Sayfa 86/1002 İlkİlk ... 3676848586878896136186586 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 681 - 688 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by breakeven Yazıyı Oku
    arkadaşlar fonların içeriğine bakın 5-10 dk ayırın . örnek olarak rpdye baktım 1 dk 39 sn inceledim finansman bonosu takasbak falan filan bunnar zaten aylık %1 %1.5 arası getiren şeyler fonda aylık %1.44 getirmiş son derece başarılı
    tavuk alıp altın yumurtlayacak zannetmeyin
    tefasta sadece viop oranı gözüküyor ne viopu bilemiyorsun. dolar viop almışlar %22 telefonla arayarak öğrendim. dolar 10 liraya giderse nolacak? ben kısa vadeciyim. bunu da aylık bazdaki getirisi düzenli olduğu için aldım. artık o özelliğini yitirdi. ija da öyle, ipb ile aynı kategoriye girdiler, orta vadeli fon oldular. 3-4 ay ekrana bakmam diyen için cazip olabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    tefasta sadece viop oranı gözüküyor ne viopu bilemiyorsun. dolar viop almışlar %22 telefonla arayarak öğrendim. dolar 10 liraya giderse nolacak? ben kısa vadeciyim. bunu da aylık bazdaki getirisi düzenli olduğu için aldım. artık o özelliğini yitirdi. ija da öyle, ipb ile aynı kategoriye girdiler, orta vadeli fon oldular. 3-4 ay ekrana bakmam diyen için cazip olabilir.
    Fonlarda alış yeri çok önemli oluyor pazartesi rpd alan su anda %7zararda . Risk seviyesi düşük az volatil diye almıştı oysa ki alan

3.  Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
    Fonlarda alış yeri çok önemli oluyor pazartesi rpd alan su anda %7zararda . Risk seviyesi düşük az volatil diye almıştı oysa ki alan
    Evet katılıyorum. Riski çok dusuktu. %7 düşmesine inanamadim

4. Yatırım Fonları X

Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
    Rpd genel müdür yardımcısı ile görüştüm dolarda dipleri gördük dedi ben hala 10 ların altını görebileceğimizi söyledim kafamız ayrı şuan. Ama dün sabah short açsaydınız yarınki kaybın bir kısmını çıkartırdınız dedim. Serbest fon mantığı ile yönetilmeden bu zarar kolay çıkmaz dedim boşuna değişken almıyoruz yoksa doğrudan dolar altın borsa oynarız dedim. Umarım söylediklerimi bir yere yazmıştır

5.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Rpd genel müdür yardımcısı ile görüştüm dolarda dipleri gördük dedi ben hala 10 ların altını görebileceğimizi söyledim kafamız ayrı şuan. Ama dün sabah short açsaydınız yarınki kaybın bir kısmını çıkartırdınız dedim. Serbest fon mantığı ile yönetilmeden bu zarar kolay çıkmaz dedim boşuna değişken almıyoruz yoksa doğrudan dolar altın borsa oynarız dedim. Umarım söylediklerimi bir yere yazmıştır
    Kubilay Ozalp beyle mi gorustunuz acaba ? TCD nin parlak yillarinda fon yonetiminde Kubilay bey vardi diye hatirliyorum. Daha sonra oradan ayrilinca tcd nin de tadi kacmisti , gerci bist in tadi yoktu uzunca bir sure. Yillari tam hatirlamiyorum ama boyle bir durum vardi.

6.  Alıntı Originally Posted by uptrend Yazıyı Oku
    ITP- IKP- IJP- IJZ -IJC-TGE satayım satmayım derken satış emri verdim.Bu fonlar ilk çıktıkları zaman zarfı içinde almıştım %75 karda idik. ortalama %50 karla çıkmış olacağız.Bu gece hariç.Bugünde bir en fazla -%5 yazabilir.Düşerse duruma göre tekrar alırım,düşmezse yolu açık olsun.Dünkü -%25 bu kararı almamda etkili oldu
    Satış bugünkü fiyatlardan ( -.%3.5 daha eksi yedik) gerçekleşti.Para hesaba 30 aralıkta geçecek.Nedeni 27-28 aralık bankalarda döviz hesap hareketlerinin kapalı olması

7.  Alıntı Originally Posted by Econfin Yazıyı Oku
    Dolar yine düştü gece gece...Niye gece düşüyor bu kur?
    Ne den mi düşüyor? Tahminimi söyleyim. Döviz kuru korumalı yeni hesap türüne doların düşmesiyle dth hesapları tl ye dönüştürülerek geçileceği dşünüldü. Fakat istenildiği gibi olmadı sanırım. Bugün bu işlemleri yapan bir kamu bankasına gittim. MT ne bu yeni hesap türüne talep var mı? dedim. Bizde pek yok cevabını verdi. Yani kuru düşürerek dolar hesaplarını bozmaya yönlendirme olarak düşünüyorum. Bugün dolar hesabım vadesi dolmuştu %1 den tekrar orta vade yeniledim.

8.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    Hocam IJA zaten IPB benzeri bir fon.Son ay 3 kardeşimin 1 arkadaşımın mevduattaki paralarını düşük riskli TJI/RPD/GPG benzeri fonlara yatırdım.Dediğiniz gibi düşük risk profilindeki bir fonun bir günde %10 düşmemesi gerekirdi.Öyle olsa agresif fonlar yatırırdım.Dün gece başkalarının parası yüzünden uykum kaçtı, içim sızladı.Kendi paramın derdinden çok başkasının parasına yanıyorum.Ben aldığım riskleri biliyordum ona yanmıyorum, en fazla zamanında çıkmadığım için dertleniyorum.Ama 2-3 risk seiyesinde bu iniş-çıkışalr doğru değil.Bir tek GPG/SUB bu konuda başarılı oldular.Fonlardaki RİSK KONTOLU kavramı sıfırmış anlaşılan.Herkes getirinin büyüsüne kapılmış, benim kapılmam çok garip değil de fon yöneticilerinin bu girdapta sıkışması acaip.Hele RPD'nin 18 lerde long açması anormal bir karar.

Neyse şimdi dertleniyor herkes ama birkaç mesaj önce olduğum şey çok doğru, ben de onu anlatıyorum günlerdir(elbette gülüyorlar) kazanıyor gözüken paralar aslında sanaldı.TL bazında kazandığımız para sadece nominatif bir değerdi.O zaman ülkenin ekonomisi ile kıyaslarsak bir şey ifade etmeyecekti.Hatta iflaslarla/temerrütlerle falan çok daha büyük zararlar olasıydı.

Sıkı bir muhalif olarak belirtmem gerekir ki reis büyük bir kumar oynadı gibi gözükse de bence anormal güzel kurgulanmış bir icraat yaptı.Kendisiyle ilgisi olmayan orta sınıfı çarpmış olsa da doları zirvelerde gezdirip millete kitledi ve devleti kurtardı.Ben bun karşı öne sürülen argümanların geçerli olacağına inanmıyorum.Dolar riski bence bitmiştir.İnşallah da yanılmam.İşin sırrı bunu faizi indirerek yapmış olması hiç katılmasam da kendisinin siyasi bir deha olduğunu gösterdi.Birkaç sene sonra bu sınavın sonucunu görecğiz.

Şimdi şu zarar ettim psikozundan çıkıp yeni yatırım temasını oluşturmak zamanı.Bu konuda fikirler önemli.Ben orta vadede Borsanın iyi olacağını döviz bazlı fonların azaltılması gerektiğini düşünüyorum.Henüz bir aksiyon da almadım.Ortalık biraz sakinleşsin, kaybettik zaten epeyce.

Sayfa 86/1002 İlkİlk ... 3676848586878896136186586 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •