Sayfa 363/1002 İlkİlk ... 263313353361362363364365373413463863 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,897 - 2,904 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by ozdess Yazıyı Oku
    Merkez bankası faiz artırırsa TPF gibi borçlanma araçları fonları düşüş gösterir mi?
    TPF % 61,53 DT ve % 24,24 Finansman Bonosu ağırlıklı.

Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum.

Ancak DT ve Finansman Bonoları piyasa faizine göre fiyatlanıyor, Merkez Bankası faiz oranlarına çok bağlı değil diye düşünüyorum.
    Piyasa faizleri yükselir, devlet daha yüksek faizli tahvil çıkarır ise, mevcut tahvillerin değeri düşer, elinde bu tür tahvil bulunduran fonların da getirileri düşer diye bir mekanizma olmalı.

Ek olarak; piyasa faizini etkileyecek oranda bir değişiklik yapılabilir mi MB tarfından bu da bir soru işareti!

Yine de konunun uzmanı değilim, yazdıklarım bir yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalı.

2.  Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku
    TPF % 61,53 DT ve % 24,24 Finansman Bonosu ağırlıklı.

Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum.

Ancak DT ve Finansman Bonoları piyasa faizine göre fiyatlanıyor, Merkez Bankası faiz oranlarına çok bağlı değil diye düşünüyorum.
    Piyasa faizleri yükselir, devlet daha yüksek faizli tahvil çıkarır ise, mevcut tahvillerin değeri düşer, elinde bu tür tahvil bulunduran fonların da getirileri düşer diye bir mekanizma olmalı.

Ek olarak; piyasa faizini etkileyecek oranda bir değişiklik yapılabilir mi MB tarfından bu da bir soru işareti!

Yine de konunun uzmanı değilim, yazdıklarım bir yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalı.
    İçerisindeki bono ve tahvillerin vade faizine de bakmak lazım ama ciddi bir yükseliş gelirse, ters etkilenir. MB faiz arttırırsa, fondaki kıymetlerin de değeri düşer.

3.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    O zaman için su serpeyim. Aşağıdaki linke giriyoruz, 30 yıllık S&P grafiği, oradan ayı piyasalarının ne kadar sürdüğüne göz atabilirsi.

Ayı piyasaları 2000 yılındaki "teknoloji balonu"nu saymazsak, ki o ekstrem bir durumdu, şu andaki sürece benzemiyor, en az 6 ay, en fazla 18 ay sürmüş. Yani en kötü daha bir yıl böyle devam eder, ya da bir kaç ay sonra düzlüğe çıkabiliriz. Ben iyimser taraftayım, 6-12 ay benim yatırım pesrpektifimde oldukça kısa süreler. Ben düştükçe ağırlığını arttırmayı planlıyorum.

https://www.macrotrends.net/2324/sp-...cal-chart-data
    görünen o ki her düşüşün sonunda yükseliyor, sadece aradaki süreler farklı, ben de uzun vade diye başladım aslında ama biraz moralim bozulmaya başlamıştı, sabırla bekleyip düşüşlerde almaya devam edeceğiz artık,
    umarım genelde yaptığım zarar çıkınca satmak gibi bir hatayı bunlarda yapmadan uzun vade bekleyebilirim.

4.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    maliyet çok iyiymiş, benimkiler 9500 civarına geliyor herhalde, düştükçe ben de alıyordum ama artık bıktırdı, baktım buradan hayır yok emtialara bulaştım şimdi de onlar düşüyor, nereye el atsak zarar.
    Bana da IPB den çok zarar yazdı, sinirlendim sattım. Buradan kademeli alım yaptım. Ben yakında toplanacağını düşünüyorum nasdaq ın. Ama dolar içeride düşer mi o net değil.

5. Merhaba, çok sorulan klasik sorulardan biri geliyor

TGE için 11.03 tarihinde saat 13.00 öncesi satış vermiştim. Valör 16.03 görünüyor. Portföyüm epeyi eridi. Satış gelince düzelir mi bu ? Ziraat böyle mi hesaplıyor acaba.
    Ayrıca 11.03 akşam fiyatı mı geçerli olur ?
    Şimdiden teşekkürler ve bol kazanç dilerim arkadaşlar.

6. 16,03 valorü doğru. Evet 11,03 gün sonu belirlenen fiyat geçerli. " Satış gelince düzelir mi bu? " ile ne demek istedin onu alamadım. Ama son günlerde emtia fiyatlarında düşüş olduğu için bu durum fon fiyatına olumsuz olarak yansıyor. Düşüş sonrası bir yerde fiyat dengelenecek ve duruma göre fon da buna göre hareket edecekir. Bu fon içinde az da olsa Eurobond v.s yatırım araçları da var.

7. Şu an fonu satmamışım gibi. 11.03 sonrası düşüşler fondaki miktara yansıyor hocam. Bu şekilde söylemem daha doğru olacaktır haklısınız. Ekstradan -5 -6 gibi bir kayıp söz konusu çünkü.

8.  Alıntı Originally Posted by Scarface87 Yazıyı Oku
    Şu an fonu satmamışım gibi. 11.03 sonrası düşüşler fondaki miktara yansıyor hocam. Bu şekilde söylemem daha doğru olacaktır haklısınız. Ekstradan -5 -6 gibi bir kayıp söz konusu çünkü.
    Merhaba siz satış verdiğiniz gün fiyat üzerinden bgün 14.30 civarı alacaksınız bugün yansıyan düşüş sizi etkilemez

Sayfa 363/1002 İlkİlk ... 263313353361362363364365373413463863 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •