Sayfa 236/507 İlkİlk ... 136186226234235236237238246286336 ... SonSon
Arama sonucu : 4050 madde; 1,881 - 1,888 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. Saba fason üretim için deva'ya 107 milyon öderken bu üretimin deva'ya maliyeti 156 milyon yani bu işten 49 milyon zarar etmişler deniliyor aslı varmıdır doğruysa Sabaya doğru kayış mı başladı dersiniz?

2.  Alıntı Originally Posted by kutupbaşı Yazıyı Oku
    Saba fason üretim için deva'ya 107 milyon öderken bu üretimin deva'ya maliyeti 156 milyon yani bu işten 49 milyon zarar etmişler deniliyor aslı varmıdır doğruysa Sabaya doğru kayış mı başladı dersiniz?
    Bkz dipnot no 23..

Hem vergi kanunları (transfer fiyatlaması), hem de SPK mevzuatı açısından ileri derecede sorunlu bir görüntü var. Bakalım nasıl açıklayacaklar... makul bir açıklama yoksa, Saba'ya ek fatura kesilip mali tablonun düzeltilmesi gerekir.. hadi diyelim; biz ortaklara açıkladılar da vergi dairesine nasıl açıklayacaklar!!!..

Önemli konudur.. Geçen yıl %30 marjla yapılan bu mal ve hizmet satışı bu yıl negatife dönmüştür.. cevabı merak ediyorum doğrusu..

geçen seneki aynı marjı tutmak için kesilmesi gereken para oldukça külliyatlı olur.. "material değil" diyecek durumları yok ki mesele binlerce yatırımcının hakkı olduğu zaman her kuruş değerlidir.

şirkete önerim; makul bir açıklamanız yoksa; durumu bir KAP bildirimi ile açıklayıp, mali tabloyu düzeltiniz.. yanlış ve zorlama argümanlarla tevil etmeye kalkmayınız...

önce cevabı bekleyelim; bakalım ne diyecekler..

3. Sn maslak1 yazdıkların iddiayı doğrular nitelikte,bu 5 li çete devamnın içini yavaş yavaş boşaltarak Saba ya aktaracak deva yı küçülterek Saba yı büyütecekler anlaşılan yol haritaları bu olsa gerek bir fırıldak dönüyor şirkette,bakacağız yaşayıp görecegiz,cevabınız için saol eksik olma teşekkür ederim.ytd

4.  Alıntı Originally Posted by kutupbaşı Yazıyı Oku
    Sn maslak1 yazdıkların iddiayı doğrular nitelikte,bu 5 li çete devamnın içini yavaş yavaş boşaltarak Saba ya aktaracak deva yı küçülterek Saba yı büyütecekler anlaşılan yol haritaları bu olsa gerek bir fırıldak dönüyor şirkette,bakacağız yaşayıp görecegiz,cevabınız için saol eksik olma teşekkür ederim.ytd
    değerli ortak,

yargısız infaz yapmamak için yarın şirketi de dinleyelim. ortaklara önerim şirketi arayıp, sormalarıdır. çok uzak ihtimal de olsa makul bir açıklamaları olabilir. makul bir açıklama yoksa ve mali tabloyu düzeltmezlerse bunun adı, haksız kar transferi olur.. hukukun işlediği yerde de yaptırımsız kalmaz..

işin ilginç tarafı; ortada kasıt varsa, dipnota neden yazdınız? dipnota yazdıysanız, bir iki cümle de emsal bedel, makul fiyatlama vbye ilişkin bilgi yazınız..

bize, mesela; şöyle bir açıklama yapabilirler: "Saba ile aramızda olan hizmet sözleşmesi fiyatı yıllık enflasyon oranına göre şekillenmektedir. oysa 2022 yılı içinde başta asgari ücret artışları ve enerji fiyatı artışları dolaysıyla, maliyetlerimiz enflasyonun çok üzerinde arttığı için, marjlarımız negatife dönmüştür. şirketimiz 2023 yılı içinde, marjın düzletilmesi için saba ilaç yönetimi ile görüşmelere başlayacaktır... vs vs vs...."

bu açıklama gülünç taraf şu olur; her iki tarafın yöneticisi de aynı kişilerdir.

kendilerin tavsiyem şudur: hata varsa, bir kap ile beyanda bulunun, yatırımcıdan özür dileyin ve fatura keserek mali tbaloyu düzeltin.

genel olarak; vergi kanunları ki oecd kısıtlamalarına da uygun bir yapımız var, hiç değilse; "ebit + %3-5" gibi bir marjla bu işlemlere alt sınır koyar.. kesin bir sınır yoktur, emsal işlemlerde marj aralığı geniştir. ve ayrıca transfer fiyatlamasında birden çok model vardır. her halükarda halka açık şirkete, işlemden zarar yazdırılması açıklama gerektiren bir konudur... önce şirketi dinleyelim.. sonra gerekirse hep birlikte pataklarız..

5.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    değerli ortak,

yargısız infaz yapmamak için yarın şirketi de dinleyelim. ortaklara önerim şirketi arayıp, sormalarıdır. çok uzak ihtimal de olsa makul bir açıklamaları olabilir. makul bir açıklama yoksa ve mali tabloyu düzeltmezlerse bunun adı, haksız kar transferi olur.. hukukun işlediği yerde de yaptırımsız kalmaz..

işin ilginç tarafı; ortada kasıt varsa, dipnota neden yazdınız? dipnota yazdıysanız, bir iki cümle de emsal bedel, makul fiyatlama vbye ilişkin bilgi yazınız..

bize, mesela; şöyle bir açıklama yapabilirler: "Saba ile aramızda olan hizmet sözleşmesi fiyatı yıllık enflasyon oranına göre şekillenmektedir. oysa 2022 yılı içinde başta asgari ücret artışları ve enerji fiyatı artışları dolaysıyla, maliyetlerimiz enflasyonun çok üzerinde arttığı için, marjlarımız negatife dönmüştür. şirketimiz 2023 yılı içinde, marjın düzletilmesi için saba ilaç yönetimi ile görüşmelere başlayacaktır... vs vs vs...."

bu açıklama gülünç taraf şu olur; her iki tarafın yöneticisi de aynı kişilerdir.

kendilerin tavsiyem şudur: hata varsa, bir kap ile beyanda bulunun, yatırımcıdan özür dileyin ve fatura keserek mali tbaloyu düzeltin.

genel olarak; vergi kanunları ki oecd kısıtlamalarına da uygun bir yapımız var, hiç değilse; "ebit + %3-5" gibi bir marjla bu işlemlere alt sınır koyar.. kesin bir sınır yoktur, emsal işlemlerde marj aralığı geniştir. ve ayrıca transfer fiyatlamasında birden çok model vardır. her halükarda halka açık şirkete, işlemden zarar yazdırılması açıklama gerektiren bir konudur... önce şirketi dinleyelim.. sonra gerekirse hep birlikte pataklarız..
    Eyvallah ortak,nihayi olarak bir hainlik art niyet söz konusu işin içinde bilinçli verilmiş bir hasar ve zarar var,ülkede hukukun ve kurumların güven kaybı had safhada kimi kime durumu yani ayrıca bir bilen dostum dediki bak bunlar iktidarın adamı bir kere adları çıktı şimdi kıvırmaya başlayacaklar olası değişecek hükümet için o yan şirketi allayıp pullayıp yeni iktidara gelin verecekler der bilmem olabilirmi bu senaryo.....sayğı ve sevgiler

6.  Alıntı Originally Posted by kutupbaşı Yazıyı Oku
    Eyvallah ortak,nihayi olarak bir hainlik art niyet söz konusu işin içinde bilinçli verilmiş bir hasar ve zarar var,ülkede hukukun ve kurumların güven kaybı had safhada kimi kime durumu yani ayrıca bir bilen dostum dediki bak bunlar iktidarın adamı bir kere adları çıktı şimdi kıvırmaya başlayacaklar olası değişecek hükümet için o yan şirketi allayıp pullayıp yeni iktidara gelin verecekler der bilmem olabilirmi bu senaryo.....sayğı ve sevgiler
    Boş verin, bu kadar senaryo yazmaya gerek yok. Bakın doğuş 3 gün önce, gyo şirketini kar eden çok daha yüksek halka açıklığı olan şirkete sattı, üstelik doğru sürüst bir değerleme ve raporlama olmadan...şipşak...milyarlarca liralık işlem...mesela o işlem iktidar değişimi olursa iptal edilebilir. ama bunların öyle bir yandaşlığı olduğunu sanmıyorum.

Hem sen ne güzel kurtulmuştun bu şirketten, yine mi aldın, twitter da da geçmişte almış satmış, ama hala imtiyazlı paya laf edenler görüyorum...nedense satıp çıkılsa bile, unutulmuyor deva
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Boş verin, bu kadar senaryo yazmaya gerek yok. Bakın doğuş 3 gün önce, gyo şirketini kar eden çok daha yüksek halka açıklığı olan şirkete sattı, üstelik doğru sürüst bir değerleme ve raporlama olmadan...şipşak...milyarlarca liralık işlem...mesela o işlem iktidar değişimi olursa iptal edilebilir. ama bunların öyle bir yandaşlığı olduğunu sanmıyorum.

Hem sen ne güzel kurtulmuştun bu şirketten, yine mi aldın, twitter da da geçmişte almış satmış, ama hala imtiyazlı paya laf edenler görüyorum...nedense satıp çıkılsa bile, unutulmuyor deva
    Elimde biitiğini hiç söylemedim ki,300-500 bin hisse öyle bir kalemde çıkılamıyor Ali bey kalanlar içinde elbette sıra gelir,sen bak portföyüne boş ver başkasının ne yaptığına

8. Sayın Maslak1 e yorumları için teşekkür ederiz 4-2022 performansını değerlendirecek olur isek şahsen ilaç krizinin yaşandığı bu dönemde daha pozitif bir ciro bekliyordum ciro artışı beklentimi pek karşılamadı bence bu şirketin en problemli yeri pazarlama kısmı gibi görünüyor. 2022 yılında yurt dışı pazarlama birimine epey iş ilanı vardı yurt dışında tanınan bir pazarlamacının göreve başladığı da epey konuşmuştu fakat pek bir katkı göremedik maalesef. Daha öncede burada çokça bahsettiğimiz gibi dünyada ekonomilerin yavaşlama sürecine girdiği bir ortamda ki son çeyrek bilançolar 2023 yılında yaşanacakların fragmanını görmüş gibi olduk çoğu sanayi şirketinde cirolarda kar marjlarında ve faaliyet karlarında trajik düşüşler oldu devanın etken madde üretebilme becerisinin de sayesinde kar marjlarının koruduğunu ve konjöktürel olarak ta aratan ilaç satışları ile birlikte onunda bir tık üzerinde satışlarını arttırdığını gördük 2023 yılının bu şekilde devam edeceğini beklenebilir. imtiyaz olayı için bir iki şey söyleyelim zaten bilinen bir şeydi anlamıyorum her yıl insanlar sanki yeni ilan edilmiş gibi anons yapıyorlar zaten bu durumu aşırı iskontoluyor piyasa piyasada kıyas edilebilecek tek bir ilaç şirket var ve o şirket bu yıl yeniden değerleme yaptı yeniden değerleme dahil 14 fk dan fiyatlanıyor yeniden değerleme olmasa 20 fk dan işlem görecekti % 12 imtiyaz farkı için diğer şirketin 3 katı ucuz bir fk dan işlem görüyor.

Sayfa 236/507 İlkİlk ... 136186226234235236237238246286336 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •