Sayfa 249/503 İlkİlk ... 149199239247248249250251259299349 ... SonSon
Arama sonucu : 4024 madde; 1,985 - 1,992 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by value investor Yazıyı Oku
    Biliyorsunuz bugün itibariyle tl kkm de üst tavan kaldırıldı ..

Bugün bir bankadan oran aldım . Tl kkm için %25 oran veriyor , tl vadeli mevduat ne oldu derseniz , %34..!!!

Kredileri tamamen kapatan hatta geri çağırmaya başlayan bankalar var.. Tabi direkt çağırmıyor zımnen mevcut faizi yukarı çekerek firmanın kapatmasını istiyor.

Bu merkez bankası faiz politikasının iflasıdır. Ben bu faiz hareketleri daha fragman olarak görüyorum , Allah sonumuzu hayır etsin. !!

Tahvil borçlanmasının hangi faizle olacağını göreceğiz. Bu döngüde borsa en son olunacak yerdir , ama tek bir lot bile bu komik piyasa değeriyle satasım yok.

Sevgilerimle.
    90 larda daha yüksek faizler vardı, borsada senede yüzde 200-300 artardı. 2002 sonras faiz yukarı borsa aşağı oluştu. ama faizler yüksek olursa borsada kazandırmak zorunda.

2. şubat pazar verileri açıklandı..deprem etkisiyle kutu satışlarında düşüş bekliyordum, %6 azalmış kutu bazlı...yerli ilaç üreticilerin cirosu bu düşüşe rağmen %125 artmış. 2022 şubatın yaklaşık yarısı zamlı fiyatlar geçerliydi.

Bu yıl cirosunu %100 arttıracak kaç sektör, kaç şirket vardır acaba...Deva sektörden biraz daha fazla ciro artışı yaşar, en az %100 ciro büyümesi elde eder bence.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    şubat pazar verileri açıklandı..deprem etkisiyle kutu satışlarında düşüş bekliyordum, %6 azalmış kutu bazlı...yerli ilaç üreticilerin cirosu bu düşüşe rağmen %125 artmış. 2022 şubatın yaklaşık yarısı zamlı fiyatlar geçerliydi.

Bu yıl cirosunu %100 arttıracak kaç sektör, kaç şirket vardır acaba...Deva sektörden biraz daha fazla ciro artışı yaşar, en az %100 ciro büyümesi elde eder bence.
    Su anki en buyuk sorun yuksek borcu nedeniyle artan faizlerle beraber ciddi tutarda yükselecek finansman giderleri. Hem fonlardaki hem de yabancılardan gelen satışlar bu nedenle. Bu çeyrek bilançosu daha net bir fikir verecektir.

4.  Alıntı Originally Posted by thinktt Yazıyı Oku
    Su anki en buyuk sorun yuksek borcu nedeniyle artan faizlerle beraber ciddi tutarda yükselecek finansman giderleri. Hem fonlardaki hem de yabancılardan gelen satışlar bu nedenle. Bu çeyrek bilançosu daha net bir fikir verecektir.
    İyi de. Bu işlerde önce ciro ne olacak, bunu tahmin ederek işe başlanır.Ciro mesela 23q1 de ne olacak. Ben diyorum ki en az %100 artacak ve 2 milyar tl ye yakın olacak. Yok, daha az olur, o kadar olmaz diyenler ieis nin pazar araştırma verilerine baksın. İlk iki ay sırasıyla, %185 ve %125 artmış yerli üretici ciroları. Hadi son ay da %80 artsın. Yani %110-120 havada karada cepte bence.

Sonra buradan aşağı doğru inelim, brüt karlılık geçen yıl %52 olmuş. Aşırı artan enerji ve çalışan maliyetlerine rağmen böyle olmuş. Hadi bu yıl da %50 olsun. Yani brüt 1 milyar kar.

Esas faaliyet karı %30 karlılıkla, 600 milyon. Buna finansman giderini de ekleyin %15 karlılıkla, 500 milyon.

Hep söyledim. Ben bu kağıtta ciro ve brüt kara bakarım. Kur tarafından gelen kar kurdaki harekete göre çok değişir, bu nedenle net kara bakmak yanıltır.

Geçen yıl ilk çeyrekte 250 milyon gelen net faaliyet karı var (esas faaliyet karından kur etkisi dışarıda tutulunca oluşan kar). Bu yıl net faaliyet karı ilk çeyrek 500-600 arası gelir..%100 e yakın bir büyüme.

Haa, buna rağmen fk 4 lerde, hisse geçen yıl ki fiyatında takılabilir...Orasını bilemem artık.

Özetle şunu demeye çalışıyorum..Evet finansman maliyeti artacak, geçen yıl ortalama %25 faiz maliyeti varsa borcun, bu sene %35 lere çıkacak. Ama ciro da %100 den fazla artacak. Bunu düşününce döviz etkisi hariç, net faaliyet karı, %100 den fazla büyüyecek. FK da muhtemelen 4 lere inecek, ve hisse fiyatı buralarda sürünecek...Olabilir tabi, piyasa ne derse o olur.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5. @valurinvestor arkadaşımızdan da bu yazdıklarım doğrultusunda bir analiz bekliyorum...yani hep borçlanma maliyetlerine vurgu yapılıyor, finansman gideri konuşuluyor...peki şirket bu gider karşılığında ne kadar faaliyet karı üretiyor...gören de finansman gideri tüm karı silip süpürüyor sanır. yok öyle bir tablo.

6. Bizim topicte fazla yer bulmayan bir haber.. şubat verisine göre, ürün satış fiyatı bakımından ilaç sektörü en yükske artışın olduğu sektör (ENAG vs TÜİK tarsışması da ayrı konudur):

https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonom...C4%B1%20izledi.

bu veri doğru ise (ENAG vs TÜİK konusu), fiyat bakımından pozitif ayrışacak şekilde bir ilk çeyrek var.. Kutu adetleri de iyi gidiyor (baktığım en son veri)..

3 gün önce ihracat verileri de yayınlandı (eczacılık için bkz fasıllar bazında ihracat tablosu) ve rakamlarda önemli büyüme var:

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Inde...bat-2023-49622

sektör yıla iyi başladı..

finansal gider konusu: "favök /finansal gider" (borç servis oranı) bakımından bir handikap görmüyorum.. yıllık etki bakımından ise; bu sene makina yatırımına daha az para ayırdığı bir yıl olacak (fabrika yatırımları tamamlandı.. yeni fabrika yatırımı vb anonsu yok) ve faaliyet karı büyümesi de katkı ederek, borcun rölatif değerinde iyileşme bekliyorum.. ayrıca, döviz pozisyonunu kapatmayı tercih etmesi veya etmemesi de bu konuda dikkate alınacak konular arasında olur (tahminim: döviz ve KKM taşıyacaktır.. KKMde faizin serbest bırakılması deva için net faiz giderini azaltıcı yönde etki eder; KKMden alacağı faiz artacağı için).

7.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    Bizim topicte fazla yer bulmayan bir haber.. şubat verisine göre, ürün satış fiyatı bakımından ilaç sektörü en yükske artışın olduğu sektör (ENAG vs TÜİK tarsışması da ayrı konudur):

bu veri doğru ise (ENAG vs TÜİK konusu), fiyat bakımından pozitif ayrışacak şekilde bir ilk çeyrek var.. Kutu adetleri de iyi gidiyor (baktığım en son veri)..

3 gün önce ihracat verileri de yayınlandı (eczacılık için bkz fasıllar bazında ihracat tablosu) ve rakamlarda önemli büyüme var:

finansal gider konusu: "favök /finansal gider" (borç servis oranı) bakımından bir handikap görmüyorum.. yıllık etki bakımından ise; bu sene makina yatırımına daha az para ayırdığı bir yıl olacak (fabrika yatırımları tamamlandı.. yeni fabrika yatırımı vb anonsu yok) ve faaliyet karı büyümesi de katkı ederek, borcun rölatif değerinde iyileşme bekliyorum.. ayrıca, döviz pozisyonunu kapatmayı tercih etmesi veya etmemesi de bu konuda dikkate alınacak konular arasında olur (tahminim: döviz ve KKM taşıyacaktır.. KKMde faizin serbest bırakılması deva için net faiz giderini azaltıcı yönde etki eder; KKMden alacağı faiz artacağı için).
    ihracat analizi:

http://uye.ieis.org.tr/ieis/assets/m...t_Analizi_.pdf

8.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    Bizim topicte fazla yer bulmayan bir haber.. şubat verisine göre, ürün satış fiyatı bakımından ilaç sektörü en yükske artışın olduğu sektör (ENAG vs TÜİK tarsışması da ayrı konudur):

Son üç yılın şubat ayı ilaç sektörü ihracat verileri 105, 109, 197 Milyon usd. Üstelik ülke ihracat rakamları da atmamışken oluyor bu durum. Yani toplam ihracat yerinde sayarken sektör ihracatı geçen sene aynı aya göre ikiye katlamış. Eğer özel bir durum yok ve sektör genel olarak bu ihracatı yapmışsa(bir kurum özel bir durum gereği bu artışa neden olmamışsa), tek başına bu gelişme bile sektör için bomba bir haber.

Sayfa 249/503 İlkİlk ... 149199239247248249250251259299349 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •