Sayfa 478/505 İlkİlk ... 378428468476477478479480488 ... SonSon
Arama sonucu : 4036 madde; 3,817 - 3,824 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Geçen yıl şubatta deprem etkisiyle, sağlık hizmetleri özellikle o bölgede aksamıştı. Normalde büyümenin %5 civarı olduğunu gösteriyor benim trend çalışmalarım, %24 ü çok baz almamak lazım yani.
    Değerli Ortak,
    dar aralıklı, örneğin aylık, ciro verilerinde istisnai olaylar çok oluyor. Geçen yılki deprem de öyle idi, belirttiğin gibi.. diğerleri: bayrama giriş, bayramdan çıkış, ay içindeki çalışma gün sayısı, mevsimsel hastalıkların ne kadar yaygın olduğu, zam olan aydan önceki ve sonraki satışlar, bu sene olduğu gibi kimilerinin şubatta zam beklemiz ma şubatta zam olmaması vb.

sadece kutu bazlı baktığımızda, uzun yıllar ortalamasında yıllık bazda büyümeler %4-5 civarıdır (sendika verileri)..belirttiğin %5 makul bir uzun dönem trend değeridir.. eski bir deva yatırımcısı olduğun için mutlaka biliyorsundur; yeni gelenler için yazıyorum: "hacim büyümesi" dediğimiz bir konu var. . o da şudur:
    a-uzun zaandır pazarda olan mevcut ürünlerde, satış ürün karması pahalı ürünler lehine değişir (mevcut ürün satış karması etkisi)
    b-pazara yeni verilen tüm ruhsatların ortalama fiyatı, daha önce pazarda olan tüm ürünlerin ortalama fiyatından genellikle yüksektir (lansman etkisi)

bu 2 etki dolayısıyla, kur artışı ile verilen zamdan arındırılmış olarak; sektör %4ün açık ara önünde büyür.. deva da bu konuda iyidir. bkz 4-5 haneli fiyatı olan ürünlerimiz. devamını da bekliyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    şu anda 446 milyon dolar, borsa düşerse 300 milyon dolar olsak ,hatta dolarda artarsa belki 200 milyon dolar oluruz. demek 20 yılda patron ilerleme kaydememiş.
    2 dolarlık firma olmadığımız nettir.. 20 yıl öncenin 744ü, dolardaki enflasyonla bugünün 1500ü olmuş olabilir. üstelik bugünki devanın ticari ve iş yetkinlikleri, ihracatı, tesis kapasitesi, yeni tesisleri, bekleye biyoteknolojik ürünleri vb o zamanki devanın açık ara önündedir. bu da nettir.

adil değerden oldukça düşük seviyede fiyatlandığımız çok nettir..

3.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    hissenin seneler evvelki londra borsa değeri (o zamanki eastpharma = deva; hemen hemen):

https://www.reuters.com/article/east...B881620070713/

744.2 mio usd

Sanırım şuan yurtdişi piyasalarda halka açık değil geri çekilmişler nedenini ve kaç dolardan hisseleri geri çektiler bilginiz varmı ben araştırdım Frankfurt borsasında 1,28 euroya en son 2019de işlem görmüş bir EastPharma çıkıyor ama bumudur değilmidir anlayamadım Londra borsası değil çünkü.

https://tr.investing.com/equities/eastpharma-drc

Eastpharma (eastpharmaltd.com)

ABOUT US

EastPharma Ltd was established in 2006 with the aim of becoming a major player in the fast growing emerging markets pharmaceutical industry by means of organic growth, acquisitions and consolidation in fragmented markets.
    Since EastPharma Ltd through EastPharma Sarl acquired control of the Turkish generic pharmaceutical company DEVA in 2006, and Saba in 2007. it has applied experienced management expertise to ensure these subsidiaries are in a strong position to increase their market share and profitability.
    EastPharma Ltd had been a listed company in London Stock Exchange (LSE) since 2008 until it was delisted on 1st of August 2019 as per local legal requirements.

Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Sanırım şuan yurtdişi piyasalarda halka açık değil geri çekilmişler nedenini ve kaç dolardan hisseleri geri çektiler bilginiz varmı ben araştırdım Frankfurt borsasında 1,28 euroya en son 2019de işlem görmüş bir EastPharma çıkıyor ama bumudur değilmidir anlayamadım Londra borsası değil çünkü.

https://tr.investing.com/equities/eastpharma-drc
    "Kûllî nefsin zâikatü'l-mevt...."

5. 2008 yılından
    KOLAY KOLAY ÇIKMAYIZ: Philip Daniel Haas, Bağlı bulunduğunuz GEM eninde sonunda bir fon. Deva Holdingi bünyenizde ne kadar tutmayı planlıyorsunuz? Sizin için, Kazandık, satıp gidelim denecek süre nedir? sorusunu şöyle yanıtladı: Devada 100 milyon dolarlık yatırım düğmesine basmışken satıp çıkmayı düşünecek noktada değiliz. 10-15 yıldan önce de böyle bir konu gündeme gelmez. Biz şimdi Türkiyede geleceğe bakıp yolumuza devam etmek istiyoruz.

https://bigpara.hurriyet.com.tr/habe...rdik_ID628357/

16. yılın içindeyiz sat katarlılara git yeter daha ne zorluyorsun

6. kottan çıkacak mı çıkmayacak mı konusunu ben garanti takasından takip ediyorum,birkaç ay önce 84.60 idi, şimdi 85.19 olmuş. hızlı bir artışa girmiş. 87,88 takasa geldiği anda artık haber beklerim. genel kurulda mı söylerler nerede söylerler göreceğiz. baskı varsa devamın kesin bir şeyler çıkar ortaya, düşük sermaye 200m, 2 milyar kar ve fk 6 yakında 5 leri görür fk . avrupa amerika da ilaç şirket fk ortlaması 20-25 türkiyede 10 larda .

Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    2008 yılından
    KOLAY KOLAY ÇIKMAYIZ: Philip Daniel Haas, Bağlı bulunduğunuz GEM eninde sonunda bir fon. Deva Holdingi bünyenizde ne kadar tutmayı planlıyorsunuz? Sizin için, Kazandık, satıp gidelim denecek süre nedir? sorusunu şöyle yanıtladı: Devada 100 milyon dolarlık yatırım düğmesine basmışken satıp çıkmayı düşünecek noktada değiliz. 10-15 yıldan önce de böyle bir konu gündeme gelmez. Biz şimdi Türkiyede geleceğe bakıp yolumuza devam etmek istiyoruz.

https://bigpara.hurriyet.com.tr/habe...rdik_ID628357/

16. yılın içindeyiz sat katarlılara git yeter daha ne zorluyorsun

7.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    kottan çıkacak mı çıkmayacak mı konusunu ben garanti takasından takip ediyorum,birkaç ay önce 84.60 idi, şimdi 85.19 olmuş. hızlı bir artışa girmiş. 87,88 takasa geldiği anda artık haber beklerim. genel kurulda mı söylerler nerede söylerler göreceğiz. baskı varsa devamın kesin bir şeyler çıkar ortaya, düşük sermaye 200m, 2 milyar kar ve fk 6 yakında 5 leri görür fk . avrupa amerika da ilaç şirket fk ortlaması 20-25 türkiyede 10 larda .
    sayın defineci koddan çıkmak keyfi bir durum değildir bunu yapabilmesi için dolaşımdaki payı % 2 nin altına indirmesi gerekir yani dolaşımdaki 35 milyon lotun 31 milyonunu toplaması lazım bu tahta 300 bin lotla tavan oluyor böyle bir şey yapmaya kalkarsa hisse fiyat 5-6 bin lira olur keşke yapsa 5 bin liradan elimizdeki hisseleri verir çıkarız bu daha önce bir kaç kez yazıldı dejavu gibi her 15-20 günde bir yazılması yoruyor insanı

8. Uzun süredir formu takip ediyorum, ben de Deva'nın değerinde olmadığı kanaatindeyim. Ancak, fiyatlamaları görünce 2013-2022 arası performansa baktım dolar bazında ve fiyat olarak TCMB'nin dönem sonu kurlarını aldım: hasılat 2013'te yaklaşık 195 mln dolardan 2022'de 240 mln dolara, HBK ise 0,06 dolardan 0,34 dolara gelmiş. Hasılat çok artmamışken HBK'daki artışı genel yönt. ve pazarlama giderlerini düşürerek sağlamışlar. Buna karşılık 2020'den 2022'ye devede kulak diyeceğimiz temettü ödemesi yapmış. DD de neredeyse 1 dolarda takılı kalmış.
    Benim çıkarımım: şirket, karı içerde tutarak yaptığı yatırımlarla gerçekten hasılatta ve karda dişe dokunur bir artış sağlamalı ya da her sene doyurucu kar payı vermeli veya hisse geri alımı yapmalı. Öteki türlü ısrarla içerde tuttuğu karlar enflasyon yüzünden kimseye birşey kazandırmıyor gibi gözüküyor.
    Bir noktada yüksek kar marjları ve düşük borçluluk oranları sayesinde, benim tesellim de bu, şirketten hissedarları sevindirecek haberler gelecektir. Aksi halde tek mutluluk kaynağı hisse fiyatındaki artışla dolar ve altından daha fazla getiri sağladım demek olacaktır.
    Selamlar ve saygılar.

Sayfa 478/505 İlkİlk ... 378428468476477478479480488 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •