Sayfa 136/507 İlkİlk ... 3686126134135136137138146186236 ... SonSon
Arama sonucu : 4052 madde; 1,081 - 1,088 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. Normalde bu kadar satışa çoktan taban olması gerekirdi ama satışları karşılayan var. Normalde uzun vadeli gelen çanağı kırıp yükselişini sürdürmesi lazım. Tahtada gruplar arası devir ar sanki. Bu kadar satis ile taban olmaması mantıklı değil...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by Kral 35 Yazıyı Oku
    Normalde bu kadar satışa çoktan taban olması gerekirdi ama satışları karşılayan var. Normalde uzun vadeli gelen çanağı kırıp yükselişini sürdürmesi lazım. Tahtada gruplar arası devir ar sanki. Bu kadar satis ile taban olmaması mantıklı değil...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Bence sürekli mal satmak için taban yapmadı..
    Dikkat ederseniz gün boyunca hiç tepki vermedi..Bekledi verdi, bekledi verdi, alıcı gördükçe verdi..Taban olmadı ama en düşükten kapadı.

Bilanço enflasyon oranını dikkate alırsak fena değil.Sanirim ilave tesis acilmasi sebebi ile bazi giderler oldukca fazla yukselmis.Ama aşırı düşük ihracat bozuyor görüntüyü. İç piyasada fiyatlama sıkıntılı olduğu için bunu dengeleyici ihracat artışı olmalı idi.

4. deva'da son 1-2 yıldaki en büyük problem bence, ciroda lenalidomide etken maddeli rivelime( mevcut durumda ciroda 1.sırada faaliyet raporuna göre) etkisi yaratacak bir ürün çıkmamış olmasıdır. Piyasada rivelime ile rekabet eden ikinci jenerik çıkmış olması nedeniyle rekabet arttı. Yine şirketin portföyünde bulunan pomalidomide etken maddeli pomalem, başka bir jenerik ürün olmamasına rağmen, beklenen satışların oldukça uzağında, çünkü bu hastalıkta kulanılan tedavi seçenekleri çok çeşitlendi. Şirketin son dönemde piyasaya çıkardığı sunitib etken maddeli sutesgo ilgili hastalıkta çok güncel bir tedavi değil, alternatifleri daha etkili olabilir. Yani şirketin büyük harcama sonucu piyasaya sürdüğü yeni jeneriklerdeki , etken madde seçimi ve planlanması başarılı değil kanımca. Bu faaliyet raporunda sutesgo ve pomalemin ciro sıralamasına girememesinden anlaşılabilir.
    Devlet Hastanelerine satılan ilaçlarda ise artık dmo( devlet malzeme ofisi) ihaleleri etkili, ve şirketin sanırım bu ihalelerde satış miktarları kısıtlı ya da bunlar ile ilgili bildirim yapmıyor. Geçen yıl 3-4. çeyrekte dasatinib etken maddeli ilk jeneriğin piyasaya çıkması bekleniyordu ancak gecikti. Şirket açısından bence en önemli etken molekülerden biri, ibrutinib jeneriğinin çıkması olacaktır.( ülkemizdeki patent bitim süresini takip etmek gerekli).
    Tıp kongrelerinin yeniden yüz yüze yapılması, ilaç tanıtım görevlilerin araç-yakıt- konaklama masrafları düşünüldüğünde, pazarlama giderlerinin hızlı artışı beklenti dahilindedir. Ancak arge departmanı olan bir firmanın, üretim süreci daha sancılı, biyoteknoloji ürünleri üretmesi daha katma değerli olacaktır, ancak firmanın bu konuda bilgi paylaşımı oldukça kısıtlı. Son dönemde göz damlaları alanındaki büyümeyi olumlu görüyorum. Enflasyonist ortamda bu yıl şirket için çok olumlu olmasa da ilerleyen yıllarda biyoteknoloji ve önemli ve yeni jenerikler çıkarmayı başarırlar ise, yeniden yatırımcıların beklentileri karşılanabilir. Şirketin satışı vb. gibi konularda ise herhangi bir fikrim bulunmamakta.
    syg.

Eğer ihracat artışı 2022-2Ç te de düşük olur ise O/V beklentisi de bozulabilir.

6. Paylaşım için teşekkürler demekki firma yeni ilaç çıkarmayı bırak mevcut iyi ilaçlarında da ciro kaybı yaşıyor.
    Ozaman 400 tane argeciyi neden çalıştırıyor anlam veremiyorum .
    Elimizde tek kalan iyi şey her an Rivelime gibi bir ilaç çıkması ama bırakın çıkması Rivelime bile elden gidebilir.
    Ozaman önümüzdeki ceyrekler ciro daha da düşebilir zaten marjlarda enflasyon nedeniyle kötüleşti.
    Enflasyon nedeniyle marjlarin daralacagini Kasım ayında yazmıştım ama buradaki ker enflasyon devaya birşey yapamaz derdinde idi .
    Sizin mesajınıza gore gelecekte karanlık.
    Yorumlarınız sektöre yakın olduğunuzu gösteriyor .
     Alıntı Originally Posted by blood Yazıyı Oku
    deva'da son 1-2 yıldaki en büyük problem bence, ciroda lenalidomide etken maddeli rivelime( mevcut durumda ciroda 1.sırada faaliyet raporuna göre) etkisi yaratacak bir ürün çıkmamış olmasıdır. Piyasada rivelime ile rekabet eden ikinci jenerik çıkmış olması nedeniyle rekabet arttı. Yine şirketin portföyünde bulunan pomalidomide etken maddeli pomalem, başka bir jenerik ürün olmamasına rağmen, beklenen satışların oldukça uzağında, çünkü bu hastalıkta kulanılan tedavi seçenekleri çok çeşitlendi. Şirketin son dönemde piyasaya çıkardığı sunitib etken maddeli sutesgo ilgili hastalıkta çok güncel bir tedavi değil, alternatifleri daha etkili olabilir. Yani şirketin büyük harcama sonucu piyasaya sürdüğü yeni jeneriklerdeki , etken madde seçimi ve planlanması başarılı değil kanımca. Bu faaliyet raporunda sutesgo ve pomalemin ciro sıralamasına girememesinden anlaşılabilir.
    Devlet Hastanelerine satılan ilaçlarda ise artık dmo( devlet malzeme ofisi) ihaleleri etkili, ve şirketin sanırım bu ihalelerde satış miktarları kısıtlı ya da bunlar ile ilgili bildirim yapmıyor. Geçen yıl 3-4. çeyrekte dasatinib etken maddeli ilk jeneriğin piyasaya çıkması bekleniyordu ancak gecikti. Şirket açısından bence en önemli etken molekülerden biri, ibrutinib jeneriğinin çıkması olacaktır.( ülkemizdeki patent bitim süresini takip etmek gerekli).
    Tıp kongrelerinin yeniden yüz yüze yapılması, ilaç tanıtım görevlilerin araç-yakıt- konaklama masrafları düşünüldüğünde, pazarlama giderlerinin hızlı artışı beklenti dahilindedir. Ancak arge departmanı olan bir firmanın, üretim süreci daha sancılı, biyoteknoloji ürünleri üretmesi daha katma değerli olacaktır, ancak firmanın bu konuda bilgi paylaşımı oldukça kısıtlı. Son dönemde göz damlaları alanındaki büyümeyi olumlu görüyorum. Enflasyonist ortamda bu yıl şirket için çok olumlu olmasa da ilerleyen yıllarda biyoteknoloji ve önemli ve yeni jenerikler çıkarmayı başarırlar ise, yeniden yatırımcıların beklentileri karşılanabilir. Şirketin satışı vb. gibi konularda ise herhangi bir fikrim bulunmamakta.
    syg.
    MI 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. sayın garipy, ben teşekkür ederim, deva yakın takip ettiğim bir şirket, sutesgo lansmanından sonra seçilen etken maddeyi beğenmediğimi dile getirmiştim. Sağlık sektöründe çalışan birisiyim ancak firma ile bir bağlantım yoktur. Şu anda firmada da herhangi bir yatırımım yoktur, daha önceki dönemlerde olmuş idi. Sadece kendi görüşlerimi belirtmek istedim, belki faydası olur düşüncesi ile.
    syg.

8. Başlıkta sayın Maslak1 ve ugurkaptan sektör , şirket çıkaracağı ürünler hakkında çok detaylı bilgilere sahipler ve sagolsunlar bunu paylaşıyorlar .
    5 bilancodur şirkette yatırımım var ve hep argesine güvendim . Her an yüksek cirolu ürünler çıkaracağına inandım sonuncta 400 tane argeci tavla oynamiyordur dedim kendimce . Hisseyi tutmamdaki en büyük motivasyonum arge ve ihracat . Bu bilanço ile ihracatda patladı.
    Ama sizin yorumlardan sonra böyle bir ürünün cikmasinin pekte kolay olmadığını anlıyorum .
    Mevcut çıkan urunlerde heran pazar kaybı tehlikesinde .
     Alıntı Originally Posted by blood Yazıyı Oku
    sayın garipy, ben teşekkür ederim, deva yakın takip ettiğim bir şirket, sutesgo lansmanından sonra seçilen etken maddeyi beğenmediğimi dile getirmiştim. Sağlık sektöründe çalışan birisiyim ancak firma ile bir bağlantım yoktur. Şu anda firmada da herhangi bir yatırımım yoktur, daha önceki dönemlerde olmuş idi. Sadece kendi görüşlerimi belirtmek istedim, belki faydası olur düşüncesi ile.
    syg.
    MI 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 136/507 İlkİlk ... 3686126134135136137138146186236 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •