Sayfa 335/1002 İlkİlk ... 235285325333334335336337345385435835 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,673 - 2,680 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ARKANA BAK TAM ORADAYIM
    Gönderi
    1,672
    Merhabalar,
    %10 stopajlı A fonumu 5bin kar ile ve B fonumu ise 8bin zarar ile sattım.
    A fonumun satışından kardan, önce 500 stopaj kesildi, sonrasında iade edildi.

1. soru: Şimdi ben içerde 7500 stopaj alacaklı mıyım, diğer kar eden fonlarımı da sattığımda 7500 e kadar iademi alacağım?
    2. soru: Bu alacak hakkım ne zamana kadar baki kalıyor?

Teşekkürler.
    I WANT TO PLAY A GAME ==> ( twitter'a gel )

2. Bist100 endeksi savaşın çıktığı günkü kayıplarını - tuprs krdmd eregl vb bazı hisselerde ki yukarı sert hareketlerle- neredeyse geri almış durumda, fakat hisse yoğun fonlarda, en azından benim taşıdıklarımda (NNF MAC EID OPH OPI KYA) durum felaket, en kötü durumda olan MAC ve OPH, son bir hafta içindeki tepki hareketine, endekse eşlik edebilen sizin bildiğiniz HSY fonu var mı, paylaşırsanız sevinirim, saygılar... ☺️

3.  Alıntı Originally Posted by abelardousa Yazıyı Oku
    Bist100 endeksi savaşın çıktığı günkü kayıplarını - tuprs krdmd eregl vb bazı hisselerde ki yukarı sert hareketlerle- neredeyse geri almış durumda, fakat hisse yoğun fonlarda, en azından benim taşıdıklarımda (NNF MAC EID OPH OPI KYA) durum felaket, en kötü durumda olan MAC ve OPH, son bir hafta içindeki tepki hareketine, endekse eşlik edebilen sizin bildiğiniz HSY fonu var mı, paylaşırsanız sevinirim, saygılar... ☺ï¸
    DPT, ALC,YHS
    Bunlar daha hızlı toparlamış görünüyor

4.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    sabah ben de boşa çıkan nakitle osd ve ybs ye ekleme mi yapayım yoksa yot mu alayım diye karar veremedim ppf de kaldım, sonuçta hepsi de enflasyon karşısında çok yetersiz kalıyor ama bu ortamda yapacak bir şey yok, hisse fonlar bir ileri bir geri yapıyor, altın, gümüş, petrol fonları aldı başını gitti, ne yapacağımızı şaşırdık.
    Adamın biri, Eski zamanlarda dağlardan kestiği buzları getirip pazar yerinde satıyormuş. bakmış hava sıcak, buzlar hızla eriyor, bağırmaya başlamış:
    -Ne olur Sermayesi eriyen şu adama acıyın! yani bir an önce buzları alın da çoluk çocuğumun nafakasını alayım demek istemiş.
    bizim içine düştüğümüz durum da buna benziyor. enflasyon yüzde 54, o da resmi olanı, normalde en az yüzde yüz. biz koskoca yılda yüzde 30 40 kazanır mıyız diye sitres topu oluyoruz. halbuki sermayenin yarısını bir senede eritmişiz, acıyıp yardım edenimiz de yok malesef.
    sadede geliyorum, bu gün bu durum, Tunç Şatıroğlu'na soruldu. hocanın korunma önerisi şu:
    portföyü üç enstroman arasında dağıtın diyor, borsa, altın ve dış borsalara yatırım yapan, ama sağlık gibi belli bir sektöre değil, genele yatırım yapan bir fona. ben dış borsalara yatırım düşünmediğimden yerli hisse ve altın fonlarından oluşan bir ayarlama yapacağım. yarı altın yarı uygun olan bir fon alıp üç ayda tutsam ortalama yüzde 12 kazanırdım. geçen yılın tamamını bu şekilde geçirseydim yüzde 62 civarı net kazancım olurdu. geçen haftan borsanın yüzde 8 düştüğü gün altın yüzde 7 kazandı. bu şekilde param parça yok borçlanma, yok değişken, yok osd yok ösd derken sadece paramızı biz yiyemedik, buyrun sizler afiyetle yiyiniz diye birilerine kaptırmış oluyoruz diye düşünüyorum acizane ve de nacizane. tuvalet kâğıdının dahi yüzde yüzden fazla yıllık değerlendiği canım ülkemde tl, sadece günlük alışverişlerde kullanılan bir pul haline geldi maalesef. yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir. sermayesi eriyen bir şaşkının hezeyanlarıdır.

5.  Alıntı Originally Posted by Kandirildim Yazıyı Oku
    DPT, ALC,YHS
    Bunlar daha hızlı toparlamış görünüyor
    tepkide ağırlıklı olarak demirçelik olmak üzere bist30 hisseleri başı çekince maalesef böyle oldu. bu da elimizdeki fonların duruma göre aksiyon alamadıkları gerçeğini ortaya koyuyor. bahsettiğiniz fonlar bu şekilde.

6.  Alıntı Originally Posted by abelardousa Yazıyı Oku
    Bist100 endeksi savaşın çıktığı günkü kayıplarını - tuprs krdmd eregl vb bazı hisselerde ki yukarı sert hareketlerle- neredeyse geri almış durumda, fakat hisse yoğun fonlarda, en azından benim taşıdıklarımda (NNF MAC EID OPH OPI KYA) durum felaket, en kötü durumda olan MAC ve OPH, son bir hafta içindeki tepki hareketine, endekse eşlik edebilen sizin bildiğiniz HSY fonu var mı, paylaşırsanız sevinirim, saygılar... ☺️
    MAC ve OPH benim de zararda olduklarım, 15 gün kadar önce aynı miktarda 8 tane HSY fon aldım, savaş sonrası hepsinde aynı miktarda ortalama düşürdüm, diğerleri zararı kurtardı ama OPH %4, MAC %8 zararda, nasıl oluyor, içlerindeki hisseler nedir anlamış değilim.

7.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    Adamın biri, Eski zamanlarda dağlardan kestiği buzları getirip pazar yerinde satıyormuş. bakmış hava sıcak, buzlar hızla eriyor, bağırmaya başlamış:
    -Ne olur Sermayesi eriyen şu adama acıyın! yani bir an önce buzları alın da çoluk çocuğumun nafakasını alayım demek istemiş.
    bizim içine düştüğümüz durum da buna benziyor. enflasyon yüzde 54, o da resmi olanı, normalde en az yüzde yüz. biz koskoca yılda yüzde 30 40 kazanır mıyız diye sitres topu oluyoruz. halbuki sermayenin yarısını bir senede eritmişiz, acıyıp yardım edenimiz de yok malesef.
    sadede geliyorum, bu gün bu durum, Tunç Şatıroğlu'na soruldu. hocanın korunma önerisi şu:
    portföyü üç enstroman arasında dağıtın diyor, borsa, altın ve dış borsalara yatırım yapan, ama sağlık gibi belli bir sektöre değil, genele yatırım yapan bir fona. ben dış borsalara yatırım düşünmediğimden yerli hisse ve altın fonlarından oluşan bir ayarlama yapacağım. yarı altın yarı uygun olan bir fon alıp üç ayda tutsam ortalama yüzde 12 kazanırdım. geçen yılın tamamını bu şekilde geçirseydim yüzde 62 civarı net kazancım olurdu. geçen haftan borsanın yüzde 8 düştüğü gün altın yüzde 7 kazandı. bu şekilde param parça yok borçlanma, yok değişken, yok osd yok ösd derken sadece paramızı biz yiyemedik, buyrun sizler afiyetle yiyiniz diye birilerine kaptırmış oluyoruz diye düşünüyorum acizane ve de nacizane. tuvalet kâğıdının dahi yüzde yüzden fazla yıllık değerlendiği canım ülkemde tl, sadece günlük alışverişlerde kullanılan bir pul haline geldi maalesef. yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir. sermayesi eriyen bir şaşkının hezeyanlarıdır.
    doğru diyorsun üstad borçlanma fonuymuş, ppf fonuymuş boşa kürek çekiyoruz aslında yıllık %30 bile getirmezler ama riski az olsun dedik değişken fonlara girdik yerimizde saydık, biraz risk alalım dedik yerli yabancı hisse fonlara girdik zarar ettik, kademeli alım yapalım dedik düşüş bir türlü bitmedi zarar daha da arttı, son zamanlarda altın gümüş ve petrol fonları güzel çıktı, şimdi onlara girelim desek kesin yine terste kalırız. ben yine de her düşüşte yerli yabancı hisse fonlarını almaya devam ediyorum, altın için geç mi kaldık ona karar veremedim.

8.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    doğru diyorsun üstad borçlanma fonuymuş, ppf fonuymuş boşa kürek çekiyoruz aslında yıllık %30 bile getirmezler ama riski az olsun dedik değişken fonlara girdik yerimizde saydık, biraz risk alalım dedik yerli yabancı hisse fonlara girdik zarar ettik, kademeli alım yapalım dedik düşüş bir türlü bitmedi zarar daha da arttı, son zamanlarda altın gümüş ve petrol fonları güzel çıktı, şimdi onlara girelim desek kesin yine terste kalırız. ben yine de her düşüşte yerli yabancı hisse fonlarını almaya devam ediyorum, altın için geç mi kaldık ona karar veremedim.
    Ben tam terdi fiziki dolar dusunmeye basladim...

Sayfa 335/1002 İlkİlk ... 235285325333334335336337345385435835 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •