Sayfa 205/506 İlkİlk ... 105155195203204205206207215255305 ... SonSon
Arama sonucu : 4041 madde; 1,633 - 1,640 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. ALMANYA'DA bazı ilaçların tedarikindeki sıkıntı devam ediyor. Federal İlaç ve Tıbbi Cihazlar Enstitüsü, antibiyotikler, tansiyon ve kalp ilaçları da dahil olmak üzere 306 ilaca ulaşmanın çok zor olduğunu açıkladı. Firma iflasları, hammaddeye ulaşım gibi sebeplerle yaşanan sıkıntının yakın zamanda çözülemeyeceği vurgulanıyor. İlaç üreticilerinin yardım talebi Federal Sağlık Bakanlığı'nca kabul edilmedi.

Kaynak- https://www.sabah.com.tr/avrupa/2022...rik-edilemiyor

Almanyada ilaçla ilgili sıkıntı devam ediyor ilgili haber

Sabah gazetesinin haberine inanmam.

3.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    ALMANYA'DA bazı ilaçların tedarikindeki sıkıntı devam ediyor. Federal İlaç ve Tıbbi Cihazlar Enstitüsü, antibiyotikler, tansiyon ve kalp ilaçları da dahil olmak üzere 306 ilaca ulaşmanın çok zor olduğunu açıkladı. Firma iflasları, hammaddeye ulaşım gibi sebeplerle yaşanan sıkıntının yakın zamanda çözülemeyeceği vurgulanıyor. İlaç üreticilerinin yardım talebi Federal Sağlık Bakanlığı'nca kabul edilmedi.

Kaynak- https://www.sabah.com.tr/avrupa/2022...rik-edilemiyor

Almanyada ilaçla ilgili sıkıntı devam ediyor ilgili haber
    bu başlıkta yazmıştık; konu reutersde de çıkmıştı:

https://www.reuters.com/markets/euro...rt-2022-10-27/

son 1 ay içinde buna benzer yüzlerce yazı var:

https://www.google.com/search?q=medi...ih=609&dpr=1.5

devanın avrupada şirketleri var:

https://devatis.de/zytostatika/

http://devatis.ch/en/

şirketleri olmayan bir çok ülkede avrupa şirketleri üzerinden ruhsatlandırmaları var.. örnek hollanda:

https://www.geneesmiddeleninformatie...l/nl/rvg117935

kimi ülkelerde de distribütor kullanıyor olduğunu tahmin ediyorum.

ilaç yokluğunda sıkıntının büyük kısmı jenerik ilaçta.. deva gibi portföyü geniş ve aktif madde üretebilen firmalar için fırsat söz konusu.. umarım hayata geçirirler.

1-ekibi buna kanalize etmeliler, hedef vermeliler, bu alanda "business as usual" zamanı değil (olağanın dışına çıkmalılar)..

2-sağlık otoritelerine (ilgili sağlık bakanlıkları, titck muadili kurumlar) başvurup hızlandırılmış ruhsat onayı (fast track registration) istemeliler

3-ülkelerdeki kamu ve özel sigorta şirketlerinin pozitif listesine girmek için bu dönemde daha fazla çaba sarf etmeliler (kimi yerlerde süreç ihale ile işliyor)..

4-paydaş (stakeholder) yönetimi kritik hale geldi; gerekirse ve gerekli kadroları olmayan ülkelerde yerli usulü bilen yerli dili konuşan danışman kullanmalılar..

5-PHın isvişreliliği üzerinden iletişim dilii kullanabilirler (isviçrede yapmışlar.. bkz yukarıddkai link.. ama 2 dklık cıngılla olmaz)

şirkete öneri yapmış durumuna düştüm ama tahminim zaten firmanın bu kapsamda çalıştığıdır.. daha da fazlasını yapmak üzere kurgulandıklaırnı tahmin ediyorum.. örn. bu yılın başında Almanyaya yeni genel müdür atanmıştı (avrupa piyasası hk tecrübeli, donanımlı bir cv..)..

izleyelim

4. Yatırımcıya fazla koklatmadan sadece yönetimin kardan faydalanmasına olanak sunan ince ayar imtiyazlı hisseler oluşturulmuş.. Borsada imtiyazlı hisseler olmamalı. Çoğunluğu kötü niyetli kullanım

Şirket rasyoları hızlı düzelirjson bir kaç yıl Finans yapısına da hisseye ilgi düşüren ayar verildi sanki.
    Kar dağıtma yerine bedelsiz yapsaydı fşnans borç ve giderleri minimum olmuştu.

Lot fiyatı yüksek hisselere fazla küçük yatırımcı girmiyor. Kademelerin derinleşmesi ve işlem hacminin artması için, iç kaynaklardan bedelsiz sermaye artışı gerek… Şirketin özvarlıklarının gercek değeri ve cirosuna göre sermaye en azından 300 milyon civarına yükseltilmeli

Maddi duran varlıklarının güncel değerlendirilmesi yapılarak bilançolara yansıtılırsa hem defter değeri çok yükselir hem iç kaynaklardan bedelsiz sermaye artırım potansiyeli çok yükselir…

Ama öyle görünüyor ki patronun stratejisi çok farklı!!

5.  Alıntı Originally Posted by 1prometheus Yazıyı Oku
    Yatırımcıya fazla koklatmadan sadece yönetimin kardan faydalanmasına olanak sunan ince ayar imtiyazlı hisseler oluşturulmuş.. Borsada imtiyazlı hisseler olmamalı. Çoğunluğu kötü niyetli kullanım

Şirket rasyoları hızlı düzelirjson bir kaç yıl Finans yapısına da hisseye ilgi düşüren ayar verildi sanki.
    Kar dağıtma yerine bedelsiz yapsaydı fşnans borç ve giderleri minimum olmuştu.

Lot fiyatı yüksek hisselere fazla küçük yatırımcı girmiyor. Kademelerin derinleşmesi ve işlem hacminin artması için, iç kaynaklardan bedelsiz sermaye artışı gerek… Şirketin özvarlıklarının gercek değeri ve cirosuna göre sermaye en azından 300 milyon civarına yükseltilmeli

Maddi duran varlıklarının güncel değerlendirilmesi yapılarak bilançolara yansıtılırsa hem defter değeri çok yükselir hem iç kaynaklardan bedelsiz sermaye artırım potansiyeli çok yükselir…

Ama öyle görünüyor ki patronun stratejisi çok farklı!!
    sn prometheus,

"her 100 liralık karın 12 lirası bana yeter" şeklinde isimlendirebileceğimiz temettü stratejisinin uzun süre sürdürülebilirliği yoktur.. belirttiğimin istisnası şunun gibi koşullardır:
    1-şirketin cirosunda tahmin edebileceğimizin çok çok üstünde büyüme olur ve şirketin işletme sermayesi ihtiyacı, hasıl olan kardan çok daha fazla büyür
    2-şirket, bir başka şirketi satın alır ve oraya para yatırır..
    3-şirket, ilaç teknolojisinde tamamen yeni bir alana yeni bir fabrika yatırımı yapar
    vb büyük sermayee ihtiyacı gerektiren işler.
    bunların hepsi de benim gibi UV yatırımcısı için temettüden vazgeçmeyi makul karşılayacak sebeplerdir.

bunlar yoksa, mevcut stratejiyi 2 seneden fazla sürdürmesi zor olur.. çünkü şirkette artık "net nakit" birikmeye başlayacağı için o nakti dışarı çıkarma (temettü) ihtiyacı olacaktır. o zaman KY için anlamlı temettü ortaya çıkmış oluyor.

ancak, mecut temettü "oyun"undan vazgeçene kadar KYnin, firmadaki temettü konusunu fiyata etkisini %12den çok fazla görme ihtimali vardır (şimdi olduğu gibi).. hatırı sayılır ilk temettüyü aldığımızda ise, temettü aritmetiği içselleştirilmiş olarak KY tarafından anlaşılıyor hale gerlecektir.

geçen zaman zarfında ise, hakim ortak ya sizin daha önce belirttiğiniz amaçla (olası satışta KYdan hisse alımını maksimize etmek) ya da sn Uyuyan'ın belirttiği (benim de başka şekillerde olasılıları da düşündüğüm) sebeplerle fiyatı psikolojik araçlarla (örn temettü konusu, ketumluk, ödenmiş sermayeyi artırması makulken bundan imtina etmesi vb) baskılıyor olacaklar..

selamlar

50 tl yi gördük çok şükür. Spekülatöre gerek yok , aracı kurum analizine gerek yok ,kap bildirimine gerek yok , çok hızlı yükselişe gerek yok , sindire sindire gidecek. Ben şundan eminim ki su akar yolunu bulur .. Şunu da biliyorum ki herkes deva yatırımcısı olamaz , bu hisseye sahip olanın çelik gibi sinirleri olmalı , sabırlı olmalı , inatçı olmalı, iyi bir temel analizci olmalı . Şirketin finansalları ortada , gelecekteki üreteceği nakit akımı ortada iken , hiçbir güç uzun süre bu finansallarla , bu çarpanlarla bu şirketi bu piyasa değerlerinde tutamaz . Artık mızrak çuvala sığmıyor.

Beni korkutan tek şey , sağlıksız ve kontrollü bir piyasa seçime kadar götürmek istedikleri , belli başlı hisselerde endeksi yukarıya çıkarma gayreti , sasa,hektaş ,kontrolmatik , gesan, smartg mahşerin beşlisi , abuk sabuk fiyatlamalar , bu oyun sona erdiğinde sermaye piyasalarına küsecek yatırımcıları toparlamak zor olacak. Bu oyun nerede bitecek göreceğiz. Bu oyun bittiğinde bizde burada en az hasar ile kalmayı umut ediyorum . Biz kumarbaz değiliz , yatırımcıyız . Ama şu an sermaye piyasaları Las Vegasa döndü maalesef.

Sevgilerimle.
    Son düzenleme : value investor; 24-11-2022 saat: 12:12.

7. Mevcut enflasyon koşullarında varlıklarının güncel değeri ve şirketin ciro ve karlılık değişimine göre 10 milyar piyasa değeri ucuz. Borsadaki diğer şirketlerinin bu gibi verilerine göre oluşmuş piyasa değeriyle karşılaştırımca daha ucuz.

8.  Alıntı Originally Posted by value investor Yazıyı Oku
    50 tl yi gördük çok şükür. Spekülatöre gerek yok , aracı kurum analizine gerek yok ,kap bildirimine gerek yok , çok hızlı yükselişe gerek yok , sindire sindire gidecek. Ben şundan eminim ki su akar yolunu bulur .. Şunu da biliyorum ki herkes deva yatırımcısı olamaz , bu hisseye sahip olanın çelik gibi sinirleri olmalı , sabırlı olmalı , inatçı olmalı, iyi bir temel analizci olmalı . Şirketin finansalları ortada , gelecekteki üreteceği nakit akımı ortada iken , hiçbir güç uzun süre bu finansallarla , bu çarpanlarla bu şirketi bu piyasa değerlerinde tutamaz . Artık mızrak çuvala sığmıyor.

Beni korkutan tek şey , sağlıksız ve kontrollü bir piyasa seçime kadar götürmek istedikleri , belli başlı hisselerde endeksi yukarıya çıkarma gayreti , sasa,hektaş ,kontrolmatik , gesan, smartg mahşerin beşlisi , abuk sabuk fiyatlamalar , bu oyun sona erdiğinde sermaye piyasalarına küsecek yatırımcıları toparlamak zor olacak. Bu oyun nerede bitecek göreceğiz. Bu oyun bittiğinde bizde burada en az hasar ile kalmayı umut ediyorum . Biz kumarbaz değiliz , yatırımcıyız . Ama şu an sermaye piyasaları Las Vegasa döndü maalesef.

Sevgilerimle.
    Şirketteki bazı durumlaea bakılırsa, hisse işi Patron gillerw kalsa en aşağılarda gezindirip en ucuza dolaylı toplamak..

Spek olmayan hisseler hantal olur. Birileri dümene gecerse ancak hissede dinamizm oluyor.. Ama bu şirkette yükerl miktar taşıyan ve uzun dönemli tutan yatırımcıkar varmış, bu durunda bir spek sncak yüksek mal taşıyanlarla anlaşırsa rahtada pozisyon geliştirir. Yoksa, alımlarla hisseyi yükseltirken , 5 er milyon lot mal taşıyanın bir kaç yatırımcının yukarıda satış vermesinin maliyeti altına girmez kimse.

Sayfa 205/506 İlkİlk ... 105155195203204205206207215255305 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •