Sayfa 27/520 İlkİlk ... 1725262728293777127 ... SonSon
Arama sonucu : 4155 madde; 209 - 216 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

Şu anda 10 USD ise mevcut kar oranlarını önümüzdeki 3 senede korursa uretim kapasitesinin de bildigimiz yeni yatırımların ve de beklenen yeni yüksek karlı molekülleri ve ilaçları sonucunda oluşacak ciro artışı sonucunda piyasa değerinin 4 milyar USD olmasi.Tabii Turkiyede de 2023 seçimleri akabinde bati destegini de almasi beklenen yeni hukumet ile oluşabilecek olumlu konjonktur.Tabii AKP nin tahribatın tamir edemezler ve yeni bir erken secimde bunların gerçekleşmesi daha da ileriye gider.Tabi oradan uzun yaşarsak.

2.  Alıntı Originally Posted by ylyy Yazıyı Oku
    Sayın temelreisim

Forumu esasında uzun zamandır genellikle akşamları olmak üzere okuyorum. Bu başlık özelinde sayın Maslak1 başta olmak üzere zaman zaman çok değerli paylaşımlar yapılıyor. Bunları daha yakından takip etmek için üye olmaya karar verdim. Yeni üye olunca da ilk mesaj sayısı haliyle 1 oluyor..

Deva, portföyde ağırlık olarak ikinci hissem. Şirket özelinde sektör satış rakamlarını öngörmek pek mümkün değil. Örneğin türk traktörde her ay satış ve üretim rakamları paylaşılması sebebiyle ciro ve net kar hesabı yapmak daha mümkün olmasına rağmen Deva'da bu durum mümkün değil. Haliyle geriye yeni ruhsat alan ilaçları ve marka tescillerini takip etmek kalıyor.
    Yeni ruhsat alan ilaçlar https://www.titck.gov.tr/dinamikmodul/85 adresinde, yeni marka başvuruları ise https://online.turkpatent.gov.tr/tra...ademark_search adresinde kamuya açık olarak paylaşılıyor.

Coseblar isimli ilacın yeni ruhsat aldığı paylaşım tarihi itibariyle foruma yazılmamış olduğu için paylaşmak istedim. Esasında ne ilacı olduğunu da araştırdım ama bulamadım, dolayısıyla ilacın birim fiyatı hakkında dahi bilgim yoktur.

Diğer ürünler ise turkpatent.gov.tr adresinde yeni marka başvurusu yapılmış olarak görülüyordu. Bu başvurulara yönelik şahsi görüşümü dile getirdim. Kimseye al, sat, tut ya da şu fiyata gidecek demedim, isteyen satar isteyen alır bu herkesin kendi fikridir
    sayın ylyy, ilk yazdığınızda bu ilacı ben de 3-5 dk vakit ayırıp bulmaya çalışmıştım. Yoğunluktan vazgeçmiştim. Şimdi tekrar baktım. Deva'nın geliştirdiği her ürünü, ruhsatı vb potansiyel bakımından anlamaya çalışıyorum. bu sayede bir UV yatırımcı olarak neyi beklediğimi anlamış oluyorum.. bir bakıma; bu durum, sabrımı ıslah etmeme yardımcı oluyor. ayrıca, ileriye doğru bakarken görüş mesafemi uzatmış oluyorum. özellikle, küresel ciro sırlamasında üstlerde yer alan bir ürünü geliştirmişse (molekülü sentezlemeyi başarmışsa) o ürüne dair potansiyeli anlamaya daha çok vakit ayırıyorum. genel bakışımı anlatmak istedim.

bu ürünle ilgili durum şudur:

Deva'da İnbroxa adlı bir ürün var. molekül adı, İndakaterol maleat. bu ürün piyasada novartis ve farmanovada da ruhsatlı.. novartis artık ithal etmiyor.

Deva'nın bir de Sebraler adlı bir ürünü var. Onun da molekül adı, Glikopironyum bromür'dür. Bu ürün de, Deva dışında; Sandoz (Novartis'in jenerik firmasıdır) ve Farmanovada var..

Her iki ürün de KOAH tedavisinde kullanılıyor. Deva, Inbroxa ruhsatını 2020de almış, Sebraler ise 2019da..

Şİmdi ise, Deva şunu yapmış: bu 2 molekülü tek bir ilaçta birleştirmiş..

Bunun neden yapıyor? her 2 ürünü de hastaya ayrı ayrı sunabilecekken, neden 2 molekülü tek kutuda (ve hatta belkide kapsülde; bu kısmı öğrenemedim) birleştiriyor?

Burda, zaman zaman medikal fayda, hasta açısından kullanım kolaylığı vb gibi sebepler oluyor. Ancak, jenerik firmalar bu kombine ürünleri çok seviyor. çünkü, bu durum jenerik firma için bir olumlu anlamda bir farklılaşma noktasıdır, olumlu anlamda ayrışma konusudur. Şampuancıların, "ikisi bir arada" (şampuan + saç kremi) veya beyaz eşyacıların hem yıkayan hem kurutan makinaları gibidir. hem ağrı kesen hem de ateş düşüren ilaçlar gibidir..

Böyle olunca hastaya kullanım kolaylığı dışında ne oluyor?

1-hekim, kullanım kolaylığı için (belliki bu ürünün birlikte kullanılmasının tedavi uygulamarında yeri var, yoksa birleştirilmesine sağlık bakanlığı kesinlikle ruhsat vermezdi) bu ürünü reçetelemeyi tercih ediyor. diğer tekli rakipleri ayrı ayrı tercih etmiyor..
    2-hekim, devanın bu ürününü reçetelediğinde eczane, sadece devanın ürününü vermek zorunda kalacak; "muadili vereyim" diyemeyecek.. çünkü piyasadaki tek kombine ürün devanın ürünü (henüz....).

fiyatını vb göremedim ama fiyat, 2 tekli molekülün günlük tedavi maliyetinden fazla olamaz. mevzuatta böyle bir üst sınır var.. ama eğer ki 2 molekülü aynı kutuda değil de aynı kapsül veya tablette, tozda birleştirdi ise, orda fiyat konusu farklı işleyebilir. o kısmını bilmiyorum..

aramızda solunum konusunda uzman hekim ortağımız varsa, medikal değerlendirmeyi vs daha doğru yapabilir.

bu ürünün alabileceği pazar payı ve ana pazar büyüklüğünü kestiremiyorum..

3. Şöyle bir haber var daha önce paylaşıldıysa kusura bakmayın
    https://en.trend.az/scaucasus/georgia/3542197.html
    Gürcistan nüfusunun, Türkiye nüfusuna oranı 0.043

4. temel reisi fazla dikkate almayın borsa tecrübeme göre tahminde bulunacak olursam malı aşağıdan satmıştır düşse de geri alsam diye yaygara yapıp duruyor mal 22-23 lere geldiğinde 17 ye düşecek diye yaygara koparanlar vardı hepsi gitti bir bu kaldı bilmediği şey buradaki ortakların etkisini sandığından daha az mesala son 2 ayda emeklilik fonları 2 milyon sattı biz bu etkinin yarısını yapamayız. Temel reis bu yıl sonunda 1,4 milyar kar gelecek 17 ye düşse 3,4 milyar piyasa değerine gelecek 2 FK lı ilaç şirketi hayali kuruyor çocukken bizde böyle hayaller kurardık dev çikolatalar filan hayal ederdik. temel reis gelip burada insanların vaktini çalıyorsun firma ketum insanlar gelip burada sayın maslak1 gibi değerli paydaşlardan yeni bir bilgi edinebilirmiyim diye işinden gücünden vakit ayırıp okuyor paylaşacağın yeni bilgi yorum varsa paylaş aynı şeyleri söyleyip her yazılana bir kulp takmaya çalışma insanların vaktini çalıyorsun çalma.

5. tl bazında bakarsak gap boşluğu dediğiniz seviye 3,5-3.7 dolar arası seviyedirki zaten biz o gap boşluğunu kapatmayı bırakın çok daha aşağı seviyelerdeyiz grafiklere dolar bazlı bakma nedenim z olduğumuz mantığı yabancı yatırımcı açısından ve yabancı dediğinz tl bazında bakmaz bist tde zaten bu yüzden ucuz diyoruz bisttin yurtdışı piyasasından negatif ayrıştı dememizin sebebide budur ayrıca eğer bist ciddi rall yapacaksa bu yerli palalarla olacak bir durum değildir şuan 2,24 dolardayız ve küçük çanak hedef 5 dolar olup büüyk çanak 6.2 dolardır tl bazlıda eğer dediğiniz gibi herkese hayırlı kazançlar
    ytd deli saçmasıdır

6.  Alıntı Originally Posted by kontraatak Yazıyı Oku
    temel reisi fazla dikkate almayın borsa tecrübeme göre tahminde bulunacak olursam malı aşağıdan satmıştır düşse de geri alsam diye yaygara yapıp duruyor mal 22-23 lere geldiğinde 17 ye düşecek diye yaygara koparanlar vardı hepsi gitti bir bu kaldı bilmediği şey buradaki ortakların etkisini sandığından daha az mesala son 2 ayda emeklilik fonları 2 milyon sattı biz bu etkinin yarısını yapamayız. Temel reis bu yıl sonunda 1,4 milyar kar gelecek 17 ye düşse 3,4 milyar piyasa değerine gelecek 2 FK lı ilaç şirketi hayali kuruyor çocukken bizde böyle hayaller kurardık dev çikolatalar filan hayal ederdik. temel reis gelip burada insanların vaktini çalıyorsun firma ketum insanlar gelip burada sayın maslak1 gibi değerli paydaşlardan yeni bir bilgi edinebilirmiyim diye işinden gücünden vakit ayırıp okuyor paylaşacağın yeni bilgi yorum varsa paylaş aynı şeyleri söyleyip her yazılana bir kulp takmaya çalışma insanların vaktini çalıyorsun çalma.
    Sırf uslubu icin bile kaale alınmaması lazım. Forum aktif diye can sıkıntısını giderenler oluyor böyle. Foruma giresim gelmiyor uzun zamandır.

7.  Alıntı Originally Posted by akrep4401 Yazıyı Oku
    İyi akşamlar temel reisim bey aylık grafiği güzek duruyor ve uzun süre yatayda kaldı yani 10 larda aldığımızda 30 lara çıkışın sindirimiydi bu ki ben çıktım ve aldığım toaso sarkuysan tavhl sise anhyt alarko ciddi oranlarda kazanxım diğer hisselerdede ufak tefek kazanım ve kayıplarım oldu bu hisselerden sarky alark tkfen pozisyonumlar hala devam etmektedir dediğiniz gibi ben teknikçiydim am yaklaşık 1 yıldır temel anlamda daha ciddi yoğunlaştım ve öncelik temele bakıp üstüne tekniği oturtmaya çalışıyorumki şimdiye kadar gayet güzel kazançlar elde ettim gelelim devaya neden döndüğüme 2 önemli sebep birincisi şirketin döviz pozisyonları yeni moleküller ve şirket artık kabuk değiştirip artık ucuz değil pahallı ilaç sektörüne doğru evrilleşmesi ve gelecek ilaç zamları 2. Ksım ise ben daha da önce belirtmiştim hekimim ve yaklaşık kuzen boyutunda 1. Derecede 40 küsür akrabam doktor bunun 25 civarı aile hekimi veya acilde geri klanı uzman bunlarla yaptığım diyaloglar ve arkadaşlarla ve kendi muyanemde gördüğüm tablo hasta sayısı ve ilaç tüketim miktarının ciddi oranda arttığı hastaneler ana baba günü yani covidden önceki döneme gelmişiz ayrıca ilaç fiyatların özellijle yurtdışındaki ilaçların temininde ciddi sorunlar yaşanıyor ve bundan dolayı çoğu eczanelerde muadil ilaç tüketimi artmış durumda ve sayın maslağın belirttiği gibi şu an devanın ölüsü 120 bandında olması lazım vede artık devlette şu elektrik ve doğalgaz kesiminde ilaç şirketlerini ve goda şirketlerini ayrı tuttu çünkü bu elzemdir yani insanlar hastalandığında birşeye lüks diyip tüketmeyebilir ama ilacı tüketmek zorunda ileriki dönemde temwl ve teknik anlamda gördüklerimizi dilimzi döndüğünce anlatmaya çalışırım
    Bu arada tahtacı kardeş bugün 29.7 kalan 3000 lotumu aldım ve eski lotum olan 25 lotuma kavuştum artık alımalrım bitmiştir gap konusuna gelince orası kopuş gapıdır diye düşünmekteyim ve gaplara kalırsa bir çok şirkette yıllarca dolmayan ama sonra bedelsizlerle dolan gaplar mevcuttur
    İnşallah dostum
    Yazdıkların olur da
    Tahtadaki üçkağıtçıları, tahtacıyı biz kazıklarız
    Biz zengin oluruz
    1.5 yıldır, kurt kapanına sıkıştırdılar bizi
    Paramız dolar ve Enflasyona göre yaklaşık %300 eridi
    Gerçi ben böyle yazınca, bi anda birileri neyi savunuyorsa, sanki onların da parası erimemiş gibi
    Ama, ama bu hisse son 3 yılda % 500 milyon 330 bin kat fiyatı arttı yazıp , hücum ediyorlar.
    Neyse, demek ki paralarının erimesi hoşlarına gidiyor, mutlu oluyorlar, lakin benim hoşuma gitmiyor, Sasaları Hektasları görünce.. Neyse
    Böyle yazdım diye, ama ama o zaman sasa alsaydın kardeşim diyecekler))) yazmamışım varsay
    ---/
    Arada teknik taktik bilgilerini konuştur
    Seni hatırlıyorum diğer sayfalardan, güzel ordan çizgi, burdan çizgi işlerinde vardı
    Tekniğini konuştur
    Burda ruhsattı şantiyeydi, sgk gıydı
    O işler tutmuyo beklli ki
    Bi de seni kanaldan yürüyelim belki tutar
    Yatırım tavsiyesi değildir

8. tahtada aktif olarak 30,70 kırmalı eğer kırarsa ki bugün denedi kalıcı olamadı o zaman günlük düşeni kırar hiç olmassa haftalık 30,20 üstünde kalırsa haftalık üçgen formasyonunu korumuş olur 32,92 üstüne atabilirse üçgen formasyonu nu başlatmış olur hedef 44 lira olur ki aynı durum aylıktada çok iyi şekilde görünüyor ve aylıktada yaklaşık48 civarında hedefi görünüyor aylıkta rsi 67,4 kırmaya çalışıyor kırarsa yolu açılacak macd da öpüşmek üzere haftalıkta rsi 54,5 ta kalmasını isteriz ve 58 üstüne atarsa yükseliş ve formasyon başladı diyebiliriz günlükte burdaki rsi uzun süre destek olmuş durumda olup ichimoku lead 2 seviyesi destek olmuş durumda ve hacimde iyice düşmüş bir durumda burda artık hareketin yaklaştığını göstermekte 20ocakta düştüğünden bu yana takaslara bakıldığında ky mal çekilmiş ufakta olsa görüntüsü mevcut
    23.12.2021 den 26.80dan bu yana bakıldığında ise daha ilginçleşiyor ilk 5 kurumdan garanti 90k iş 433k yf 309k çekmiş satan ise ak ve city toplam7200lot bu verilere göre değerlendirdiğimde tahta artık toplama evresine girilmiş olup sinirlere zorlama bıktırma evrelerin ortasında bu tür sığ tahtaların en büyük handikapıda budur çünkü çok az lot var piyasada ve patron eski borsacılardan istenilen lota ulaşıldığına ise ansızn hiç beklenmeyen yerlere gidebilir 3 den 30 gittiği zaman ki gibi benden bu kadar herkese hayrlı kazançlar
    ytd deli saçmasıdır

Sayfa 27/520 İlkİlk ... 1725262728293777127 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •