Sayfa 387/505 İlkİlk ... 287337377385386387388389397437487 ... SonSon
Arama sonucu : 4036 madde; 3,089 - 3,096 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

Alıntı Originally Posted by Sayilar10 Yazıyı Oku
    Şirketin pazar yaklaşımı yöntemiyle değerlenmesinde bir katkım olsun istedin ve uluslararası alanda gelirlerinin ağırlığını jenerik ilaç üretiminden elde eden 11 şirketin çarpanlarını derledim. Türkiye'den de ilaç üretiminde Deva'ya en yakın faaliyet konusu olan Turk İlaç firmasının çarpanlarını ekledim.
    Çarpanlar için de değerlemede en çok kullanılanları seçmeye çalıştım. FD/Favök ve F/K temel baktıklarım. Yahoo Finance ve Investing sitelerinden bilgileri aldım. Yahoo Finance'de bazı hatalar mevcut, keza Deva çarpanları da orada hatalı görünüyor. Kontrolünü de Halk Yatırım sitesinden gerçekleştirdim.
    Investing sitesinde FD/Favök mevcut olmadığı için değişik bir çarpanı da ekledim: PD/Serbest nakit akımı.
    Deva'nın çarpanlarını değerlendirirken Türkiye'deki enflasyon oranının diğer ülkelere göre çok yüksek olduğunu da dikkate almak gerekir.

Ek 30000

Çok özel çalışma yine güzel bir destek attınız, elinize sağlık.

Burada Deva yı hem yerel hemde uluslararası benzer firmalarından ayıran temel rasyo çok düşük bir F/k ile fiyatlanması . Firmanın faaliyetinden elde ettiği bir kar olmasa yada tek seferlik bir kar olsa , yada büyük oranda kur karı yada vergi gelirinden elde edilen bir kar olsa anlıyacağım bu durumu .. Gerçekten bu kadar temel ile alakasız bir şekilde fiyatlanan bir şirket daha var mıdır ben bilmiyorum.

1.932 mio tl 9 aylık net karın , kur karından arındırılmış ( 664 mio tl ) net kar , 1.268 mio tl dir. Belki bu yüzden düşük f/k fiyatlanıyor olabilir.

Sevgilerimle.
    Son düzenleme : value investor; 12-01-2024 saat: 17:20.

Alıntı Originally Posted by value investor Yazıyı Oku

Burada Deva yı hem yerel hemde uluslararası benzer firmalarından ayıran temel rasyo çok düşük bir F/k ile fiyatlanması . Firmanın faaliyetinden elde ettiği bir kar olmasa yada tek seferlik bir kar olsa , yada büyük oranda kur karı yada vergi gelirinden elde edilen bir kar olsa anlıyacağım bu durumu .. Gerçekten bu kadar temel ile alakasız bir şekilde fiyatlanan bir şirket daha var mıdır ben bilmiyorum.

1.932 mio tl 9 aylık net karın , kur karından arındırılmış ( 664 mio tl ) net kar , 1.268 mio tl dir. Belki bu yüzden düşük f/k fiyatlanıyor olabilir.

Sevgilerimle.
    üçüncü çeyrek sonunda
    yaklaşık 2 milyar yabancı para varlığı
    yanında 4 milyar TL kredi kullanılmış buda
    yaklaşık 800 milyon TL finansman
    gideri oluşturmuş
    varlık ve yükümlülük beraber incelendiğinde
    daha doğru sonuca varırız

yabancı para üzerindeki baskıların
    azalması ve TL deki güçlenme beklentisi
    şirketin pozisyon değiştirmesine neden
    olabilir bunu da şimdiye kadar başarıyla
    sağladılar

4.  Alıntı Originally Posted by value investor Yazıyı Oku

Sevgilerimle.
    İmtiyaz nedeniyle fk değerini %50 daha yüksek düşünmek lazım..Yani fk 6 ise, 9 gibi değerlendirmek lazım...Bu kadar düşük fiyatlamasında 3 faktör etkili bence,

i-) imtiyaz konusu
    ii-) yönetimin ketum tavrı ve yeterli bilgi paylaşımı yapmaması, şeffaf olmaması (bunun bahanesi de belli, sorsak, gizliliği önemli bir iş yapıyoruz, bu nedenle mecbur kalmadıkça bilgi paylaşmıyoruz derler)
    iii-) sosyal medyadaki hüstad tayfasının olumsuz algı pompalaması sonucu yatırımcıdaki ön yargılı yaklaşım

Son 2-3 yıldaki zayıf performansın sebebi olarak yukarıdaki maddeleri sıralayabiliriz. Ama bu geçmşi performans hikayesi

Geleceğe bakacak olursak,

i-)İhracat konusunda bir sürpriz iyileşme bekliyorum, çoğumuz bekliyoruz, bir bilançoda şaşırtıcı bir rakama görebiliriz, 23q4 bile olabilir
    ii-) Alınan pek çok yeni ruhsat var. Bunların etkisi de yavaş yavaş devreye girecek. Bu da geleceğe dönük büyük bir potansiyel.
    iii-) Düşük büyüme ortamında, çok yüksek faizin etkisi ile gerek ilaç sektörüne, gerekse ülke genelinde ciddi sıkıntı yaşayacak firmalar var. Bilançosu sağlam, finans yönetimi iyi bir şirket olarak deva 2024te öne çıkacaktır.

Pek çok şirket enf kadar bile büyümekte zorlanacak(%40). Ama ilaç sektörü %70 kadar büyürken, devanın %100 e yakın büyüdüğünü görebiliriz. Unutmayalım, sektör olarak ciroda nispeten geride kaldığımız 2023'te bile %100 ün üstünde büyüdük.

Aralık'ta %25 ilaç zammı geldi. Temmuz'da ilave %25 ile, bileşik olarak %62,5 zam alırız diye düşünüyorum 2024'te.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5. Bence iyi bilanço verilerine rağmen Borsadaki düşük perfomansının en büyük belkide tek nedeni Patronların zamanlama stratejisidr.....Patron istediği zaman en leş hisse bile ipini koparır gider.....Bana göre bu zayıf perfomansın içinde patron eli var...Patron hiç borsa işinden anlamiyor varsayalım...Yükselmesini isteseydi bir kaç ciddi spek yada fonlarla anlaşırdı...... Ciddi fonlar Deva gibi bir hisseye girmeye can atiyorlar zaten...
    Aç gözlü çakal patronlar ve Spekler zaman maliyet faktörü ve para kazanma hırsından dolayı genellikle bir hisseyi düşük fiyatlardan çok bekletmezler...Deva bu tür patron hisselere benzemiyor..

Deva nın patronu tok. Çünkü para sıkıntısı yok...Muhtemelen planlanmış bir zamanlama stratejisi var...Ona göre hareket ediyor...Ayrıca zayıf perfomans devam ettikçe hisseden bıkıp çıkan oluyor...Buda tok patronların lehine işliyen bir süreç...
    Buna benzer bir durumu iki başka hissede daha yaşiyorum....Patronlar tok...Aceleleri yok...
    Tabi bizim gibi küçük ortakların bu uzayan zaman karşısında sabrıda gittikçe zorlaniyor..

Yani bizim borsada elinizde iyi hisseleriniz varsa derdiniz var demektir..

6.  Alıntı Originally Posted by abartin Yazıyı Oku
    Bence iyi bilanço verilerine rağmen Borsadaki düşük perfomansının en büyük belkide tek nedeni Patronların zamanlama stratejisidr.....Patron istediği zaman en leş hisse bile ipini koparır gider.....Bana göre bu zayıf perfomansın içinde patron eli var...Patron hiç borsa işinden anlamiyor varsayalım...Yükselmesini isteseydi bir kaç ciddi spek yada fonlarla anlaşırdı.... Ciddi fonlar
    Deva gibi bir hisseye girmeye can atiyorlar zaten...
    Aç gözlü çakal patronlar ve Spekler zaman maliyet faktörü ve para kazanma hırsından dolayı genellikle bir hisseyi düşük fiyatlardan çok bekletmezler...Deva bu tür patron hisselere benzemiyor..

Deva nın patronu tok. Çünkü para sıkıntısı yok...Muhtemelen planlanmış bir zamanlama stratejisi var...Ona göre hareket ediyor...Ayrıca zayıf perfomans devam ettikçe hisseden bıkıp çıkan oluyor...Buda tok patronların lehine işliyen bir süreç...
    Buna benzer bir durumu iki başka hissede daha yaşiyorum....Patronlar tok...Aceleleri yok...
    Tabi bizim gibi küçük ortakların bu uzayan zaman karşısında sabrı çok zorlaniyor..
    Mevzu patron desteği değil..bu yazdıklarında %100 haklısın, çıkmasının patrona bir faydası yok, şimdilik, peki zararı var mı? Yani destek değil, köstek olmasın yeter.

Bir spek ya da spek grubu bu kağıdı alıp 2-3 e katlasa patron nasıl engel olabilir, ya da işi zorlaştırabilir. Bedelli mi yapacak, hisse mi satacak. Çok kötü bilanço mu açıklayacak. Bence hiç birini yapamaz.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Mevzu patron desteği değil..bu yazdıklarında %100 haklısın, çıkmasının patrona bir faydası yok, şimdilik, peki zararı var mı? Yani destek değil, köstek olmasın yeter.

Bir spek ya da spek grubu bu kağıdı alıp 2-3 e katlasa patron nasıl engel olabilir, ya da işi zorlaştırabilir. Bedelli mi yapacak, hisse mi satacak. Çok kötü bilanço mu açıklayacak. Bence hiç birini yapamaz.
    işin içinde patron eli var dememin diğer bir nedenide şuydu.. Deva nın halka açık kısmı düşük...dolaşımdaki 35 milyon hissenin nerdeyse %80 aynı ellerde..Yani patronda...Bu durumda fon ve speklerin bu tahtada mal toplama şanslarıda pek olmuyor....Onun için kimse bu tür hisselere bulaşmaya pek yanaşmazlar....Buda Patronun elini rahatlatan önemli bir neden... Kontrol onda, mal onda, düdük onda...Bizim elimizde ise sınırlı sabrımız var.....

Dedim ya; Bu borsada elinizde iyi hisseleriniz varsa derdin var demektir arkadaş...

[QUOTE=Cautionary;6679545]İmtiyaz nedeniyle fk değerini %50 daha yüksek düşünmek lazım..Yani fk 6 ise, 9 gibi değerlendirmek lazım...Bu kadar düşük fiyatlamasında 3 faktör etkili bence,

alıntı yaptığınız gönderi de yabancı para
    pozisyonundan oluşan gelirin etkisi konu
    ediliyor
    sizde temcit pilavı konusunu açıyorsunuz
    madem açtınız 6 dan 9 a nasıl çıkıyor
    F/K burada açıklayın
    karın % 10 u imtiyazlı hisselere veriliyor
    buyrun 4 işlemle anlatın.

Sayfa 387/505 İlkİlk ... 287337377385386387388389397437487 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları