Sayfa 405/516 İlkİlk ... 305355395403404405406407415455505 ... SonSon
Arama sonucu : 4122 madde; 3,233 - 3,240 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. X'te özet, ve bence gayet güzel bir tablo paylaştım, inceleyen olursa üzerine konuşabiliriz. Bence çiçek gibi bir tablo var ortada, piyasa gecikmeli de olsa, bir noktadan sonra dayanamayıp ilgisini arttıracaktır. Zaten son 1-2 gündür hacim ve ilgi artışı var gibi, endeks yeni bir zirve yapmışken bizim hala 100 tl altında olmamız tuhaf zaten.

https://x.com/cautionary53/status/17...264063158?s=20
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2.  Alıntı Originally Posted by value investor Yazıyı Oku
    Peki abi vade uzun belki de finansallar bozulmadığı sürece hisse senedi satmamak üzere mi olan bir vade mi , ya da kafanızdaki hangi piyasa değeri var satmak için , 2 mia usd , 3 mia usd ??

Sevgilerimle.
    ilk söylediğine daha yakınım; geçmişte de firma hakkındaki tutumumu da düşününce, odaklandığım konu; hep, işlerini nasıl geliştirdiği ve işleri bundan sonra nasıl gelişir, konusu üzerine olduğu görüyorum..

öte yandan; elbetteki öyle bir fiyatlama olur ki o fiyat, firmanın zaten gelecek potansiyelni de fiyatlıyordur ve o durumda başka hisselere geçmek doğru olur tabi ki..

ayrıca, çok büyük ihtimalle; bistte deva gibi gelişen/gelişecek 30-40 firma daha vardır.. gelişmekte olan ülkelerde, fırsatları iyi değerlendirip, büyüme oranını GSMH ortalamasının 2-3 katı üzerinde tutabilen firmalar hep olur.. hatta, gelişmiş piyasalarda da olur.. deva da onlardan biri..

BİST fiyatlaması için yorum yapmayayım ve hedef fiyat verecek bir uzmanlığım da yok.. belirttiğim gibi; görüşüme göre; o konu işin finansal aritmetiğine kısa vadelerde zaman zaman yakın durmuyor ama uzun vadede elbetteki kar eden ve gelişen firmalar fiyatta da karşılığını alır.

BİST dışı fiyatlamada ise, 1 mia usd ile 3- mia usd aralığı her fiyat, deva için olabilir. 3e zormalası, ihracat büyümesi, bioteknolojiden nelerin çıkacağı, TRnin yatırımcı için ne kadar cazip göründüğü vb konulara da bağlı. PH'ı 1 mia rakamının memnun edeceğini de zannetmiyorum..

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    X'te özet, ve bence gayet güzel bir tablo paylaştım, inceleyen olursa üzerine konuşabiliriz. Bence çiçek gibi bir tablo var ortada, piyasa gecikmeli de olsa, bir noktadan sonra dayanamayıp ilgisini arttıracaktır. Zaten son 1-2 gündür hacim ve ilgi artışı var gibi, endeks yeni bir zirve yapmışken bizim hala 100 tl altında olmamız tuhaf zaten.

ortak, eline sağlık. inceledim.. faydalandım.. belirttiğin gibi bu sene ihracat 55 mio usd olursa, ihracat 5 yıllık büyüme cagr %19 olacak.. şu sebeplerle bunun devamını bekliyorum:
    1-ABD pazarında artan sayıda ruhsat bekliyorum.. malum; cphi listesi ve zaten fda web sayfasından da alınan ruhsatlar görünüyor.. fark yaratacak olaylardan biri olacak
    2-diğer ülkelerde artan ruhsatlar..
    3-yeni ürünlerin dış pazar ruhsatları,
    4-china plus 1 konusu: ülke ve sağlık otoritelerinin Çin'e alternatif yaratma çabası
    5-şirketin bu alanı daha yüksek bir tutku ile önceliklendirmesi: "küresel firma" olma tutkusu/hedefi
    6-aktif madde üretebiliyor olmasının ihracat pazarla için doğurduğu avantajlar: maliyet avantajı, lisans vererek iş yapma imkanı vb
    7-geniş portföy

bioteknolojinin ihracatta yaratacağı alan ve avantaj da ayrı bir konu olacak..

yine tablonda verdiğin ar-geciler için harcanan tüm o paralar; bugünü değil, geleceği inşa ediyor..

yazında sorduğun sorunun cevabı: son 3-5 yılda o kadar ar-ge yatırımı yapmasaydı, ki o yatırımın bugüne faydası yok (geleceği inşa ediyor); daha yüksek faaliyet karımız olacaktı ve son 3 yılda 3 yeni tesis yapımı (onlar da geleceği inşa etmek içindir) için o akdar parayı harcamsaydı faiz gidelerimiz de borç da düşecekti
    Son düzenleme : Maslak1; 08-02-2024 saat: 09:55.

Bir yeni ruhsatta Almanyadan. Ülkemizde bizim ilacımız yok.Yurt içinde sabaya vermişiz, yurt dışı Devatis.
    Teriflunomid Devatis 14/7 mg lık formlar için alınmış.

https://www.ilacabak.com/etkengoster.php?Id=1733

https://portal.dimdi.de/amguifree/am...y=true&docid=1

5.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    ortak, eline sağlık. inceledim.. faydalandım.. belirttiğin gibi bu sene ihracat 55 mio usd olursa, ihracat 5 yıllık büyüme cagr %19 olacak.. şu sebeplerle bunun devamını bekliyorum:
    1-ABD pazarında artan sayıda ruhsat bekliyorum.. malum; cphi listesi ve zaten fda web sayfasından da alınan ruhsatlar görünüyor.. fark yaratacak olaylardan biri olacak
    2-diğer ülkelerde artan ruhsatlar..
    3-yeni ürünlerin dış pazar ruhsatları,
    4-china plus 1 konusu: ülke ve sağlık otoritelerinin Çin'e alternatif yaratma çabası
    5-şirketin bu alanı daha yüksek bir tutku ile önceliklendirmesi: "küresel firma" olma tutkusu/hedefi
    6-aktif madde üretebiliyor olmasının ihracat pazarla için doğurduğu avantajlar: maliyet avantajı, lisans vererek iş yapma imkanı vb
    7-geniş portföy

bioteknolojinin ihracatta yaratacağı alan ve avantaj da ayrı bir konu olacak..

yine tablonda verdiğin ar-geciler için harcanan tüm o paralar; bugünü değil, geleceği inşa ediyor..

yazında sorduğun sorunun cevabı: son 3-5 yılda o kadar ar-ge yatırımı yapmasaydı, ki o yatırımın bugüne faydası yok (geleceği inşa ediyor); daha yüksek faaliyet karımız olacaktı ve son 3 yılda 3 yeni tesis yapımı (onlar da geleceği inşa etmek içindir) için o akdar parayı harcamsaydı faiz gidelerimiz de borç da düşecekti
    geleceğe faydası olacak derken torunlarımıza mı yoksa çocuklarımıza mı faydası olur. bu kadar argeciden birini tanıyan yok mu arkadaşlar, içeriden bir bilgi paylaşsa çok iyi olurdu. sansasyon yaratacak bir ilaç bulursa o zaman bu kadar argeci işe yaramış görünür.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    X'te özet, ve bence gayet güzel bir tablo paylaştım, inceleyen olursa üzerine konuşabiliriz. Bence çiçek gibi bir tablo var ortada, piyasa gecikmeli de olsa, bir noktadan sonra dayanamayıp ilgisini arttıracaktır. Zaten son 1-2 gündür hacim ve ilgi artışı var gibi, endeks yeni bir zirve yapmışken bizim hala 100 tl altında olmamız tuhaf zaten.

Ek 30043

Sizin tablonun birkaç satırını kırpıp birkaç satır ekledim. Amacım piyasaya göre performansı değerlendirmek. Piyasa 2022 ve 2023'te cezalandırmış görünüyor. Yüksek enflasyonist dönemde diğer sanayi şirketleri kadar fiyatlama gücü olmadığından 2022 Efk sonuçları biraz olumsuz. 2023'te tekrar yoluna girmiş görünüyor. EFK maalesef kur farkları içerdiği için en doğru metrik olmayabilir. Kur farkı harici EFK üzerinden gidilmeli belki.
    Sonuç olarak 2023'te piyasanın cezalandırmasını ben anlamlandıramadım. Diğer sanayi şirketlerine göre de olumsuz bir tablo yok. Finans dahil de hariç de bakılınca herhangi bir problem görünmüyor. 2024 için de görece performans olarak zayıf başladık. 2019 ve 2020'de ödüllendirmeler abartılı diyeceğim ama güncel metriklere göre pahalı olmadığımızdan onu da diyemiyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by Sayilar10 Yazıyı Oku
    Ek 30043

Sizin tablonun birkaç satırını kırpıp birkaç satır ekledim. Amacım piyasaya göre performansı değerlendirmek. Piyasa 2022 ve 2023'te cezalandırmış görünüyor. Yüksek enflasyonist dönemde diğer sanayi şirketleri kadar fiyatlama gücü olmadığından 2022 Efk sonuçları biraz olumsuz. 2023'te tekrar yoluna girmiş görünüyor. EFK maalesef kur farkları içerdiği için en doğru metrik olmayabilir. Kur farkı harici EFK üzerinden gidilmeli belki.
    Sonuç olarak 2023'te piyasanın cezalandırmasını ben anlamlandıramadım. Diğer sanayi şirketlerine göre de olumsuz bir tablo yok. Finans dahil de hariç de bakılınca herhangi bir problem görünmüyor. 2024 için de görece performans olarak zayıf başladık. 2019 ve 2020'de ödüllendirmeler abartılı diyeceğim ama güncel metriklere göre pahalı olmadığımızdan onu da diyemiyorum.
    Ek gözükmüyor, linkte sıkıntı olabilir.

Bende kur etkisi hariç efk ya bakıyorum aslında, net faaliyet karı deniyor galiba buna..Ama tarihsel inceleme yapmak için mecburen efk yı aldım, şirket faaliyet raporlarından aldım rakamları.

Aslında şunu anlatmak istedim tabloda, kısa vade sektör ve şirket için olumsuz gözüken fiyatlama baskısı asında şirket için yurt içi pazar payı arttırma, ihracata yönelme gibi ov li çok güzel sonuçlara sebep olmuş, hatta ihracatta esas güzel sonuçlar bundan sonra gelecek gibi. Ben ısrarla sekötrdeki bu sıkıntıların deva nın işine yaradığı yorumunu yaptım, ama piyasa tabii ki 1-2 yıl sonrasını değil, bugünü düşünüyor..doğru dürüst pozisyon da alınmadığı için kimse hikayeye bakın demiyor...aynı piyasa bir ara sasa ve hektaşın 5 yıl sonraki yatırım meyvelerini konuşarak 150 fk dan şirket pazarlıyordu.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

8. Deva göstergeler.JPG

Ek burada.
    İhracattaki sonuçlar henüz fiyatlamayı haketmemiş olabilir ama fırsat penceresi olarak büyük bir havuç. Enflasyonist ortam dışında fiyatlamada ek negatif faktörler neler olabilir, 2022 sonrası artan Saba ruhsatları bir olumsuzluk için bir ihtimal ama sanmıyorum

Sayfa 405/516 İlkİlk ... 305355395403404405406407415455505 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •