Sayfa 185/1002 İlkİlk ... 85135175183184185186187195235285685 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 1,473 - 1,480 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Yüksek faiz ve yabancının gidişi onu da baskılayacaktır
    Çok zor ama eğer faizler gerilemeye başlarsa olumlu etkisi olacaktır bist'e
    Yüksek faiz yok şuan. Eksi faizdeyiz. Enflasyon yüzde 80 iken bankaların verdiği en yüksek faiz yüzde 20 civarında.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Geçtiğimiz yıl gayrımenkul kısa vadede kazandırdı o yüzden öyle kıyaslama yaptım.
    Adam 1 milyon dediği daireye 1,8 milyon diyor, ne bu ya deyince maliyetler arttı cevabını veriyor ve daireyi de satıyor o fiyata.

Şimdi önümüzdeki yıla bakarsak biz bu %82 ile olan farkı hangi enstrümanla kapatabileceğiz ve üstüne üstlük aynı oranda devam eden enflasyonu da eklemek zorunda kalacağız.

eıb, eıc, ıja'yla falan olmaz bu iş.
    kub, ıpj gibi fonlar desek yurt dışı durağana giriyor.
    yerli hisse fon desek yabancı falan yok ortada, kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz.

forex, viop, kripto işinden anlamam.

İşimiz zor yani.
    Ben de aynı şekilde düşünmeye başladım, gerçek enflasyona bakıyorsun %60-80 arası, aldığım fonlara bakıyorum çoğu riski düşük fonlar, onların getirisi de %20-25 olacak en fazla.
    Yüksek riskli olanlara bakıyorum 2 aydır bir ileri bir geri hem de miktar olarak düşükler.
    Yani bu şekilde fonlarla devam ederek enflasyonun yarısını bile kurtarmak zor olacak, ya tamamen risk alıp yerli yabancı, döviz fonlarına geçmek gerek, ya da ev, arsa falan düşünmek.

3.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Geç kalınmış olsa da bizde gayrımenkul orta uzun vadede zarar ettirmez, enflasyon civarı kalır ve değerini korur hiç değilse.

Şurada fonlar için harcadığım zamana üzülüyorum.
    Boşuna kafa patlatıyoruz sanki.

Döviz dayanaklı fonlar dışında hiçbir fon %82'yi geçememiş.
    HDH hariç.
    Alınan ekonomik kararlara tüm dünyanın güldüğü bir ülke için daha iyisini beklemek biraz anlamsız olmaz mı? Yani siz fon yöneticisi olsanız ve size deseler ki yılın ortasında Erdoğan kalkıp "nas kas mas diyecek ve faizleri olduğu gibi indirecek,
    ekonomi bilimi ve mantık camdan uçup gidecek, ülkeyi yangın yerine çevirecek, buna göre pozisyon alın" deseler, inanır mıydınız?

Muhtemelen hayır. Söyleyene deli der, işinize gücünüze bakardınız. Sonra da hepimiz attan düşmüşe döndük. Böyle bir öngörüsüzlük ortamında %60 70 bile çok iyi oranlar bence.

4.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Ben de aynı şekilde düşünmeye başladım, gerçek enflasyona bakıyorsun %60-80 arası, aldığım fonlara bakıyorum çoğu riski düşük fonlar, onların getirisi de %20-25 olacak en fazla.
    Yüksek riskli olanlara bakıyorum 2 aydır bir ileri bir geri hem de miktar olarak düşükler.
    Yani bu şekilde fonlarla devam ederek enflasyonun yarısını bile kurtarmak zor olacak, ya tamamen risk alıp yerli yabancı, döviz fonlarına geçmek gerek, ya da ev, arsa falan düşünmek.
    Daha önce birkaç kez söyledim. Normal işleyen ekonomilerde, borçlanma, PPF gibi fonlar düşük de olsa nispeten tolere edilebilir, risksiz getiri kaynakları. Banka faizine koyacağınıza bunları almanız daha mantıklı. Ama Türkiye gibi bir ülkede bunlarla uğraşmak, bence bizim varlık amacımıza aykırı :D Yani Ak Portföy Değişken Fonuna bakıyorum bir yıllık getirisi %16. Yalan dolan enflasyonun bile yarısı. Şimdi bu fona yatırım yapmak, yatırım mı oluyor? Bana kalırsa korkaklık veya kendi ayağına, hatta kafana sıkmak. İşin ilginç yanı 27 bin kişi var bu fonda.

Bana kalırsa (tabi ki şahsi görüşüm yatırım tavsiyesi asla değildir, ukalalık olarak da algılamayın), uzun vadeli düşünüp "ya herro ya merro" modunda gerçek anlamda risk alınacak dönemler bu dönemler. Borsa olsun fonlar olsun bence bu enflasyonist ortamda çok ucuzlar. Bunun böyle gitmeyeceği aşikar. Eninde sonunda bir yerlerden denge bulunup aradaki açıklar kapanacak. Yani üç ay sonra ne kazanacağım diye bakmaktansa, iki yıl sonra ne kazanmış olacağım diye düşünmek daha mantıklı. Bu uyuşuk PPFLere yatırım yapsanız üç ay sonra ne olacağı belli: Reel anlamda korkunç zarar. İki yıl sonra zarar yaparım diye niye korkuyorsunuz o zaman? İki yıl sonra hiç olmazsa iyi bir getiri sağlama İHTİMALİ/ ŞANSI var. Uyuşuk fonlarda 22 yıl sonra bile bu yok. Kendi ekseninde dönmekten farksız.

Gayrimenkul evet çok pahalı; gereksiz yere pahalı. Müteahhitler bile çimento fabrikalarının ihracat nedeniyle aşırı, çok gereksiz seviyelerde fiyat çekmelerinden şikayetçi. Demek aşırı fiyatlanma, daha inşaata başlamadan gerçekleşiyor. Bize satarken adamlar da fahiş fiyatla satacaklar ki alıştıkları beleş, ultralüks hayatı sürdürebilsinler.

Dahası Mecidiyeköy gibi kent içi varoş bir semtte, güneş görmez, kuş kafesi kadar (85 m²), birinci kat diye yutturulmaya çalışan, pencereleri cezaevindeki parmaklıklı pencerelerden büyük olmayan bir eve daha dün 870 bin lira fiyat istediler. Neymiş? Üç tane dükkanın açık kaldığı, yürüyen merdivenlerin bile parasızlıktan ve ilgisizlikten yenilenmediği/ çalıştırılmadığı Profilo AVM'ye yakınmış. Buyrun, aklınız ve cesaretiniz varsa alın. Normalde 400 bin lira bile değil o ev. Ara sokakta, krediye uygun değil, deprem konusunda ne olduğu belli değil, evler o kadar iç içe ki kendi eviniz sağlam kalsa karşı bina üstünüze çökecek kadar yakın. Bu eve 870 bin lira vermektense, hiç olmazsa bankaya yatırırım, giderim Kars'ın bir ilçesinde ev kiralarım, rahat rahat yaşarım (evden çalışma imkanınız varsa tabi

Motosiklet gibi en azından daha makul fiyatlı kalemler daha makul bir seçenek bence.

5. katılım fonlarının çoğunun baz aldığı kat50 endeksi 3 ocaktan beri güncellenmiyor. Konu hk bilgisi olan var mı acaba?
    Burada yazmış olduğum bilgi,yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Lütfen kurumunuzdaki profesyonel yatırım uzmanlarınıza danışın.

6.  Alıntı Originally Posted by sevinen Yazıyı Oku
    katılım fonlarının çoğunun baz aldığı kat50 endeksi 3 ocaktan beri güncellenmiyor. Konu hk bilgisi olan var mı acaba?
    Sn sevinen,

Katılım Endeksi 12 Kasım'dan itibaren Borsa İstanbul tarafından hesaplanmaya başladı. Diğer katılım endeksleri(Ziraat katılım endeksi dahil) artık hesaplanmıyor. Hisse taşıyan çoğu katılım fonu(Emeklilik fonları dahil), kıstaslarını da bu değişikliğe göre güncelliyorlar.

https://www.katilimendeksi.org/

BIST Katılım Tüm Endeksi (XKTUM), BIST Katılım 100 Endeksi (XK100), BIST Katılım 50 (XK050), BIST Katılım 30 Endeksi (XK030) ve BIST Sürdürülebilirlik Katılım Endeksi (XSRDK) kapsamında yer alan paylar için tıklayınız.

https://borsaistanbul.com/tr/sayfa/6...lim-endeksleri
    Bu arada Ziraat Katılım Endeksi Fonu(ZPE) da yeni yıldan itibaren, pasif yönetilen endeks Hsyf'den, aktif yönetilen Hsyf'ye dönüştürüldü. (Tahminimi Emeklilik tarafındaki Ziraat Portföy tarafından yönetilen, VYB ile yakın bir strateji ile yönetilecektir.)
    Saygılar.

7.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Sn sevinen,

Katılım Endeksi 12 Kasım'dan itibaren Borsa İstanbul tarafından hesaplanmaya başladı. Diğer katılım endeksleri(Ziraat katılım endeksi dahil) artık hesaplanmıyor. Hisse taşıyan çoğu katılım fonu(Emeklilik fonları dahil), kıstaslarını da bu değişikliğe göre güncelliyorlar.

https://www.katilimendeksi.org/

Bu arada Ziraat Katılım Endeksi Fonu(ZPE) da yeni yıldan itibaren, pasif yönetilen endeks Hsyf'den, aktif yönetilen Hsyf'ye dönüştürüldü. (Tahminimi Emeklilik tarafındaki Ziraat Portföy tarafından yönetilen, VYB ile yakın bir strateji ile yönetilecektir.)
    Saygılar.
    Sn traadestop detaylı bilgilendirme için çok teşekkür ederim. İlgili fonların izahnamesine baktım kıstas katılım 50 endeksi olarak gözüküyor. Ama bu eski "kat50" mi yoksa yeni "XK050" mi yazmamışlar.
    MPS ELZ RBH KPC ve ZPE'yi arayıp tek tek soracağım artık kıstas aldıkları yeni katılım endeksi hangisi diye. Tekrardan teşekkür ederim.
    Burada yazmış olduğum bilgi,yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Lütfen kurumunuzdaki profesyonel yatırım uzmanlarınıza danışın.

8. TÜFE indirgendiğinde, en çok kazandıran yatırım araçları:

Aralık ayında yine TÜFE üzerinden hesaplandığında euro %10,66, külçe altın %10,23 ve BIST 100 endeksi %2,87 oranlarında yatırımcısına kazandırırken; mevduat faizi (brüt) %10,86 ve DİBS %15,17 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.
    3 aylık dönemde külçe altın, %33,37 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu.
    6 aylık dönemde dolar, %25,46 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağlayan yatırım aracı oldu.
    Bir yıllık dönemde dolar, %29,19 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu. Yıllık olarak TÜFE üzerinden külçe altın %25,43, euro %19,99 ve BIST 100 endeksi %4 oranlarında yatırımcısına kazandırırken mevduat faizi (brüt) %15,73 ve DİBS %26,37 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.
    ÜFE üzerinden hesaplandığında ise dolar %2,27, külçe altın %5,12, euro %9,23, BIST 100 endeksi %21,32, mevduat faizi (brüt) %36,26 ve DİBS %44,30 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

Uzun lafın kısası herkes kaybetmiş, ama mesela Aselsan'ın 9000 saat aldığı AKP Gençlik Kolları Üyesi kazanmış

Sayfa 185/1002 İlkİlk ... 85135175183184185186187195235285685 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •