Sayfa 739/1002 İlkİlk ... 239639689729737738739740741749789839 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,905 - 5,912 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    5 yıllık uzun perspektifte bile altının performansını geçebilmiş tek altın fonu yok. Finans dünyasında bile bu liyakatsizlik , bu kifayetsizlikten midem bulanıyor gerçekten.
    Yastık altında altın tutmaktan bir tık ( en azından yıllık %1-2 relatif ) farkın olmayacaksa sen niye fonsun, niye yönetim ücreti alıyorsun.
    Hocam ben de bu aralar arastirdim altın yatirimini. Kaydi gram alsak makas yüksek, satarken fiyat ne olur belli değil. Fon olarak arastırmamıştım. Fonda makas, vergi yok diye mantıklı gelmişti bana. Ama orada da kayıp var demişsiniz. Demek ki sizin de dediğiniz gibi en iyisi fiziki alıp uzun süre elde tutmak. Yoksa altından yatırım olmayacak. Genel olarak baktığımda da FED faizi bırakana kadar yabancı borsalardan da pek fayda yok gibi gözüküyor. Yeni hükümet kurulana kadar bizim borsayı da kestiremiyorum. Kendi adıma, bu şartlarda yatırım tercihlerini dikkatli ve kademeli yapmayı planlıyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by Ozzeus Yazıyı Oku
    Hocam ben de bu aralar arastirdim altın yatirimini. Kaydi gram alsak makas yüksek, satarken fiyat ne olur belli değil. Fon olarak arastırmamıştım. Fonda makas, vergi yok diye mantıklı gelmişti bana. Ama orada da kayıp var demişsiniz. Demek ki sizin de dediğiniz gibi en iyisi fiziki alıp uzun süre elde tutmak. Yoksa altından yatırım olmayacak. Genel olarak baktığımda da FED faizi bırakana kadar yabancı borsalardan da pek fayda yok gibi gözüküyor. Yeni hükümet kurulana kadar bizim borsayı da kestiremiyorum. Kendi adıma, bu şartlarda yatırım tercihlerini dikkatli ve kademeli yapmayı planlıyorum.
    Hocam altın fonları her yıl altından, 2-3 puan tokat yiyorlar. Uzun vade 4-5 yıl tutan bir adam neredeyse altınlarının gram bazında bileşikle dörtte birini kaybeder.
    Dediğiniz gibi internet üzerinde normal altında da makas çok çok fazla.
    Borsa yatırım fonu gldtr gibilerine bakıyorsun. Yine altının gerisinde sürekli.
    Ama altın fonları içinde portföyü en büyük, en çok yatırımcının girdiği altın fonu, getirisi altına göre en kötü olan. Şaka gibi.
    Finansal okuryazarlık da yok yani.
    1 ons altının üretim maliyeti yaklaşık 1250 dolar ( asci index). Bu kabaca taban fiyat. Ve 1 ons altın fiyatı 1830 dolar civarında. Yani tarihte ilk kez %50 gibi düşük bir orana düştü bu karlılık.
    Öte yandan baskı altındaki ve fair price ( adil fiyat ) verilerine göre %20-25 civarı daha düşük işlem gören usdtry kuru var.
    O yüzden bu ikisinin kombinasyonu ile bence şu sıralar en mantıklı yatırım gram altın ve muadilleri.
    Zaten bu dönemde tek kaygım, yıllarca biriktirdiklerimin alım gücünü koruyabilmek. Reel getiriden vazgeçtim.
    Belki makaslı da olsa altın alınıp vadeli altın hesabına konup makas dezavantajından vade geçtikçe kurtulunabilir bir miktar.
    Midastan yabancı gold etf alayım dedim. Onun da dolar makası yayla gibi. Yani ilk hamlede %4-5 kaybedilir mi ? İnsanın içi acıyor.

Ben yine de diğer altın fonlarına göre en başarılı olandan bir miktar aldım.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bütün borsa ya bağlı fon ve hisselerden çıkıp direkt döviz veya altın a bağlı fonlar dan almak en iyisi , direkt döviz ve altın makaslardan dolayı mantıklı degil

4. Gram altına getiri olarak en çok yaklaşan yatırım fonu borsada işlem gören gldTR kodlu Finansbank'ın altın fonu. 5 yılda %550 getirmiş. Gram altın %554. Tradingview üzerinden baktığım kadarıyla

5. myfinans arkadaşın sıkça söylediği gibi enflasyon gerçekten çok fena arkadaşlar tv'de verilen rakamlar yalanın algının daniskası, hatta öyleki depremden beridir hızı geçen seneki seviyeye ulaştı, sırf bu yüzden bistte 5 binin artık dip seviye olduğunu düşünüyorum. depremin düşüreceği ekonomik büyüme rakamını bes'ten para girişi terazi şeklinde dengeliyor. artık 4500 dahi zor. tabiki kimseye al tavsiyesi veremem ama şunu kesin söylerim burdan almayan 6 binden alıp da %20 kayıp riskine hiç girmesin. deprem bölgesinden de iyi haberler geldikçe adım adım yükseliş geleceğini, seçimin ertelenmesinin(yeni tarih net olduğu sürece) bisti etkilemeyeceğini düşünüyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    myfinans arkadaşın sıkça söylediği gibi enflasyon gerçekten çok fena arkadaşlar tv'de verilen rakamlar yalanın algının daniskası, hatta öyleki depremden beridir hızı geçen seneki seviyeye ulaştı, sırf bu yüzden bistte 5 binin artık dip seviye olduğunu düşünüyorum. depremin düşüreceği ekonomik büyüme rakamını bes'ten para girişi terazi şeklinde dengeliyor. artık 4500 dahi zor. tabiki kimseye al tavsiyesi veremem ama şunu kesin söylerim burdan almayan 6 binden alıp da %20 kayıp riskine hiç girmesin. deprem bölgesinden de iyi haberler geldikçe adım adım yükseliş geleceğini, seçimin ertelenmesinin(yeni tarih net olduğu sürece) bisti etkilemeyeceğini düşünüyorum.
    seçimin ertelenmesi mi?

7.  Alıntı Originally Posted by Byccx Yazıyı Oku
    seçimin ertelenmesi mi?
    ya tüm yutuberler bunu konuşuyor. arka mahallelerin gündemi bu. pek gerçekdışı da sayılmaz, mayısa kadar 10 şehir oy verecek duruma getirilebilir mi? keşke başarsalar.

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Hocam altın fonları her yıl altından, 2-3 puan tokat yiyorlar. Uzun vade 4-5 yıl tutan bir adam neredeyse altınlarının gram bazında bileşikle dörtte birini kaybeder.
    Dediğiniz gibi internet üzelar makası yayla gibi. Yani ilk hamlede %4-5 kaybedilir mi ? İnsanın içi acıyor.

Ben yine de diğer altın fonlarına göre en başarılı olandan bir miktar aldım.
    yanlış hesap !
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

Sayfa 739/1002 İlkİlk ... 239639689729737738739740741749789839 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •