Sayfa 481/505 İlkİlk ... 381431471479480481482483491 ... SonSon
Arama sonucu : 4036 madde; 3,841 - 3,848 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    çok tuhaf tuhaf şeyler yazılıyor burada akla hayale gelmeyecek şeyler fabrikanın üzerine gök taşı düşebilir mi birazda bunu tartışalım ne dersiniz
    Hisse sürününce herkes bir kehanette bulunuyor İşte. Hisse 100 TL üzeri olsa şu an, kimse bilanço konusunda kehanetlerde bulunmazdı bence.

Bu arada bence olumsuz beklenti net kar ile ilgili değil, zaten enf. muhasebesi sonrası net karda fiktif çok olumlu ya da olumsuz rakamlar görebiliyoruz

Deva da esas olumsuz beklenti sebebi favök marjında yaşanabilecek 5-10 puan kötüleşme. En azından benim konuştuğum bazı tecrübeli arkadaşlarda bu endişe var.

Ha, zaten hisse fiyatı gebermiş, %30 favök marjı %25 e inse çok mu sıkıntı olur. Bence hiç bir sıkıntı olmaz, ama piyasa bu İşte, ilgi göstermiyor kağıda. Göz kamaştırıcı bir ihracat vs gelip bilanço al beni diye bağırmazsa da almayacaklar büyük ihtimal
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Hisse sürününce herkes bir kehanette bulunuyor İşte. Hisse 100 TL üzeri olsa şu an, kimse bilanço konusunda kehanetlerde bulunmazdı bence.

Bu arada bence olumsuz beklenti net kar ile ilgili değil, zaten enf. muhasebesi sonrası net karda fiktif çok olumlu ya da olumsuz rakamlar görebiliyoruz

Deva da esas olumsuz beklenti sebebi favök marjında yaşanabilecek 5-10 puan kötüleşme. En azından benim konuştuğum bazı tecrübeli arkadaşlarda bu endişe var.

Ha, zaten hisse fiyatı gebermiş, %30 favök marjı %25 e inse çok mu sıkıntı olur. Bence hiç bir sıkıntı olmaz, ama piyasa bu İşte, ilgi göstermiyor kağıda. Göz kamaştırıcı bir ihracat vs gelip bilanço al beni diye bağırmazsa da almayacaklar büyük ihtimal
    ali bey hisse fiyatı aralık 2022 fiyatına gelmiş o tarihe göre karlılığın 2,5 kat armış olması yeni yapılan fabrika yeni ürünler arttırdığı yurt içi pazar payı artırdığı ihracat hepsi güme gitmiş sürünüyor enflasyon muhasebesine gelince 3 milyar net nakit borcu var buradan fiktif kar yazacak 3 milyar stok var buradan fiktif zarar yazacak yalnız buradan da stok değer artışı yazacak üretimdeki hammaddenin payı oranı % 25 yani 100 liralık sattığı ürünün içindeki hammaddenin payı 25 TL bürüt karlılğı % 57 en fazla bürüt karı % 45 düşer bu sefer stok değer artışı yazacak bakalım bilanço gelsin göreceğiz kaldı ki henüz zaten temettü veren bir şirket değil fiktif karın bir miktar eksi yada artı gelmesi yatırımıcı açısından neyi değiştirecek.
    Zaten mevcut fiyatlama 2,5 kat aşağı gelmiş gebermiş. şirket maddi duran varlıklarını değerleyecek maddi olmayan duran varlıklarını da değerleyecek ilaç ruhsatları gibi şirketin piyasa değeri tıpkı bir gyo şirketi gibi defter değerinin altına düşecek o kadar tuhaf bir fiyatlatlamada şu an
    Son düzenleme : KAFASINAGÖREYAZAN; 29-03-2024 saat: 09:55.

3. Enflasyon muhasebesinin etkisi, faaliyet alanı veya sektörle ile ilgi değildir, bilanço varlık ve finansman yapısı ile ilgilidir.. duran varlık ve stokların karşılğında, özkaynak finansmanı çoksa kötüdür, borç finansmanı çoksa iyidir. 3-5 kelimelik özeti budur.

enflasyon muhasebesi etkisi konusunda sektörel genelleme yapılır ama o sadece bilançoların birbirine yapı olarak benzeyebileceği durumlarda yapılır.. örnek, bankaların aktif ve pasif yapısı enflasyon muhasebesi bakımından birbirlerine ikiz kadar benzer (parasal ve parasal olmayan varlık ve pasif yapıları birbirilerinin kopyasıdır).. bu nedenle enflasyon muhasebesinin banka bilançolarında etkilenme yönü birbirleri ile aynıdır. (not: Devletin tercihi ile, enflasyon muhasebesi bankalarda uygulanmıyor..) oysa sanayi şirkelerinde öyle bir durum yoktur. aynı sektördeki bir şirket enflasyon muhasebesi etkisinden dolayı pozitif yazarken, başkası negatif yazabilir.

Banka, sigorta ve leasing firmaları dışında, keskin genelleme yapılabilecek bir sektör hatırlamıyorum.. perakende de dahi genelleme yapmak yanlış olabilir. Çünkü varlık ve pasif yapıları birbiri ile benzer olmayabilir

sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla konuya tam vakıf olan kişi sayısı çok az.. muhtemelen de onların da çoğu konuyu uygulayan muhasebecilerdir. bu da anlaşılır bir konu; çünkü bir metni okuyarak ne olduğunu içselleştrerek anlamanın zor olduğu muhasebe konularından biridir.. hatta, muhasebedeki en karmaşık konu nedir, dersek; türev araçları muhasebesi, finansal kiralama muhasebesinin vbnin yanına bir de enflasyon muhasebesini koyup "top 10"e rahatlıkla yerleştirirdik..

mali tablo okuyucularının eski paradigma ile, yeni finansallara bakması yanlış olur.. yeni raporlama düzeni yeni bakış gerektiriyor. öte yandan, mali tablo sunucularının da hatası var. o da şudur: eski sisteme yeni sistem raporlamayı yan yana koyup, etkileri göstermek bu geçiş için çok değerliydi. gördüğüme göre öyle olmuyor.. sadece Xte bir yerde gördüm, sanırım hepsiburada.com bu şekilde bir gösterim yapmıştı.. oysa bu belirtitğim gereksinim, mali tablolarının sunum ilkeleri arasındadır..

özetle; örneğin, "selec ve devada enflasyonun etkisi aynı olur" demek, muhasebede karşılığı olan bir şey değil.. çünkü; konu, sektörel değil (bankadaki konuyu yukarda belritmiştim.. sigorta ve faktoring de öyledir).. konu tamamen, şirketin aktif ve pasif yapısı ile ilgidir.

4.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    ali bey hisse fiyatı aralık 2022 fiyatına gelmiş o tarihe göre karlılığın 2,5 kat armış olması yeni yapılan fabrika yeni ürünler arttırdığı yurt içi pazar payı artırdığı ihracat hepsi güme gitmiş sürünüyor enflasyon muhasebesine gelince 3 milyar net nakit borcu var buradan fiktif kar yazacak 3 milyar stok var buradan fiktif zarar yazacak yalnız buradan da stok değer artışı yazacak üretimdeki hammaddenin payı oranı % 25 yani 100 liralık sattığı ürünün içindeki hammaddenin payı 25 TL bürüt karlılğı % 57 en fazla bürüt karı % 45 düşer bu sefer stok değer artışı yazacak bakalım bilanço gelsin göreceğiz kaldı ki henüz zaten temettü veren bir şirket değil fiktif karın bir miktar eksi yada artı gelmesi yatırımıcı açısından neyi değiştirecek.
    Zaten mevcut fiyatlama 2,5 kat aşağı gelmiş gebermiş. şirket maddi duran varlıklarını değerleyecek maddi olmayan duran varlıklarını da değerleyecek ilaç ruhsatları gibi şirketin piyasa değeri tıpkı bir gyo şirketi gibi defter değerinin altına düşecek o kadar tuhaf bir fiyatlatlamada şu an
    Ben piyasanın düşünme mantığını, saçma da olsa yazıyorum. Yoksa 5 yıldır niye taşıyayım. Kaldı ki temel olarak şirket her yıl üstüne koyarak gidiyor. 5 yıl önce 5 sebebim varsa, şimdi 10 sebebim var taşımak İçin.

Normalde benim vadem 1-2 yıldır, ov hisse taşırım. Ama bu hisseye yapılan haksızlık beni uv ci yaptı burada.

Ha, temel bir sıkıntı, bilançolarda bozulma vs görsem, anında satarım. Öyle, inat edeyim, illa kar edeceğim, öyle bir derdim de yok. Ben portföyüme bakarım, her yıl da sayacı sıfırlarım. Şükür bugüne kadar endeks getirisi altında kalmadı portföyüm hiç bir yıl.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5. enflasyon muhasebesinde yeniden değerleme yapma zorunluluğu var mı? şirketi görüyoruz mecbur değilse hiçbir bilgi paylaşmıyor. kap zorunlu olmasa bilançoyu bile kamuya açıklamaz biz zaten umrumda değiliz.

6.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    enflasyon muhasebesinde yeniden değerleme yapma zorunluluğu var mı? şirketi görüyoruz mecbur değilse hiçbir bilgi paylaşmıyor. kap zorunlu olmasa bilançoyu bile kamuya açıklamaz biz zaten umrumda değiliz.
    mecbur olmayanlar: zaten senelerdir mali tablolarını dövizle tutanlardır. bistte 50 civarı böyle şirket vardır. bu şirketler ve banka/sigorta şirketleri dışında, tüm şirketlerin enflasyon muhasebesini uygulaması zorunludur. bu zorunluluğa göre de deva tüm arsa, demirbaş, bina, makina, ruhsat ve peşin ödenen giderlerini ve stoklarını alım yılı ile bilanço tarihi arasındaki enflasyon kadar yeniden değerlemeye mecburdur.. deva bilançosunda minimal bir istisna satırı var: yurtdışı şirketleri zaten dövizli muhasebe ile takip ettiği için onlara sadece 2023 yılındaki kur artışı kadar değerleme yapacak..

bu değerleme (enflasyon düleltmesi) dolayısıyla, devada güçlü bir defter değeri büyümesi bekliyorum.

7. o halde bu bilanço süprizlere gebe, 4. çeyrek patlak gelebilir ama duran varlık ve özsermaye çılgınca artabilir. millipiyango gibi kağıdımız var.
     Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    mecbur olmayanlar: zaten senelerdir mali tablolarını dövizle tutanlardır. bistte 50 civarı böyle şirket vardır. bu şirketler ve banka/sigorta şirketleri dışında, tüm şirketlerin enflasyon muhasebesini uygulaması zorunludur. bu zorunluluğa göre de deva tüm arsa, demirbaş, bina, makina, ruhsat ve peşin ödenen giderlerini ve stoklarını alım yılı ile bilanço tarihi arasındaki enflasyon kadar yeniden değerlemeye mecburdur.. deva bilançosunda minimal bir istisna satırı var: yurtdışı şirketleri zaten dövizli muhasebe ile takip ettiği için onlara sadece 2023 yılındaki kur artışı kadar değerleme yapacak..

bu değerleme (enflasyon düleltmesi) dolayısıyla, devada güçlü bir defter değeri büyümesi bekliyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    o halde bu bilanço süprizlere gebe, 4. çeyrek patlak gelebilir ama duran varlık ve özsermaye çılgınca artabilir. millipiyango gibi kağıdımız var.
    yanlış anlaşılma olmaması için tüm arkadaşlarımızı için bildireyim: Deva ve enflasyon muhasebesine tabi tüm firmaların yapacağı yeniden değerlendirme, yukarda belirttiğim varlıkların (arsa, makina, bina, stok, ruhsat vb) alım tarihi ile 31.12.2023 tarihi arasındaki kümülatif enflasyonla artırılmasıdır. GENILin yaptığı, expere; "sayın, değerleme uzmanı, benim ruhsatlarımın bugünkü piyasa rayiç değeri nedir?" şeklinde bir çalışma değildir. Bu ikinci rakam (rayiç bedel değerlemesi), farklı bir şeydir ve Deva eğer böyle bir değerleme yapaydı, enflasyon muhasebesinin çok çok üzerinde bir olumlu etki ortaya çıkardı..

her halükarda, yüklü demirbaş, ruhsat, arsa, bina, makina, stok değeri dolayısıyla defter değerimiz önemli ölçüde artacak.

Sayfa 481/505 İlkİlk ... 381431471479480481482483491 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •