Sayfa 916/1002 İlkİlk ... 416816866906914915916917918926966 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,321 - 7,328 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1. Fon sepeti fonlarında stopaj yok diye biliyorum.

Alıntı Originally Posted by McCandless Yazıyı Oku
    10 yıl vadeli portföy yapsanız nasıl yapardınız ? %35 hsyf / %35 yabancı hisse / %30 değişken düşünüyorum,kademeli alım olacağı için agresif olsun diyorum. Sizce böyle bir portföy başarılı olur mu ?
    Ben yaklaşık bir ay önce burada paylaşmıştım, Temmuz ayı boyunca ana çerçeveyi oluşturmaya çalıştım, pazartesi Kkm dönüşüm var, Ağustosun ilk yarısı itibariyle portföy nihai şeklini alır diye düşünüyorum.
    Geçen ay paylaştığım dağılımın revize edilmiş hali:
    % 50 yerli hsyf (Bir kısmı bireysel emeklilik sisteminde)
    % 30 eurobond
    % 5 yabancı hsyf
    % 5 fiziki altın
    % 10 döviz ödemeli geri ödemeli hayat sigortası

Kabaca yarısı TL, yarısı döviz bazlı diyebiliriz. Daha önce mevduat/ppf olarak bir miktar likit TL bulundurulmalı diye düşünmüştüm, fakat şimdilik bundan vazgeçtim. Cari borçlarım yılbaşı itibariyle ciddi şekilde azalıyor, dolayısıyla yılbaşından sonra bir miktar likit TL birikim yapabilirim.

45 yaşındayım, emeklilik için 55 yaşını planlıyorum, her şey yolunda giderse kamuda çalışan bir beyaz yakalı için makul (rahat bir emeklilik ve çocuklara nitelikli eğitim sağlayacak) bir portföy büyüklüğüne ulaşmayı hedefliyorum.

Nacizane önerim, kendi öznel koşullarınızı (yaş, ev sahipliği, çocuk varsa yaşları/eğitim bütçesi vs.) değerlendirip, makul bir getiri hedefi belirleyerek sağlıklı bir plan yapıp söz konusu plana sadık kalmak olur. Hepsinden önemlisi piyasa zamanlaması yapmaya çalışmayın derim.

Burada çok değerli paylaşımlar yapan arkadaşlar var, ben çok fazla yazmasam da uzun yıllardır burayı takip ediyorum ve çok faydasını gördüm. Size de aynısını öneririm.

"Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir."

3.  Alıntı Originally Posted by McCandless Yazıyı Oku
    10 yıl vadeli portföy yapsanız nasıl yapardınız ? %35 hsyf / %35 yabancı hisse / %30 değişken düşünüyorum,kademeli alım olacağı için agresif olsun diyorum. Sizce böyle bir portföy başarılı olur mu ?
    10 yıl vade epey uzunmuş, elde hiç nakit kalmasın, ihtiyaç olmaz deniliyorsa uygun bir dağılım olmuş bana kalırsa, süre uzun olduğu için başarılı olur mutlaka fakat bunları almak için uygun zaman mı onun bir şey demek zor.
    Şu an ben de eldeki hisselerin çoğunu aylarca bekleyip borsa bu kadar yükseldiği halde çok az bir kârla sattım, elimdeki hsyf ve değişken oranları çok düşük, yabancı hisse fon hiç yok, çoğunlukla ppf de bir düzeltme bekliyorum ama gelmiyor, buradan hsyf almakta riskli gibi geliyor, tabi sonuçta geçte olsa bir yerden girmek gerekiyor.

4.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    10 yıl vade epey uzunmuş, elde hiç nakit kalmasın, ihtiyaç olmaz deniliyorsa uygun bir dağılım olmuş bana kalırsa, süre uzun olduğu için başarılı olur mutlaka fakat bunları almak için uygun zaman mı onun bir şey demek zor.
    Şu an ben de eldeki hisselerin çoğunu aylarca bekleyip borsa bu kadar yükseldiği halde çok az bir kârla sattım, elimdeki hsyf ve değişken oranları çok düşük, yabancı hisse fon hiç yok, çoğunlukla ppf de bir düzeltme bekliyorum ama gelmiyor, buradan hsyf almakta riskli gibi geliyor, tabi sonuçta geçte olsa bir yerden girmek gerekiyor.
    Merhaba, Muhtemelen geçen seneki Temmuz Aralık arasındaki ralliyi de kaçırdınız. Ben de düzeltme olur diye bekleye bekleye geçen seneki Yükselişi kaçırmıştım. bu sene çok şükür gemiye biraz erken bindik yılbaşı gibi ama en azından full hisse de devam ediyoruz. kademeli olarak giriş yapmak en iyisi.

5. Dediğiniz gibi uzun vade olacağı için zamanlama yapmıyorum,birkaç farklı portföy oranı var aklımda onu şekillendirmeye çalışıyorum,yerliyi artırsammı değişken yerine daha agresif serbest mi koysam gibi.

6. Riskli olduğunun farkındayım bir süre yatayda seyredebilir ama uzun vade telafi edecektir.

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by McCandless Yazıyı Oku
    yatırımın tamamlanma vadesi nedir ? rahvan mı , dörtnala mı ?
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

8.  Alıntı Originally Posted by Lucky Player Yazıyı Oku
    yatırımın tamamlanma vadesi nedir ? rahvan mı , dörtnala mı ?
    10 yıl vade ama yüzde soruyorsanız kaç olursa olsun önemli değil,10 yıldan önce satış olmayacak.

Sayfa 916/1002 İlkİlk ... 416816866906914915916917918926966 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •