Sayfa 967/1002 İlkİlk ... 467867917957965966967968969977 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,729 - 7,736 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Döviz ile alınan fonlarda getiri kesinlikle Eurobond ve DİBS getirisine göre çok kötü. Boşu boşuna hamallık.
    Konu hakkında hiç bilgisi olmayan, bu manasız mesajdan çok yanlış anlamlar çıkarabilir. Burada yazılanların da bir sorumluluğu olmalı.

O kadar genel bir sınıf hakkında bu kadar kesin konuşan "sallıyordur".

Bankaların mevzuat baskısı yüzünden neredeyse al götür diyeceği dövize sadece ters repo ve mevduat kompozisyonu ile Euro bazında bile mk 7+ oran getiriler var ki bunlar bilene iyi fırsatlar iyi enstrümanlar var.

Bunları konuşmaya bile çekiniyor insan çünkü devlet bunu görüp kurutur diye korkuyorum. Daha önce olmamış durum değil.

2.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Bu döviz serbest fonlar çok az getiriyor. Uğraşmaya değmez. Eurobond ve DİBS daha cazip bunlara göre. Ayrıca 200bin$€ alım üstünde özel şirketlerin eurobond ları epey iyi oluyor.
    Orası öyle az getiriyor ama miktarlar çok değil diye eurobond almak istemedim, aslında borsadan çıkıp tamamen eurobond'a geçmek gibi bir niyetim vardı da bir türlü zararı kurtarıp hisseleri satamadım, bu sırada da eurobond faizleri de düştü şimdilik olmadı yani. Dibs konusunu da tam incelemedim aslında ona bir bakayım.

3.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Dolarınız yine dolar, o yüzden eksi olmaz tabi.
    Ayrıca faiz artışıyla normal bir politikaya döneceğimiz düşüncesinin yarattığı olumlu hava ile CDS'ler düştüğünden bu fonların değeri artıyor.
    Dövizle aldığınız fonları etkileyen en önemli unsur cds'lerdir.
    Tam emin değilim ama daha önce denemek için aldığımda alır almaz ana paradan eksiye geçtiğimi hatırlıyorum sanki, belki de cds ile ilgileri varsa tam yükseldiği zamana denk gelmişimdir, bir de tl. olarak alınanlar düşüyorsa bunlar neden düşmesin diye bir mantık yürütüyordum ama alakası yokmuş anlaşılan. Cds düşüşü bunlara yarıyorsa şimdilik devam etmekte fayda var o halde.

4.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Yarın (Pazartesi) 32 günlük mevduatta %40'lı rakamlar görüleceği ilgili söylentiler var. Cuma günü Akbank %36 tanışma faizi veriyordu.

Böyle olursa, para piyasası fonlarında da 1 hafta 10 güne, MK karşılığı %40 üzeri getiriler görebiliriz.

Ayrıca kısa vadeli serbest TL fonlarda da aynı şekilde getiriler olabilir. Bu fonlar %100'e kadar mevduat tutabiliyor, normal para piyasa fonları azami %50. Tabiki serbest fonlarda %10 kardan stopaj var. Para piyasası fonları yıl sonuna kadar stopaj dan muaf.

Önümüzdeki dönemde mevduat oranlarında artış görürsek, kısa vadeli serbest TL fonlarının sayısında da artış olabilir.

Tabi para piyasası fonlarına SPK'dan dönem dönem azami mevduat oranı ile ilgili müdahale olabiliyor, 2019'dan önce azami %10'du.
    https://10haber.net/2023/08/28/tl-me...sliyor-242431/
    Müzmin bir secbul fanıyız. Yerim, içerim, saplarım. Ey yatırımcı nâdânı terk etmeden yaranı arzulama...DM'den babam sen misin diye sormayın lütfen. Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.

5. 25 Ağustos Cuma 21:01
    İ"Ş BANKASI 147 İŞTİRAKİNİN PAYLARINI, BANKANIN %100 BAĞLI ORTAKLIĞI ŞEKLİNDE YENİ KURULACAK BİR ANONİM ŞİRKETTE TOPLAYACAK"
    Bunu nasıl yorumlamamız lazım, işbankadı iştirakları endeksi yönünden olumlu ya da olumsuz bir fikir verir mi?

6. EKF kira sertifikası fonu %2,18 düşüşü nasıl başarmış acaba ? Kirayı ödemeyenler mi var ?

7.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Tam emin değilim ama daha önce denemek için aldığımda alır almaz ana paradan eksiye geçtiğimi hatırlıyorum sanki, belki de cds ile ilgileri varsa tam yükseldiği zamana denk gelmişimdir, bir de tl. olarak alınanlar düşüyorsa bunlar neden düşmesin diye bir mantık yürütüyordum ama alakası yokmuş anlaşılan. Cds düşüşü bunlara yarıyorsa şimdilik devam etmekte fayda var o halde.

Gümüşün onsu olurda tekrar 22$ seviyelerine yaklaşırsa alabildiğiniz kadar Gümüş fonu alın. Çeşitli seçenekler var. Gümüşün madende ve sonra rafineride gerçek üretim maliyeti 24$ ları geçti ve 25$ lara yaklaştı global ölçekte. Yani buralar artık yeni dipler olacaktır. Üretim maliyeti yükseldiği için spottaki düşük fiyata göre maden üretimi azalacaktır ve zamanla fiyat yukarılara daha hızlı çıkıp yeni bir taban belirleyecektir, bu taban üretim maliyetinin üzerinde olacaktır. Yani Gümüşün tabanı artık 24$-25$ civarıdır diyebiliriz 2023 yılı için.

Kıymetli madenlerde üretim maliyetinden veya altından aldığınız zaman uzun zamanlı tutmak için en iyi noktadan almış oluyorsunuz. Zarar etme ihtimaliniz düşük oluyor. 22$ bandı alım için çok iyi bir noktadır. Hatta buralar bile fena sayılmaz alım için.

8.  Alıntı Originally Posted by ayhanol1 Yazıyı Oku
    Garanti bankası gecelik repo olan 3 günlük yani hafta sonu için 0.2599 getiri verdi Yani günlüğü 0.866 olmuş. PPZ'yi geçti. PPZ cuma günü için günlük 0.0805 vermişti. Bu hafta vadeli mevduatlarla beraber günlük 0.100 üzeri bekliyorum..
    Şimdi garanti bankası repo'ya girip 100k için denedim ama günlük 10 tl. olarak sonuç verdi, anlayamadım bana çok düşük geldi.

Sayfa 967/1002 İlkİlk ... 467867917957965966967968969977 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •