Sayfa 377/505 İlkİlk ... 277327367375376377378379387427477 ... SonSon
Arama sonucu : 4036 madde; 3,009 - 3,016 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by deniz güneş Yazıyı Oku
    İlk önce bilanço ve gelir tablosu
    açıklanacak 2023 için
    bildiğimiz yöntem ile

Daha sonra bu bilanço enflasyon
    düzeltmesi ne tabi tutulacak
    Parasal olmayan değerler
    gerçek değerlerine taşınacak
    arsa,bina,stok,sermaye,makina
    şerefiye vb.

Aktif ve Pasif arasında oluşacak fark
    geçmiş yıllar karı veya zararı
    hesabına gönderilecek
    bulunan değerler 2024 için
    milat olacak
    vergi ve mahsup yapılmayacak
    2024 te oluşacak fark direk
    gelir tablosuna yansıyacak

Örn stok değer artışı gelir sağlarken
    satılan malın maliyetin dede
    gider oluşturacak.

Bu gün 3 milyar gözüken stok
    gerçek değeri tabiki bunun üzerinde
    bunun gelir tablosuna nasıl yansıyacağını
    ilk çeyrekte göreceğiz
    Merhaba Deniz bey..
    Enflasyon muhasebesi işlemleri 4Ç/23 mi yoksa 1Ç/24 bilanço dönemine mi dahil edilecek ?

2. Yeni seneye güzel alımlarla başladı

Malımız kıymetli, yolumuz uzun
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by abartin Yazıyı Oku
    Merhaba Deniz bey..
    Enflasyon muhasebesi işlemleri 4Ç/23 mi yoksa 1Ç/24 bilanço dönemine mi dahil edilecek ?
    2024 ilk çeyrek ten itibaren uygulanacak
    2023 için enflasyon düzeltmesi yapılacak ancak
    gelir tablosunu etkilemeyecek
    yenilgi yılları, iyi bir okuldur

4.  Alıntı Originally Posted by deniz güneş Yazıyı Oku
    2024 ilk çeyrek ten itibaren uygulanacak
    2023 için enflasyon düzeltmesi yapılacak ancak
    gelir tablosunu etkilemeyecek
    VUK bilançosu olarak haklısınız, ama SPK bilançosunda 31.12.2023 için TMS 29 sonuç doğuracak şekilde anladım ben

2024 yılına ait oluşan aktif ve pasif kalemlerine enflasyon düzeltmesi
    tabi ki uygulanacak ve bu değerler 2024 için başlangıç değeri olacak
    yani işlem 2024 için gerekli
    nerden başlanacak işte orası belirlenecek
    muhasebe bilgisine sahip biri değilim yazılanlardan
    benim anladığım bunlar
    arsa bina değerlerinde aşırı değerlenme görülecek
    amortisman giderlerinde ise tersi oluşacak
    artılar geçmiş yıllar karına
    eksiler varsa yani zarar varsa aktif_pasif geçmiş yıllar zararına
    yazılacak gelir-gider tablosu etkilenmeyecek
    işi bilen arkadaşlar daha teknik yazabilirler
    yenilgi yılları, iyi bir okuldur

6. Alış ve satış fiyatı arasında fazlaca makas var

Alış 77,75 satış 78,00

birilerinin mal toplama girişimi devam ediyor
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

7. https://www.turkpatent.gov.tr/arasti...form=trademark

bilgi aramak için "kişi bilgisi" kısmına şu numarayı yazdığımızda (devanın marka tescil için kullandığı numara): 6233171 ve arama yaptığımızda 29-31 Aralık 2023te yani senenin son 3 gününde 64 tane yeni marka başvusu yaptığını görüyoruz.. bu kadar çok başvuru birlikte nadiren olan bir olay olsa gerek..

henüz başvurular onaylanmamış (başka markalara benzerlikler ve itirazlar kontrol edilecek).. markalardan herhangi birine tıkladığımızda sağ alt köşedeki yazı:

".
    Başvurunuz veri giriş aşamasındadır. Mal ve hizmet girişi, kodlama ve arama işlemlerinden sonra KHK''nın 7. maddesine / 6769 sayılı Kanunun 5. maddesine uygunluk açısından incelenecek olup reddedilip edilmeyeceğine karar verilecektir. Herhangi bir şekli eksiklik saptanmaması ve reddedilmemesi halinde başvurunuz yaklaşık 6 ay sonraki Resmi Marka Bülteni''nde ilan edilecektir..."

marka isimlerine bakınca bir çoğu "vet" uzantısı veya önadı içeriyor.. tümünün veterinerlik ilacı olduğunu düşünüyorum..

eski deva yatırımcıları hatırlayacaktır; 50 mio euro yakın yatırımla yapılan 3 üretim ünitesinden biri hayvan sağlığıdır. ayrıca, takip ediyoruz ki firmanın bu segmentteki ciroları geriye gitmektedir.

bu segmentte yeni ruhsat hazırlıkları oluyor olabilir. markanın alınmış olması kullanılacağı anlamına gelmez.. ruhsatları takip etmek lazım.. veterinerlik ilaçlarının ruhsatını tarım ve orman bakanlığı veriyor:

https://www.tarimorman.gov.tr/Konula...aglik-Urunleri

tıklanacak kısım ve altında çıkan yazı:

Bakanlığımızdan İzinli Veteriner Tıbbi Ürünler Listesi

"Düzenlenme aşamasındadır, ruhsatlı ürünler için Genel Müdürlüğümüz Veteriner Sağlık Ürünleri ve Halk Sağlığı Daire Başkanlığına ulaşabilirsiniz."

yeni ruhsatı ya yukarıdaki listeden görürüz ya da aşağıdaki vetaş listesinde.. yanlış saymadıysam henüz 96 ruhsat var.. burdaki sayının artışı yeni ürün eklenmesi anlamına gelir

https://www.vetas.com.tr/tr/urunler_...istele=Listele

bu kategori firmalar, finansal fizibilitete yapmadan fabrika yatırımı yapmaz.. boş kuyuya taş atmazlar.. bu finansal fizibiltenin en önemli değişkeni tabi ki ürünler, kapasitelerdir. hayvan sağlığında cirolar düşünce şaşırmıştım; çünkü cirolar düşerken yeni yatırıma anlam verememiştim.. izleyelim; belki de yanılıyorum.

önemli not: ruhsat bilgisini görmeden benim yazdığım bu bilgiler tahminden öte fazla değer taşımaz..

not: markalar konusunda bilgi veren ortağımıza teşekkürler.
    Son düzenleme : Maslak1; 02-01-2024 saat: 21:32.

8. Aşağıdaki bilgiyi gönderen değerli ortağımıza teşekkürler:

Deva'nın ar-ge yöneticilerinden bilim insanı Esen Bellur Hocanın bir başka çalışması (Bkz sayfa 79dan itibaren):

https://www.utsakcongress.com/kitapl...0TAP_OZET_.pdf

özet kısmından:

"........Bu çalışmada, DEVA Holding A.Ş API_ArGe'de sentezlenen seleksipag spektroskopik olarak tanımlanmıştır. İlgili bileşikler ve miktar tayini için yeni bir yöntem geliştirilmiştir. ICH, Q2(R1)'e göre doğrulanmıştır. Analitik yöntemlerden elde edilen
    sonuçlara göre özgüllük, doğrusallık, LOD, LOQ, kesinlik, doğruluk, sağlamlık ve sistem uygunluğu;
    kabul kriterlerine uygun bulunmuştur. Bozundurma çalışmaları ve 6 aylık hızlandırılmış stabilite
    sonuçlarına göre önemli bir fiziksel ve kimyasal değişiklik gözlenmemiştir. Bu Ar-Ge çalışmaları
    sayesinde, kanser veya nadir hastalıklar için daha ulaşılabilir bir ilaç piyasası sağlanmaktadır. Tübitak2244-Sanayi-Doktora-programı dahilinde yapılan bu çalışma; sanayiyle üniversiteler arasındaki ilişkilerin güçlenmesini sağlamıştır....................."

Tübitak projeleri: bu tür projeleri katkılarının ülke ekonomisine olumlu katkı sağlayacka projelerden seçer.. bkz tübitak misyon beyanı..

ürünün global cirosu 1.3 milyar usd üzeri:

https://www.annualreports.com/Hosted...E_JNJ_2022.pdf

henüz patent koruması devam ediyor

TR fiyatları:

https://www.ilacabak.com/uptravi-200...428/benzerleri

Sayfa 377/505 İlkİlk ... 277327367375376377378379387427477 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz