Sayfa 743/1002 İlkİlk ... 243643693733741742743744745753793843 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,937 - 5,944 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Altın fonlarında stopaj indirimi devam ediyor mu?

Acil cevap verilirse memnun olurum.

Uzunca bir süredir altın fonlarından uzak kalmıştım ama bankalar altın alım satım makaslarını 50 liraya kadar çıkarmışlar.

-------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    devam ediyor
    30 Haziran 2023 tarihine kadar uzatıldı.

2.  Alıntı Originally Posted by yuji Yazıyı Oku
    devam ediyor
    30 Haziran 2023 tarihine kadar uzatıldı.
    Teşekkürler... Selamlar...
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

3. Yatırım Fonları X

Faiz fena denilip, enflasyondan korunmak için dolar Euro ve altın alındı, aldırıldı Tl den çıkışı ile yerli ve milli olundu. Şimdi altın yasaklanıyor yabancı para alışı zorlaştırılmaya çalışılıyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

4.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Faiz fena denilip, enflasyondan korunmak için dolar Euro ve altın alındı, aldırıldı Tl den çıkışı ile yerli ve milli olundu. Şimdi altın yasaklanıyor yabancı para alışı zorlaştırılmaya çalışılıyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
    borsaya gireceksin diyor: ) ya seve seve..kızmayın reyiz nasıl konuşuyorsa onun üslubuyla konuşuyorum. koskoca bir makamdan daha iyi bilecek halim yok: D

5. misal jeopolitik riskler artsa dolar fonu almak istesek serbest fonlar dışında pek alternatif olmaması dikkatimi çekti. bir tek FUS var galiba. ful abd hazine bonosundan oluşuyor, mantıklı. getirisi 1,3,6 ve 12 aylık bazda dolar/tl'nin üstünde. ilerde dolar/tl yükselirken bunun zarar yazma olasılığı varmı acaba?

zaten bu fon dışında zarar yazmış birkaç usd eurobond ve usd borçlanma araçları fonundan başka alternatif yok..yada ben bulamadım.

6.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    misal jeopolitik riskler artsa dolar fonu almak istesek serbest fonlar dışında pek alternatif olmaması dikkatimi çekti. bir tek FUS var galiba. ful abd hazine bonosundan oluşuyor, mantıklı. getirisi 1,3,6 ve 12 aylık bazda dolar/tl'nin üstünde. ilerde dolar/tl yükselirken bunun zarar yazma olasılığı varmı acaba?

zaten bu fon dışında zarar yazmış birkaç usd eurobond ve usd borçlanma araçları fonundan başka alternatif yok..yada ben bulamadım.
    Aslında dolar bazlı fonalrda %10 stopaj olduğu için ( tl getiri üstünden), sırf fiziki dolar ile eşitliği sağlaması için bile, dolardan %10 fazla getirmeli.
    Bizdeki eurobond fonları bile tuhaf şekilde dolar getirisinin altında kalıyor. Yani dolar bazlı eurobond alıyor, üstüne onun faizini alıyor ama yine de geride..
    Ben uzun yıllar kare portföy KUB taşıdım. direk dolar fonu değil ama, çok aktif yönetilen bir değişken döviz fon, yurtdışı hisse/Eft alıp, bunların oranlarını sık güncelliyordu ve doları çoğu zaman geçiyordu.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

7.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Aslında dolar bazlı fonalrda %10 stopaj olduğu için ( tl getiri üstünden), sırf fiziki dolar ile eşitliği sağlaması için bile, dolardan %10 fazla getirmeli.
    Bizdeki eurobond fonları bile tuhaf şekilde dolar getirisinin altında kalıyor. Yani dolar bazlı eurobond alıyor, üstüne onun faizini alıyor ama yine de geride..
    Ben uzun yıllar kare portföy KUB taşıdım. direk dolar fonu değil ama, çok aktif yönetilen bir değişken döviz fon, yurtdışı hisse/Eft alıp, bunların oranlarını sık güncelliyordu ve doları çoğu zaman geçiyordu.
    hocam FUS doları yıllık bazda %3 geçmiş en azından, bu senin dediğin KUB bir de dolara %10 yenilmiş, artı hisse taşıyor, rpd dışında değişken fonların güvenilmezliği bu kadar ortadayken gerçekten bir risk durumunda buna geçmeye kalkarsan halin yaman: )

bir siyah kuğu durumunda misal putin denen faşist diktatör etkisi 1 km çaplı küçük başlıklı da olsa nükleer bomba attığı gün %50 altın, %50 dolara geçilmeli derim ben portföyde(dolar bazlı birşey değil sadece dolar). allah korusun, fena can sıkıcı lanet konular tabi ama bunlara sakin günlerde sakin kafayla hazırlanmak gerek. elinde mutlaka plan olmalı.

8.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    hocam FUS doları yıllık bazda %3 geçmiş en azından, bu senin dediğin KUB bir de dolara %10 yenilmiş, artı hisse taşıyor, rpd dışında değişken fonların güvenilmezliği bu kadar ortadayken gerçekten bir risk durumunda buna geçmeye kalkarsan halin yaman: )

bir siyah kuğu durumunda misal putin denen faşist diktatör etkisi 1 km çaplı küçük başlıklı da olsa nükleer bomba attığı gün %50 altın, %50 dolara geçilmeli derim ben portföyde(dolar bazlı birşey değil sadece dolar). allah korusun, fena can sıkıcı lanet konular tabi ama bunlara sakin günlerde sakin kafayla hazırlanmak gerek. elinde mutlaka plan olmalı.
    Doğru ama, siz 1 yıllığa bakıyorsunuz. Fotoğraftan biraz geri çekilip bakarsanız, 5 yıl gibi uzun vadede , fus dolar ile neredeyse aynı iken, kub'un 5 yıllık performansı , neredeyse her yıl doların %27-28 ortalama üstünde. Dolar bazında yıllık bu getiriler de, hafife alınacak düzeyde değil pek.
    Dediğiniz gibi bir jeopolitik kaotik riskte ise, zaten fiziki emtia ya da güvenli paraları taşımak elbette evladır. Sadece bu iki fon özelinde---ve normal koşullar ve statüko altında---söyledim. Selamlar.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Sayfa 743/1002 İlkİlk ... 243643693733741742743744745753793843 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •