Sayfa 306/516 İlkİlk ... 206256296304305306307308316356406 ... SonSon
Arama sonucu : 4122 madde; 2,441 - 2,448 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Kopyala yapıştır yaparak mail attım direk gelen cevabı burada paylaşacagım çok tatmin edici bir cevap beklemesemde mail atayım dedim sizler için
    Bildiğiniz gibi Şirketimiz, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onaylı sektörün en büyük Ar-Ge merkezine sahiptir. “5746 sayılı Araştırma, Geliştirme Ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun” (“Kanun”) hükümleri çerçevesinde; Ar-Ge merkezimizde, “siparişe dayalı olarak Ar-Ge faaliyeti” yürütülmekte olup, Saba Yönetiminin belirlemiş olduğu siparişler uyarınca Saba’ya da Ar-Ge hizmeti verilmektedir. Sağlanan hizmetler nedeniyle oluşan her türlü maliyet tutarı, SPK lisanslı değerleme şirketi olan PwC Yemini Mali Müşavirlik A.Ş. tarafından düzenlenen raporlardaki emsal karlılık aralığına göre belirlenen kar marjı ile dönemler itibarıyla Saba’ya fatura edilmektedir. Ayrıca; ilişkili şirketler ile yapılan tüm işlemler “transfer fiyatlandırması” kapsamında denetlenmektedir.

Saygılarımızla,

2.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Bildiğiniz gibi Şirketimiz, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onaylı sektörün en büyük Ar-Ge merkezine sahiptir. “5746 sayılı Araştırma, Geliştirme Ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun†(“Kanunâ€) hükümleri çerçevesinde; Ar-Ge merkezimizde, “siparişe dayalı olarak Ar-Ge faaliyeti†yürütülmekte olup, Saba Yönetiminin belirlemiş olduğu siparişler uyarınca Saba’ya da Ar-Ge hizmeti verilmektedir. Sağlanan hizmetler nedeniyle oluşan her türlü maliyet tutarı, SPK lisanslı değerleme şirketi olan PwC Yemini Mali Müşavirlik A.Ş. tarafından düzenlenen raporlardaki emsal karlılık aralığına göre belirlenen kar marjı ile dönemler itibarıyla Saba’ya fatura edilmektedir. Ayrıca; ilişkili şirketler ile yapılan tüm işlemler “transfer fiyatlandırması†kapsamında denetlenmektedir.

Saygılarımızla,

Saba yönetiminin belirlemiş olduğu siparişler komik olmuş acaba şirket içinde şirket nasıl karar alıyorlar sormak lazım??

3.  Alıntı Originally Posted by DUABI Yazıyı Oku

Saba yönetiminin belirlemiş olduğu siparişler komik olmuş acaba şirket içinde şirket nasıl karar alıyorlar sormak lazım??
    Dengeli bir şekilde 2sinide büyütmeye çalıştıklarını düşünüyorum. Deva yerinde sayıp sabayı büyütseler ozmn yatırım yapmazdım. Devaya odaklanıyorum saba küçük ayrıntı benim gözümde bir değeri yok 100 200 milyon para değil 1,5 milyar tl kar eden şirkette

4. Saba ilaç şirketinin büyütülmesi için yapılan çalışmalar Deva holdingin satışına da hazırlık olarak anlaşılabilir mi?

5.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Bildiğiniz gibi Şirketimiz, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onaylı sektörün en büyük Ar-Ge merkezine sahiptir. “5746 sayılı Araştırma, Geliştirme Ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun†(“Kanunâ€) hükümleri çerçevesinde; Ar-Ge merkezimizde, “siparişe dayalı olarak Ar-Ge faaliyeti†yürütülmekte olup, Saba Yönetiminin belirlemiş olduğu siparişler uyarınca Saba’ya da Ar-Ge hizmeti verilmektedir. Sağlanan hizmetler nedeniyle oluşan her türlü maliyet tutarı, SPK lisanslı değerleme şirketi olan PwC Yemini Mali Müşavirlik A.Ş. tarafından düzenlenen raporlardaki emsal karlılık aralığına göre belirlenen kar marjı ile dönemler itibarıyla Saba’ya fatura edilmektedir. Ayrıca; ilişkili şirketler ile yapılan tüm işlemler “transfer fiyatlandırması†kapsamında denetlenmektedir.

Saygılarımızla,
    paylaşım için teşekkürler. cevap metninde; spk ve vergi mevzuatına uygun davrandığını belirtmiş. buna aykırı davranması zaten kendisini mevzuat riskine sokardı (compliance risk)..

öte yandan;

1-belirttiğim gibi; Eastpharma ile hiç alakası olmayan bir ABC şirketi de böyle bir hizmeti talep etseydi, bu hizmeti verir miydi?

soru metninde bu soru da vardı ve buna cevap vermediler. bu hizmeti bir üçüncü tarafa vereceklerini hiç zannetmiyorum. ana işi (core business) ar-ge hizmeti vermek olan şirketler var ama Deva kendini o şekilde konumlandıran bir şirket değil (Deva, bir CRO -contract research organization- değildir.)

bu sorunun cevabı verilmemiştir.

2-Deva, onkolojide uzmanlaşmış bir şirkettir; böyle önemli bir onko molekülünü neden Saba'ya verdiniz? soru metninde bunu da sormuştuk ve cevabı gelmemiştir.

bu 2 soru çerçevesinde; firmayı olumsuz yönde eleştirim bakidir; ta ki tatminkar cevap görene kadar.

3-tüm bunlara rağmen; odağım şudur: 3-4 yıl çinde %0 kardan %35-40 net kar seviyesine geldik; bu da ar-ge depatmanı sayesinde oldu.. benim tahminim de (rodrigo44 ortak bigi düüşnüyorum); ar-ge departmanını dengeli bir şekilde Sabaya da kulandırıldığı ve bunun devam edeceği şekildedir. bunun dışına ve Saba lehine çıkması çok ağır hak transferi olur.. her türlü olumsuz ithamı hak eder. ayrıca; ar-ge için her türlü fonu ve vergi teşviklerini devletten kullan, ilaçlarının satışını da %80 oranında devlet finanse etsin (sgk geri ödemesi), üstüne bir de bistteki ortaklarının hakkını gasp et.. böyle bir şey karşında sessiz durulmaz..

4-kontrol noktam: tick sayfalarındaki ruhsatlar (her hafta güncellenir);
    i-saba ve deva dengesini takip edelim.
    ii-sabaya rağmen ve ayrıca abdi, nobel, koçak ve bilimle yanyana koyunca son 5 yılda aldığımız ruhsatların kemiyet ve keyfiyeti (kalite ve kantite) nasıldır?
    iii-finansalalrımız gelişmeye devam ediyor mu?

5-her halükarda 400 kişilik ar-ge departmanında 100 kişilik kısmın hizmetini sabaya satsa bile, kalan 300 kişi abdinin de nobelin de koçakın da neredeyse 2-3er katı sayıdır. açık ara öndedir.

6-böyle önemli bir molekülün fiyatlamasını pwc makul bir şekilde yapacak "know-how"a sahip midir, acaba.. raporu görmeden makul fiyatlama olduğuna ikna olamam..

7-her 2 firmanın da YK üyelerinin aynı olduğunu düşünürsek; Sabaya, devaya karşı rekabet doğuracak bir ürünün ruhsatını (dosyasını, MA dossier) vermiş olmalarını, çıkar çatışması, YK üyelerinin rekabet yasağı hakkındaki hükümler bakımından nasıl değerlendiriyorlar acaba? ilginç!

2 hafta önce de kelimeleri özenle seçerek belirttiğim gibi; bu konu eldeki bilgilere göre hissemi satmama yol açacak bir konu henüz değildir.

bist yatırımcısı, paranoya derecesinde şüpheci olmak zorundadır.. şirket hangi şirket olursa olsun bu değişmez.. görüşüm böyledir.

6. "........Ar-Ge merkezimizde, "siparişe dayalı olarak Ar-Ge faaliyeti" yürütülmekte olup, Saba Yönetiminin belirlemiş olduğu siparişler uyarınca Saba'ya da Ar-Ge hizmeti verilmektedir............."

yazıdaki koyu kısımlar: "başka firmalara da bu hizmeti veriyorum" mu demek istiyor???

böyle ise, yazımdaki hükmüm de değişir.

7.  Alıntı Originally Posted by yavuzzan Yazıyı Oku
    Saba ilaç şirketinin büyütülmesi için yapılan çalışmalar Deva holdingin satışına da hazırlık olarak anlaşılabilir mi?
    Piyango gibi bisi olur,olursa,
    yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir,lütfen forumun ğirişindeki yazıyı okumadan foruma ğirmeyin.232/643

8.  Alıntı Originally Posted by işçi74 Yazıyı Oku
    Piyango gibi bisi olur,olursa,
    şöyle bir senaryoda oldukça anlamlı durur: Sabaya verilen moleküle eş endikasyonda (endikasyon muadili) ürün Deva'da zaten vardı; o nedenle satıştaki faydayı maksimize etmek için; hemen hemen atıl kalacak bu ikinci molekülü de Saba üzerine almak.. zaten, patent süresinin dolumuna epey zaman vardı (sn sayılar10 patent tarihine bakmıştı, sanırım)..

Sayfa 306/516 İlkİlk ... 206256296304305306307308316356406 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •