Sayfa 115/1002 İlkİlk ... 1565105113114115116117125165215615 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 913 - 920 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    bilader senin bu dayı balataları sıyırmış,hadi dolar yükseldi kazandım, peki ya düşerse zararımı kim karşılayacak diyor: ) hadi o saçmalıyor, karşısındaki adam hak veriyor, sen burda paylaşıyorsun..bu ana para korumalı mevduat kardeş etmeyin..dünyaya mı batıyor yoksa benmi süper zekaya evriliyorum vallahi sorgulamaya başladım..
    Adam ikisat profesörü yaşı 81 demek bu işi yanlış yorumlamış. Burada paylaştığımız bilgiler hiç bir arkadaşımızın en küçük bir zarara uğramaması için yaptığımız paylaşımlar. Aynı fikirde olursunuz ya da olmazsınız değerlendirme size kalmış. Aşaığdaki videoda doların durumu değerlendirimiş ki; bu Myfinans ın görüşünü bana göre destekliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=MV_-CShy6DI

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    hesabındaki hata bürüt rakamı söylemen. mevduatta aylık net getiri hesaplanırken o rakam 14'e bölünür. 20/14=1,43 aslında gelmiş geçmiş en güzel sabit getiriyi sunan nzh fonunun gerisinde kalıyor, o yüzden nzh'yi baz alalım, tefasta 1,61 şu an. dçm getirisi ne 17..17/14=1,22 yani aylık bazda nzh'nin net 0,40 altında kalacağım. 3 ayda 1,2 eder. bunun bileşiği de var dediğin gibi..taş çatlasın 3 aydaki net kaybım %1,6 olur. hadi 2 olsun. şu bir haftada %10 paramız gitti çok da sorun değil. liranın erime tehlikesi şu an çok daha büyük bence.
    hesaplaman hatalı. yüzde 17 faizlle ne 30 günlükte ne 32 günlükte o rakam 1,22 çıkmaz. normalde zaten bankalarda bir aylık mevduat yapılmaz 32 gün ve ötesi kırık vadeden gider ayrıca.

30 günlük yüzde 17 faizin ana para net getirisi % 1.327397

32 ( osiki ) günlük yüzde 17 faizin ana para net getirisi % 1.415890
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    Gönderi
    3,668
    ayriyettten , mevduat faizinin brüt veya net getirisi hesaplanırken , şubat ayının 29 çektiği senelerde formüldeki 36500 , 36600 yapılır.
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

4. Rpd yüzde 9;zararı 3-4 kaç ayda çıkarır mı sizce.

5. Rpd eksimi nerden baktınız sayın r.ukas

6. Kaç ayda çikarir bilmem ama yine viop ve borsadan çikarabilir.

Öyle faizle , repoyla falan o zarar çikmaz.

Tek çaresi riskli pozisyonlara kaldıraca devam
     Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    Rpd yüzde 9;zararı 3-4 kaç ayda çıkarır mı sizce.

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    Rpd yüzde 9;zararı 3-4 kaç ayda çıkarır mı sizce.
    biraz fazla dolara yüklenmişler demek ki. yılanoğlu düşerse pozisyona ekleme mi yapacaklarmış peki ? fön yöneticisiyle görüşenlerden buna yanıt alan varsa ???

para ve sermaye piyasalarında işlem yaparken bu kuralı aklınızdan hiç çıkartmayın. Türkçesine çevirirsiniz herhalde

[IMG][/IMG]

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    Gönderi
    3,668
    rpd yi çok kurcalamadım bilmem de , bu ıpb hakkında alternatif karşılaştırmalı getiri analizi yapınca , aklımda büyükçene bir soru işareti oluşuyor bu fönü tercih edersem niye tercih edeyim , marjinal faydası ne olacak diye... mesela rastgele bir fon seçtim hisse yoğunlardan , GOH ile IPB nin getirilerini karşılaştırdım goh yerine ıpb yi tercih edebileceğim gerek volatilitenin oluşturduğu fırsat kriteri olsun gerek fon yönetiminin başarı kriteri olsun , goha karşı ıpb yi tercih edecek marjinal faydayı yakalayamadım.
    Sonracıma diğer değişkenlerle de mukayese ettim gene içime sinmedi. Tamam ıpb geçmişte de durup durup birden yüksek getiri sağlıyor fakat o pik yaptıktan sonrasının devamında ne oluyor , orası önemli !! Şimdi bu fönün geçmişten bugüne olan getirilerine bakarken , başlangıç noktası için dikkate alacağımız tarih 2020 yılının ya temmuz ya haziran ayıydı , o aylardan birisi olması lazım. Niye , çünkü o tarihten itibaren serbest fon mantığı ile yönetmeye başlamışlar yani milat o tarih... Benim aradığım ne ? Bu fönün başta değişken olmak üzere diğerlerine göre bi gıdım da olsa , portföyümde ağırlıklı olarak !! tercih etmeme sebep olacak bi şeysi. İşte o şeysini bulamıyorum. Yani portföy çeşitlendirmesinde iyi bari IPB de olsun diye ekleyebilirim fakat IPB ' yi portföyü çeşnilendirme enstrümanı olarak şu görüntüde kullanmam , onun içün de portföyün pastasında baktığımda, diğer fonlardan daha fazla yüzde ile yer vermiş olarak görmem... koşullar değişirse , güncellerim fikrimi ..... bu ıpb kötü yönetiliyor falan demek değil , gayet de işlerinin başındalar , anormal risklere girmeden , anlamlı getiri gayreti ile fonu yönetiyorlar. Rüzgar arkalarından estiği zaman diğer fönlardan getirisi pozitif yönde ayrışmaya başladığını görürsem , o zaman çeşni kategorisine alırım fonu... aktif takip lazım , şarttır aktif takip !

Çeşnilendirmek şu demek benim lugatimde , getiriyi arttıran faktör ( etmen , etken )

Sayfa 115/1002 İlkİlk ... 1565105113114115116117125165215615 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •