Sayfa 85/1002 İlkİlk ... 3575838485868795135185585 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 673 - 680 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    35.5
    Gönderi
    540
    26 kasımda not almışım 1,7 diye IJC için o tarihe geri dönmüş.
    https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=IJC

2.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Katılıyorum, borsaya lafım yok, olamaz. Sermaye koyup şirkete ortak oluyorsunuz. Ben son 1,5 aydaki yükselişten bahsediyorum, borsa fiktif olarak 1500'den 2250'ye yükselmiş gibi görünse de, reel anlamda bir artış yoktu, onu demek istiyorum. Borsanın bu süreçteki yükselişi, üretimin, satışların, ciroların %50 artışıyla değil, fiyatların, bilançodaki taşınmazların, banka hesaplarının, stokların kağıt üzerinde, fiktif artışı idi. Hesaplamadaki sabitler bir gecede değişince, borsada gerçeğe yakınsıyor. Umarım ifade edebildim kendimi.
    düz mantık düşünürsen öyle, ama ülke varlıklarının çok kötü bir yönetim yüzünden şerefiye değeri kaybetme faktörünü de o formule katman lazım. bist 1 sent seviyesini bile haketmiyor şu an. parası bizim gibi hergün değer kaybeden bovespa niye hala 105 bin mesela. brezilya bankalarını satın almaya kalksan bina paralarını bile ödemiş olmuyorsun şu an yinede alıcısı yok. çünkü ülkede resmen kanuni güvence yok. ha bizde şu var, ülkede durum son 10 yılda kötüleştiği için işyerini kapatan parasını ne yapacağını bilmeyen baya kalabalık bir kitle oluştu, ordan belki spekülatif bir yukarı hareket gelebilir.

3. Zarar gun gun katlaniyor
    Dun zarar kes yapip satmadim
    Bu nebicim kirmizi bi kabustur
    Resmen coktuler uzerimize
    Zarar dun 10 du bugun 25 yarinda 20 olur buyuk ihtimalle
    Ne bicim bi sarmala dustuk
    4.risk fonla bugun -,3386 yedim
    Bu pdd fonda bi film dondugune adim gibi eminim
    Donduler kem kum kira faizi artmismi dusmusmu tutarsiz cevaplar.
    Neyse saglik olsun.

M2007J20CG cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Arkadaşlar, böyle dönemlerde döviz ağırlıklı fonlarda porftöyünüze döviz cinsinden bakmazsanız psikolojinizi yönetmek kolay olmaz.

Bir hafta önce USD 17-18 iken elinizde 10,000 USD var, bugün USD 11.50 iken elinizde hala 10,000 USD varsa çok dert etmeyin. Bu seviyenin altı üstü fon başarısı / başarısızlığı.

5.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    düz mantık düşünürsen öyle, ama ülke varlıklarının çok kötü bir yönetim yüzünden şerefiye değeri kaybetme faktörünü de o formule katman lazım. bist 1 sent seviyesini bile haketmiyor şu an. parası bizim gibi hergün değer kaybeden bovespa niye hala 105 bin mesela. brezilya bankalarını satın almaya kalksan bina paralarını bile ödemiş olmuyorsun şu an yinede alıcısı yok. çünkü ülkede resmen kanuni güvence yok. ha bizde şu var, ülkede durum son 10 yılda kötüleştiği için işyerini kapatan parasını ne yapacağını bilmeyen baya kalabalık bir kitle oluştu, ordan belki spekülatif bir yukarı hareket gelebilir.
    Friendly bey bende rpd rahatsızım. Azaltım yapicagim. IPV ve OJT den zarar kes yaptım. NZH alacağım

6. Rpd aylık 2.5 getiriyor. Bu benim için çok makul. Rpd kazancım normal. Tek yaptığım hata doların uçuşa geçtiği donemde 14 aralıkta NZH satıp ipv ve ojt almam oldu. Ana paradan 8k zarardayim. Benim kapital buradaki arkadaşlar kadar yüksek değil. Onu korumam lazım.tekrar NZH a döneceğim

7. Bir naçizane önerim, fon seçiminde yatırım vadeniz ve beklentiniz son derece önemli. Hedefimiz 3 ayda TL cinsi m, yoksa 3 senede USD bazlı maksimum getiri mi? TL bazlı fonlarda ne gibi riskler taşıyorum, döviz bazlı fonlarda ne?

Kendimden örnek vereyim, ben maaşımı TL olarak alıyorum pek çoğumuz gibi. Yatırımlarımın büyük bölümü döviz cinsinden. Aslında bir anlamda gelecekte elde edeceğim getiriyi şu andaki birkimim ile hedge ediyorum. Döviz uçup giderse birikimlerim değer kaybetmedi neyse ki diyorum. Ha yok düşerse maaşım döviz cinsinden arttığı için uzun vadede (döviz cinsinden) elde edeceğim toplam varlık miktarı artacak diyorum.

Yani keşke şu anda 1 USD = 4 TL olsa da ben de ABD'li meslektaşlarım kadar USD cinsinden para kazanıyor olsam. Hiç dönüp bakmam şu fondan bu kadar kaybetmişim bu fondan bu kadar kaybetmişim diye - bu yaz dünyanın neresinde tatil yapıyoruz diye açar bakarım.

Tabi şu da var, ülkede 1 USD = 18 TL olduğu zaman çıkan fiyatlar 1 USD = 11 TL olduğu zaman eski yerine inmiyor. O zaman ülkece alım gücümüz düşüyor - ona da bizim yapabileceğimiz bir şey yok.

8.  Alıntı Originally Posted by breakeven Yazıyı Oku
    arkadaşlar fonların içeriğine bakın 5-10 dk ayırın . örnek olarak rpdye baktım 1 dk 39 sn inceledim finansman bonosu takasbak falan filan bunnar zaten aylık %1 %1.5 arası getiren şeyler fonda aylık %1.44 getirmiş son derece başarılı
    tavuk alıp altın yumurtlayacak zannetmeyin
    Rpd ye baktığınızda emin misiniz, bu ay yüzde 10 getirmişti iki günde çok düştü. Hisse alıp satıyor, viopta dolar long tu uzun zamandır, hatta pozisyon arttirdiktan sonra düşüşe yakalandı. Siz anlık bakmışsınız

Sayfa 85/1002 İlkİlk ... 3575838485868795135185585 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •