Sayfa 699/1002 İlkİlk ... 199599649689697698699700701709749799 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,585 - 5,592 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

Açılışta 1saat iyi sirkelediler ky yi.bist monte Carlo kumarhanesinden daha beter valla ,

2.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    Açılışta 1saat iyi sirkelediler ky yi.bist monte Carlo kumarhanesinden daha beter valla ,
    dow'da dax'ta normal bir günde böyle birşey görmek mümkünmü? türkiyede böyle çünkü yatırımcının %99'u eğitimsiz, sabırsız, duygularıyla hareket eden bir kitle. ne bir giriş planları var ne de kar alma- stop olma disiplini. altyapı desen felaket, çok usta bir trader bile olsan tam satış vereceğinde uygulama kitlenir, banka kapanır, pazartesi seansın ortasında bakıma girer. o yüzden bistte al-sattan uzak duracaksın.

3.  Alıntı Originally Posted by manevracı Yazıyı Oku
    TKF son 3.5 yılın en rezil dönemine imza attı, alttaki gibi sorumu sordum bakalım cevap gelecek mi? Gelirse mantıklı bir cevap paylaşırım.

Okan Bey Merhabalar,

Daha önce de alttaki gibi yazışmıştık aylık bültenlerde short pozisyonlarınızı takip ediyorduk, ekim aralık vade geçişinde poz sayısını da arttırdığınızı takip ettik. Ancak bu hafta bir şekilde excelde yazan getiriler gelmeye başladı ve maalesef shortların kapandığını hissediyordum.
    Ancak aylık bülteni görmeden de emin olamadım, maalesef bugün acı bir şekilde emin olduk.
    Altta da yazmıştım 2019 eylülden beri tcd yatırımcısıyım ve tkfyi takip ediyorum ama bu sene stopaj vb uzun vadeli düşünüp tkf'ye geçtim ve 6 aydır shortları sırtımızda taşırken 4.kez yaşanan yıl sonu rallisi enflasyon rallisiyle birleşmişken, bu sene seçim belirsizliği, usd bazlı 2022 yüksek getirisi, bist100 için sıkıntılı bir yıl başlatmışken bu kadar ısrarlı taşınan shortların ocak'ta kapanması beni gerçekten şoka uğrattı. Alttaki fotoda ekim sonunda düşüş beklerken nakite geçip sonrasında poz sayımı arttırdığımı çünkü tepeye giderken sert düzeltmelere maruz kalacağımızı düşünüp bu günler için shortları taşıyan tkf payımı arttırmak istedim ve sonuç maalesef hüsran oldu. Gerçeken aralık vade shortlarınızı şubat vadeye taşımama sebebinizi çok merak ediyorum.(aralık vadeye geçişte ayın son gününe kadar ekim vade shortu taşıyıp ay sonundaki son işlem gününde hem ekim hem aralık vadede pozlar duruyordu) Geçen yıl bist100ü bu kadar short taşıyıp görece olarak nasıl başarılı olmayı düşündüğünüzü merak ediyorum diyecektim ancak shortları sonuçta aylık olarak görüyorduk, istemiyorsam tcd alabilirdim bu yüzden bu maliyete katlanmayı tercih ettim ve göz göre göre en az 100bin lira az kazanmışken 6 aylık short maliyetinin üstüne bu kez de düşüş maliyetinde bizi korumayı bıraktığınızı gördük. Bu yüzden maalesef ne tcd, ne tkf en az 2 yıl tacirler fon yatırımından imtina edeceğim, nrc gibi agresif değişken veya popüler mac ve nnf ile en azından viopta anormal yanlış işlem yapma ihtimali olmayan fonlara geçeceğim. TKF maalesef ne kısa vadede ne de 1 yıllıkta bu kadar kötü performansı hiç göstermemişti, son 3 yılda. şimdi baktım 77 hisse senedi fonunda (amerika dahil) sondan 18.konuma gelmiş 1 ocak 2022'den bugüne 1 yıl civarda.
    Cevaplarını ben de çok merak ediyorum. paylaşırsanız sevinirim.

4. Hangi fona gireceksin girin ama ilk önce o fonun portföyünü inceleyin ve portföyde bulunan hisselerin ağırlıklarına/oranlarına bakınız ,değilse pişman olursunuz

ZFB kodlu fonun portföyünde SI sembollü hisse dün % 42,73 oranın da düşüş yaşamış ,fonun portföyünde eşit ağırlıklı olduğu için bu gün fon %4.80 oranın da düşmüş
    dikkatinize arz ederim

5.  Alıntı Originally Posted by Germiyan Yazıyı Oku
    Hangi fona gireceksin girin ama ilk önce o fonun portföyünü inceleyin ve portföyde bulunan hisselerin ağırlıklarına/oranlarına bakınız ,değilse pişman olursunuz

ZFB kodlu fonun portföyünde SI sembollü hisse dün % 42,73 oranın da düşüş yaşamış ,fonun portföyünde eşit ağırlıklı olduğu için bu gün fon %4.80 oranın da düşmüş
    dikkatinize arz ederim
    SI sembollü hissenin veya şirketin ne olduğunu nerden bilicez ki. %50 düşme potansiyeli varmı nasıl takip edicez.

6.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    pazartesi yükseliş beklerim. yakın zamanda para lazımsa lazım olan kadar tutarı bugün veya pzt sabah satardım ben olsaydım. %50'den fazla yüklenmişsem yüklendiğim fazlalık kısmını da satardım. başkasını bilmem ama ben ful satmam.
    hisse fonların çoğunda kârdan zarar oldu dün nakit olmayınca alım giremedim yoksa iyi olurdu, bir de bunlar dışında elimde 6 tane hisse vardı, kuşlu sitede muhtemelen pazarlanan hisselerden, düştükçe alım yaptım zarar katlandı, uzun vade beklerim herhalde. artık buradan satılır mı, yoksa biraz daha alınır mı orası da belli değil, saplandık batağa

7.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Paralarını sayacaklar sonra tekrar biste girecekler.
    Haa bu arada faiz arttırılacak senaryosu başlarsa o ayrı konu
    1 gün bile dayanamadılar.

8.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    hisse fonların çoğunda kârdan zarar oldu dün nakit olmayınca alım giremedim yoksa iyi olurdu, bir de bunlar dışında elimde 6 tane hisse vardı, kuşlu sitede muhtemelen pazarlanan hisselerden, düştükçe alım yaptım zarar katlandı, uzun vade beklerim herhalde. artık buradan satılır mı, yoksa biraz daha alınır mı orası da belli değil, saplandık batağa
    hocam birşey söyleyim, siz hiçbirşeye dokunmayın: ) biraz dinleyip kafayı toparlayınca ne yapacağınıza dair resim karşınızda belirir. yanlış anlamayın sizi kastetmiyorum ama depresyonda olan birisi kesinlikle riskli yatırım yapmamalı, hatta hayatında riskli hiçbirşey yapmamalı, nasıl oluyor bilmiyorum ama keder mıknatıs gibi bela çekiyor. yaptığın her seçim, neyi seçersen seç yanlış oluyor.

Sayfa 699/1002 İlkİlk ... 199599649689697698699700701709749799 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •