Sayfa 284/505 İlkİlk ... 184234274282283284285286294334384 ... SonSon
Arama sonucu : 4036 madde; 2,265 - 2,272 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Bu arada 2018de başladı diye bir sey yok yanlış yönlendirme olmasin ilgili röportaj i buldum 2014yilina aitmis paylaşayım biyoteknoloji calismalarimiz var diye burda bahsediyor devlet desteği olmasi lazim diyor tubitaktan desteğide almış 2014 yilindaki röportaj i birakiyorum buraya https://www.google.com/amp/s/www.san.../haber/amp/965
    Kendime not: Philipp Daniel Haas eski ropörtajı

2. Bugün bir arkadaşımız sayılı illerden birinde çocuğuna antibiyotik bulamamış. Böyle bir durum sair yerlerde gözlemleyen var mıdır? Sebebi zam gelecek olması mıdır? Nedir?

3.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Bilanço dipnotlarında yer alan toplam Hedge Dahil Net Yabancı Varlıkları baz aldım. Dediğiniz buna dahildir. Finansal Rapor sayfa 72'de Hedge Dahil Net yabancı Varlık Değeri 1.284.010.890 TL'dir. Bu rakamı İş Yatırım'ın aşağıda verdiğim linkinde de aynı şekilde görebilirsiniz.

https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/a...spx?hisse=DEVA

Bu linkten mali tabloları tıklayıp bilançonun sonuna doğru inerseniz Hedge Dahil Net YP pozisyonu orada da aynı rakamdır.

2 bilanço kapanış tarihi arasındaki döviz kuru farkı yaklaşık % 34,94'tür. 1.284.010.890 TL'nin % 34,94'ü 448.633.405 TL'dir.

Ben yuvarlarken 448 milyon olarak vermişim rakamı. Yani bir yanlışlık söz konusu değil.

Not: Şirketin net döviz pozisyonu olarak baz aldığımız rakamlar 1Ç bilançosunda yer alan rakamlar. Elbette bu rakamlar sabit kalan, değişmeyen rakamlar değil ve 2. çeyrek içerisinde aşağı ya da yukarı yönlü değişime mutlaka uğramıştır. (Yukarı yönlü olması muhtemeldir, bu sebeple 448 milyon TL'lik kambiyo kârı asgari beklentimdir.)
    Deva holding 31.03.2023 tarihli bilanço detayları

31 Mart 31 Aralık
    2023 2022
    Kasa 271.241 352.089
    Bankadaki nakit 724.686.957 600.319.230
    Vadesiz mevduatlar 325.659.687 242.894.246
    Vadesi üç aydan kısa vadeli mevduatlar 399.027.270 357.424.984

FİNANSAL YATIRIMLAR
    31 Mart 31 Aralık 31 Mart 31 Aralık
    2023 2022 2023 2022
    Gerçeğe uygun değer farkı kar veya zarara
    yansıtılan finansal varlıklar
    Kur Korumalı Mevduat 524.044.711 498.847.629 - -
    Diğer Menkul Kıymetler 33.153.778 5.301.510 - -
    557.198.489 504.149.139

İtfa edilmiş maliyetinden gösterilen
    finansal varlıklar
    Usdbondlar 420.389.245 230.465.918 290.696.329 432.107.872
    420.389.245 230.465.918 290.696.329 432.107.872

iş yatırımın raporunu okumadım kapta yayınlanan devanın 31.03.2023 tarihli bilançosundaki rakamlar bunlardır aradaki farktan anladığım kadarı ile kur korumalı mevduatı sanki döviz varlığına dahil etmemiş gibi görünüyor yine de bir teyit edeyim diye yatırımcı ilişkilerini aradım gülseren hanım yokmuş emrah beyle görüştüm onlarda mağlum yoğunlar pazartesi teyit edeyim dedi son 3-4 çeyrekti döviz varlığında bir değişim olmadı bankadaki nakitten usd bonda ve kur korumalı mevduata bir kayış oldu

4.  Alıntı Originally Posted by uyuyan Yazıyı Oku
    Kendime not: Philipp Daniel Haas eski ropörtajı
    Birde sesli düşünelim 2014 yılında kendi imkanlarıyla bioteknoloji yatırımlarına başlamış sonraki yıllarda devlet teşviki ilede yatırımları hızlandırmış 2023 4. ayında yeni binaya geçiş ile beraber biyoteknoloji birimini buraya kaydırmış artık son aşamalarda olabilirmiyiz biyoteknolojik ilaç olmadan ciro 2 milyar tl ilk ceyrekte o eklenince farklı bir şekle evrilecek diye düşünüyorum sürec uzun tabiki ilacı bugun bulsa pazarlaması falan uzun süreçler çok sabır gerektiriyor.

5.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Birde sesli düşünelim 2014 yılında kendi imkanlarıyla bioteknoloji yatırımlarına başlamış sonraki yıllarda devlet teşviki ilede yatırımları hızlandırmış 2023 4. ayında yeni binaya geçiş ile beraber biyoteknoloji birimini buraya kaydırmış artık son aşamalarda olabilirmiyiz biyoteknolojik ilaç olmadan ciro 2 milyar tl ilk ceyrekte o eklenince farklı bir şekle evrilecek diye düşünüyorum sürec uzun tabiki ilacı bugun bulsa pazarlaması falan uzun süreçler çok sabır gerektiriyor.
    8-9 yıldır bioteche arge yatırımı yapılıyor bazı ürünlerin hazır olduğu ruhsat beklediğini daha önce duymuştuk diğer ilaç şirketlerininde bu konuda bakanlıktan ruhsatlandırmaların hızlandırılmasını ilişkin talepleri haberlere yansımıştı. devanın bio ilaç olarak hangi moloküller hangi ilaçlar hazır tabi bilmiyoruz geliştirilmekte olan ürünleride tabi bilmiyoruz sanırım ürünler çıkıp satışları gelir olarak bilançoya yansıdığında göreceğiz. Tabiki hisse fiyatına yansıyan bir yönü de yok nasıl yansısın piyasa neyi yansıtacak bilgilendirme yapılmadığı için bay piyasada haklı bilmediği bir şeyi fiyatlayamıyor. bakanlığın ruhsatları geciktirmesindeki sebep muhtemelen bio ilaçların diğerlerine göre çok daha pahalı oluşudur diye düşünüyorum. Fakat burada şöyle bir durum var içeride sağlık bakanlığının onaylamadığı ve ruhsat vermediği bir ilaca yurt dışında ruhsat alabiliyorlar mı bu konu hakkında hiç bir fikrim yok.

6.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    8-9 yıldır bioteche arge yatırımı yapılıyor bazı ürünlerin hazır olduğu ruhsat beklediğini daha önce duymuştuk diğer ilaç şirketlerininde bu konuda bakanlıktan ruhsatlandırmaların hızlandırılmasını ilişkin talepleri haberlere yansımıştı. devanın bio ilaç olarak hangi moloküller hangi ilaçlar hazır tabi bilmiyoruz geliştirilmekte olan ürünleride tabi bilmiyoruz sanırım ürünler çıkıp satışları gelir olarak bilançoya yansıdığında göreceğiz. Tabiki hisse fiyatına yansıyan bir yönü de yok nasıl yansısın piyasa neyi yansıtacak bilgilendirme yapılmadığı için bay piyasada haklı bilmediği bir şeyi fiyatlayamıyor. bakanlığın ruhsatları geciktirmesindeki sebep muhtemelen bio ilaçların diğerlerine göre çok daha pahalı oluşudur diye düşünüyorum. Fakat burada şöyle bir durum var içeride sağlık bakanlığının onaylamadığı ve ruhsat vermediği bir ilaca yurt dışında ruhsat alabiliyorlar mı bu konu hakkında hiç bir fikrim yok.
    benim bilgime göre de sona yaklaştı; başlarda değiliz.. 8-9 yıl süre tamamlandı.. tesis de aktife alındı.. bilgime göre en az 3 endikasyonda ürün var.. belki de daha çok. Firmanın doğrudan bilgi vermesi yatırımcı açısından yükske seviyede haber değeri taşır.. bu segment ilaçlarda; rekabet az, fiyatlar orijinalle aynı (%40 düşüş yok), konvansiyol ilaçtan çok daha hızlı büyüyor vb vb .. webde konu hakkında çok bilgi var.

sürecin yavaşlamasına yol açan konulardan biri (emin değilim ama öyle yorumluyorum) TİTCK (ki bu bizim FDAnın teknik kadrosu oluyor) Faz 3 yani insan üzerinden ilacın denenmesini ve sonuçların izlenmesini istemesidir. bu da AB normu ile uyumludur ki böylelikle ürün TRde çıktığıjnda da AB açısından uygun standartta çıksın.. bu benim bilgiyi okumam ve yorumumdur.. konuya tam hakim olmayabilirim.. firmadan da sorulabilir..

bkz no 8: https://www.ieis.org.tr/ieis/assets/...ik_ilaclar.pdf

doğru bilgi için firmaya müracaat edilebilir..

Ey Deva,

1-elinize kaç tane gelişim aşamasında olan (ar-ge aşamasında olan) biyobenzer ürün var?
    2-kaçı faz 1 ve kaçı faz 3tedir?
    3-tahmini pazara çıkış zamanınız hangi yıllardır?
    4-söz konusu ürünlerde ar-ge'de (ar-gesi devam eden) olan bu ürünlerin mevcut pazar büyüklükleri Türkiyede 2022de kaç tldir?

bu şekilde sorulabilir.

bunların hiçbirinin ticari sır olduğunu değerlendirmiyorum.

7. Konu ile ilgili Op. Dr. Sami TÜRKOĞLU – TİSD Türkiye İlaç Sanayi Derneği Genel Sekreteri nin 2021 yılındaki yazısı merak edenlerin okuması için paylaşıyorum.

https://cleanroomnews.org/ulkemizde-...yapilmaktadir-

Bu biyoteknoloji ile ilgili tüm okuduklarımda çok büyük bir potansiyel oldugunu herkesin çok önem verdiğini görüyorum 400 kişilik ar-ge ekibi ilede devanın cok önem verdiğinin farkındayım. şirkete mail atmıştım ne aşamada olduğumuzu geri dönüş alamadım

8. bizim tahta yapıcı bugünde aynı hareketleri yapıyor denizden satıyor tacirden alıyor tacirden satıyor infodan alıyor arada yapıkredi osmanlı her gün böyle işlemler sadece philip kapiltale odaklanmayın iş yatırımdan toplayan da bu arkadaştı her gün böyle böyle 2-3 milyon lot hacim yaptırıyor amacı şirketi tekrar bist 100 e sokmak galiba bist yüz dışına çıkartınca şirketi emeklilik fonları yatırım fonlarının ve yabancının malını indirgandi yapmıştı 40 lı 50 li fiyatlardan toplayarak daha öncede yazmıştım 5-6 milyon lot olan yabancı takasını 1 milyona indirdi 5 milyon olan yatırım fonu takasını 3,5 milyona indirdi 3,5 milyon olan emeklilik fonu sıfır takasa indirdi hepsini topladı tahtada temettücü zaten yok orta ve büyük ölçekli yatırımcıyı da kaçıralı çok oldu malın alayı bunda kendi çalıyor kendi oynuyor diğer kurumlara bakmayın yabancı ile yatırım fonunu toplayın gerisi bu arkadaşın oyun alanı daha dibini mi sıyıracak nereyi sıyıracak dibi de kalmadı 900 bin lot yabancı var sıyıracak bir yeri yok daha önceki zirvelerinde 60-70 zirvesinde malı yabacı ile yatırım fonu emeklilik fonlarına satmıştı tabi o zaman şirket bist 100 içindeydi bist 100 dışına çıkınca tekrar geri topladı 40-55 aralığından

Sayfa 284/505 İlkİlk ... 184234274282283284285286294334384 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •