Sayfa 219/517 İlkİlk ... 119169209217218219220221229269319 ... SonSon
Arama sonucu : 4135 madde; 1,745 - 1,752 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

2022/9 aylık finansallara baktığımızda,

31 Aralıkda 1.734 bin tl olan banka kredisinin 1.311 bin tl artışla 3.045 bin tl ulaştığını görüyoruz.

1 Ocak dan 30 eylüle yeni 2.816 bin tl banka kredisinin aldığını görüyoruz .

Firmanın toplam banka kredisi 3.045 bin tl nin ,2.557 bin tl si , %84 ü 12 aydan kısa vadeli spot ve rotatif kredilerden oluşuyor.

Aynı dönemde alacaklarda 636 mio tl , stoklarda ise 691 mio tl olmak üzere toplam 1.327 bin tl artış olduğunu görüyoruz. Yani kısa vadeli banka kredisinin net bir şekilde alacak ve stok finansmanına gittiğini görüyoruz.

Alacaklarda vade uzamasından dolayı değil ciro artışından kaynaklı alacak artışının olduğunu görüyoruz . Zira alacak tutma süresinin 125 gün ile , yine stok tutma süresinin ise 273 gün ile yıllık ortalamalarında olduğu görüyoruz. Firmanın borç ödeme süresi 6 gün ortalama seyretmektedir. Firmanın ats+sts-bös , 125+273-6 =393 gün ile korkunç bir işletme sermaye gereksimine ihtiyaç duyduğu aşikardır. Bu işletme sermayesinin banka kredisi ile finanse etmekle birlikte , bu çaplı 9 aylık duran varlık yatırımı 370 mio tl nin kendi öz kaynaklarından finanse ettiğini görüyoruz.

İşin doğası gereği nakit döngüsünden dolayı yüksek finansmana ihtiyaç duyan şirketin , bu aşamada temettü vermeme yada minimum tutmasının sebebi çok açıktır üstelik şirketin duran varlık yatırımları ile büyümeye yönelik hedefleri varken...

Sevgilerimle.

2. Evet. Kısa dönemli döngü farklı. Sabır gerektiren bir hisse. Sabreden sonucunu alır diye düşünüyorum

3.  Alıntı Originally Posted by value investor Yazıyı Oku
    2022/9 aylık finansallara baktığımızda,

31 Aralıkda 1.734 bin tl olan banka kredisinin 1.311 bin tl artışla 3.045 bin tl ulaştığını görüyoruz.

1 Ocak dan 30 eylüle yeni 2.816 bin tl banka kredisinin aldığını görüyoruz .

Firmanın toplam banka kredisi 3.045 bin tl nin ,2.557 bin tl si , %84 ü 12 aydan kısa vadeli spot ve rotatif kredilerden oluşuyor.

Aynı dönemde alacaklarda 636 mio tl , stoklarda ise 691 mio tl olmak üzere toplam 1.327 bin tl artış olduğunu görüyoruz. Yani kısa vadeli banka kredisinin net bir şekilde alacak ve stok finansmanına gittiğini görüyoruz.

Alacaklarda vade uzamasından dolayı değil ciro artışından kaynaklı alacak artışının olduğunu görüyoruz . Zira alacak tutma süresinin 125 gün ile , yine stok tutma süresinin ise 273 gün ile yıllık ortalamalarında olduğu görüyoruz. Firmanın borç ödeme süresi 6 gün ortalama seyretmektedir. Firmanın ats+sts-bös , 125+273-6 =393 gün ile korkunç bir işletme sermaye gereksimine ihtiyaç duyduğu aşikardır. Bu işletme sermayesinin banka kredisi ile finanse etmekle birlikte , bu çaplı 9 aylık duran varlık yatırımı 370 mio tl nin kendi öz kaynaklarından finanse ettiğini görüyoruz.

İşin doğası gereği nakit döngüsünden dolayı yüksek finansmana ihtiyaç duyan şirketin , bu aşamada temettü vermeme yada minimum tutmasının sebebi çok açıktır üstelik şirketin duran varlık yatırımları ile büyümeye yönelik hedefleri varken...

Sevgilerimle.
    Evet, eğer şirket nakit ihtiyacı ve borçlanma piyasasında yükselen maliyetlere vurgu yaparak bu yıl temettü vermiyoruz derse, hisse olumlu etkilenir..Sonuçta temettü demek patronların ballı temettü alması demek.

Böyle bir hareket, aynı zamanda satış işinin de yaklşamkata olduğunu, bilanço görünümüne önem verildiğinin sinyali olur. Biraz iddialı olarak ama bu yıl temettü vermiyoruz kararı çıkarsa hisse 1-2 tavan yapablir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4. Bilançonun kötü olacağını gelecek karın enflasyona yenilmiş olacağını ve bu sebeple hissenin önünün kapatildığını endeksin 2 katı düştüğünü ve buradan kalkamayıp 57-58 gibi bilanço karşilayacağını düşünmekteyim ki değerli arkadaşlarımız bunu bir adım daha ileriye taşıyarak temettü verilmemesi gibi neredeyse ortak bir kanaat ulaşmışlar demek ki umutlar önümüzdeki bahara kaldı,şirket iyi yönetiliyormuş gibi yapılarak pazarlanırken aslında kötü yönetiliyor tıpkı ülke ekonomisi gibi TL ile borçlan faiz % 10,dolarla borçlan faiz % 10 içinde olanlar batsın felsefesi işte....ytd

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul-Rize
    Gönderi
    2,119
    Belçika'da 200 kalem ilaç bulunamıyor

Belçika'da antibiyotikten soğuk algınlığı ilaçlarına, kortikosteroidlerden çocuklar için ağrı kesici ve ateş düşürücü bazı şuruplara kadar 200 kalem ilacın temininde sorun yaşandığı bildirildi.
    Belçika basınındaki haberlerde, ülke genelinde birçok eczanede bazı ilaçların bulunamadığı belirtildi.
    İlaç teminindeki sorunun kaynağının artan talep, Çin'deki üretimde yaşanan sıkıntılar, enflasyon ve enerji maliyetlerindeki artıştan kaynaklanan üretim sıkıntıları olduğu ifade edildi.
    Bulunamayan kalemler arasında bazı antibiyotikler, soğuk algınlığı ilaçları, kortikosteroidler, bazı spreyler, çocuklar için ağrı kesici ve ateş düşürücü bazı şurupların yer aldığı kaydedildi.
    Belçikalı eczacıların bulunamayan ilaçlar yerine bazı durumlarda hastalara jenerik ilaçları önerdiği veya ilaçları kendilerinin hazırladığı bildirildi.
    Belçika'da birkaç aydır süren ilaç sıkıntısının özellikle grip salgınındaki artışla birlikte talebin yükselmesi nedeniyle ortaya çıktığı belirtiliyordu.
    Kaynak : Anadolu Ajansı
    matriks.17.01.2023/14.40

6.  Alıntı Originally Posted by kutupbaşı Yazıyı Oku
    Bilançonun kötü olacağını gelecek karın enflasyona yenilmiş olacağını ve bu sebeple hissenin önünün kapatildığını endeksin 2 katı düştüğünü ve buradan kalkamayıp 57-58 gibi bilanço karşilayacağını düşünmekteyim ki değerli arkadaşlarımız bunu bir adım daha ileriye taşıyarak temettü verilmemesi gibi neredeyse ortak bir kanaat ulaşmışlar demek ki umutlar önümüzdeki bahara kaldı,şirket iyi yönetiliyormuş gibi yapılarak pazarlanırken aslında kötü yönetiliyor tıpkı ülke ekonomisi gibi TL ile borçlan faiz % 10,dolarla borçlan faiz % 10 içinde olanlar batsın felsefesi işte....ytd
    Kişisel bir cevap yazmayım diyorum fakat bir yerden sonra kendime engel olamıyorum bilanço nasıl kötü gelecek onu bir anlatırmısın bakan çıktı açıkladı ilaca olan talepte % 40 artış var dedi firmaya sorduk talebi karşılamak için üretim 4 vardiya çalışıyor dedi aralık ayı zamlı satışlar yapıldı yurt içi bu şekilde yurt dışı zaten ihracatı son çeyrek yapıyor bu yıl ilk 9 ayda ihracat geçen yılın aynı dönemine göre % 32 artmış kaldı ki avrupa abd batının tamamı fellik felli ilaç arıyor deve dişi gibi ihracat birimleri kuruldu ihracat bu ortamda nasıl kötü gelecek bilanço nasıl kötü gelecek bana anlatırmısın geçtiğimiz yıl koca onkoloji fabrikası yapıldı yatırımlar için geçen yıl 1 milyar kasadan nakit para çıktı yok kredi şu kadar arttıydı faiz şöyle gelecekti faiz 50 milyon 100 milyon fazla gelse ne olacak az gelse ne olacak koca fabrika yaptın kurduğun yeni arge binası hayvan sağlığı bantları yenilediğin üretim bantlarına girmiyorum bile bu yatırımları bu sene yapmaya kalksan belki 2-3 milyara yapamıyacaksın

7. Cevaben yazdıklarının hepsi farazi,gidip gördünüzmü?Velevki dediklerinin hepsi doğru kabul edelim varmı bunların detaylı KAP açıklaması sanırım yok bunların hepside değerli topik yazarlarımızın(siz dahil)özel çabaları ile ulaşılam bilgiler bilmiyorum muhasebe bilginiz nedir ancak bu ülkede nice bilanço makyajları yapılabiliyor nice YMM nice sahtekarlıklara ortaklık yapabiliyor mutlaka tecrübeniz vardır herkes olumlu yere odaklanıyor neden olumsuz olabilire bakılmıyor?Ben bir tez ortaya koydum katılırsınız katılmazsınız ama bende değişmeyen ruh hali "ph ve avanelerinin vampir oldukları ve devletin milletin kanını emdiklero gerçeği"bilmem anlatabildim mi?ytd.Saygılar

8.  Alıntı Originally Posted by kutupbaşı Yazıyı Oku
    Bilançonun kötü olacağını gelecek karın enflasyona yenilmiş olacağını ve bu sebeple hissenin önünün kapatildığını endeksin 2 katı düştüğünü ve buradan kalkamayıp 57-58 gibi bilanço karşilayacağını düşünmekteyim ki değerli arkadaşlarımız bunu bir adım daha ileriye taşıyarak temettü verilmemesi gibi neredeyse ortak bir kanaat ulaşmışlar demek ki umutlar önümüzdeki bahara kaldı,şirket iyi yönetiliyormuş gibi yapılarak pazarlanırken aslında kötü yönetiliyor tıpkı ülke ekonomisi gibi TL ile borçlan faiz % 10,dolarla borçlan faiz % 10 içinde olanlar batsın felsefesi işte....ytd

"Yazdıklarının hepsi farazi,gidip gördünüzmü?Velev ki dediklerinin hepsi doğru kabul edelim var mı bunların detaylı KAP açıklaması sanırım yok".

Polemiğe girmek gibi bir niyetim yok ancak konuya dahil olmak ihtiyacı hissettim, sn kutupbaşı yukarıdaki cümle sizin sn. Kafasınagöreyazan'a sorduğunuz soru. Ben de aynı soruyu sizin yukarıda ki yorumunuza karşılık size sorayım olumsuz beklentilere girmenizin dayanağı nedir? Gidip gördünüz mü ? var mı bunların Kap açıklaması?

Sayfa 219/517 İlkİlk ... 119169209217218219220221229269319 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •