Sayfa 457/505 İlkİlk ... 357407447455456457458459467 ... SonSon
Arama sonucu : 4036 madde; 3,649 - 3,656 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

örn
    ING 50.000 lot alıyor dün 77.68
    (bu gün arkadaşlar yazmış ihracatta
    agresif büyüme varmış)
    dayanamıyor
    satış 50.000 lot 76.49
    1000 lot alırsın verirsin tamam
    50.000 alacaksın ve de kazanacaksın mümkün mü

adam hisseyi neden yükseltsin
    ''bir veya birkaç gün gün emanete ver sonra alttan teslim al''
    yenilgi yılları, iyi bir okuldur

2.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    bilançoyu kötü bekleyenler nedenlerini yazarsa sevinirim bizde öğrenmiş oluruz 4. ve 1. çeyrek ilaç sektörü için en güçlü çeyreklerdir depocusunun satışlarına bakacak olursak 4 çeyrek satışları 3 çeyreğin % 15 üzerinde olmuş depocunun yurt içi pazar payını ne kadar kaybettiğini yazmıştım pazar payı kabına rağmen 4 çeyrek satışları 3 çeyreğe kıyasla % 15 artmış devanın yurt içi satışları 2023 ilk 9 ayda yurt içi büyümesinin yüzde % 10 üzerinde artmıştı yani yurt içi satışları 3 çeyreğe göre % 25 artması süpriz olmaz devanın yurt dışı şirketlerine stok düzenlemesi ve mevsimsel etkilerden dolayı ihracatının da en güçlü olduğu çeyrek 4. çeyrektir 2023 ilk 9 ayda ihracat kabaca % 35 artmıştı yeni girilen ülkeler yeni ruhsatlar derken 2023 ihracat artış oranı olan % 35 biraz daha üzerine gelmesi süpriz olmaz satış tarafı böyle. firmanın 3 milyar nakiti 6 milyar banka borcu var buradan net nakit poziszyonundan fiktif bir kar yazabilir. 2023-3 çeyrek stok 2.7 milyardı buradan fiktif zarar yazsa ikisine de aynı enflasyon uygulanacak ise bunlarda birbirini götürmesi lazım. Bu zarar nereden gelecek bulamıyorum sağından bakıyorum yok solundan bakıyorum yok bekleyenler nereden geleceğini yazarsa seviniriz.
    İşte en önemli nokta bu, eğer 6 milyarlık finansal borcunu tüketirse, hisse büyük ilgi görür. Kar payı dağıtma yerine, bir kaç yıllık karıyla bütün finansal borçları sıfırlar ve böylece şirket bütün finansal giderlerden arınırsa büyük kar payı dağıtma olanağı olur.

Şirket karlılık oranında bu mümkün ama son yıllar finassl borçlarda eksilme yerine artış oluyor hep. Tabi dovizin nerelere gideceği belli olmadığı ekonomik ortamda öncelikle doviz borçları giderilmesi, ve enflasyonist ortamda TL bazlı finans borçları edinmiş tarihe göre sabitlenmiş faiz koşullarına göre avantaj veya dezavantaj değerlendirilir sanırım

3.  Alıntı Originally Posted by 1prometheus Yazıyı Oku
    İşte en önemli nokta bu, eğer 6 milyarlık finansal borcunu tüketirse, hisse büyük ilgi görür. Kar payı dağıtma yerine, bir kaç yıllık karıyla bütün finansal borçları sıfırlar ve böylece şirket bütün finansal giderlerden arınırsa büyük kar payı dağıtma olanağı olur.

Şirket karlılık oranında bu mümkün ama son yıllar finassl borçlarda eksilme yerine artış oluyor hep. Tabi dovizin nerelere gideceği belli olmadığı ekonomik ortamda öncelikle doviz borçları giderilmesi, ve enflasyonist ortamda TL bazlı finans borçları edinmiş tarihe göre sabitlenmiş faiz koşullarına göre avantaj veya dezavantaj değerlendirilir sanırım
    hayır efendim en önemli nokta bu değil 6 milyar borcu 3 milyar nakiti var yani net 3 milyar açık pozisyonu 3 milar net borcu var ( NET BORCU 3.000.000.0000 TL ÜÇ MİLYAR ) şirketin 2023 yılında 9 aylık favökü 3 milyardı yani bu şirket 9 aylık karı ile borcunu ödeyebilecek düzeyde yani borçluluk sorunu yok benim bu rakamı yazmamın sebebi enflasyon muhasebesinden dolayı net nakit pozisyonu ne kadar buradan ne kadar fiktif bir kar yazabilir diye yazdım borçluluk için size bir örnek yazıyım mesela dün froto 12 aylık bilanço geldi froto nette 60 milyar borcu var 40 milyar favökü var yani ford oto 1,5 yıllık favökü 1,5 yıllık kemiksiz karı ile borcunu ödeyebiliyor 18 aylık karı ile ödeyebiliyor sizin borçlu dediğiniz devada bu rakam 9 ay DEVA 9 aylık kemiksiz karı ile tüm borcunu ödeyebiliyor
    Son düzenleme : KAFASINAGÖREYAZAN; 06-03-2024 saat: 08:54.

4.  Alıntı Originally Posted by 1prometheus Yazıyı Oku

insan neresine cevap vereceğini şaşırıyor şirketin bütün borçları TL varlıkları döviz nette de 80 milyon dolar döviz fazlası var artı 2,7 milyar TL stoğu var stokta dövizle alınabilen bir stok
    Son düzenleme : KAFASINAGÖREYAZAN; 06-03-2024 saat: 09:57.

5. bilanço tarihi için yatırım ilişkileri ile görüştüm anladığım kadarı ile şu an enflasyon muhasebe üzerinde çalışıyorlar biter bitmez göndereceklerdir mayısa kalacağını sanmam zaten nisanda kurumlar vergisi verilecek onlar bizden daha çok istiyor erken bitirmeyi bitirip birde genel kurulu hazırlayacaklar öyle konuşulduğu gibi 20 mayıs falan beklemeyin

6. 2023 son çeyrek bilanço nisan ayında gelse, 2024 1. çeyrek ne zaman gelir temmuzda mı? 2. 3. çeyrek peki? Bir fikri olan var mı?

7.  Alıntı Originally Posted by uyuyan Yazıyı Oku
    2023 son çeyrek bilanço nisan ayında gelse, 2024 1. çeyrek ne zaman gelir temmuzda mı? 2. 3. çeyrek peki? Bir fikri olan var mı?
    nisan da zaten kurumlar verecek onu için son olarak düşünebilirsiniz 2024-1 dönem için ise yok o tarihte gelemez yok öyle bir dünya 2024-1 dönem mali verileri için 17.05.2024 de mecburen geçici vergi verecek zaten temmuz nereden çıktı

Alıntı Originally Posted by value investor Yazıyı Oku
    Firmanın cari dönemde faaliyetlerinin finansmanında , %45 öz kaynaklardan yararlanan şirketin toplam banka kredileri + finansman bonosu 5,3 mia tl dir. Buna karşılık bankalarda bulunan nakit , 3,1 mia tl dir. Firmanın net borcu 2,2 mia tl dir.
    Firmanın cari dönem de cirosu 6,2 mia tl , brüt karı 3,5 mia tl , brüt kar marjı % 57,5 seviyesindedir. Firmanın faaliyet karı , 2,4 mia tl seviyesinde , faaliyet kar marjı % 40 seviyesindedir. Firmanın faaliyet karı içerisinde yer alan diğer gelir ve karlar yer alan kur karı –zararı çıkarıldığında 2,1 mia tl bir kar söz konusudur. Firmanın smm yansıyan 118 mio tl amortisman gideri , ar-ge yansıyan 32 mio tl , genel yönetim giderlerine yansıyan 28 mio tl olmak üzere toplam 178 mio tl amortisman giderini eklediğimiz firmanın sadece 9 ayda 2,3 mia tl yakın ebitdası ortaya çıkmaktadır.
    Firma net borcunu , 9 ay da ürettiği favök ile karşılıyor olması , üstelik bunu yaparken de yatırımlara devam etmiştir. 332 mio tl makine ekipman yatırımı , 605 mio tl ruhsatlandırma ve lisans yatırımı yapmıştır. ( Tubitak onaylı 412 mio tl si teşvik kapsamında bir yatırımı vardır .. Bu yatırımın %60 ı nakdi destek olarak ödenmektedir. )
    Sonuç olarak , firma 9 ayda ürettiği gelir ile , tüm borcunu kapatabilecek durumdadır. Finanman maliyetlerinin çok arttığı bir dönemde net borç /favök oranı bana göre altın rasyodur ve Devanın bu kompozisyondaki yeri oldukça değerlidir.
    Sevgilerimle

Halen firmanın borcu çok yüksek gibi finansallarla ilgisi olmayan söylemlerin burada yazılması beni sinirlendiriyor yatırımcıların buraya bir şey yazarken ezbercilik yapmamalı , daha önce defaetle dile getirdiğimiz bir konu ..

Sevgilerimle .

Sayfa 457/505 İlkİlk ... 357407447455456457458459467 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •