Sayfa 204/505 İlkİlk ... 104154194202203204205206214254304 ... SonSon
Arama sonucu : 4036 madde; 1,625 - 1,632 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. Meğer turpun büyüğü heybedeymiş!

Saba diye adamın / fonun birinin bir ilaç şirketi var. O fon aynı zamanda halka açık olan hissedarı olduğumuz Deva'nın sahibi. Adam getirmiş diğer ilaç şirket merkezini deva ile aynı yere. Adresleri aynı... Peki çalışanı var mı Saba denen şirketin. Web sitesine girdim bir kayıt yok. Peki ilaç üretim merkezi? yok. En son 2021 yılına ait bir genel kurul maddeleri tarih ilanı vs. var.

Peki bu adamlar ilacı nasıl üretiyor? Deva sağ olsun. Adamlar halka açık bir şirketin ar-ge sini kullanıp kendi şirketlerine kâr oranı yüksek ilaç geliştiriyorlar ve envai çeşit ilaçları da yine deva firmasına ürettirip devaya rakip çıkarıyorlar. Peki ne alıp ne veriyor bunlar? Kimse bilmiyor.

Patrona sorular:

Niye halka açık bir firman varken ve üstelik altın hisseye sahipsin ve üstelik çoğunluk hisse sendeyken bu firmayı geliştirmek yerine kendi özel firmanı rakip yapıp deva imkanları ile ona ilaç ürettiriyorsun?

milyarca lira ar-geye harcayıp bizim firmadan neden senin olan Saba denen yabancı marka için de üretim yapıyorsun?

İlaçları Deva satsa ne olur? Deva bunu yabancı bir firmaya verince kaybı hesaplayabiliyor musun? (Kârın kadar)

Şirketi şu ana kadar satmamanızın nedeni kazanç çarkınızın üç boyutlu (Deva+ imtiyazlı hisse + Saba) dönmesi ve bu düzenin böyle devam edecek olması mıdır?

Bu şirketin kazancını ne zaman yatırımcı ile paylaşacaksınız.

Düşünüyorum:

Deva sürekli milyarlarca ar-ge harcamaları yapıyor. (Bunu kim kontrol edebilir, paranın ne kadarı ar-ge ne kadarı nereye...? )
    Saba ya kâr kaptırıyor
    Kazancın %10 u extra olarak imtiyazlı hisseden ötürü onların hakkı(imiş)...
    Sürekli borç alınıp ödendikçe bir daha alınıp şirket finansal borçlu duruma sokuluyor (o borçlar tam olarak nerede kullanılıyor kontrol eden, bilen var mı? )

sonuç: Yüzyılda bir gelen pandemi sağlık sistemi iflası, salgınlar vs. oldu ama bir ilaç şirketi hem de üretici.. Bu yönetim anlayışı ile maalesef bütün hisselerin gerisinde kaldı.

(Yazdıklarım yatırım ya da sat al tut tavsiyesi değildir..)

2.  Alıntı Originally Posted by akresta Yazıyı Oku
    Meğer turpun büyüğü heybedeymiş!

Saba diye adamın / fonun birinin bir ilaç şirketi var. O fon aynı zamanda halka açık olan hissedarı olduğumuz Deva'nın sahibi. Adam getirmiş diğer ilaç şirket merkezini deva ile aynı yere. Adresleri aynı... Peki çalışanı var mı Saba denen şirketin. Web sitesine girdim bir kayıt yok. Peki ilaç üretim merkezi? yok. En son 2021 yılına ait bir genel kurul maddeleri tarih ilanı vs. var.

Peki bu adamlar ilacı nasıl üretiyor? Deva sağ olsun. Adamlar halka açık bir şirketin ar-ge sini kullanıp kendi şirketlerine kâr oranı yüksek ilaç geliştiriyorlar ve envai çeşit ilaçları da yine deva firmasına ürettirip devaya rakip çıkarıyorlar. Peki ne alıp ne veriyor bunlar? Kimse bilmiyor.

Patrona sorular:

Niye halka açık bir firman varken ve üstelik altın hisseye sahipsin ve üstelik çoğunluk hisse sendeyken bu firmayı geliştirmek yerine kendi özel firmanı rakip yapıp deva imkanları ile ona ilaç ürettiriyorsun?

milyarca lira ar-geye harcayıp bizim firmadan neden senin olan Saba denen yabancı marka için de üretim yapıyorsun?

İlaçları Deva satsa ne olur? Deva bunu yabancı bir firmaya verince kaybı hesaplayabiliyor musun? (Kârın kadar)

Şirketi şu ana kadar satmamanızın nedeni kazanç çarkınızın üç boyutlu (Deva+ imtiyazlı hisse + Saba) dönmesi ve bu düzenin böyle devam edecek olması mıdır?

Bu şirketin kazancını ne zaman yatırımcı ile paylaşacaksınız.

Düşünüyorum:

Deva sürekli milyarlarca ar-ge harcamaları yapıyor. (Bunu kim kontrol edebilir, paranın ne kadarı ar-ge ne kadarı nereye...? )
    Saba ya kâr kaptırıyor
    Kazancın %10 u extra olarak imtiyazlı hisseden ötürü onların hakkı(imiş)...
    Sürekli borç alınıp ödendikçe bir daha alınıp şirket finansal borçlu duruma sokuluyor (o borçlar tam olarak nerede kullanılıyor kontrol eden, bilen var mı? )

sonuç: Yüzyılda bir gelen pandemi sağlık sistemi iflası, salgınlar vs. oldu ama bir ilaç şirketi hem de üretici.. Bu yönetim anlayışı ile maalesef bütün hisselerin gerisinde kaldı.

(Yazdıklarım yatırım ya da sat al tut tavsiyesi değildir..)
    sektörü ve firmayı çok tanımıyorsunuz galiba naçizane bir şeyler yazmak istedim öncelikli olarak pandemi sandığınız gibi ilaç ve sağlık söktörünü olumlu etkileyen değil olumsuz etkileyen bir süreçti cirolara kabaca % 30 eksi yönde etkisi oldu sektörün dinamiklerini bilmeyenler pandemi başında atladı sonra bu süreçteki olumsuz tablo bilançoya yansıyınca zaten negatif olarak ayrıştık.
    saba ilaç için geçen yıl bende kıllanmış yatırımcı ilişkilerine sormuştum yine yuvarlak cevap verdiler sonra bütün ruhsatlı ilaçlarına baktım 50 civarıydı ruhsatlı ilacı sizde bakabilirsiniz ruhsatlı ürünleri ıvır zıvır ilaçlar çok rahatsız edecek bir ilaç göremedim bu konuyu bende olumsuz olarak düşünüyorum yatırım stratejimi değiştirecek kadar olumsuz olmadığı için poziyonumu bu konu için değiştirmedim şirket yönetimine göre pazarlama sttratejisi ve gereken transfer fiyatlardırmaları yapılıyor tıpki bizim roche ürünleri üretip pazarladığımız gibi ha tabi şirket yönetimi yatırımcı nezdinde o kadar antipati yarattıki şimdi televizyona çıksa bu sabadan ilaç pazarlama stratejilerinin pazarlama açısından gerekli bir şey olduğunu 3 gün anlatsa yine de kimseyi inandıramazlar yalancı çoban misali.
    diğer konular imtiyaz mevzusu toplamda % 12 imtiyaz var diye ilaç şirketi 6 FK dan fiyatlanıyor zaten piyasa fazlasıyla iskontolamış imtiyazsız olsa 10 FK dan aşağısı olmazdı fiyat zaten kaldı ki imtiyazsız adı ilaç olan var bide gerçek ilaçcı olan iki şirket var şu an borsa onlar 10-16 fk dan fiyatlanıyor

3.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    sektörü ve firmayı çok tanımıyorsunuz galiba naçizane bir şeyler yazmak istedim öncelikli olarak pandemi sandığınız gibi ilaç ve sağlık söktörünü olumlu etkileyen değil olumsuz etkileyen bir süreçti cirolara kabaca % 30 eksi yönde etkisi oldu sektörün dinamiklerini bilmeyenler pandemi başında atladı sonra bu süreçteki olumsuz tablo bilançoya yansıyınca zaten negatif olarak ayrıştık.
    saba ilaç için geçen yıl bende kıllanmış yatırımcı ilişkilerine sormuştum yine yuvarlak cevap verdiler sonra bütün ruhsatlı ilaçlarına baktım 50 civarıydı ruhsatlı ilacı sizde bakabilirsiniz ruhsatlı ürünleri ıvır zıvır ilaçlar çok rahatsız edecek bir ilaç göremedim bu konuyu bende olumsuz olarak düşünüyorum yatırım stratejimi değiştirecek kadar olumsuz olmadığı için poziyonumu bu konu için değiştirmedim şirket yönetimine göre pazarlama sttratejisi ve gereken transfer fiyatlardırmaları yapılıyor tıpki bizim roche ürünleri üretip pazarladığımız gibi ha tabi şirket yönetimi yatırımcı nezdinde o kadar antipati yarattıki şimdi televizyona çıksa bu sabadan ilaç pazarlama stratejilerinin pazarlama açısından gerekli bir şey olduğunu 3 gün anlatsa yine de kimseyi inandıramazlar yalancı çoban misali.
    diğer konular imtiyaz mevzusu toplamda % 12 imtiyaz var diye ilaç şirketi 6 FK dan fiyatlanıyor zaten piyasa fazlasıyla iskontolamış imtiyazsız olsa 10 FK dan aşağısı olmazdı fiyat zaten kaldı ki imtiyazsız adı ilaç olan var bide gerçek ilaçcı olan iki şirket var şu an borsa onlar 10-16 fk dan fiyatlanıyor
    Bizim üç yıl önce farkına vardığımız şeyler, diz de doğru yolu bulmuşsunuz.

Bunlar bilinen şeyler, hisse 2023 te 200 TL olsun, bunları kimse konuşmaz olur. Önemli olan hissenin hak ettiği fiyata yaklaşması
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bizim üç yıl önce farkına vardığımız şeyler, diz de doğru yolu bulmuşsunuz.

Bunlar bilinen şeyler, hisse 2023 te 200 TL olsun, bunları kimse konuşmaz olur. Önemli olan hissenin hak ettiği fiyata yaklaşması
    bunlar bizimde bildiğimiz şeylerdi ben arkadaşı cevaplamak istedim

5. Böyle kötü bir günde + kapatması çok ümitlendirdi beni, sanki yükseliş trendine girmişiz de uzun bir süre fiyat anlamında yüz güldürecek.

6. Sayın forumdaşlar hakkımızı aramamız gerekiyor.

Burada belirsizlik var. Şeffaflık, kurallar yok. sermayemiz hiç ediliyor. Biri diyor pandemide işler iyi gitmedi... hangi sektörün gitti ki?
    Kağıtlara bak ne oldu? Yok ıvır zıvır ilaçlar... Son verdiği ilaç burada tartışıldı. Neresi ıvır zıvır? Niye bu ıvır zıvır olan ilaçları yurtdışında deva holding pazarlıyor saba adına? Pandemide o kadar ar-ge elemanın var. bir vitamin, takviye edici hap vs... reklama çıkabilirdi. Yapmıyor. bak ecilc bir dynamic reklamına... (Şimdi diyecekler ki çıkardı vs... senin haberin yok var.) Öbürü diyor zaten bunları biliyoruz. Çok biilmişler dolu burası... Madem bu kadar çok biliyorsun neden sermayenle bir sasa, hekts ya da elektrik hissesi yakalamadın da burada kaldın yıllarca? Tercih ettin, çünkü bu da artar dedin. Ama artmadı. Enflasyona yenildi. Hak aramak gerek.... İnsan kendi vaktine, emeğine, sermayesine acımadıktan geri ona ne yapılsa müstahak....

size değil sorum burayı okuyan patron ve şirket yetkililerine... Neden Deva şirketi imkânları bir başkasının ilaç şirketine peşkeş çekiliyor? Neden hesaplar şeffaf değil... Bu nasıl bir mal kazanma sistemidir? Hep size mi çalışır bu sistem?

7. Bazı yorumlardan anladığım kadarıyla, patron deva nın ürünlerini kendine aşt başka şirketleti üzerineen üretip veya pazarlayıp devanın edebileceği karının bir kısmını onlara aktarıyor olabikecrği.

Zaten daha önce çok küçükmüş olan finans borcunda aniden 3 milyarı aşması da ilginç bir durum, veya ayar .. oysa son bir kaç yılda şirket özkaynaklarında finasal borç ve maliyetini çok daha küçültebilrdi.

Sanki herseye, hissenin fiyatlanmaması ve en ucuza yatırımcıdan koparmak için ayar veriliyor. Oysa rasyonları kendisşnden daha iyi olmayan bütün hisseler son bir iki yıl daha iyi performans gösterdi

Sayfa 204/505 İlkİlk ... 104154194202203204205206214254304 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •