Sayfa 53/513 İlkİlk ... 343515253545563103153 ... SonSon
Arama sonucu : 4104 madde; 417 - 424 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    ....

3-son çeyrek ihracat ilk 3 çeyrek ortalamasından çok daha yüksek gelmeli.. yıl toplamında geçen seneyi geçmeliyiz. geçen sene, sanırım 36 milyon usd idi. ilk 3 çeyreki de 23 olarak hatırlıyorum. 4. çeyrek 13ü geçmeli. ki benim uzun dönem ihracat büyüme beklentim cagr bazında %10un epey üzerindedir. bunu bu potföyle yapamıyorsa zaten ihrcat ekibini, pazara erişim stratejisini vb gözden geçirsin.. satmak içn herşey var: gmp belgeleri, 800 ruhsat, yurtdışı şirketler, önemli hacme ulaşan ülkelere genel müdür atamaları, tüm gelişmiş pazarların (ABD dahil) ilaç ithalatı konusunda Çinden kaçınma istek ve ihtiyacı vb..

..
    sevgili Maslak1, ihracat son çeyrekte 13 ü geçmeli demiştin 22 milyonla neredeyse katladı bu rakamı...%10 dan fazla büyüme demişsin, 36 dan 45'e büyüme ile yıllık büyüme %25...çok güzel rakamlar, ülkemiz adına da sevindirici.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2. 3.357 gördüğünüz bürüt satış net satış 2.323 ilk dokuz ay net satış 1.589

3.  Alıntı Originally Posted by kontraatak Yazıyı Oku
    3.357 gördüğünüz bürüt satış net satış 2.323 ilk dokuz ay net satış 1.589
    evet...artık yakın gözlüğü zamanı gelmiş son çeyrek 750 civarı çıkar...bu da yıllık %50 çeyrek çeyrek büyümesi yapar...çok iyi, son çeyrek ihracatı satışları da uçurmuş doğal olarak.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

O değilde ilk kez ingilizce geçici gelir tablosunu yayınlamak şık olmuş..

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    sevgili Maslak1, ihracat son çeyrekte 13 ü geçmeli demiştin 22 milyonla neredeyse katladı bu rakamı...%10 dan fazla büyüme demişsin, 36 dan 45'e büyüme ile yıllık büyüme %25...çok güzel rakamlar, ülkemiz adına da sevindirici.
    sevgili Cauti ortak, o yazıyı yazarken, orada belirttiğim rakamın dahi mütevazi olduğunun farkındaydım. hatta, hatırladığım kadarıyla 2-3 yıl önce yine burada yazdığım bir yazıda, firmanın 5 yıl içinde ihracatta cagr bazında %20 büyüyebilmesi lazım, demiştim. hatta daha da uzun süre bu güçlü büyüme devam eder. neden böyle düşünüyorum? mesleki tecrübem dolayısıyla, artık muhakeme edebiliyorum ki:

1-devanın hem zengin, hem fakir ülkelerin pazar ihtiyaçlarına uygun ve geniş portföyü var. özet bilgi..

2-USA ve Avrupa GMP sertifikaları var. bu sertifikalar her ülkede ruhsat almak için çok güçlü referanslardır.

3-800ü aşkın ruhsat ve 60 ülke çok büyük pazardır. bunların sayısı her yıl artıyor.. büyük adetler kanunu işler; rakamda tesadüfi sapma olmaz..

4-kendi şirketlerini kurduğu yerlerde henüz önemli hareket başlamadı bile..

5-tüm dünya pazarının %40 ilaç tüketimini yapan ABDde neredeyse yokuz ve şirketin orda iştiraki var ve Depores'i ilk jenerik yapmak için o ülkede nasıl bir hukuk mücadelesi verdiğini bir ortakla beraber açık kaynaklardan izledik (ilk jenerik sanırım Viatris/Mylan oldu ama biz de yakında pazara girmeliyiz.. pahalı onkoloji ürünlerimiz henüz ABDde ruhsatlanmadı dahi)

6-ilaç işi için dünya pazarının önü deva gibi firmalara çok açık.. doygunluk seviyesine ulaşmamız 10 yıllar alır.. 1.4 trilyon USDlik pazar var ve jenerikte Çin'e aşırı bağımlı olan ülkeler bu bağımlılıktan kaçınmak için TR gibi ülkelerde deva gibi şirketler arıyorlar.

7-ilaç ihracat işi spot ticaret değildir. yani, şans eseri bulunan anlık taleplere mal satışı ile yürüyen bir iş değildir. uzun dönemli (3-5 yıllık) sözleşmeler yapılır ve ruhsatlar bu sözleşmelere göre distiribütörlere atanır.. yani ruhat yoksa zaten spot satış olmaz. ruhsat varsa da pazarda bir kez yer edindikten sonra geri dönüş kolay kolay olmaz.. o nedenle, yapılan her efor ihracat rakamında öncekinin üzerine eklenti olur. rakamın geri gitmesi çok zordur.

8-315 kişilik ar-ge dpt (ki bence buyıl daha da büyüyecek.. bkz kariyer.net ilanlarında aranan ar-geciler) TR için kurulmadı. asıl amaç, uluslararası pazarlar. TR için 60-70 kişilik bir kadro yeterlidir (bkz Koçak ve Abdi ibrahim ar-ge dpt büyüklükleri). TRdeki tüm ilaç argecilerinin 1/5ini (%20) deva istihdam ediyor. oysa, pazar payımız %3... pazar payı, %3 olan firmanın, ar-gecilerin %20sini toplaması aşırı bir harcama olur ve zaten 315in büyük bir rakam olduğunu emsal şirketlerin rakamlarına bakarak görmek mümkün (yurtdışı dahil inceledim).

firma, dilediği kadar ketum olsun.. açık kaynaklarda yeteri kadar bilgi var..

özetle, ihracattaki büyüme devam edecek.

bizim için bir diğer fırsat penceresi biyoteknolojidir. başladığında ve molekül isimleri belli olduğunda onları da yazarız.
    Son düzenleme : Maslak1; 25-02-2022 saat: 21:46.

Temelreis, eger yarın bu bilanco ile Deva tavan cekmez ise acil bir yorumun gerekiyor,kendimize gelmek için.

7.  Alıntı Originally Posted by ugurkaptan Yazıyı Oku
    O değilde ilk kez ingilizce geçici gelir tablosunu yayınlamak şık olmuş..
    ilginç bir bilgi.. buna ihtiyaç duymaları ilginç olmuş.. belki yabancı yatırımcı ya da tahvil finansörlerinden talep olmuştur??? !!!

8.  Alıntı Originally Posted by pej Yazıyı Oku
    Temelreis, eger yarın bu bilanco ile Deva tavan cekmez ise acil bir yorumun gerekiyor,kendimize gelmek için.
    yarın çekemez, ptesi belki

tavanı bilmem de, bilanço satışlar, ihracat vs gerçekten güzel..bu güzel tablonun hatrına haftayı 35 tl üzerinde kapasın yeter

Sayfa 53/513 İlkİlk ... 343515253545563103153 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •