Sayfa 500/1002 İlkİlk ... 4004504904984995005015025105506001000 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,993 - 4,000 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Portföyün tamamı ppf de veya kkm de olmayan herkes bu ay zararda anlaşılan, gerçi aylardır zarardayız da aslında, bu durum yakın zamanda düzelecek gibi de görünmüyor, bir ay +2 yapsak öbür ay -3 yapıyoruz, gerçek enflasyon aylık %8-10 olsa durumun vahimliği ortada. Aynı şekilde ben de zararda olan fonlara ilave mi yapsam, kkm mi yapsam karar veremedim. Veya başka şekilde değerlendiririm diye nakite geçenleri nkolay ve ppf yapıyorum.

sn ersunan aynı durumdayım.
    Şu an %50 kkm deyim. Bu hafta içinde %75 kkm olacağım.
    Hiç bir yatırım aracı paramızın değerini korumuyor.
    Yakın zamanda da değişecek bir şey olacağını düşünmüyorum artık.
    Ticaret yapıp ürün stoklayanlar şu an bu değeri koruyabiliyor.
    Onun haricinde bu saatten sora ne ev, nede araba...

2.  Alıntı Originally Posted by Kandirildim Yazıyı Oku
    sn ersunan aynı durumdayım.
    Şu an %50 kkm deyim. Bu hafta içinde %75 kkm olacağım.
    Hiç bir yatırım aracı paramızın değerini korumuyor.
    Yakın zamanda da değişecek bir şey olacağını düşünmüyorum artık.
    Ticaret yapıp ürün stoklayanlar şu an bu değeri koruyabiliyor.
    Onun haricinde bu saatten sora ne ev, nede araba...

hepimizin durumu hemen hemen aynı zaten, aylardır eksideyiz artıda olan fonlar bile aslında ekside. 20 aralık öncesi ev araba alanlar veya bazı hisse senetlerini alıp bekleyebilenler durumu kurtardılar.
    ppf de duranları kkm yapayım diyorum zarardaki fonlarda daha da düşüş olursa nakit para kalmıyor, nkolay bonoları bozdurayım diyorum arada %5-6 puan fark var, doların durumu belirsiz, inse bir dert çıksa bir dert, iki arada kaldık, zaten istenen de bu herhalde milleti bıktırıp hata yapmaya zorlamak.

3. Bazenleri aklima cilginca bir fikir geliyor. Sonra kendimi frenliyorum.

Diyorum ki kendi kendime sepeti filan bosver. Yok tarim yok enerji yok doviz hicbiriyle ugrasma. Dogru anda girmek bir dert , dogru anda cikmak bi dert. Piyasa rasyonel olarak hareket etmezse ne olacak diyorum IJT ve TGE kac ay , kac sene beklerim kim bilir. Kisa dogru gida krizi cikmazsa , fed sayesinde enerji ve emtia fiyatlari daha da duserse IJT ve TGE de ne zamana kadar bekleyecegim kim bilir. Gida ve enerji krizi cikacak diye yatirim yapmistim. Beklentim hala bu yonde. Ama iste bekledigim kriz cikmazsa Bu fonlarin zarari telafi edecek imkanida yok. Belki onumuzdeki 2 sene boyunca eksi yazabilirler.

Ama diyorum bacasi tuten sirket oylemi fon aldigimizda 10-30-50 sirkete yatirim yapiyoruz. Bu sirketlerden bazilari yukselmese bile bazilari iyi yukselecektir. Fon yoneticileri donemsel olarak bu sirketleri tahmin edip analiz edebilirler. Aklimdan bazen cilgin su fikir geciyor 3 hisse yogun fon al , 3 hisse yogun serbest fon al ve 6 ay - 1 yil boyunca hic bakma.

Borsalar dogasi geregi long olmak zorundalar ama tarim , enerji ve sanayi emtialari boyle degil diye dusunuyorum.

Yatirim tavsiyesi olarak algilanmasin lutfen. Zaman zaman aklima gelen dusunceler, yaniliyor olma ihtimalim cok yuksek.

4.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Portföyün tamamı ppf de veya kkm de olmayan herkes bu ay zararda anlaşılan, gerçi aylardır zarardayız da aslında, bu durum yakın zamanda düzelecek gibi de görünmüyor, bir ay +2 yapsak öbür ay -3 yapıyoruz, gerçek enflasyon aylık %8-10 olsa durumun vahimliği ortada. Aynı şekilde ben de zararda olan fonlara ilave mi yapsam, kkm mi yapsam karar veremedim. Veya başka şekilde değerlendiririm diye nakite geçenleri nkolay ve ppf yapıyorum.
    neden kkm sterlin yapmıyorsunuz eğer borsalarda yükselişi kaçırma korkunuz varsa? sterlin grafiğine bakarsanız dünya borsalarıyla tamamen kolore olduğunu görürsünüz dow 10 gidiyorsa sterlin yaklaşık 2-3 gidiyor ki euroya göre çok iyi bir oran.

5.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    neden kkm sterlin yapmıyorsunuz eğer borsalarda yükselişi kaçırma korkunuz varsa? sterlin grafiğine bakarsanız dünya borsalarıyla tamamen kolore olduğunu görürsünüz dow 10 gidiyorsa sterlin yaklaşık 2-3 gidiyor ki euroya göre çok iyi bir oran.
    olabilir tabi, bir kısmını dolar bir kısmını sterlin şeklinde de yapabilirim aslında dünya borsalarından bu sene hiç umudum yok belki yıl sonunda bir hareket olabilir deniliyor, az miktarda ytd hariç elimdeki yabancı ve tematik fonların hepsini sattım, yine de çeşit yapmakta fayda var.

6. borçlanma araçları neden bu kadar az hatta eksi getirmeye başladı ne kadar daha bu sürer fikri olan var mı? ppfler bile daha iyi getiriyor şu an.

7. kkm dışında kullanım için ayırdığım parayı GOH yaptım bakalım. normalde nefret ettiğim banka ama fondaki başarı muazzam. yatırım fonunda da biz ötekilerden farklı bankayız sizden şunu şunu da kestik sözleşmeyi okumamışsınız falan diyemezler heralde..yada derlermiki garanti bu wallah: )

8.  Alıntı Originally Posted by Germiyan Yazıyı Oku
    son 1 ayda %5 üzeri getiri sağlayan fonlar (serbest fonlar hariç )
    DZT , ZJL , TLH , ZJV VE GOH ( burada sadece DZT uzun vadeli borçlanma , diğerleri hisse senedi fonları)

Burada bir arkadaşla GOH mu ZJL mi muhabbeti yapmıştık . Ben tercihimi ZJL den yana kullanmıştım o GOH demişti

kendisini tebrik ederim % 10 getiri sağlamış .

en çok kaybettirenler kıymetli madenler , karma ve fon sepeti şemşiye fonu

fon olarak bende sadece ZJL VE IPV var

yabancı hisse senedi ve fonların alımına daha vakit olduğunu düşünüyorum
    YTD
    üstadım o arkadaş bendim, teşekkür ederim. ziraat fonları enteresan. bazan ciddi ataklar yapıyor, tamam diyorsun artık toparlıyor, sonra yeniden performans düşüşü oluyor. bir de garantinin agrasif değişken fonu dahi hsa'ya yakın getirmeye başladı. bizim en büyük sıkıntımız, ülkemizdeki fonların güzel yönetilememesi. bunu özellikle de değişken fonlarda hissediyorsunuz. agrasif değişkenlerde hisse pozisyonları en düşük yüzde 30'a çekilip yüzde 90'a da çıkabiliyor. lafa gelince piyasalardaki fırsatlara göre pozisyonlanıyoruz deniyor ama uygulamada hiç te öyle olmuyor. aslında piyasa şartlarına göre hisse altın demeden her fırsatı aktif değerlendiren değişken bir fona yatırım yapmayı çok isterdim ama maalesef böyle bir fon, sadece hayallerimde kalıyor. bol kazançlar dileğiyle.

Sayfa 500/1002 İlkİlk ... 4004504904984995005015025105506001000 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •