Sayfa 430/507 İlkİlk ... 330380420428429430431432440480 ... SonSon
Arama sonucu : 4055 madde; 3,433 - 3,440 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. yine bu kur artışından biz dayak yedik. herşey artar ilaç artmaz. bu şirket yurtdışına satış yaparsa rahatlarız, 33 tl den aldığı hammaddeyi yine 33 tl den yurtdışına satar. kur saçmalığı en büyük engel.

2.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    yine bu kur artışından biz dayak yedik. herşey artar ilaç artmaz. bu şirket yurtdışına satış yaparsa rahatlarız, 33 tl den aldığı hammaddeyi yine 33 tl den yurtdışına satar. kur saçmalığı en büyük engel.
    Kurla falan alakası yok ya Genil baksanıza hisse fiyatı bile devayı geçecek nerdeyse 73 tl oldu bir yerde 500 milyon kar var bir yerde 2 milyar tl piyasa 2 milyar tl kar olana bakmıyor 500 milyonu 4 nala sürüyor.

3.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    yine bu kur artışından biz dayak yedik. herşey artar ilaç artmaz. bu şirket yurtdışına satış yaparsa rahatlarız, 33 tl den aldığı hammaddeyi yine 33 tl den yurtdışına satar. kur saçmalığı en büyük engel.
    aslında kur artışı zaten öne alınıp şubat yerine aralık sonunda yapıldı kur artışından dolayı bir fiyat artış beklenti yoktu. Asıl hikayede şu idi uzun yıllardır kur hesaplaması yapılırken bir önceki yıl eruo kurunun ortalamasının % 60 hesaplanıp buna göre TL ilaç fiyatları belirleniyor bu oranın % 70 e çıkartılması tartışılıyor bir iki haftadır dillendirilen konu bu idi. Maslak ortağın defaten anlattığı gibi fiyatlar uzunca yıldır ülkemizde dipte ilaç fiyatlarında enfllasyon yada kur artışının altında bir artış olduğunda bir çok ilaçta bulunamama sorunu yaşanıyor ve ilaçta hayati bir ürün olduğu için mevzuat dışı ara zamlar yapılıyor. Deva kendi ürününü üretmesi ve etken madde üretim kabiliyetiyle bu dip olan fiyatlardan bile % 57 bürüt kar marjı ile ürün üretebiliyor cironun içindeki ihracatın payı arttıkça bu oranın artması beklenebilir. Gelelim neler olacak biz bu filmi daha öncede izledik kar marjı düşük olan % 15-20 kar marjı ile çalışan firmalar ilk turda elenecek bunlar başkasının ruhsatlı ürününü başka bir firmadan etken madde alarak montaj yapar gibi ürün üretip satan firmalar. bunların ürettiği ürünler genelde rekabetin yoğun olduğu çok sayıda jeneriğin olduğu ilaçlar. bir diğer gurup ise diğer ülkelere yaptığı satışa buradaki fiyatın referans fiyat olarak yansıyıp diğer ülkelerdeki satış fiyatlarını düşürmek istemeyen firmalar ürünleri satmamaya başlıyor sonra bulunamayan ilaç sayısı binlere ulaştığında başlıyor ulusal medyada haber olmaya. Bu durumda ilave zam yapılmaz ise deva gibi firmalar bir miktar bürüt kar marjı daralması yaşasa da iç pazarda pazar payını arttırıyor iskonto ve promosyon oranlarını düşürüyor. Zam gelirse de bir miktar bürüt kar marjını arttırıp ekstra gelecek olan pazar payından faydalanamıyor bana soracak olursanız % 10 ilaca zam gelmesi ile gelmemesi arasında finansal tablolar açısından pek bir fark yok derim. Bu birazda pazarlama becerisi ile alakalı firmanın lehine bile evrilebilecek bir durum aslında biliyorsunuz firma sürekli yeni ürün piyasaya sürüyor yok satan ürünleri her isteyene verirken yanında bu yeni ürünleri de verebilirsiniz tabi yok satan ürününün talebinin ne kadar güçlü olduğu ile ilgili bir durum.

4. ne olacak böyle bilmioyrum, sermayesi düşük olanlar uçuyor kara bakmadan, bunun gibi sayılı karlı şirket sürünüyor. şirketinde umrunda değil bu fiyatlar artık girdik bir alamaete.

5. Piyasa fiyatlamasına üzülmemek elde değil. Hisse yoğun fonlarda 3 yıllık getirilerde 1. sırada fonun %930, 20. sırada bir fonun % 680 primlendiğini görüyorum.

3 yıl önce bizimkinin fiyatına bakıyorum 31 tl, yani 3 senede %200 primlenememiş.
    1 milyon tl 3 milyon tl olamamışken, 20. sıradaki fonda neredeyse 8 milyon olmuş.

Çok yazık.

6. gen ilaç ilaçlarına zam gelmiş bize gelmemiş , bu hareketler şu demek oluyor kar önemli değil, bedelsiz potansiyel önemli değil, şirket için yatırımcı da önemli değil.

7. İkmib 2023 ihracat rakamlarini açıklamış sirketler özelinde paylaşım yapildiysa eger devanin ne kadar ihracat yaptığına ulaşabiliriz ben aradim bulamadim bulabilen varsa paylasabilirse ihracat rakaminida görmüş oluruz

Gen İlaç ın piyasa değeri 720 mio usd geldi ( %8 primli ).

Biz yatay kalmayı bırak her gün %1 aşağıya gidiyoruz ... (530 mio usd piyasa değeri )

İkisinin finansallarına bakıyorum genil 720 mio usd olduğu yerde bizim 2,5 mia usd olmamız lazım ..

Bu ralli de çöp alsam giderdi , bu deve gitmedi. Allah bildiği gibi yapsın seni deva ..

Sayfa 430/507 İlkİlk ... 330380420428429430431432440480 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •