k'ları test etmesi artık çok zor. imkansız değil tabiki ama yatırım işi daima büyük ihtimale oynamaktır.

ha herşey netleşsin enflasyon bitsin ben dow 36k'dan da alırım ordan da gider nasılsa ortam güzelleşince, az kazanırım öz kazanırım diyorsan o da bir strateji saygı duyarım. ama işin içinde sadece korku varsa 13-14 aralık fed toplantısı öncesi güzel alım fırsatları oluşacak ve bence son tren bu olacak.

5.  Alıntı Originally Posted by Makyevelli Yazıyı Oku
    Ben ING Bank mobik ekranından alıp satıyorum. ING bankası bu alım satımdan bir komisyon ya da fayda elde ediyor mu? Eğer öyleyse oldukça hayıflanırım çünkü ıng kadar müşterisine duyarsız ve ilgisiz bir banka görmedim. Taşımaya üşüendiğim için hala böyle devam ediyor. Aylık alış satış ciddi bir tutar oluyor yazık eğer öyleyse.
    Yönetim ücretinin %35i alım satıma aracılık eden kuruma gidiyormuş
    Öğrendiğimde ben de şaşırmıştım, hiç zahmetsiz cillop gibi para

1M tl fon portföyü olsa %2 yönetim ücreti desek
    Aylık 1666 tl işlem yaptığınız kuruma kalıyor
    Ben olsam gelin fon işlemlerini benden yapın bu %35 gelirin yarısını iade ediyorum diye kampanya yaparım(değişik yöntemler olabilir)

6. Fon dünyası çok büyümeye başladı,takibi de zor.Ben de portföyüme aldığım fonlarla ilgili bildiklerimi/düşüncelerimi yazayımyazayım.

HİSSE FONLAR...HVS/NNF/AHI/OPH ve hisse fonu olmamasına rağmen o kategoride değerlendirdiğim GZN ile devam ediyorum.HVS/NNF çok büyüdükleri için azaltmayı düşünüyorum.Fon büyüdükçe doğal olarak performansı düşüyor.MAC/GOH gibilerden bu nedenle uzak duruyorum.Bunlar ayrıca bir bakıma kendi kendini besler oldular.Millet bunlara aktıkça bunlar kendi hisselerini alarak devamlı yükseliyorlar.MAC ın yeri başka tabi.

YABANCI HİSSE FONU...Sadece OFI tutuyorum, yüklü olarak.Stopaj yok, yönetim ücreti düşük.İçinde enerji,sağlık,teknoloji,Çin ve Latin Amerika ETF leri var.Küçük küçük çok fon tutacağıma tek bunu tutuyorum.Performansı da çok iyi.

EMTİA FONU...Burda da altın/gümüş/platin falan uğraşmamak için OTJ aldım.TGE de petrol olduğu için o kadar volatilite bana ters.

AGRESİF DEĞİŞKEN...HSA/TGA/OKD/ZDZ tutuyorum.Bu alanda çok fon var iyi performansta.Efsane TCD/SVB/IJA/NRC

DENGELİ DEĞİŞKEN...AED bunların en iyisi 1 yıldan fazla tutana stopaj yok.Bende yok ama takibimde.

FON SEPETİ...Hiç seemedim bu fon sepetlerine.Hepsi pasif yönetim tarzında.Getiriler de kötü.Fakat OIL aldığımdan beri çok iyi performans gösteriyor.Şimdilik hisse fon dolu, bakalım durum değişince nasıl aksiyon alacaklar.2 ay önce satacakken biden değişince performansı tutmaya devvam ediyorum.

Fon dünyası derya deniz ama 8-10 fon yetiyor bana.

7. Takip ettiğim raporları da yazayım belki işine yarayan olur.

Eskiden TEB Portföyün aylık fon raporlarını takip ederdim ama güncellemeleri sağlıklı değil, bıraktım takibi.Şimdi OYAK Portföyün haftalık fon raporu her pazartesi 11 gibi sitelerinde oluyor.Tasiye ederim.Ayrıca yine pazartesi 11 gibi yatırımdirekt youtubeda haftalık fon bülteni podcasti var, ilgilenenler takip edebilir.

8. Ziraat portföy kendi fonlarının fiyatlarını aynı akşam güncelliyor. İstanbul portföy ertesi gün 9.30 dan önce güncellemiyor.

Sayfa 636/1002 İlkİlk ... 136536586626634635636637638646686736 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •